Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 24.10.2012

  Filmový Assassin's Creed – dočkáme se jej?

  Zhruba tak každý druhý týden dostaneme z Hollywoodu příslib filmové adaptace nějaké slavné videohry. God of War, Metal Gear Solid, BioShock... a kdepak jsou? Zdá se ale, že firma Ubisoft to s filmovou verzí megaúspěšné hry Assassin's Creed (přes 38 milionů prodaných kusů z dosavadních dvou pokračování) myslí zatraceně vážně. Aktuálně uzavřela smlouvu s produkční společností New Regency (z těch lepších filmů třeba Muž v ohni, Pán a paní Smithovi, Fontána, Vyměřený čas...) a studiem 20th Century Fox, které se postará o distribuci filmu. Vypadá to tedy, že je vše na nejlepší cestě. Zástupcové společností si dali za cíl mít scénář, režiséra a obsazení nejpozději do léta. Natáčení by tak mohlo začít někdy v zimě, případně v první polovině roku 2014. Nejlepší zprávou je, že filmu zůstává věrný Michael Fassbender, který bude produkovat a zahraje si i hlavního hrdinu. Tím je barman Desmond Miles, potomek rodu elitních zabijáků. Film by měl dějově vycházet z první hry, bude tedy skákat mezi současností a středověkem, kdy se svět třásl před templáři.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.10.2012

  Léto 2015: Justice League vs. Avengers 2

  Zatímco Marvel zvolil cestu „přes sólová dobrodružství jednotlivých hrdinů k bombastické týmové akci“, konkurenční DC Comics a studio Warner to udělají opačně. Tak trochu. Komiksová týmovka Justice League bude totiž odrazovým můstkem k samostatným sériím jednotlivých hrdinů. Výjimkou bude pouze Superman, kterého ještě předtím uvidíme v Man of Steel. A co Batman, říkáte? Taktéž se chystá zcela nová série, která s tou Nolanovou nebude mít moc společného. Další členové týmu? Green Lantern (po tom minulém průšvihu je zralý na zcela jinak pojatý reparát), Wonder Woman a The Flash. Ano, Justice League se zcela vážně připravuje, je hotový scénář (napsal ho Will Beall) a hledá se vhodný režisér. Warner už i stanovil datum premiéry – červenec 2015, tedy období roku, kdy válcovali kina Temní rytíři. Zároveň to znamená, že DC parta půjde do přímého střetu s grupou z Marvelu – Avengers 2 budou mít premiéru v květnu 2015. Bude to veselé a už teď jsme zvědaví, který tým si povede lépe. Justice League však navzdory štědré nabídce studia odmítl produkovat Christopher Nolan, takže Avengers mají už teď mírně navrch.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.10.2012

  Pitt a Fincher startují Nautilus

  Tedy, pokud všechno dobře dopadne. Projekt vypadal mrtvě, ale nakonec se nové adaptace klasiky Julese Vernea 20 000 mil pod mořem možná přece jen dočkáme. Zatímco Steve Zaillian píše scénář k pokračování Mužů, kteří nenávidí ženy a studio Sony urputně uvažuje, zda filmu opravdu dá zelenou, David Fincher kutí u Disneye velké podmořské dobrodružství. Scott Z. Burns (Nákaza), který dodal první verzi scénáře, je s Fincherem dlouholetý kámoš a snažil se pro něj napsat nějakou epickou sci-fi. Pak náhle dostali nabídku na 20 000 Leagues Under the Sea a řekli si, že hlubiny oceánu jsou stejně zajímavé jako kosmický prostor a cizí planety. Na scénáři spolupracoval i Andrew Kevin Walker, který odstartoval hvězdnou kariéru společně s Fincherem – napsal pro něj Sedm. A ještě jeden tradiční spolupracovník – Brad Pitt. Fincher jej chce do role velrybáře Neda Landse, který se ocitne na palubě podivuhodného plavidla. Hledá se i Nemo – legendárního kapitána si prý zahraje nějaká áčková hvězda v letech.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.10.2012

  Houdini – z kouzelníka akčním špiónem?

