Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Kytarista, Dracula a sportovní John Woo 31.8.2008

  Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

  ...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme?

  Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po dalším produktu videoherního průmyslu. Konkrétně po Guitar Hero. „Chci přesvědčit firmu Activision, aby mi dovolila natočit filmovou adaptaci.“ A o čem by to jako mělo být? „Třeba o klukovi z malého města, který sní o kariéře rockové hvězdy a vyhraje soutěž Kytarový hrdina.“ To zní prudce originálně. ;-)

  Nedávno jsme psali, že režisér blížícího se mysteriózního thrilleru Knowing Alex Proyas plánuje zfilmovat povídku Roberta Heinleina Jonathan Hoeg. V rozhovoru pro MTV ale potvrdil, že než se k tomu dostane, pustí se do dlouho chystaného projektu Dracula: Year Zero. Ten by se měl podívat na špičatý zoubek zrodu slavné upírské legendy, bude se tedy odehrávat ve středověké Transylvánii a ukáže nám proměnu hrdinného knížete Vlada Tepeše v milovníka dívčích hrdel. Proyas slibuje „hodně, ale opravdu hodně krve“.

  John Woo se nechal strhnout atmosférou olympiády a na jednom dobročinném večírku v Pekingu prohlásil, že touží natočit velkolepý sportovní film. A hlavními hrdiny i představiteli by měli být skuteční čínští atleti, zejména letošní držitelé zlaté medaile. Novináři se okamžitě obrátili na jeho produkčního partnera Terence Changa, který s úsměvem prohlásil, že se prozatím jedná pouze o Johnovo „zbožné přání“. Chang totiž moc dobře ví, kolik práce teď před Wooem stojí. Především musí dokončit druhou polovinu megalomanského historického spektáklu Red Cliff, ještě před koncem roku se pustit do eposu o čínské revoluci 1949, no a pak je tady adaptace komiksu Caliber, což je něco jako „družina krále Artuše na Divokém západě“. V souvislosti s hlavní rolí už padlo jméno Johnny Depp. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Novinková smršť 30.8.2008

  Novinková smršť

  Čachrování s podzimními premiérami, Downey, Jr. jako komiksový padouch, Spielbergův Tintin a obrovští roboti na vás čekají v dnešním souhrnu.

  Přesun šestého Harryho Pottera na příští léto vyvolal v listopadových a prosincových premiérách hotový uragán. Už jsme psali, že uvolněný 21. listopad promptně obsadila upíří romance Twilight. Teď byla přesunuta i nová bondovka Quantum of Solace – na 14. listopad. A v důsledku toho musela vyklidit pozice Luhrmannova Austrálie. Do křížku s agentem 007 si prostě netroufne ani takový velkofilm. Nové datum premiéry „klokaního národního eposu“ je 26. listopadu. Nutno však podotknout, že mluvíme o amerických premiérách. Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tyto změny měly nějak dotknout uvedení dotyčných filmů u nás.

  Robert Downey, Jr., který si v nejbližší době zahraje v Ritchieho Sherlocku Holmesovi a v Iron Manovi 2, si jako bokovku střihne digitálně animovanou koprodukci studia DreamWorks a produkční společnosti Bena Stillera Red Hour Films nazvanou Master Mind. Měl by poskytnout hlas hlavní postavě, kterou bude pro změnu superpadouch. Ten hned v úvodní scéně zlikviduje svého soupeře, udatného Übermana (ehm), a pak musí najít nový smysl své existence. Režíruje Gary Trousdale.

  Začátkem týdne prosvištěl internetem drb, že Spielberg se vzdal režie první části digitálně animované dobrodružné trilogie podle komiksu Tintin. A že jej zaskočí spoluproducent Peter Jackson. Spielberg však uvedl, že to není pravda a že když za měsíc padne první klapka, rozhodně bude u toho. Koneckonců, Jackson má teď spoustu jiných povinností. Finišuje s postprodukcí thrilleru The Lovely Bones a jakmile bude hotov, začne del Torovi, Boyensové a Walshové kecat do scénáře Hobita. Mimochodem, první Tintin bude vycházet z dvoudílného dobrodružství, které v češtině vyšlo pod názvy Tajemství Jednorožce a Poklad Rudého Raubíře. Očekávejte souboj o mapu pirátského pokladu, napínavou návštěvu zámku plného lupičů či podmořskou honičku na ponorce.

