Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024 Autor Goldbeater

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát let. Držitel čestného Oscara a nekorunovaný král nízkorozpočtových snímků a exploatační kinematografie za svou sedmdesát let trvající kariéru vyprodukoval téměř pět stovek filmů, sám jich přibližně padesát režíroval a k tomu dal šanci prorazit mnoha budoucím filmařským legendám, jako jsou například Jack Nicholson, Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Joe Dante, James CameronRon Howard, Robert TowneCurtis HansonJonathan Demme a Peter Bogdanovich.

 

Narodil se v roce 1926 v Detroitu. Vystudoval průmyslové strojírenství na Stanfordově univerzitě a s počátkem padesátých let se rozhodl zkusit štěstí v Hollywoodu. Prvním snímkem, který produkoval, se stalo hororové It Stalked the Ocean Floor z roku 1954. V následujících letech natočil jako filmařský pionýr řadu počinů s velmi nízkými rozpočty a v krátkých časových úsecích. Z nejznámějších můžeme zmínit například Pět pušekÚtok krabích monsterMachine-Gun Kelly, War of the SatellitesNot of This Earth, The Wasp Woman a The Last Woman on Earth. Na přelomu padesátých a šedesátých let přinesl kultovní hororové komedie Vědro krve s Dickem Millerem v hlavní roli a Malý obchod hrůz o květinářství v chudinské čtvrti, jemuž přinese slávu lidožravá květina.

 

S počátkem šedesátých let Roger Corman odstartoval barvitou filmovou sérii adaptací díla Edgara Allana Poea. V gotických hororech jako Zánik domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Havran, Ligeina hrobkaStrašidelný palác a Maska rudé smrti ztvárnil hlavní roli ikonický herec Vincent Price. V roce 1962 natočil Corman kriticky chválený thriller The Intruder s Williamem Shatnerem v hlavní úloze. Podle Cormanových vlastních slov toto byl jediný jeho film, který kdy finančně neuspěl. V roce 1966 se Roger Corman podíval do soutěže prestižního festivalu v Benátkách se svým snímkem Divocí andělé, v němž se objevili Peter Fonda, Nancy Sinatra a Bruce Dern. S koncem šedesátých let přinesl třeba také kriminální film Masakr na svatého Valentýna, psychedelický Trip, krimi Krvavá máma a komedii Plyn.

 

Od sedmdesátých let sám pomalu upouštěl od filmové režie a věnoval se v prvé řadě produkci. Dal vzniknout například bláznivým sci-fi počinům jako Death Race 2000Galaxie teroru, Mutant a Sador, vládce vesmíru. Jeho posledním režijním počinem se stal sci-fi horor Odpoutaný Frankenstein z roku 1990. Jako příležitostný herec se objevil v celé řádce snímků. V pozdějších letech ho obsadili například Francis F. Coppola do Kmotra II, Ron Howard do Apolla 13, Jonathan Demme do Mlčení jehňátek a Philadelphia nebo Joe Dante do Kvílení vlkodlakůLooney Tunes: Zpět v akci. Od osmdesátých let začal po celém světě sbírat ocenění za celoživotní přínos kinematografii, což v roce 2010 vyvrcholilo i získáním čestné Ceny Akademie. Na ceremoniálu mu salutovala celá řada hollywoodských hvězd.

 

Filmové produkci se stále věnoval i v nedávných letech, často přitom poctil svou přítomností také mnoho rozhovorů, podcastů a tematických dokumentárních počinů. O samotném Cormanovi jich vzniklo několik, nejznámějším je zřejmě Cormanův svět z roku 2011. Jeho vliv vidíme v dnešním světě filmu téměř všude. Roger Corman, ikona americké žánrové kinematografie, k jehož odkazu se hlásí celá škála světoznámých tvůrců v čele s Johnem CarpenteremQuentinem Tarantinem, zemřel ve čtvrtek 9. května ve svém domě v Santa Monice v obklopení rodiny. Její členové v prohlášení k režisérově úmrtí dodali, že když se Rogera zeptali, jak by si přál, aby se na něj vzpomínalo, odpověděl zkrátka: „Byl jsem filmař, to postačí.“

Reklama

Související novinky

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (více)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Legendární americký režisér, scenárista a producent George Lucas letos bude jedním z recipientů čestné Zlaté palmy Filmového festivalu v Cannes. Stane se tak 25. května během zakončovacího… (více)

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Malý obchod hrůz čeká návrat

Malý obchod hrůz čeká návrat

16.03.2024

Pokud si občas říkáte, že masožravé rostliny nemají na velkém plátně dostatek reprezentace, možná se to brzy změní. Podle informací serveru Deadline je totiž v přípravách nová verze klasické… (více)

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Nedají si říct a nedají. Jamese Camerona můžeme označit za nejúspěšnějšího filmového režiséra všech dob, minimálně co se týče tržeb. V pětici nejvýdělečnějších snímků historie má totiž hned trojici… (více)

Brad Pitt krouží kolem desáté tarantinovky

Brad Pitt krouží kolem desáté tarantinovky

02.02.2024

Co se týče současné tvorby oblíbeného režiséra Quentina Tarantina, už nějakou dobu víme, že jeho desátým a podle tvůrcových vlastních slov také finálním filmem má být chystaný snímek pojmenovaný The… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

23.05.2024

Přípravy dalšího filmu ze světa Jurských parků a světů je v plném proudu a v těchto dnech stále probíhá zběsilý casting zcela nových tváří do legendární dinousauří franšízy. A jak se zdá, už víme, na… (více)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

Nejnovější novinky

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

dnes

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (více)

Zemřela herečka Anouk Aimée

Zemřela herečka Anouk Aimée

dnes

Přihází smutná zpráva pro celý filmový svět. V úterý ve svém domě v Paříži zemřela jedna z ikon francouzské kinematografie, herečka Anouk Aimée. Bylo jí obdivuhodných dvaadevadesát let. Zprávu… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

včera

Rozjuchané emoce nejsou pouze předmětem nového animáku V hlavě 2, neboť neskrývanou radost v současnosti jistě prožívají i u studia Pixar, potažmo u Disneyho. Film, v němž sledujeme myšlenkové a… (více)

Reklama

Reklama