  Legendární iluzionista se zřejmě vydá ve stopách Sherlocka Holmese – Hollywood z něj plánuje udělat akčního hrdinu. Přesněji řečeno, dobového Jamese Bonda. A možná bude režírovat Joe Wright, jehož Anna Kareninová prozatím nesklízí kdovíjak pozitivní reakce, ale naštěstí si pamatujeme režisérovy lepší časy. Film studia Lionsgate-Summit v prostým názvem Houdini bude vycházet z biografické knížky Williama Kalushe a Larryho Slomana z roku 2006, ve které bylo naznačeno, že Houdini během svého působení na dvoře ruského cara Mikuláše II pracoval jako britský špión. Rovněž se dostal do sporu s tehdejšími okultisty (člověka okamžitě napadne Rasputin jako záporák filmu), protože jako mistr iluze dokázal snadno odhalit jejich laciné triky. Televizní producent a scenárista Noah Oppenheim dostal za úkol napsat film jako dobový akční thriller. Před Wrightem se o projekt zajímal i Gary Ross, režisér Hunger Games.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.10.2012

  Marvel na vás vypustí Ant-Mana

  A spoustu dalších novinek. Ale popořadě – Ant-Man konečně dostal zelenou, dokonce má stanoveno datum premiéry, konkrétně 6. listopadu 2015. Film o hrdinovi, který se dokáže podle potřeby zmenšit na velikost mravence, bude režírovat britský řízek Edgar Wright  (momentálně pilně natáčí katastrofickou komedii The World´s End). Další velkou novinkou je, že v seriálu S.H.I.E.L.D., jenž vznikne pod producentským dohledem Josse Whedona, se objeví i agent Coulson alias Clark Gregg. Dokonce by měl týmu šéfovat. To naznačuje, že seriál se bude odehrávat před tím, než organizace začala verbovat superhrdiny. Co dál? Thor: The Dark World se momentálně natáčí v nádherných exteriérech Islandu a bylo potvrzeno, že hlavním záporákem bude Malekith, vůdce temných elfů. Film bude uveden ve 3D, stejně jako Iron Man 3. Připravuje se i natáčení Captain America: The Winter Soldier. Momentálně probíhá casting a o hlavní role se svádí docela urputný boj. Zejména o postavu Sharon Carter, neteře Peggy Carter z prvního dílu, která bude Capovou novou láskou. Kandidátek byla spousta, třeba Emilia ClarkeHry o trůny, ale favoritkou studia je údajně Mary Elizabeth Winstead ze Scotta Pilgrima. O dvě prozatím nespecifikované „výrazně mužné role“ na kamerových testech soupeří Josh Holloway ze Ztracených, Nikolaj Coster-WaldauHry o trůny a Kevin DurandRobina Hooda. Určitě se ale nevrátí ďábelský Red Skull. Hugo Weaving prohlásil, že ho role sice bavila, ale hodlá se teď soustředit na osobnější projekty a o komiksech a fantasy nechce zase nějakou dobu slyšet.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.10.2012

  Christoph Waltz má skvrnu na pleši

  Za roli nacistického důstojníka dostal Oscara. Získá nějakou cenu i za ztvárnění komunistického vůdce? Pravda, v tomto konkrétním případě není fér srovnávat. Michail Gorbačov sice v nedávné anketě v Rusku získal titul nejméně oblíbeného politika 20. století, ale svět si ho naštěstí pamatuje jinak – jako velkého státníka, který zahájil glasnosť a perestrojku a výrazně tak přispěl ke konci socialistické totality ve východní Evropě. Drama Reykjavik, jak už název napovídá, bude o zlomovém bodě, který ukončil tzv. Studenou válku. Konkrétně o setkání Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova v říjnu 1986. Ronalda Reagana si zahraje důstojný herecký partner – Michael Douglas. Scénář napsal Kevin Hood (Vášeň a cit), režíruje proklínaný Mike Newell a o produkci se stará Ridley Scott. Natáčení startuje v březnu příštího roku v Reykjavíku a německých filmových studiích Babelsberg.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.10.2012

