Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 12.3.2013

  Raimi chystá Evil Dead 2 a dvojku Armády temnot

  Řečeno slovníkem Pulp Fiction, Sam Raimi je právě teď „spokojenej parchant“. Omalovánková fantasy Mocný vládce Oz odstartovala skvěle v amerických i světových kinech a za první víkend nastřádala celkově přes 150 milionů dolarů, což ji posouvá na pozici prozatím nejúspěšnějšího filmu tohoto roku. Pravděpodobně značný úspěch čeká i další snímek z Raimiho producentské dílny, který startuje v dubnu – ano, nový Evil Dead, který u nás půjde pod názvem Lesní duch (někdo v distribuční společnosti evidentně sjížděl pirátské videokazety v 80. letech). Z prvních projekcí se šíří nadmíru pozitivní reakce a zvěsti o filmu, který uspokojí většinu žánrových fanoušků i uctívačů originálu. Režisér Fede Alvarez a scenárista Rodo Sayagues věří v úspěch filmu a už pracují na scénáři dvojky. „Nebude to remake Evil Dead 2. Pokračujeme s vlastním příběhem, bude to něco jako druhá polovina jedničky. Akorát ještě přitvrdíme.“ Na to jsme zvědaví, protože už první film údajně splňuje sliby trailerů a je opravdu jen pro otrlé žaludky. Mnohem víc rozruchu mezi hororovými fany však vyvolalo Raimiho prohlášení, že s bratrem Ivanem uvažují o napsání scénáře pro Evil Dead 4. Jejich tradiční produkční partner Robert Tapert to upřesňuje: „Spíš to bude Armáda temnot 2. Nezapomeňte, že Armáda je tak trochu samostatný film, za Evil Dead 3 ji označují pouze fanoušci.“ Znamená to, že se opravdu vrátí legendární piloruký Ash? „Sam mi tím vyhrožuje zhruba každého půl roku,“ hodnotí to střízlivě Bruce Campbell. „Už jsem o tom slyšel snad tisíckrát. Rozhodně bych ale neřekl ne. Budu se tam belhat s chodítkem a zápasit s nějakým jiným starochem.“

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.3.2013

  Iñárritu a ex-Batman vs. ex-Hulk?

  Alejandro Gonzáles Iñárritu platí za tvůrce kvalitních dramat. V jeho novém filmu Birdman však nikdo nebude dvě hodiny umírat a zírat do prázdna. Půjde totiž o svižnou, trochu černou komedii, která má zajímavou zápletku hlavně v souvislosti se dvěma hlavními představiteli. Ústřední postavou je totiž herec, který se kdysi proslavil rolí slavného superhrdiny, ale jeho kariéra šla do kytek a teď se pokouší vrátit na výsluní prostřednictvím divadelní hry na Broadwayi. Jenže musí hrát po boku vážného a uznávaného herce, který komerčními představiteli pohrdá. Dvě ega se brzy dostanou do konfliktu. Zábavné je, že hlavní postavu hraje bývalý Batman Michael Keaton, což je možná castingový gól roku. Jeho sokem bude Edward Norton. Film rychle nabírá zvučné obsazení, v dalších rolích hrají Naomi Watts, Emma Stone, Zach Galifianakis a Andrea Riseborough, kterou brzy uvidíme po boku Toma Cruise v sci-fi Nevědomí. Natáčení Birdmana startuje v polovině dubna v New Yorku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.3.2013

  Po kom se budou sápat primáti?

