Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023 Reklama

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary každoročně přináší ty nejlepší krátké filmy z Česka i zahraničí. Kromě trojice soutěžních sekcí – mezinárodní, české a LABO, věnované experimentálním filmům, se diváci mohou těšit na bohatý doprovodný program. Chybět nebude populární živě moderovaná Brutal Relax Show, speciální zahajovací program nebo tematické programy pro děti.

V národní soutěži bude uvedeno osm filmů od českých tvůrců a tvůrkyň. Mezi nimi i Ostrov svobodyJiřím Mádlem a Judit Bárdos v hlavních rolích od režiséra Petra Januschky, který získal Cenu filmové kritiky za nejlepší krátký film. Program české soutěže dále tvoří dva snímky nominované na Českého lva za nejlepší krátký film – Rituály režiséra Damiána Vondráška, který stojí za úspěšným seriálem Pět let nebo Vinland Martina Kuby. Své filmy představí i Jan Hecht (Atestace), Marek Čermák (Všechno bude zase dobrý), Jakub Jirásek (Láska od 9 do 5), Elvíra Dulskaia (Ice Break) a Hana Neníčková (Za polem).

V mezinárodní soutěži diváci uvidí 27 filmů z 5 kontinentů, mezi nimi i dva vítěze Zlaté palmy z Cannes pro nejlepší krátký film – něžné čínské sci-fi Zurčení vody a hongkongský příběh z tajuplného večírku Všechny vrány světa. Představí se i vítěz z Locarna – komediální drama Velký třesk, o muži, který čistí kuchyňské trouby zevnitř a jednoho dne se vzbouří proti společnosti, která ho utlačuje. Z Filipín na Pragueshorts míří snímek Dcera lovce hlav. Subtilní příběh o dívce, která chce prorazit v country pěvecké soutěži, se odehrává v komunitě Igorotů a byl oceněn jako nejlepší krátký film na festivalu v Sundance.

Sekce LABO pravidelně představuje neotřelé a inovativní přístupy k formě i vyprávění. Diváci se mohou těšit na islandský snímek Hnízdečko od jednoho z nejvýraznějších evropských režisérů Hlynura Pálmasona (Bílý bílý den, Zapomenutá země), v sekci budou představeny i dva české snímky – Asterión Francesca Montagnera a Lycaeon Mariny Hendrychové.

Kompletní program pražské části festivalu najdete na www.pragueshorts.com. Od 5. do 18. března se Pragueshorts přesunou na KVIFF.TV, kde bude za cenu jediné vstupenky do kina k dispozici přes 50 filmů z letošního festivalového programu.

Reklama

Související novinky

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

27.02.2024 Reklama

Ve středu 28. 2. vypukne 18. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, organizovaného každoročně pod hlavičkou MFF Karlovy Vary. Na ty nejlepší krátké filmy z Česka i… (více)

39. ročník festivalu FAMUFEST se blíží!

39. ročník festivalu FAMUFEST se blíží!

15.04.2023 Reklama

Letošní bohatý program FAMUFESTu nabídne mimo projekce více než stovky filmů i zajímavé doprovodné akce. Na programu jsou divadelní představení, diskuze, výstavy, ale také koncerty. Pozvánku na… (více)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (více)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022 Reklama

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (více)

Futuristické filmy na motivy studentů

Futuristické filmy na motivy studentů

07.08.2021

Jak bude vypadat svět, náš život i jídlo za 50 let a déle? Nad tím se na popud společnosti McDonald’s v rámci kampaně Naše protože zamysleli dnes již absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v… (více)

Pragueshorts Film Festival online i v kinech

Pragueshorts Film Festival online i v kinech

02.06.2021

16. Pragueshorts Film Festival, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se odehraje od 2. do 27. června 2021 online i v kinech a nabídne téměř 120 filmů. To nejlepší z… (více)

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (více)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

15.01.2020

Již 7. března proběhne v pražském Rudolfinu vyhlašování 27. ročníku Českých lvů. Kdo se bude o ceny ucházet? Nejvíce nominací obdržela tragikomedie režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Snímek jich… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Začněme tím podstatnějším. Za pár týdnů se všichni budeme nadšeně kochat obřími červy ve druhém díle Duny, který zadaptuje zbytek první knihy od Franka Herberta. Sága z pera slavného spisovatele ale… (více)

Nejnovější novinky

Jak to vypadá s budoucností Spider-Mana?

Jak to vypadá s budoucností Spider-Mana?

včera

Před dvěma lety se i měsíce po premiéře kina stále bortila pod nápory nadšených fanoušků, kteří dotlačili tři pavoučí hrdiny k obřím tržbám ve filmu Spider-Man: Bez domova. Právě tento film ukázal,… (více)

Nový film dua Daniels má datum premiéry

Nový film dua Daniels má datum premiéry

01.03.2024

Poté, co zběsilý mix žánrů a témat od studia A24 pod názvem Všechno, všude, najednou doslova smetl loňský 95. ročník předávání Cen americké Akademie filmového umění a věd a kromě hlavního Oscara za… (více)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.02.2024

Druhá série ještě ani nemá oznámené datum premiéry, ale už teď víme, že se začalo pracovat rovnou na třetí řadě, v níž se vrátíme do Středozemě. Seriál Pán prstenů: Prsteny moci se pyšní obrovskými… (více)

Reklama

Reklama