  Terry Gilliam opět hledá smysl života

  A pomůže mu i Matt Damon v jedné z vedlejších rolí. Podle něj jde o vynikající námět, na kterém Gilliam pracoval několik let. „Konečně mu někdo dal peníze na tento projekt. Díky Bohu!“ Film má název Zero Theorem a o ději se toho moc neví, jen že hrdinou bude geniální počítačový hacker, posedlý hledáním smyslu lidské existence. Pod hackerem si každý představí mladého počítačového závisláka, ale ve skutečnosti roli dostal oscarový Christoph Waltz (brzy jej uvidíme jako nájemného pistolníka v Tarantinově Nespoutaném Djangovi). Dalšími představiteli jsou Peter Stormare a Sanjeev Bhashkar. Natáčet se bude v Rumunsku (rozpočet asi není kdovíjak štědrý). První klapka padne už příští měsíc.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.10.2012

  Válečník z Asgardu americkým zabijákem

  Chris Hemsworth právě máchá kladivem na placu Thor: The Dark World a pomalu se připravuje na Spielbergovu Robopocalypse. A pak se možná upíše další možné filmové sérii. Akční špionážní thriller American Assassin vznikne podle úspěšného románového cyklu Vince Flynna, jejímž hrdinou je agent Mitch Rapp. V rozjezdu se dozvíme, že Rapp studoval na univerzitě s vyhlídkou na kariéru mezinárodního byznysmena. Pak ale jeho milovaná zahynula během teroristického útoku – v knížce to byl let Pan Am 103, známý pádem na skotské město Lockerbie. Ve filmu bude událost zřejmě aktualizovaná. Tak nebo tak, Rapp se vykašlal na studium a nastoupil k CIA jako specialista na Blízký Východ a islámský terorismus. Prozatím se neví jistě, jestli Hemsworth roli vezme, ale CBS mu za podpis smlouvy nabídlo neodolatelných 10 milionů dolarů. Dalším možným představitelem je Bruce Willis, který by si zahrál zkušeného agenta s úkolem vytrénovat nového rekruta. Film zatím nemá režiséra, ale na to je ještě čas – natáčení je předběžně naplánováno na podzim 2013.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 13.10.2012

  Sněhurka a... Van Helsing?

  Tato zpráva je zábavná zejména s přihlédnutím k bulvárním klepům o tom, že manželka Ruperta Sanderse mu prý zakázala natočit druhý díl Sněhurky a lovce, aby se už nesetkal s Kristen Stewart. Zdá se, že je poslušný manžel, protože zatímco k dvojce letošní fantasy se už píše scénář, Sanders se intenzivně zajímá o jiný projekt. Konkrétně o „reboot“ Van Helsinga. Jak už asi víte, Tom Cruise má zájem převzít Jackmanovu roli namachrovaného upírobijce. Nová verze má být o něco „střízlivější“ a ne tak zahlcená digitálními nesmysly jako původní film, což se dá přeložit i jako „tentokrát do toho pro jistotu nevrazíme tolik prachů“. Na scénáři aktuálně pracují Alex Kurtzman a Roberto Orci (Star Trek, jednička Transformers), kteří budou film i produkovat. Nutno ale uznat, že Sanders se pro takovou látku jeví jako ideální volba. Letos předvedl, že atmosférickou, zablácenou fantasy s temnými hrady a zamlženými lesy umí.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.10.2012