  Dva opičí projekty sáhly tento týden po hlavních představitelkách. Mnohem zvučnější jméno má aktuálně Jessica Chastain, kterou by potterovský David Yates rád viděl v nové adaptaci Tarzana. I když adaptace asi není správné slovo, protože příběh vlastně nevychází z předlohy E. R. Burroughse – Stephen Sommers (Mumie) a Stuart Beattie (Piráti z Karibiku) napsali původní scénář, ve kterém Tarzan už dávno žije v Londýně a setřásá ze sebe divošské návyky. Na rozkaz královny Viktorie však musí vyrazit do Konga, kde řádí samozvaný diktátor. Získat Jessicu do role Jane nebude snadné, protože ji teď chtějí prakticky všichni. Stejně tak nebyli definitivně potvrzeni Alexander Skarsgaard v hlavní roli a Samuel L. Jackson jako americký žoldnéř, který v Africe hledá vykoupení za krev, kterou prolil ve válce. Naopak Dawn of the Planet of the Apes už svou hlavní kočku má – smlouvu podepsala Keri Russell (aktuálně špionážní seriál The Americans). Vlastně na tom není nic překvapivého, režisér Matt Reeves totiž produkoval Keriin seriál Felicity. Děj se odehrává patnáct let po první části a budeme svědky odboje malé skupiny vědců proti globální nadvládě inteligentních opic. Dalšími posilami jsou Jason Clarke, Kodi Smit-McPhee a Gary Oldman. Vůdce primátů Césara si samozřejmě opět zahraje Andy Serkis.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.3.2013

  Nolanova mezihvězdná výprava už příští rok

  Je to definitivní, dalším filmem snad nejuznávanějšího současného hollywoodského filmaře bude epické sci-fi Interstellar. A natáčení začne už letos, protože studia Paramount a Warner, v jejichž koprodukci film vznikne, oficiálně oznámila datum premiéry – 7. listopad 2014. O projektu se prozatím ví jen tolik, že v něm půjde o cestování časem i prostorem prostřednictvím tzv. červích děr. Hlavní postavy prý prožijí „hrdinskou mezihvězdnou výpravu až za hranice našeho vědeckého poznání a chápání“. Scénář už před mnoha lety napsal Chrisův bratr Jonathan Nolan a dlouho byl s projektem spojován Steven Spielberg. Ten se nakonec úmyslu vzdal a tak se Jonova scénáře ujal hodný brácha. Rodinný podnik doplňuje Nolanova manželka Emma Thomas, která bude jako obvykle film produkovat. Pomůže jí uznávaný americký fyzik Kip Thorne, jehož teorie posloužily jako inspirace pro námět.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.3.2013

  Han, Leia a Luke jsou zpátky

  A s původními představiteli. Spekulovalo se o tom už od ohlášení Star Wars: Epizody VII, jejíž premiéra je stanovena na léto 2015. Mark Hamill a Harrison Ford přiznali, že mluvili s Georgem Lucasem o přechodu pod hlavičku Disney a možném návratu do svých slavných rolí. Carrie Fisher minulý týden na otázku, jestli se vrátí do předaleké Galaxie, odpověděla stručně a jasně: „Ano.“ A teď to potvrdil i Lucas, který v rozhovoru pro Bloomsberg Businessweek řekl: „Dohodli jsme se s nimi ještě před prodejem Lucasfilmu. Teď je všechno ve finální fázi rokování a brzy se podepíšou smlouvy... I když bych vám to možná neměl říkat. Disney to asi bude chtít oficiálně oznámit s hlasitými fanfárami. No, každopádně, rokování probíhá.“ Není divu, že producenti a J.J. Abrams chtějí povolat starou partu (ačkoli už je opravdu stará). A člověk by se divil Hamillovi nebo Fisher, kdyby odmítli, nic slavnějšího a výdělečnějšího než SW v jejich kariérách nefigurovalo. Harrison Ford je na tom o něco lépe, ale když je schopen přijmout roli moderátorského veterána v pokračování Zprávaře (tedy totožnou postavu, jako hrál v Hezkém vstávání – a že mu sedla!), proč si opět nepověsit blaster proklatě nízko? Mezitím se objevily zprávy, že Disney chce kromě hlavní ságy nejen několik vedlejších filmů (pravděpodobně o mladém Solovi a samostatné dobrodružství Boby Fetta), ale rokuje s televizní stanicí ABC i o hraném seriálu. Jestli půjde o temné Star Wars: Underworld, o kterém Lucas loni tvrdil, že je v pokročilé fázi scenáristické a předprodukční práce, zatím není jasné.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.3.2013

  Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

  Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z přelomu 18. a 19. století. Před kamery se mu však projekt nikdy nepovedlo protlačit. Jednak kvůli obrovskému rozpočtu, ale i příliš velkým ambicím – představitelům filmového studia Kubrick tenkrát řekl, že to bude nejlepší film, jaký kdy byl natočen. V sedmdesátých letech jej pak definitivně zavrhl. Po dohodě s Kubrickovou rodinou, která byla spokojená s A.I. Umělou inteligencí (dalším Stanleyho nerealizovaným projektem), se Steven Spielberg ujme stařičkého scénáře. Nepromění jej však ve film, protože materiál je příliš rozsáhlý, ale udělá z něj výpravnou televizní minisérii, kterou zaštítí svým jménem jako producent. Jen tak na okraj, Kubrick chtěl do rolí Napoleona a Josefíny obsadit Oskara Wernera a Audrey Hepburn.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.3.2013

  Lara a Alice ještě ustřelí pár hlav

  Akční kočky z videoher neřekly své poslední slovo. V souvislosti s právě vycházející hrou Tomb Raider se opět mluví o novém filmu. A stejně jako předloha, i film bude „reboot“, takže nám vylíčí příběh Lary Croft pěkně od začátku. Ve hře je Lara dvacetiletá holka, která přežije ztroskotání lodi v Pacifiku a na nebezpečném tropickém ostrově musí bojovat o holý život – a právě tato zkušenost z ní vyková tu drsnou divoženku, kterou známe z předchozích her a filmů. Předpokládá se, že film bude relativně věrnou adaptací nové hry. Podle vlastníků práv „v žádném případě nepůjde o pokračování filmů s Angelinou Jolie“ a Lara dostane jinou, podstatně mladší tvář. Téměř současně se vynořily i zvěsti o šestém filmu ze série Resident Evil. Pátá část navzdory drtivým recenzím utržila 221 milionů při rozpočtu 65 milionů dolarů, takže jde pořád o vysoce výdělečný podnik. Samozřejmě se teď spekuluje, jak bude do věci zainteresovaný Paul W.S. Anderson, který už dříve oznámil, že má pro šestku námět a chtěl by jí ságu ukončit. V čem je tedy problém? Premiéra Resident Evil 6 byla totiž stanovena na 12. září 2014, takže natáčení musí být zahájeno ještě letos. A v létě už padne první klapka Andersonova historicko-katastrofického dramatu Pompeii, o kterém jsme psali nedávno. To zřejmě znamená, že na Millu Jovovich dohlédne jiný režisér a pan manžel bude pouze produkovat. Ne že by na tom u téhle série nějak obzvlášť záleželo.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.3.2013

  Johnny Depp: Gangster, pirát, superpočítač?

  Pořád platí za největší (nebo alespoň nejvýdělečnější) filmovou hvězdu pod sluncem, takže má pořádně nabitý diář. V dubnu si zahraje v apokalyptické sci-fi Transcendence, kterou režijně debutuje Nolanův kameraman Wally Pfister. Depp ztvární vědce, který nahraje své vědomí do počítače a vytvoří tak mocnou umělou inteligenci. Ta se brzy vymkne kontrole a pokusí se převzít vládu nad světem. Obsazeni byli i Paul Bettany a Rebecca Hall , premiéra je stanovena na 25. dubna 2014, takže Transcendence vlastně odstartuje letní sezónu. Letos v létě, jakmile dokončí propagační turné k Bruckheimerovu fantasy westernu The Lone Ranger, se Johnny zase jednou postaví na špatnou stranu zákona – v kriminálním thrilleru Black Mass si v režii Barryho Levinsona zahraje Whiteyho Bulgera, známého mafiánského šéfa z Bostonu. Ten začal spolupracovat s FBI, avšak pouze proto, aby zlikvidoval konkurenci. Když úřad prokoukl jeho skutečné úmysly, poslal Bulgera k vodě. Gangster uprchl a byl dopaden až po víc jak šestnáctiletém honu v roce 2011. No a někde koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku se Depp opět našminkuje a ověší se dredy a pestrými hadry. Piráti z Karibiku 5 mají předběžně stanovenou premiéru na červenec 2015, takže bude nejvyšší čas znovu vzkřísit kapitána Jacka.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.3.2013

  Z Harryho a Hermiony Frankenstein a Popelka?