  Produkční společnosti New Regency a Relativity Media se rozhodly natočit hraný celovečerák podle anime seriálu Voltron: Ochránce vesmíru. Ten se odehrává v neradostné postkatastrofické budoucnosti. Zemi vyplenili mimozemšťané, ale pět hrdinů přežilo a teď vyrážejí do boje. Pilotují pět obrovských robotů, kteří se navíc dokážou spojit do jednoho megarobota, máchajícího megamečem. Bude to prostě mega. Ale ne rozpočtem. Max Makowski, který bude režírovat, chce použít podobné technologie jako 300 a udržet finanční stránku projektu v rozumných mezích. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Clooney v tom lítá 29.8.2008

  Clooney v tom lítá

  George Clooneyho ještě letos uvidíme v nové coenovce Po přečtení spalte (tedy pokud si jí všimne nějaký tuzemský distributor) a pak má naplánováno tolik projektů, že i super-vytížený Nicolas Cage je vedle něj úplný amatér. Zmiňme špionážní thriller The Tourist (o agentovi, který je křivě obviněn z vraždy a musí utéct a dokázat svou nevinu, bla-bla...) či soudní drama The Challenge, točící se kolem skutečného procesu s bin Ládinovým šoférem, obviněným z napomáhání terorismu. A teď k tomu přidal i adaptaci románu Waltera Kirna Up in the Air, který má opravdu bizarní zápletku. Jejím hrdinou je bezcitný byznysmen, který sbírá... nalétané kilometry. A snaha dosáhnout milionové hranice se pro něj stane takovou posedlostí, že se úplně vykašle na svou rodinu a jeho osobní život se ocitne v troskách. Co George přitáhlo k takovému projektu? Dvě slova: Jason Reitman. Režisér, který si klidně může dát na vizitku „natočil jsem jeden z nejzajímavějších filmů roku 2007“, natočí tenhle kousek pro studio DreamWorks. První klapka by měla padnout v lednu 2009. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Kazatel je mrtvý 28.8.2008

  Kazatel je mrtvý

  Nelekejte se, tohle není další nekrolog. Neumřela žádná osobnost. Umřel projekt. Ultradrsná komiksová série Preacher (pár dílů vyšlo i v češtině) o odpadlickém knězi, který putuje Amerikou, válčí s nadpřirozenými mocnostmi a hledá Boha (doslova), je dílem slavného scénáristy Gartha Ennise. Onehdy se mu přezdívalo „komiksový Tarantino“, ale to už je dávno pasé. Vedle Garthových úchylných nápadů a řízných dialogů je totiž cokoliv, co kdy stvořil Quentin, neškodný večerníček. A to je právě důvod, proč nové vedení HBO utnulo přípravu televizního seriálu vycházejícího z této komiksové řady. Všichni vědí, že zrovna HBO nemá s drsnou mluvou a násilím žádný problém, ale věrná adaptace Preachera, to už bylo moc i na ně. „Příliš krvavé, příliš temné, příliš kontroverzní.“ Tak zdůvodnili utopení projektu. Ale možná v tom bude i něco jiného. Producentem a hlavním režisérem seriálu totiž měl být Mark Steven Johnson. Ano, ten Mark Steven Johnson, který natočil Daredevila a Ghost Ridera. Samozřejmě se teď tváří uraženě a blouzní o hledání nových investorů a možném filmu, ale jedním dechem si už teď klade podmínku, že to bude muset být vícedílná série. Jinak prý do toho nepůjde. A víš co, Marku? Viděli jsme tvé filmy. Klidně se na Preachera vykašli. Svět o nic nepřijde, když necháš tenhle kultovní komiks spát. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Další „parodie“ na 300 27.8.2008

  Další „parodie“ na 300

  He? Na DVD právě dorazil výplach Tohle je Sparta! (pokud se na něj chystáte, možná byste se nejdřív měli mrknout na hodnocení zdejších uživatelů), ale „sranda“ nekončí. Řítí se na nás další film, který si bude utahovat z eposů ve stylu „meče a sandály“. Název je výmluvný: 301: The Legend of Awesomest Maximus Wallace Leonidas. Hlavní roli ztvární komik Will Sasso z populární show Mad TV, nebude chybět Kristanna Loken z T3, Ian Ziering z Beverly Hills 90210 či Sophie Monk z Děsného dojáku. Tahle parta ztvární postavy, které se jmenují třeba Testiklés, Hottessa, král Erotic či Orlando. Režíruje komediální veterán Jeff Kanew, který v 80. letech dal světu Pomstu šprtů. Ale kdo ví, možná právě tenhle film bude opravdu vtipný a zábavný. Už by bylo opravdu načase. Ona „movie“ vlna (po Scary, Date, Epic a Superhero přijde ještě letos Disaster Movie) je totiž spíš proudem splašků z porouchané kanalizace a člověk nostalgicky vzpomíná na časy, kdy nás trio Zucker-Zucker-Abrahams dokázalo rozesmát i bez toho, aby někdo musel na plátně pojídat výkaly či koupat se v proudech spermatu. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Michal Dočolomanský: 1942 – 2008 26.8.2008

  Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

  Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej milovalo především jako Jánošíka z legendárního muzikálu Na skle maľované. A pro děti byl hlasem Macka Uška či Orlím pírkem z Indiánskych rozprávok. Jedna z největších osobností slovenského (ale i českého) filmu, divadla a televize, zpěvák, moderátor, vášnivý pilot, automobilový závodník, lamač ženských srdcí a hlavně velký sympaťák dnes dopoledne prohrál svůj boj s rakovinou. Takže: „Ďakujeme, pán Dočolomanský, a šťastnú cestu.“ (Cervenak)
 • Obrázek k novince Z Říma na skotskou Vysočinu 26.8.2008

  Z Říma na skotskou Vysočinu

  Může být jenom jeden! A není vyloučeno, že tím vyvoleným bude skotský herec Kevin McKidd, kterému byla nabídnuta hlavní role v chystaném remaku Highlandera. V historickém seriálu Řím, kde ztvárnil legionáře Lucia Vorena, předvedl jak svůj herecký talent, tak i schopnost porcovat lidská těla nabroušeným železem. Užíval si dokonce i roli záporáka v béčku Poslední legie, a tak teď konečně stojí před šancí na hlavní roli v áčkové produkci. Alespoň v to všichni doufáme, že MacLeodův restart, vznikající v produkční společnosti Summit Entertainment, nebude laciný odpad ve stylu několika pokračování kdysi tak báječně odstartované série. Snad neexistuje jiná filmová série, v níž by šla kvalita tak strmě dolů. V produkci by ale měl být zaangažován i scenárista původního filmu Gregory Widen a nebudou chybět ani tradiční flashbacky ze středověkého Skotska, tak se modleme, aby se nesmrtelný šermíř vrátil ve své někdejší kvalitě a slávě. Dodejme, že jméno McKidd padlo i v souvislosti s úvahami o hlavním představiteli komiksové adaptace Thor. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Temný rytíř... z planety Krypton 24.8.2008

  Temný rytíř... z planety Krypton

  Zdá se, že je konečně rozhodnuto. Studio Warner Bros. si dlouho lámalo hlavu, jak naloží se Supermanem. „Kdyby Superman se vrací po komerční stránce dostál našim očekáváním, v létě 2009 už bychom uváděli do kin pokračování,“ říká jeden z šéfů Warneru Jeff Robinov. Jenomže se tak nestalo. Předražená Singerova nostalgie měla co dělat, aby se vůbec zaplatila. Chvíli se pak mluvilo o sequelu s podtitulem Man of Steel, ve kterém se měli na plátna vrátit jak Brandon Routh, tak Kevin Spacey, ale to už je, zdá se, minulost. Nadšení, s jakým publikum přijalo temnější a realističtější podání superhrdinského mýtu v Temném rytíři, ukázalo Warner Bros. cestu. Superman se dočká restartu. Bez Singera a zřejmě i bez Routha. A nové podání bude podstatně pochmurnější. Zatímco Marvel sází na odlehčenou, pestrobarevnou notu, Warneři teď citelně přitvrdí. V něčem však hodlají konkurenci napodobit – vytáhnou ze stáje DC Comics další hrdiny a vrhnou je na plátna. Nejdřív v samostatných filmech, a pak i v týmovkách. Marvel má své Avengers (parta, v níž bok po boku válčí se zlem Iron Man, Hulk, Captain America či Thor), DC Comics má Justice League of America (kromě Batmana a Supermana do téhle tlupy patří třeba Flash, Green Lantern či Wonder Woman). Většina členů JLA se teď dočká sólového filmového výstupu – tak, aby studio WB mohlo do kin uvádět minimálně jednu komiksovou pecku ročně. A podle Robinova je prý pořád šance i na crossover Superman vs. Batman, takže ten billboard, kolem kterého projíždí Will Smith v Já, legenda, nakonec možná nebyla jen utopie. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Když si někdo koleduje o „odpad“ 24.8.2008