  Další Spidey s hromadou starých známých

  Marc Webb se chvíli cukal a tvrdil o pokračování Amazing Spider-Mana to samé, kvůli čemu Rupert Wyatt nechal plavat Dawn of the Planet of the Apes – že na natočení kvalitního sequelu není dost času a nechce nést odpovědnost za to, že dvojka bude narychlo sflikovaná slátanina. Něco na tom je, natáčení začne v lednu nebo únoru 2013 a premiéra bude už v květnu 2014. To je triky nabitý letní trhák docela fofr. Odrazí se to na kvalitě? A zajímá to vůbec někoho? V případě, že se vám restartovaný Spider-Man přece jen líbil a těšíte se na dalšího, mám pro vás dobré zprávy. Andrew Garfield a Emma Stone se vrátí v rolích Petra Parkera a Gwen Stacy. Jejich románek ale dostane zabrat, protože na scéně se objeví i Mary Jane Watson. Tu si zřejmě zahraje Shailene Woodley, která na sebe výrazně upozornila jako Clooneyho dcera v oscarovce Děti moje. Podle informací z právě probíhajícího castingu se vrátí i Harry Osborn. A jsme doma, všechno je při starém. Nejzásadnější otázkou samozřejmě zůstává, s jakým padouchem si bude Spidey házet kusy mrakodrapů. Podle potitulkové scény z jedničky to vypadá na bleskem zasaženého a pak elektřinu ovládajícího mutanta jménem Electro.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 30.5.2019

  27. Art Film Fest poteší filmových fanúšikov

  Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 v Košiciach všetkým filmovým fanúšikom a fanúšičkám mimoriadne bohatý program. Premietne takmer 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, vrátane úplných noviniek, ktoré zarezonovali napríklad na nedávno skončenom Festivale v Cannes. Okrem projekcií pripravuje festival početné sprievodné akcie, zahŕňajúce viacero výstav či koncertov, jeden filmový kvíz, ale aj diskusie a prednášky s desiatkami slovenských i zahraničných tvorcov, tvorkýň a osobností filmového sveta.

  Takými budú napríklad traja mladí režiséri, ktorí prídu o svojich filmárskych začiatkoch porozprávať v rámci tzv. Inspirational Days. Prípadové štúdie Piotra Domalewského (Poľsko), Teodora Kuhna (Slovensko) a Mihályho Schwechtje (Maďarsko) prinesú počas dvoch dní divákom a diváčkam unikátny pohľad na zákulisie vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. Panelová diskusia s režisérmi potom poskytne odpovede na otázky, aké sú možnosti pri tvorbe debutov v jednotlivých krajinách, či s akými najväčšími problémami sa ako debutanti stretli. Nemenej inšpiratívnym by mal byť masterclass scenáristu Petra Kolečka, ktorý porozpráva o svojej aktuálnej televíznej tvorbe, zastúpenej napríklad úspešným seriálom Most, ale aj o písaní celovečerných filmov.

  O vizuálnych efektoch vo filmoch zahraničnej aj domácej produkcie (áno, aj tam sú využívané) prídu festivalovým účastníkom rozpovedať odborníci zo slovenskej spoločnosti Blue Faces, ďalej tvorcovia TV série Mohyla a prezentáciu prác pripravia aj študent ateliéru vizuálnych efektov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Informácie o programe festivalu budú postupne pribúdať na webstránke www.artfilmfest.sk, kde už teraz nájdete podrobnosti o zvýhodnenom vstupnom v predpredaji, ktorý aktuálne prebieha.

 • Obrázek k novince 29.5.2019

  Historicky největší filmová akce v ČR

  Ve dnech 1.6. - 9.7.2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první filmovou maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

  K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E. Balzerové, J. Šofra, R. Sedláčka, J. Nohavici, R. Špačka, O. Malého, F. A. Brabce, J. Mádla, S. Gedeona, M. Janka, T. VorlaM. Jíchy, M. Cieslara, J. Macháčka, M. Donutila, M. Lasici, M. Huby, V. Morávka, E. Vrbkové, I. Bareše, V. Křístka, B. Slámy, B. Seidlové, Z. Svěráka, J. Macháně, R. Pastrňáka, J. Jakubiska.. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

  Festival vznikal na silných osobních příbězích, ale i významných výročích. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. výročí českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje i celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. výročí podnikání R. Jelínka. Kromě velkých výročí připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25. výročí trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

  Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů, ale i firem - MEOPTA, Rudolf Jelínek, Revenium, Mýjomi, Kinoservisu Zlín, CSFD.cz, Total Film.. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu. Oba umělci uvedou v Uherském Hradišti svá nejzásadnější díla a převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang.

  Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!. Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.

  Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty. Nejznámější dílo tohoto proudu Berlín, symfonie velkoměsta hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, které na LFŠ odehraje i samostatný koncert.

  Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době zásadní roli. Každé projekci bude předcházet kinolektorát s doplňujícími ukázkami a erudovaným komentářem. Letos budou diváci uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buñuela a přelomového akčňáku Police Story Jackieho Chana. Sekce Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější díla jedné z nejvýraznějších postav polské kinematografie, jejíž tvorba imponuje zejména těm, které zajímá posouvání hranic filmové formy či rozšiřování škály výrazových prostředků filmu.


  Festival přžedstaví i „hnutí“, které otřáslo americkou nezávislou filmovou scénou. Jako New Queer Cinema se označují filmy reflektující proměnu chápání sexuální a genderové identity a vymezující se vůči mainstreamové hollywoodské produkci (např. Mé soukromé Idaho). Půlnoční delikatesy představí italské giallo filmy, které se vyznačují spoustou krve a stylizovanou prací s kamerou, a poukáží i na jejich vliv na současnou italskou i světovou kinematografii. Sekce Češi v zahraničí se letos bude věnovat zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka (bez Miloše Formana). Festival připomene jeho spolupráci s takovými velikány, jako byli Lindsay Anderson (Kdyby…, Šťastný to muž), George Roy Hill (Jatka č. 5) nebo Mike Nichols (Silkwoodová).

  V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit třeba na HaDivadlo, legendární kapelu Dunaj či Monkey Business, kteří díky podpoře hlavního partnera innogy zahrají na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému. Do konce června nabízí organizátoři festivalu devítidenní akreditaci s tzv. včasnou slevou. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

  54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus. Stěžejní sekci bude tvořit deset světových a dvě mezinárodní premiéry. Mezi uvedenými se tak objeví čínský snímek Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga, dále Monzun britského režiséra Hong Khaou, psychologická studie Lara od německého tvůrce Jana-Oleho Gerstera, filipínské drama Óda na nicotu od Dwein Baltazarové, existenciální dílo Srpnová madona španělského tvůrce Jonáse Truebaa, americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové, Nevlastní sestra od Damjana Kozoleho, rodinné drama Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova, nebo Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa v česko-slovenské koprodukci. Výběr nakonec uzavírá trojice filmů Patrick, Muž budoucnosti a Maličkosti. Festival poběží od 28. června až do 6. července.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.5.2019

  72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

  Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily. Zahajovacím snímkem letošního festivalu byla zombie komedie Mrtví neumírají Jima Jarmusche a festival rovněž nezapomněl uctít ani zesnulou režisérku Agnès Vardovou.

   

  V čele letošní poroty usednul oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman), toho pak dále doplnila například herečka Elle Fanning nebo evropští režiséři Yorgos Lanthimos a výherce loňského festivalu se snímkem Studená válka Paweł Pawlikowski. O Zlatou palmu se pak ucházelo dvacet snímků, mezi kterými byla například díla předchozích výherců této ceny Terrence Malicka (A Hidden Life), Quentina Tarantina (Tenkrát v Hollywoodu) nebo Kena Loacha (Sorry We Missed You).

   

  Hlavní cenu si nakonec odnesl jihokorejský režisér Joon-ho Bong se svým Parazitem. Velkou cenu pak získala režisérka Mati Diop s dramatem Atlantique. Zajímavé to bylo u Ceny poroty, o kterou se nakonec podělily dva snímky, Les Misérables režiséra Ladje Lya a Bacurau režisérů Klebera Mendonça Filhoa a Juliana Dornellese. Nejlepší herečkou se stala Emily Beecham a mezi herci se po delší době připomněl Antonio Banderas ve chváleném dramatu Bolest a sláva.