  Nutno uznat, že omladina z Bradavic si buduje zajímavější filmovou kariéru, než by jeden čekal. A jejich další projekty rovněž vypadají slibně. Daniel Radcliffe si po Ženě v černém a letošním Horns zahraje v dalším hororu, tentokrát podle klasiky nejklasičtější – Frankenstein. Zpracování už bude méně klasické, scénář Maxe Landise (Kronika) se netočí kolem sešitého monstra a jeho tvůrce, ale kolem Frankensteinova služebníka Igora. A právě toho si Daniel zahraje. Navzdory modernímu pojetí bude děj zasazený do původního období. Landis o scénáři se svou už proslulou skromností dodává, že je velmi moderní, cool a je to to nejlepší, co prozatím napsal. Režie se ujme Paul McGuigan (Nabít a zabít, ty nejlepší části Sherlocka). Emma Watson naopak zůstane věrná pohádkovým kořenům a rokuje o hlavní roli v nové Cinderelle studia Disney. Režíruje Kenneth Branagh, zlou macechu si zahraje Cate Blanchett a natáčení startuje na podzim v Londýně. Emmu letos uvidíme v Rogenově apokalyptické komedii This is the End a novém filmu Sofie Coppoly The Bling Ring, příští rok na jaře si zahraje dceru Russella CroweaAronofského biblickém velkofilmu Noah.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.3.2013

  Na třetího Hobita si počkáme

  A nikoho to asi nepřekvapí. Když Peter Jackson a studio Warner loni v létě rozhodli o rozdělení původně dvoudílného Hobita na tři části, uklidňovali fanoušky, že na trojku nebudou čekat celý rok, ale jen do léta 2014. V podstatě bylo jen otázkou času, kdy se to změní. Neočekávaná cesta nebyla takový hit, jak se očekávalo (ještě pořád nemá na kontě miliardu, která měla hravě padnout), a letní termín pro vyvrcholení trilogie by zřejmě tržby ještě více poznamenal. V červnu 2014 by se film dostal do přímé konfrontace s Transformers 4, X-Men: Days of Future Past, Rockovým Herculem a marvelovkou Guardians of the Galaxy. Nová světová premiéra Tam a zase zpátky je stanovena na 17. prosince 2014. Ani tam to Bilbo nebude mít lehké, konkurencí budou Hunger Games 3/I, sci-fi Brada Birda Tomorrowland, Noc v muzeu 3 a pravděpodobně i další bondovka. Na termínech letošních dotáček se nic nemění, akorát bude mít Jacksonův tým mnohem víc času na postprodukci. Bitvě pěti armád to určitě prospěje.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 28.10.2019

  České lázně ve filmu

  Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po stopách filmu v lázních jsme se podívali společně se Spa.cz. Česká republika se snaží každým rokem přitáhnout zahraniční produkce, které nejen že do regionů přinášejí nemalé finanční zisky, ale také pomáhají budovat dobré jméno českých lázní a zvyšovat zájem o pobyty u nás.

  A v jakých filmech jste mohli české lázně zahlédnout? Začneme u města, které je s filmem spojeno snad nejvíce, v Karlových Varech. Zde se každoročně odehrává známý filmový festival s účastí největších tuzemských i zahraničních celebrit. Celebrity se sem ale nesjíždějí jen na večírky, filmové projekce nebo na wellness pobyty, některé sem jezdí i pracovně. V Grandhotelu Pupp Karlovy Vary vzniklo hned několik velmi úspěšných filmů. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat bondovku s Danielem Craigem Casino Royale, romantickou komedii Poslední prázdniny s Queen Latifah v hlavní roli a nebo životopisný film o Edith Piaf. Z českých filmů připomeňme slavný filmový hon na Josefa Abrháma v komedii Vrchní, prchni! a nebo zfilmované příběhy Oty Pavla ve filmu Smrt krásných srnců.