  Když si někdo koleduje o „odpad“

  Direct-to-DVD. Zní to jako nadávka, že? A většinou zaslouženě. Hollywoodská studia už dávno zjistila, že DVD (resp. blu-ray) trh je pro ně zlatým dolem. Zisky z prodeje na „plackách“ dosahují nezanedbatelné výše a často zachraňují filmy, kterým tržby z kin nestačily k přehoupnutí se do plusových čísel. A vynikající byznys jsou samozřejmě i laciná a většinou mizerně obsazená pokračování známých kino-hitů. Znáte je. Sequely Prciček, Velmi nebezpečných známostí, Nebezpečných her, Kráčející skály (buď proklet, Kevine Sorbo! ;-)), Sítě či dokonce 8MM. Nic netušící zákazník videopůjčovny či DVD prodejny zmerčí povědomý název a vystartuje po něm jak bezdomovec po kovovém odpadu, nehledě na číslovku v názvu a obsazení, které s tím původním nemá vůbec nic společného. Nejčerstvějším přírůstkem je fantasy Král Škorpión: Vzestup Říše. Chvíli se zdálo, že v režii Russella Mulcahyho to bude stravitelné béčko, ale hodnocení zdejších uživatelů naznačují něco jiného. A bude hůř. Kupříkladu studio Paramount tento týden ohlásilo celou sérii direct-to-video pokračování svých trháků z kin. Na co se tedy můžete (ne)těšit? Především přijde další díl Bláznivé střely, pravděpodobně s výrazně omlazeným Frankem Drebinem (ačkoli Leslie Nielsen ještě pořád nezemřel). Dále vyhlížejte sequely k Road Tripu, Protivným sprostým holkám či dokonce k Linklaterovým Špatným zprávám pro Medvědy. A to nejlepší nakonec – přímo na regály videopůjčoven půjde i nové pokračování legendární Pomády. Zachraň se, kdo můžeš! ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist 23.8.2008

  Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

  Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce ponurých kultovek Vrána a Smrtihlav, kterému se nepovedlo stát hvězdou ve svém oboru ani díky úspěšnému Já, robot. To ale nic nemění na tom, že všechno, na co sáhne, se promění... inu, když ne rovnou ve zlato, tak alespoň v zajímavý film. Momentálně plánuje „psychologický thriller se spoustou akce“ Jonathan Hoag, inspirovaný slavnou povídkou Roberta Heinleina (autora předlohy třeba pro Hvězdnou pěchotu). Hlavním hrdinou snímku se střízlivým rozpočtem 40 – 50 milionů dolarů bude chlápek, který když si večer po práci zajde na pivo, nedokáže si vzpomenout, co vlastně od rána dělal. A stává se mu to den co den. Když na sobě nalezne stopy krve, pojme strašlivé podezření ohledně svého živobytí a najme si dva detektivy, aby jej sledovali a večer mu pak řekli pravdu. Samozřejmě věci budou daleko komplikovanější... Na Knowing spolupracovalo i scenáristické duo Stiles White a Juliet Snowden. Ti napsali i scénář pro chystaný remake Ptáků (jasný kandidát na titul nejzbytečnějšího filmu blízké budoucnosti) a zřejmě odvedli dobrou práci, protože jim studio MGM svěřilo další hororovou předělávku – nové verze se dočká Hooperův (nebo spíš Spielbergův) Poltergeist... A nakonec je tady hlavní představitel Knowing Nicolas Cage, který vzal roli v adaptaci brutálního komiksu Marka Millara Kick-Ass (podrobněji jsme o filmu psali v pondělí). Cage si zahraje bývalého poldu, který v zájmu likvidace mafiánského šéfa vycvičí svou dceru (11-letá Chloe Moretz) v boji se samurajským mečem. Do role středoškoláka Davea, který se změní v nelítostného maskovaného válečníka se zločinem, byl obsazen nováček Aaron Johnson. Režisér Matthew Vaughn odstartuje natáčení filmu v Londýně a Torontu zhruba za měsíc. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Na KVIFF vzniklo 7 filmů inspirovaných pivem 23.9.2017

  Na KVIFF vzniklo 7 filmů inspirovaných pivem

  Pivovar Lobkowicz připravil pro návštěvníky jeho festivalového stanu na Filmovém festivalu v Karlových Varech sedm nevšedních filmových premiér: sedm pivem inspirovaných filmů, každý natočený za 24 hodin přímo v Karlových Varech během festivalu. Režie se ujal specialista na filmovou rychlotvorbu Jan Chramosta, jehož předchozí film Bio Buddy získal cenu za nejlepší režii na 48 Hour Film Project 2016.