   

  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 72. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 16.5.2019

  Metronome Festival Prague je za dveřmi

  Metronome Festival Prague patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice a mezi největší metropolitní festivaly v Evropě. Letos uvede světové hvězdy, jakými jsou například zpěvák legendárních Oasis Liam Gallagher, který v Praze odstartuje svoje světové turné a odehraje také nesmrtelné hity této nezapomenutelné kapely, jako je Wonderwall a plno dalších. Vystoupí zde také britská nadžánrová skupina Morcheeba, která má pro Prahu připravený speciální playlist, němečtí klasikové elektroniky Kraftwerk, kteří poprvé představí svojí 3D show na venkovním festivalu, nebo alternativní rocková skupina Primal Scream. Hlavní hvězdy festivalu doplní přední světoví protagonisté elektronické hudby, němečtí Digitalism a britský DJ Danny Howard. Vystoupí také festivaloví miláčci Jungle nebo stoupající hvězda Anna Calvi. Těšit se můžeme i na izraelskou zpěvačku a raperku Nogu Erez nebo německou dvojici na pomezí elektroniky a world music Ätna.

  Co přinese letošní ročník speciálního? Jako každý rok, přichází Metronome Festival také s unikátním koncertem, připraveným pouze pro tuto příležitost. Tentokrát půjde o speciální komponovaný koncert českých zpěvaček z různých žánrových oblastí. V rámci koncertu zazpívá třeba Lenka Filipová nebo Monika Načeva, nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Žofie Dařbujánová a Never Sol. Kromě tohoto výjimečného koncertu, který nese název Hlasy svobody, vystoupí také Pražský výběr, který odehraje jediný pražský open-air koncert roku 2019.

  Hlavním tématem nehudebního doprovodného programu čtvrtého ročníku Metronome Festivalu Prague bude vzdělávání, věda a technologie. Zájemci o neobvyklé zážitky se na náměstí Metronome Square budou moci nechat zmást optickými klamy, řešit kvízy, skládat hlavolamy, létat s drony a sami si ověřit fyzikální zákony. Chybět nebudou ani novinky z oblasti technologií, zaměřené na virtuální realitu, robotika, inteligentní technologie implementované do vzdělávání a dojde i na jejich využití v hudbě.

  Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed šedivého komunismu. To vše v rámci dokumentu King Skate, který získal Českého lva pro Nejlepší český dokument roku 2018. Dokument můžete vidět v rámci speciálního promítání právě na Metronome Festivalu. V areálu bude také instalována U rampa, na které se předvedou hlavní postavy současného českého skateboardingu.

  Metronome Festival je metropolitním festivalem, který vám umožní zažít atmosféru open air doplněnou o pohodlí velkoměsta, kteří zajisté mnozí z vás ocení. Ne každý chce strávit víkend uprostřed polí, spát ve stanu a jíst pouze u stánků. O nekonečných frontách na toalety a hygienické vybavení nemluvě. Nic z toho vás na Metronome Festivalu nečeká. Vstupenky jsou v prodeji na celý víkend nebo si můžete vybrat pouze ten den, kdy vystoupí vaše oblíbená hvězda a druhý den objevovat tajemná zákoutí nádherné Prahy. Více informací naleznete zde.

 • Obrázek k novince 14.5.2019

  Kino Světozor slaví Patnáct let

  Čeká vás velká nádhera a trochu i melancholie. Kino Světozor dostane občanku a oslaví to filmovou přehlídkou Patnáct. Během týdne od 24. do 30. května uvede 15 největších hitů i srdcovek týmu, který tvoří kino od roku 2004. Největším lákadlem bude bezesporu legendární Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Uveden byl na EXPO ’67 a poté se zabydlel právě ve Světozoru, dokud nebyl v roce 1971 zakázán. Zpět se vrátil v roce 2007 a stal se nejnavštěvovanějším filmem roku. I tentokrát budou moci diváci celkem osmkrát rozhodovat o vývoji děje. Další oblíbený titul potěší milovníky divadla. Jedná se o Frankensteina z cyklu NT Live, v roli monstra exceluje Benedict Cumberbatch.

  Speciální místo v narozeninovém programu zastávají Divoké historky. Byly se svými 11 699 diváky nejnavštěvovanějším filmem za celou historii kina. Výjimečný úspěch ve Světozoru slavil také snímek Naprostí cizinci, ačkoliv druhé místo dle počtu diváků patřilo dokumentu Občan Havel. Ten zároveň s Aloisem Nebelem patří i mezi velké oblíbence pořadatelů. Třetím českým filmem bude rodinný dokumentární film o krásách české přírody Planeta Česko. S celou rodinou se nabízí zajít i na animovaný baladický Píseň moře.

  Mezi filmy režisérů, které není třeba dlouze představovat, se promítnou: Melancholia o konci světa podle Larse von Triera, western Osm hrozných Quentina Tarantina, snílkovský příběh řidiče autobusu Paterson Jima Jarmusche i barevný příběh o mladé lásce Až vyjde měsíc režiséra Wese Andersona. Sorrentinova italská freska z vyšší společnosti Velká Nádhera získala Oscara za nejlepší cizojazyčný film stejně jako Ida Pawla Pawlikovského a mexický snímek Roma Alfonse Cuárona, který je nejnovějším titulem přehlídky. A to je Patnáct. Přijďte oslavit narozeniny oblíbeného kina v srdci Prahy. Kompletní program naleznete zde.

   

 • Obrázek k novince 13.5.2019

  59. Zlín Film Festival se blíží

  59. ročník festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Hlavní téma bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání. Cestovatelská témata se tak budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. V mimosoutěžní sekci věnované Přírodě se představí světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty (Zrozeni v Číně, Jane, Příběh lesa). Filmy neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí (Home, A Plastic Ocean). Hostem bude např. producent, režisér a filmař žraloků Steve Lichtag, který malé diváky provede nejen unikátním ekosystémem atolu Aldabra. Hostem bude třeba také Přemysl Rabas, ředitel ZOO ve Dvoře Králové. Doprovodí dokument mapující život a smrt Sudána, posledního samce nosorožce bílého ve filmu Poslední na světě.

  Kapitola věnovaná tématu Lidé se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budeme moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin (Indian Horse, Legenda o Sarile, Pán velryb). Hostem této sekce bude např. Frank Tomas Grapl, který divákům ukáže tradiční maorský tanec Haka a povypráví o životě svých předků na Novém Zélandu.

  Sekce Země uvede profil balkánské kinematografie. V 14 celovečerních hraných filmech poznají diváci temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Bulharska či Albánie. Festival představí dílo albánské dětské režisérky Xhanfise Keko. Za přispění albánského Národního filmového archivu budou dvě její díla součástí přehlídky balkánských filmů - Rozmazlená Mimoza a Tomka a jeho kamarádi.

  Významnou součástí sekce Země bude programový blok věnovaný Miroslavu Zikmundovi a jeho následovatelům. Festival uvede dvě komentovaná pásma složená z filmů H&Z určená i dětem a mládeži. Následovat budou projekce filmů a besedy s cestovateli. Zajímavou sondou do života lidí na jednom z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi – v ruské vesnici Ojmjakon (-72 stupňů Celsia) bude snímek talentovaného mladého studenta Dominika Bariho, který získal podporu nadace Leonarda DiCapria a jehož film byl nominován na Oscara.

  Zlín Film Festival přivítá tři mladé evropské herečky. Jordanne Jones z Irska se po letech vrací do Zlína a uvede soutěžní debut irského herce Hugha O'Conora Metal Heart. Z Velké Británie přijede společně s režisérem Williamem McGregorem sedmnáctiletá herečka Eleanor Worthington-Cox, která se ve svých 10 letech stala nejmladší držitelkou Ceny Laurence Oliviera za výkon z muzikálu Matilda. V současné době hraje v populárním seriálu Britannia. Do Zlína přiváží temný historický příběh z Walesu Gwen. Trojici letošních Young Star doplní Milena Tscharntke, čerstvá držitelka německé ceny Zlatá kamera za objev roku. Diváci mohou tuto vycházející německou hvězdu vidět v dramatu Vše zapomenuto, vše odpuštěno.