  Známá jsou ale i další místa lázeňského trojúhelníku - Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Ve Františkových Lázních se například schovával Zdeněk Svěrák s malým Koljou ve stejnojmenném filmu. A v Mariánských Lázních se natáčel koprodukční česko-německý film Výstřely v Mariánských Lázních. Nedaleko Mariánek najdete menší Lázně Kynžvart. Ty se ve filmu Kdyby tisíc klarinetů proměnily ve vojenská kasárna a své pěvecké a herecké umění zde předváděly hvězdy první třídy jako Waldemar Matuška, Karel Gott či Eva Pilarová.

  O něco temnější atmosféru měl film, který se natáčel v lázních Velké Losiny. Místní zámek se stal ve filmu a bohužel i ve skutečnosti dějištěm čarodějnických procesů. Film znáte zcela jistě pod názvem Kladivo na čarodějnice. V současnosti se ale při návštěvě města Velké Losiny ničeho bát nemusíte. Vyrazte za odpočinkem třeba na víkendový pobyt do místních termálních pramenů. Určitě si místní krajinu na úpatí Hrubého Jeseníku zamilujete!  Pokud si budete chtít udělat z Velkých Losin další filmový výlet, necelou hodinku odtud najdete další lázeňské městečko spojené s českým filmem - Karlovu Studánku. A co že se zde natáčelo? No přece komedie století S tebou mě baví svět.

 • Obrázek k novince 25.10.2019

  20. ročník Mezipater je za dveřmi!

  Program 20. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra bude i tenhle rok plný těch nejlepších queer filmů, diskuzí a večírků. Festival začíná v Praze 7. listopadu a potrvá až do 14. listopadu. Potom se Mezipatra stěhují do Brna, kde 22. listopadu končí. Tématem letošního ročníku je heslo „V proudu změn” oslavující dlouhou cestu, kterou si queer komunita prošla. Těšit se můžete například na nový film Xaviera Dolana Matthias & Maxime o dvojici dlouholetých kamarádů, kterým jedna jediná pusa změnila život, nebo švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí o mladíkovi, který se snaží uspět v machistickém světě tradičního tance. Coming-of-age drama sbírající ocenění na festivalech po celém světě vyslalo Švédsko do boje o Oscara. Mezi další očekávané filmy patří brazilský vítěz Teddy Award Historka o zelené planetě. Ten sleduje trojici přátel, kteří se po smrti babičky hlavní hrdinky snaží splnit její neobvyklé poslední přání. Součástí programu budou i dokumenty jako Mořský koník o trans muži a jeho touze založit si vlastní rodinu nebo Changing the Game o nadějných trans sportovkyních a sportovcích.

  Velkou novinkou Mezipater je industry sekce Queering the Cinema. Ta míří na všechny filmové nadšenkyně a nadšence, kteří se chtějí při diskuzích a přednáškách setkat s ostřílenými filmovými profesionálkami a profesionály. Zúčastnit se můžete debaty Queer Cinema Today o výzvách distribuce filmů s queer a lidskoprávní tematikou s ředitelem distribuční společnosti Peccadillo Pictures Tomem Abellem, masterclass s režisérem Rhysem Ernstem Mainstreaming Minorites o reprezentaci a prosazování trans komunity v televizi a filmu, diskuze  Money, Action, Go s pěticí režisérek a režisérů o tvůrčím procesu výroby krátkých filmů, debaty Festivals for Freedom se zástupkyněmi a zástupci queer filmových festivalů nebo masterclass How to Make Diversity Work s producentem Michaelem Raislerem, který stojí za úspěšnými filmy jako například Plážoví flákači nebo Jsme zvířaty.

  Kompletní program najdete na www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince 24.10.2019

  Festival argentinského filmu začíná

  Od 24. 10. do 30. 10. se v pražském kině Lucerna koná 8. ročník festivalu argentinského filmu CINE ARGENTINO. Festival doprovází výstava argentinských filmových herců. Přehlídka bude zahájena kriminálním dramatem Andílek, které minulý rok obdrželo řadu cen na mezinárodních festivalech. „Tak jako v předchozích letech je na festivalu zastoupena celá škála filmových žánrů, včetně např. komedie Mé mistrovské dílo o galeristovi a malíři, kteří si vymyslí šílený plán, jak zbohatnout na uměleckém trhu,” říká iniciátor a dramaturg festivalu Jan Rybář. „Na diváky čeká dále film Druhý komplic, děsivý thriller z prostředí malého městečka provincie Chaco nebo citlivý a realistický pohled na dilema mladé dívky Neviditelná.

  Do doby těsně před nástupem argentinské diktatury je zasazen dramatický snímek Rudá, kriticky vysoce oceněný enigmatický příběh, ve kterém lze rozpoznat řadu filmových žánrů. Do koloniální epochy argentinské historie je zasazen snímek Zama, kandidát na Oscara a mimo jiné nositel ceny Condor de Plata 2018. Nejúspěšnějšího argentinského herce Ricarda Darína zahlédneme v příběhu o manželské krizi Nečekaná láska. Ve výběru filmů nechybí ani jedna z nejúspěšnějších argentinských komedií posledních let Divoké historky, ale také dokumentární film Sólo o klavíristovi a skladateli Martínu Perínovi a jeho zápasu s duševní chorobu,
  “ dodává Jan Rybář. 

  Více informací o festivalu na www.cineargentino.cz.

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Serial Killer se blíží

  Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce nabízí. Navíc v perfektní kvalitě, na velkém plátně. Už není potřeba dlouhého brouzdání po síti, Serial Killer vám horké novinky naservíruje v několika sálech přímo v centru Brna. Festival se divákům poprvé představil v květnu roku 2018. Vedle celé řady televizních profesionálů, teoretiků a více jak 3000 diváků, přilákal také zástupce filmových škol a pestré delegace tvůrců. Je vždycky o díl napřed. Jako se seriálem Most! (r: J. Prušinovský), který festivalové publikum zhlédlo v exkluzivní premiéře a všichni víme, jaký tajfun znamenal Luďan a jeho parta pro domácí seriálovou tvorbu.

  Letošní nabídka uvede na 40 projekcí, rozdělené do několika sekcí. V hlavní soutěži se utkají nejsilnější seriálové novinky, jednou z nich je kriminální drama Zrádci (režie: Viktor Tauš, scénář: Miro Šifra). Z dalších sekcí jmenujme např. Fokus: Norsko se seriálem Exit, který bude mít premiéru v norské televizi o několik dní později než v České republice. Chybět ale nebudou ani černočerné detektivní komedie nebo kvalitní seriály o současných teenagerech v sekci Seriály (nejen) pro mladé. Zdaleka však nejde jenom o detektivky. Součástí hlavního programu je také soutěž nových webseriálů nebo populární maratonské projekce.

  Klíčovou složkou festivalu jsou atraktivní Industry Days ve dnech 25. a 26. 9. (panelové diskuze, případové studie, speciální projekce a workshopy) pro filmové a televizní odborníky za přítomnosti vyhlášených evropských profesionálů a ředitelů televizí. Festivalovou strategií je systematicky sledovat kvalitní televizní produkci a nově také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z regionu střední a východní Evropy. Letos proto Serial Killer poprvé udělí cenu s názvem “Progressive Killer”.

  Na návštěvníky festivalu čeká také originální doprovodný program a nezapomínejme ani na večírky za účastí tvůrců! K dispozici jsou výhodné akreditace nebo jednorázové vstupenky. Více informací o festivalu najdete na www.serialkiller.tv.
   

  Pojďte s námi zabít čas. Kam? Do Brna! Kam jinam? <3

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66