   

  Každý film série nazvané "Točíme pivo" v sobě odráží charakter jednoho z piv. Diváci tak mohou vidět, jak se krátké filmy mění žánrově i dějově podle toho, jestli jsou natočeny podle pšeničného piva, nebo třeba ležáku. Všechny snímky můžete v plné délce shlédnout na ČSFD.cz v jejich profilech.

   

  Prvním filmem je drama Věčný Kritik inspirovaný hořkostí piva ALE, následuje artový Křik ticha na motivy desítky, černé pivo inspirovalo film noir Pozor na jazyk, nealkoholické pivo komedii Až do dna, pšeničné pivo romantický příběh Na první pohled a ležák fiktivní dokument o tvorbě svérázného režiséra Svět podle Ležáka, ve kterém se hlavní role ujal Karel Ondrka. Všechny filmy potom spojuje do jednoho uceleného příběhu multižánrový Filmový festival, který už získal ocenění na online festivalu TOPSHORTS. Více informací o projektu najdete na tocimepivolobkowicz.cz

 • Obrázek k novince Země na talíři a na plátnech kin 16.9.2017

  Země na talíři a na plátnech kin

  Témata potravin a zemědělství se letos opět představí v podobě dokumentárních filmů na festivalu Země na talíři. Jeho 7. ročník se ve svém podtitulu ptá, zda s vírou v současnou i budoucí funkčnost našeho potravinového systému sázíme na iluze - nebo tyto iluze dokonce sami vysazujeme? S touto otázkou na rtech se festival vydává do různých (často kritických) oblastí systému produkce a spotřeby potravin a snaží se nalézat odpovědi i možná řešení - a to hned ve třech městech. V Praze se odehraje od 21. do 24. září v kině BIO OKO a Studiu ALTA, v Olomouci ve dnech 9. a 10. října a v Ostravě 21. a 22. října.

   

  Naději a možná řešení přináší hned první festivalový snímek nazvaný Sustainable: Potraviny v jiném světle. Film zavede diváky na farmu Martyho Travise, který se na vlastním příkladu snaží demonstrovat, že zemědělství může být zároveň výdělečné i ohleduplné k životnímu prostředí. Na cestě k "lepší" budoucnosti je však nutné změnit mnohé, doposud běžné, praktiky. Například přestat roztáčet Koloběh jedů, který cirkuluje naší planetou v podobě chemikálií využívaných v zemědělství. Navzdory prokázaným negativním účinkům pesticidů a zákazu mnoha jejich druhů v západním světě zůstávají tyto látky výnosným byznysem v rámci exportu do rozvojových zemí.

   

  Další ze snímků se vydává do světa ryb. "Co by se stalo, kdybych jedl ryby každý den, po dobu jednoho roku? A bylo by to prospěšné pro mě i pro planetu?" Tyto dvě otázky si na počátku své pouti po stopách produkce a spotřeby ryb klade světoznámý spisovatel Paul Greenberg. Jeho zjištění najdete ve snímku Ryba, kterou jím. S vodou je neodmyslitelně spjat také film Děkujeme za déšť. V mnoha zemích světa už totiž voda přestává být samozřejmostí... Jedním z příkladů může být Keňa a příběh farmáře jménem Kisilu, který s kamerou v ruce, za pomoci norské režisérky Julie Dahr, dokumentuje život své rodiny i komunity, tváří v tvář změně klimatu.

   

  Odpovědí na nefunkčnost dnešního potravinového systému může být i změna našich jídelníčků. Ruku na srdce, dali byste na něm prostor hmyzu? Ne? Po shlédnutí filmu Vítej brouku možná změníte názor! A chladnými vás nenechají ani Mrtví osli se hyen nebojí, poslední snímek letošního festivalu, který je navíc nominován na Evropské filmové ceny. V Etiopii je totiž sváděn boj mezi místními komunitami a vládou, spojenou se zahraničními investory. A předmětem boje není nic jiného než půda - nové "zelené" zlato. Více informací na www.zemenataliri.cz.

 • Obrázek k novince Goran Bregović má namierené do Bratislavy! 14.9.2017

  Goran Bregović má namierené do Bratislavy!