 • Obrázek k novince 25.4.2019

  21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

  Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní Evropy. Kromě výběru nejvýraznějších snímků z uplynulého roku zahrnuje program přehlídky řadu retrospektivních sekcí, jež jsou tento rok věnovány Janu Švankmajerovi, osudovým ženám českého a polského filmu či znovunabytí svobody v roce 1989.

  Českému divákovi nabízí Kino na hranici především jedinečnou příležitost vidět nové filmy výrazné generace polských tvůrců, která po světě sbírá prestižní filmové ceny. Letos mezi ně patří nevšední psychologický thriller Monument Jagody Szelc, oceněné na loňském Berlinale, či snímek Sladký konec dne Jacka Borcucha, jenž byl uveden na festivalu Sundance, z něhož si představitelka hlavní role Krystyna Janda přivezla cenu za nejlepší herecký výkon. Velkou mezinárodní prestiž získal i polsko-španělský snímek Ještě den života, který obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film a pojednává o proměně válečného reportéra uprostřed krvavého konfliktu v Africe. Polskou filmovou událostí minulého roku se nicméně stal snímek Klér z utajovaného zákulisí katolické církve, jenž i přes kontroverzní přijetí dosáhl dosud nejvyšší domácí návštěvnosti v 21. století. Program nabízí i příležitost setkat se s novinkami filmových veteránů jako je Krzysztof Zanussi, jež osobně uvede snímek Éter, či tvůrce i u nás oblíbených akčních filmů Władysław Pasikowski, jehož Kurýr zdařile navazuje na úspěchy současných polských válečných velkofilmů. I sekce dalších zemí mají co nabídnout – například sci-fi novinku a možná poslední film Györge Pálfiho Pánův hlas či českou předpremiéru úspěšného slovenského hororu Trhlina.

  Díky intimní a přátelské atmosféře si kultovní festival oblíbili přední režiséři i herci, se kterými je možné se osobně potkávat na projekcích i debatách. A díky přímému vlakovému spojení z větších měst je možné do Těšína dorazit za pár hodin ze všech koutů republiky. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 11.4.2019

  32. ročník festivalu Finále Plzeň se blíží

  Finále Plzeň zveřejňuje program svého 32. ročníku, který proběhne od 11. do 16. dubna v západočeské metropoli. I v letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců – jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a nověji také počiny, které vznikly v české koprodukci. Šestidenní program nabídne divákům celkem 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné také třeba venkovní silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla. Zahajovacím filmem festivalu bude ve čtvrtek 11. dubna od 19.30 cestopisný dokument Cesta jako žádná ze sta Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, kteří se rozhodli vydat se po stopách legend Jiřího Hanzelky a plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, který letos oslavil 100. narozeniny, na jejich slavnou euroasijskou cestu.

  Průvodci festivalem a moderátory zahajovacího i finálového večera budou herci Jan CinaPetr Vančura, kteří jsou rovněž hlavními tvářemi festivalové kampaně. Finále bude letos hostit jako již tradičně Měšťanská beseda, dále DEPO2015, Anděl Music Bar, Café Regner, MōōVEMENT a Kopeckého sady. Pro rychlejší pohyb mezi festivalovými stanovišti mohou návštěvníci využít půjčovnu kol před Besedou, kterou zajistí Kolem Plzně.

  Rádi bychom, aby festival lidem umožnil užít si českou filmovou tvorbu a podpořit ji. Stejně jako fandíme českým hokejistům nebo vyhledáváme lokální potraviny, můžeme být hrdí i na naše filmaře,“ vzkazuje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Finále Plzeň již několikátým rokem není pouhou bilanční přehlídkou, tedy neobsahuje kompletní přehled filmů z minulého roku, ale vybíráme pozoruhodné filmové, televizní a internetové počiny z uplynulého roku nebo také filmy v premiéře či předpremiéře. A nově jsou v soutěži zahrnuty také snímky, které vznikly v mezinárodních koprodukcích,“ dodává.

<< předchozí 1 2 3 4 17 32 48 63
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace