Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024 Autor Jokolo

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup streamovacích platforem a rostoucí konkurence mezi nimi, covidová pandemie, bobtnající rozpočty velkofilmů, scenáristické a herecké stávky a v neposlední řadě jistě i měnící se návyky diváků. Svou roli pak určitě hraje i nezanedbatelný faktor, který je zároveň příčinou i důsledkem - rostoucí ceny vstupenek do kina. Při bližším zkoumání toho, jak si očekávané bijáky letos v kinech vedou, pak můžeme pesimisticky naznat, že zmiňovaná krize začíná mít reálné kontury. Diváci se totiž do kin příliš nehrnou a trend začíná být dlouhodobý a stabilní.

 

V minulé dekádě se mohlo zdát, že kina jsou na tom skvěle. Reálně však obří peníze do kasiček sypaly hlavně franšízy, a to téměř výhradně pod hlavičkou molochu jménem Disney, ostatní studia dlouhodobě spíše tratila. Jenže ani marvelovky už tolik netáhnou a slavné značky jako Star Wars či Indy také nejsou jistotou výdělku. Každý rok se tedy s nadějí vyhlíží pomyslný počátek kinařské letní sezóny, který tradičně připadá na americký Memorial Day. Ten totiž s posledním květnovým pondělkem značí prodloužený víkend, kdy se na stále největším odbytišti filmů tradičně hrnou do kin davy a na plátnech sviští ty nejblyštivější blockbustery. A oproti loňskému roku přišel propad v prodejích lístků o více než 20%. Srovnáme-li navíc letošek s předcovidovým rokem 2019, vidíme propad o více než 41%. Jde tedy o nejhorší výsledek za poslední téměř tři dekády. A to navíc nepočítáme inflaci. Pokud si během prodlouženého víkendu film došel pro 31 milionů dolarů, jde samozřejmě o úplně jiné peníze, než před třiceti lety.

 

Právě pro takovou částku si totiž dojel prequel od George Millera Furiosa: Sága Šíleného Maxe. Opět lze tedy odhadnout, že s největší pravděpodobností nejenže nepůjde o hit, ale film s rozpočtem téměř 170 milionů dolarů si na sebe nemůže ani vydělat a skončí tak jako propadák. A bohužel tento rok bude už několikátý. I přes kladné ohlasy doprovázející akcí nařachaný biják se diváci do sedaček nehrnou, stejně jako na nedávného Kaskadéra, který se od vás těší srovnatelně dobrému hodnocení. V kinech ale bolestivě propadá. Ani jednomu filmu se nepodařilo oslovit ženskou část publika, stejně tak se do hledišť nehrnuli mladí. Ani chválené Království Planeta opic diváky neláká ve velkém. Kvalita ani zajetá značka už tedy evidentně nestačí. Tento trend je pak dlouhodobý, lze tak doufat v to, že skomírající rok se podaří alespoň trošku nakopnout čtvrtým Já, padouch, druhým V hlavě a bijákem Deadpool & Wolverine. Pár vlaštovek ale jaro nedělá a studia i kinaře tak dost možná čekají velmi náročné časy, které nejspíš povedou k lecjakým změnám. Současná situace se totiž zdá býti neudržitelnou. 

Reklama

Související novinky

Našel Marvel režiséra pátých Avengers?

Našel Marvel režiséra pátých Avengers?

05.06.2024

Marvel potřebuje hit jako sůl. Poslední díla jako Ant-Man a Wasp: Quantumania nebo Marvels byla přijata s nemalými rozpaky a ani na streamu komiksové studio příliš neoslňuje tak, jak bylo dříve u… (více)

Pixar chce sázet na své slavné značky

Pixar chce sázet na své slavné značky

03.06.2024

V roce 2016 se prezident Pixaru Jim Morris nechal slyšet, že studio chce stavět výhradně na originálních projektech. Už tehdy totiž směr filmovému světu udávaly hlavně sequely, spinoffy a obecně… (více)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (více)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

25.05.2024

V minulých letech se komiksácké studio Marvel s oznamováním nových projektů trošku urvalo z řetězu. Po vrcholné éře, kdy hlediště kin praskala ve švech pod nápory chtivých diváků, kteří potřebovali… (více)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

06.05.2024

Kinaři teď nemají zrovna nejlepší časy. Blíží se totiž letní sezóna, která tradičně bývá nařachaná těmi největšími blockbustery a do pokladniček kin často nasype cenné zlatky. Jenže se zdá, že ta… (více)

Další Šílený Max je v přípravách

Další Šílený Max je v přípravách

02.05.2024

Již za pár týdnů nás v kinech čeká návrat do dynamického světa stvořeného vizionářem Georgem Millerem (Šílený Max). Furiosa: Sága Šíleného Maxe dorazí na plátna 23.5., tedy celých devět let poté, co… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Trainspotting) to s návratem ke svému dvaadvacet let starému hororovému survivalu 28 dní poté a jeho pokračování 28 týdnů poté opravdu myslí vážně. A co víc –… (více)

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (více)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Legendární americký režisér, scenárista a producent George Lucas letos bude jedním z recipientů čestné Zlaté palmy Filmového festivalu v Cannes. Stane se tak 25. května během zakončovacího… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

23.05.2024

Přípravy dalšího filmu ze světa Jurských parků a světů je v plném proudu a v těchto dnech stále probíhá zběsilý casting zcela nových tváří do legendární dinousauří franšízy. A jak se zdá, už víme, na… (více)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

Nejnovější novinky

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

dnes

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Marvelovský Blade je opět v problémech

Marvelovský Blade je opět v problémech

včera

Je tomu už pět let, co byl producentem Kevinem Feigem oznámen reboot komiksového Bladea s Mahershalou Alim (Zelená kniha, Moonlight) v hlavní roli. Snímek, který by zapadal do současného Marvel… (více)

Kultovní Posedlost dostane americký remake

Kultovní Posedlost dostane americký remake

13.06.2024

Že klasická hororová díla osmdesátých let dostávají často nové moderní pojetí zejména z rukou Američanů, to není nic nového pod sluncem. Málokdo by něco takového však asi čekal u následujícího počinu… (více)

Reklama

Reklama