  Po takmer trojročnej pauze sa do Bratislavy vracia kráľ balkánskej hudby Goran Bregović aj so svojím legendárnym Wedding And Funeral Bandom. Koncert sa uskutoční 28. septembra 2017 v Bratislavskej AEGON Aréne. Goran predstaví na Slovensku prierez svojou už takmer 40-ročnou muzikantskou kariérou, samozrejme so špeciálnym dôrazom na zatiaľ posledný album Champagne forGypsies. Na koncerte nebudú chýbať najväčšie "odrhovačky", ktorými sa Goran počas svojej hudobnej kariéry preslávil a ktoré tvoria nezameniteľnú hudobnú kulisu ku kultovému filmu Underground (1995) a ďalším bláznivým počinom režiséra Emira Kusturicu (Arizona Dream, 1993, Dom pre obesencov, 1988, atď.).

   

  Do Bratislavy sa Goran vždy veľmi teší, tvrdí, že tu cíti akúsi kultúrnu spriaznenosť a vie, že tunajšie publikum mu dobre rozumie. Goran a muzikanti, ktorými sa obklopil, veľmi dobre vedia, ako v koncertnom dave vyvolať to pravé balkánske šialenstvo. Popri tých pravých balkánskych "vypaľovačkách" ponúkajú v oddychových pasážach aj neuveriteľne precítené pomalé balkánske melódie. Goran Bregović spolupracoval počas svojej kariéry s nepreberným množstvom slávnych umelcov - len na jeho poslednom albume sa podieľali ostrieľaní hudobníci z Gypsy Kings či Gogol Bordello. V minulosti nahrával a koncertoval okrem iných aj s Iggym Popom či nebohou Cesáriou Evorou. Vstupenky si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal.

 • Obrázek k novince AninetFest odstartuje v pražském Světozoru 13.9.2017

  AninetFest odstartuje v pražském Světozoru

  Mezinárodní festival krátkých animovaných filmů – AninetFest, představí již po třetí výběr 20 nejlepších krátkých snímků z celého světa. Letošní 3. ročník festivalu se celkem přihlásilo neuvěřitelných 1650 filmů z více než 100 zemí. Výběr soutěžních filmů má poměrně tvrdá kritéria, takže finálních 20 snímků je opravdu jen výběr toho nejzajímavějšího. Zkrátka tak, aby si na své přišel každý divák a obsah byl tematicky i žánrově různorodý a zajímavý. Fanoušci animovaného filmu mají možnost zhlédnout soutěžní snímky na premiérové projekci 19.9. v pražském Kině Světozor a dále pak v Chomutově, Liberci, Č. Budějovicích, Plzni a Ostravě.

   

  Jednotlivé filmy jsou v průměru 4-5 min dlouhé a neobsahují dialogy. Téměř všechny soutěžní filmy posbíraly několik ocenění na mezinárodních festivalech po celém světě. Diváci mohou navíc hlasovat pro nejlepší film a přispět tak k rozhodnutí o vítězi „Ceny diváků za nejlepší film". Nejlépe hodnocený film pak získá festivalovou trofej. Celková délka projekce je 95 min a vstupné činí 100,- Kč. Malá ochutnávka na co se letošní ročník můžete těšit v našem krátkém traileru zde. Oficiální web festivalu: www.aninetfest.com.

 • Obrázek k novince Noir Film Festival slaví 5. narozeniny 16.8.2017

  Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

  Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě československé stopy a seriálových maratonů z dílny HBO – to je programový balíček filmové radosti a slasti, který dostane každý, kdo se mezi 17. a 20. srpnem vydá na hrad Křivoklát, jenž do svých komnat bude znovu po roce láká milovníky filmu noir. Program intenzívní čtyřdenní akce opět čítá na čtyři desítky projekcí situovaných v několika hradních sálech a na jeho nádvoří. Přehlídka, jejíž dramaturgie se neomezuje pouze na jádro filmu noir, tedy jeho klasickou etapu v americké kinematografii 40. a 50. let 20. století, zase o něco více přiblíží jeho evoluci napříč žánry a geografickým prostorem.

   

  Vedle tísnivého prostředí vlaků, které spojuje čtveřici filmů z hlavní festivalové sekce Vlaky ve filmu noir (Dáma ve vlaku, Vysoký cíl, Nebezpečný útěk, Lidská bestie), bude jedním ze specifických míst, které festival divákům představí, exotické Mexiko. Tzv. zlatou éru mexické kinematografie 40. a 50. let budou reprezentovat Dobrodružka s půvabnou Ninón Sevilla a dva snímky od tamního mistra melodramatu Roberta Gavaldóna Ta druhá s Dolores del Rio a Klečící bohyně s Mariou Felix. Duch Mexika bude z plátna sálat i v případě filmů v sekci Noir na jih od El Pasa, která představí do Mexika situované hollywoodské snímky téže doby. Neboť právě Mexiko bylo častým cílem hrdinů prchajících před zákonem či neblahým osudem, což je případ protagonisty Cesty bez návratu v podání Roberta Mitchuma. Vedle Mitchuma a Lizabeth Scott festival uctí odkaz Humphreyho Bogarta – uvede čtyři tituly z různých etap jeho herecké kariéry (Vysoko v horách, Konflikt, Key Largo a Na opuštěném místě). Řada letos přijde i na mistra napětí Alfreda Hitchcocka (Ani stín podezření, Pochybná žena, Nepravý muž).

   

  Československý noir letos zastoupí vedle Svědomí Jiřího Krejčíka tři tituly z 60. let: Třicet jedna ve stínu, Naděje a Hra bez pravidel. Posledně jmenovaný titul vychází z iniciativy festivalu na DVD, které bude možno na místě zakoupit za festivalovou cenu 99 Kč. Každoroční maratony minisérií z dílny HBO letos spojují dvě mrtvé dívky: vraždu jedné rozkrývá Jedna noc a zmizení druhé Pustina. Ve zvláštním uvedení pak na řadu přijdou americké neonoiry Bez okolků a Skrytá vada, slovenský Čistič a dva díly ze série Soukromé pasti.

 • Obrázek k novince Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb! 13.8.2017

  Rádio Filmové melodie obohacené o 515 skladeb!

  ČSFD rádio Filmové melodie jsme právě obohatili o více jak 515 tracků z největších soundtrackových novinek posledního roku! Navíc s úpravou playlistu, ve kterém každá druhá skladba je novinka. Dunkirk, Wonder Woman, Král Artuš: Legenda o meči, Valerian a město tisíce planet, Rogue One: Star Wars Story, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, Strážci Galaxie Vol. 2, Transformers: Poslední rytíř, Pasažéři, Vetřelec: Covenant, Logan: Wolverine, Válka o planetu opic, Mumie, Fantastická zvířata a kde je najít, La La Land a další pecky z vašich repráků kdykoliv na jedno klinknutí!

 • Obrázek k novince Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů! 1.8.2017

  Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

  Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude rozdávat spousta radosti. Prvních sto příchozích v pátek 4.8. si bude moct jako dárek vybrat DVD s áčkovým filmem, a prvních sto příchozích v sobotu 5.8. DVD s dalším "áčkem". 50 výherců v tombole vyhraje třeba trika Dunkirk a Král Artuš, figurky a samolepky Wonder Woman, knížky Volání netvora a Fantastická zvířata nebo čerstvé vydání druhého ročníku našeho filmového kalendáře A Tribute to Movie Classics 2018, který je ode dneška (!) oficiálně v prodeji.

  A kdo přijde oba dny včas, bude si moct navíc odnést některé z více než tisíc originálních filmových plakátů největšího formátu A1 k filmům jako Gravitace, Interstellar, V srdci moře, Šílený Max, Americký sniper a dalším. Plakáty budeme tradičně jako každý rok rozdávat zdarma, dělat vám radost a těšit se s vámi z naší společné lásky k filmu! 6. Filmový víkend ČSFD.cz, letos v čerstvě zrekonstruovaném amfiteátru letního kina Boskovice nedaleko Brna, je tady! ;-)

 • Obrázek k novince 43. Letní filmová škola začíná 28. července 18.7.2017

  43. Letní filmová škola začíná 28. července

  Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell a také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman. Jedním z vrcholů letošní „Filmovky" bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovského. Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. Sci-fi filmy v podsekcích kyberpunk a výlety do kosmu mimo jiné nastíní, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích. Heritage film přinese elegantní obrazy britské minulosti a odpoví na otázky, zda lze tyto filmy hodnotit jen na základě estetických kvalit či zda jsou ideologicky zatížené konzervatismem a nevytvářejí falešný obraz britských dějin.

   

  Aktuální problematiku televizní tvorby bude reflektovat sekce Hot TV. Z produkce dominantní kabelové televize HBO bude uvedena například úspěšná komediální minisérie Sedmilhářky. New French Extremity navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Cestu do nejodlehlejších zákoutí divákovy perverznosti nabídnou filmy jako Zvrácený, Kalvárie nebo Mučedníci. Sekce Press Start představí kultovky jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy a pokusí se odpovědět na otázky související s průnikem videoher a filmu. Úplně nová sekce Letní festivalové echo vznikla ve spolupráci s Be2Can Distribution. Diváci LFŠ budou mít jedinečnou možnost vidět top festivalové filmy z Benátek, Berlinale a Cannes, včetně snímků oceněných Zlatým lvem (Ta, která odešla) a Zlatým medvědem (O těle a duši).

   

  Tým AČFK na letošní Filmovce představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož cílem je zapojit diváky do procesu výběru filmu do české kinodistribuce. Během roku byly předvybrány tři výrazné tituly, které si bezesporu zaslouží uvedení v českých kinech. Do distribuce se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Ani letos nebude v programu Letní filmové školy chybět výběr těch nejlepších filmových novinek ze zemí visegrádského regionu. Kromě čerstvého nositele Křišťálového glóbu z Karlových Varů, filmu Václava Kadrnky Křižáček, exkluzivní předpremiéry Po strništi bos a nejnovějšího filmu Wojciecha Smarzowského Volyň se můžete těšit i na slovenskou novinku Čára Petera Bebjaka, která si z Varů odvezla Cenu za režii, na kontroverzní dokument Víta Klusáka Svět podle Daliborka, či bohužel poslední dílo Andrzeje Wajdy Mžitky. Kompletní filmový i doprovodný program naleznete na www.lfs.cz.

 • Obrázek k novince Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor 14.7.2017

  Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor

  Při příležitosti pražského koncertu a s blížící se premiérou nolanovky Dunkerk jsme pro vás přichystali rozhovor s králem instrumentální filmové hudby, Hansem Zimmerem (rozhovor zde). Soundtrackový mág si již na svém turné, nyní pokračující v USA, s sebou také nosí v kufru ČSFD Award pro "Nejoblíbenějšího filmového skladatele všech dob". Ten obdržel od zakladatele ČSFD.cz Martina Pomothyho na konci rozhovoru.

  Pomothy komentuje: "Zimmer změnil způsob komponování filmové hudby i jejího vnímaní mainstreamovým publikem. ČSFD Award bychom mu mohli udělit za různé přínosy. V žebříčku nejoblíbenějších skladatelů ČSFD.cz ale vede s takovým náskokem, že post Nejoblíbenějšího filmového skladatele je nejvýstižnější a na několik desítek let neotřesitelný. Dělat s ním rozhovor a udělit mu za české a slovenské fanoušky naši cenu byla na poli filmové hudby nejvyšší dosažitelná meta."

 • Obrázek k novince Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST 13.7.2017

  Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 13. do 19. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2017 za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci.

   

  Budou se promítat festivalové hity: skvostná italská tragikomedie o partnerských vztazích Naprostí cizinci, drama o jednom z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století Egon Schiele, vítěz loňského Cannes - drama Já, Daniel Blake v režii britského legendárního tvůrce Kena Loache. Z letošní oscarové nabídky uvádíme muzikál La La Land, dále drama s excelujícím oscarovým Casey Affleckem Místo u moře či brilantní thriller ze současného Teheránu Klient oceněný Oscarem pro Nejlepší zahraniční film. Diváci se dále můžou těšit na díla uznávaných tvůrců, např.: tragikomedii amerického kultovního tvůrce Jima Jarmusche Paterson či vizuálně vytříbený milostný příběh od uznávaného balkánského režiséra Emira Kusturici Na mléčné dráze. Na přehlídce nechybí ani animovaná sekce, např. rodinná animovaná komedie Mimi šéf či hraná adaptace animované klasiky Kráska a zvíře.

   

  Z českých filmů jsou zastoupeny tyto tituly: favorit letošních Českých lvů životopisné drama Masaryk, tragikomedie Bohdana Slámy o mezilidských vztazích Bába z ledu, první díl z trilogie Zahradnictví melodrama Jana Hřebejka Rodinný přítel či rodinná letní komedie Špunti na vodě. Na programu jsou rovněž dokumenty: snímek o legendárním písničkáři Vladimíru Mišíkovi Nechte zpívat Mišíka v režii Jitky Němcové či časosběrný snímek Strnadovi mapující pětatřicet let jednoho manželství z pera dámy českého dokumentu Heleny Třeštíkové. Více informací na www.bestfilmfest.cz

<< předchozí 1 2 3 4 14 26 39 51
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace