Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Další zabiják je velice „wanted“ 1.7.2008

  Další zabiják je velice „wanted“

  Studio Warner Bros. to udělalo mazaně. Hezky v závětří počkalo, jak to dopadne s akčním Wanted konkurenčního Universalu (už víme, že dobře 51 milionů za první víkend je pro film, kterému byl věstěn osud propadáku, krásný výsledek) a hned v pondělí se vytasilo s projektem Billy Smoke. Bude to adaptace komiksové série vydavatelství Oni Press, která se teprve chystá, ale už teď se jí předpovídá hitovost. Filmová verze to ještě podpoří. Námět? Profesionální zabiják málem zaklepe bačkorami během jedné komplikované zakázky. Uvědomí si, že takhle to už dál nejde a že jedinou cestou k vykoupení je postavit se tváří v tvář všem nájemným vrahům. Studio už má dokonce jasnou představu i o hlavním představiteli měl by jím být ztracený Matthew Fox. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Druhá Panda, Wanted, Monstrum... 30.6.2008

  Druhá Panda, Wanted, Monstrum...

  Zkrátka spousta pokračování. S takovým zprávami se musíte smířit, hlavně v pondělí. To se vždy po víkendu u každého obstojně úspěšného filmu vynoří zpráva o zahájení prací na pokračování. Timur Bekmambetov svou americkou šanci nepropásl a na jeho Wanted se ze všech stran sypou převážně pozitivní recenze a komentáře. Komerčně jej sice s přehledem přejel Vall-I (kdo čekal, že tvrdý R-kový krvák vydělá víc než nová pixarovka, ať běží na vlak do Horních Naivnic ;-)), ale i tak je jasné, že se film s rozpočtem 75 milionů dolarů v pohodě zaplatí. Timur si může kreslit nápady na vizuální hrátky ve dvojce. Studio Universal bylo s jeho prací natolik spokojeno, že už týden před premiérou požádalo komiksového autora Marka Millara, aby z předlohy vytáhl to, co se do filmu nedostalo, a zkusil z toho vytvořit zápletku pro sequel. Pokračování se logicky dočká i Kung Fu Panda, která taky snaživě vydělává studio DreamWorks už rozděluje práci scénáristům a výtvarníkům. Vrátí se i Monstrum devastující New York Matt Reeves na letošním odevzdávání Saturn Awards potvrdil, že Cloverfield 2 je na cestě. A nemyslete si, že sequelový mor řádí jenom v Hollywoodu své poslední slovo neřekla ani nejúspěšnější korejská kreatura posledních let. Tím samozřejmě nemyslíme Kim Čong-ila, nýbrž tolik diskutovaný, ale drtivě úspěšný The Host. Dvojka vznikne v korejsko-čínské koprodukci. Režie se ujme Číňan Ning Hao, bude to stát 12 milionů dolarů, natáčení startuje začátkem příštího roku a asijská premiéra filmu je naplánovaná na Vánoce 2009. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Je libo zrzku nebo účes z hadů? 29.6.2008

  Je libo zrzku nebo účes z hadů?

  Jen předevčírem jsme psali o projektu War of Gods, Tarsemem Singhem režírované fantasy na motivy příběhů o Théseovi (to je ten chlápek, co si kutálel klubko labyrintem na Krétě a zapíchl tam Minotaura). Reakce studia Warner Bros., které už nějakou dobu peče remake Souboje titánů, na sebe nenechala dlouho čekat. Zasvítila zelená, a to téměř doslova, protože scénář Lawrence Kasdana dostal na zrežírovaní Louis Leterrier. Někdo si zřejmě myslí, že když dokázal rozpohybovat Hulka, tak zvládne i houf bájných monster, s nimiž svede bitvu hrdina Perseus (hlavně uloví strašlivou Medusu, která má místo kštice hadí hnízdo a je tak ošklivá, že stačí jediný pohled do jejího obličeje a člověk se promění v kámen). Jak naznačují už i nápadně podobné názvy, půjde vlastně o konkurenční projekty. Navíc oba vzniknou před zelenými plátny za použití podobných technologií jako 300: Bitva u Thermopyl. Nebaví vás svalnatí starořečtí rekové? A co takhle dávnověká šermířka, která se mečem ohání stejně hbitě jako její kámoš Conan, u toho pohazuje rudou hřívou a blýská na vás svými kovovými bikinkami? Red Sonja se zrodila v povídkách Roberta E. Howarda a po několika knižních a komiksových výstupech se dočkala filmu s Brigitte Nielsen v hlavní roli. Bylo to béčko jako vrata, a nic lepšího nelze očekávat ani od nové verze. Úspěch obnovené komiksové řady se pokusí využít Robert Rodriguez, který bude film produkovat. Na tom není nic překvapivého Robert se kdysi živě zajímal i o třetí conanovku a navíc teď shání všechno, do čeho by mohl obsadit svou manželku Rose McGowan. Remake Barbarelly je u ledu, takže Rose si namísto střílení laserem musí nacvičit práci s mečem. Režírovat bude Douglas Aarniokoski, dlouholetý Rodriguezův kámoš a asistent režie. Natáčení začne v říjnu, premiéry bychom se měli dočkat v roku 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Nicolas Cage je duch... 28.6.2008

  Nicolas Cage je duch...

  ...herce, kterým kdysi býval, říkáte si. Ano, to taky. Ale naše souvislost směřuje k polit-thrilleru The Ghost Romana Polanského. Tomu to nedávno nevyšlo s historickým velkofilmem Pompeii (to víte, v Evropě 130 miliónů dolarů jen tak neseženete, ať už dáte dohromady jakkoli širokou koprodukci). A tak se po krátkém relaxačním výstupu v Křižovatce smrti 3, kde mlátil Tuckera a Chana zlatými stránkami (a pak jim s gumovou rukavicí na ruce dělal ještě něco mnohem horšího) vrhl na další knížku od Roberta Harrise, který napsal předlohu i pro zmíněný v popelu pohřbený spektákl. Na adaptaci románu The Ghost mu bude stačit podstatně nižší rozpočet, protože většina děje se odehrává v domě na mořském pobřeží někdy uprostřed zimy. Tam se uchýlí spisovatel, který přijal nabídku pokračovat v sepisování memoárů bývalého britského premiéra (jako tzv. ghost writer, tedy autor, který odvede všechnu práci, aby se pak pod výsledné dílo podepsal někdo jiný). Při sbírání materiálů však rychle zjistí, že náhlá smrt jeho předchůdce asi nebyla náhodná. Pan ministerský předseda totiž schovával pěkných pár kostlivců v skříni. A tak se spisovatel ocitá v ohrožení života a jeho aférka s politikovou manželkou asi nebude polehčující okolnost. Na natáčení, které vypukne v září někde v Evropě, se už připravují Nicolas Cage (spisovatel), Pierce Brosnan (premiér) a Tilda Swinton (premiérova nevěrná ženuška). (Cervenak)
 • Obrázek k novince Navštivte Řecko! 27.6.2008

  Navštivte Řecko!

  Žádný strach, nehodláme vás tady lákat na levný last minute. To se jen trojice producentů, která stála za 300: Bitvou u Thermopyl (Mark Canton, Gianni Nunnari, Bernie Goldsmann), snaží vymyslet, jak navázat na úspěch Snyderovy řežby. Především úplně vážně zvažují možnost prequelu, tedy jakéhosi předkračování ;-). Dokonce je už do věci zaangažovaný i sám Frank Miller, který by měl celý příběh vymyslet. A Zack Snyder se prý též tváří vstřícně. Uvidíme, jestli z toho nakonec něco bude, takhle se kdysi mluvilo i o prequelu Gladiátora, ve kterém by Russell Crowe opět navlékl legionářský pancíř. Není vyloučeno, že i snahy o film z doby, kdy Leonidas ještě vesele běhal po Spartě, nakonec vyjdou nazmar. O něco reálněji vypadá další starořecký projekt War of Gods od stejné producentské party. Nepleťte si jej s plánovanou adaptací počítačové hry God of War, ačkoli zápletka vykazuje podezřele podobné znaky má jít o příběh ukotvený v mytologii a bude přesně o tom, k čemu odkazuje název, tedy o válce bohů a titánů, do které se samozřejmě připletou i smrtelníci. Film by měl vzniknout podobnými technologiemi jako 300, takže tvůrci už nakupují zelené plátno. Natáčení by mělo vypuknout v prvním čtvrtletí 2009 a producenti už dokonce mají jasno i ve výběru režiséra nabídka šla k vizuálnímu mágovi Tarsemu Singhovi. A to ještě někde u Warnerů leží v šupleti scénář k nové verzi Souboje titánů. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Abramsovo Fringe i v kreslené podobě 26.6.2008

  Abramsovo Fringe i v kreslené podobě

  A opět se krátce mrkneme na televizní obrazovky. Jednou z největších (pokud ne úplně největší) událostí letošního podzimu bude start nového seriálu z produkce J. J. Abramse, tvůrce Aliasu a Ztracených, kterému bude už tradičně krýt záda scénáristicko-producentské duo Alex Kurtzman a Roberto Orci (třeba Transformers, ale i nový filmový Star Trek). Dvouhodinový pilot Fringe startuje na stanici Fox 9. září, ale viděli ho a odhodnotili už i někteří zdejší uživatelé. Ti už vědí, že všechno začne přistáním letadla z Hamburku na letišti v Bostonu. Ptáte se, co je na tom zvláštního? Myslíte kromě toho, že všichni na palubě, posádka i pasažéři, jsou mrtví a nevypadají dvakrát hezky? Vyšetřování děsivé události je svěřeno agentce FBI Olivii Dunhamové (debutantka Anna Torv), která musí brzy přizvat Einsteina naší doby Dr. Waltera Bishopa (John Denethor Noble) a jeho syna Petra (Joshua Jackson). Ti brzy zjistí, že záhada letu 627 je jen malou součástí mnohem větší šokující kauzy. Mysteriózní sci-fi nezapře vliv Akt X a už z ohlasů na internetu je jasné, že miliony věrných diváků má jisté. Těm Abrams, odjakživa zručný v zacházení i s dalšími médii, nabídne komiksový prequel, který vyjde koncem srpna v nakladatelství DC Comics. Jestli se z něj dozvíme víc o osudu pasažérů letadla smrti, o rodině Bishopů či o předchozí kariéře pohledné agentky, není známo. Abrams ví, jak nic neprozradit předem a pořádně nás napnout na skřipec vysokého očekávání. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Seth Rogen vystrkuje žihadlo 25.6.2008

  Seth Rogen vystrkuje žihadlo

  Zavalitý sympaťák se proslavil díky komediím z režijní a producentské dílny Judda Apatowa, brzy jej uvidíme v nové smithovce Zack and Miri Make A Porno, ale zdá se, že poloha fu*kujícího losera už se mu pomalu přejídá. A tak se poohlíží po něčem jiném. Co třeba akční film na motivy komiksu? Nesmějte se, Seth to myslí vážně. Dokonce už se svým parťákem Evanem Goldbergem (Superbad) napsal scénář a studio Sony/Columbia Pictures mu věří natolik, že už uveřejnilo oficiální logo filmu a stanovilo datum premiéry 25. červen 2010. Rogen má tedy dva roky na to, aby sehnal vhodného režiséra a film natočil. Ale ještě předtím musí něco udělat sám se sebou, protože v hlavní roli se převtělí do role znuděného playboye, který se během dne poflakuje velkoměstem jako reportér a v noci vyráží do ulic s maskou na obličeji a válčí se zločinem. A o čem to vlastně už od začátku mluvíme? O sérii The Green Hornet. Ta se zrodila ve 30. letech minulého století v podobě mnohaletého rozhlasového seriálu, v následující dekádě přesídlila na stránky komiksových sešitů (v různých inkarnacích vycházela až do 90. let) a v 60. letech se probojovala do televize. Hrdina Britt Reid alias Zelený sršeň jezdí nocí na svém vyspělou technikou nacpaném bouráku zvaném Černá kráska a uzemňuje zločince omamným plynem anebo elektrošoky, aby je následně předal spravedlnosti. Společníka mu dělá Asiat jménem Kato, který je machr přes techniku a východní bojová umění (konečně víme, kde se pro velice podobnou postavu inspirovali tvůrci Růžového pantera). O jeho obsazení se teď hodně spekuluje Rogen by po svém boku nejraději viděl Stephena Chowa, ale ten mu vzkázal, že dokud nebude mít v rukou kvalitní scénář a neuslyší zvučné jméno na postu režiséra, do Hollywoodu se nebude obtěžovat. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Úbytek capartů v Narnii 24.6.2008

  Úbytek capartů v Narnii

  Princ Kaspian je z komerčního hlediska rozhodně zklamáním. Zatímco první Letopisy Narnie s rozpočtem 180 vydělaly téměř 750, dvojka s náklady 200 prozatím jen s námahou šplhá k třístovkové hranici (řeč je samozřejmě o milionech dolarů). Práce na trojce však pokračují. Plavba Jitřního poutníka prozatím vykazuje několik zlepšení. Především se změnil režisér nevýrazného Adamsona nahradí mnohem zkušenější Michael Apted. A prostřídají se i obličeje v ústředních rolích. Ve třetí části totiž vůbec nevystupují dva nejstarší sourozenci Pevensiovy. Zato se k Edmundovi a Lucince připojí otravný bratranec Eustace. Ten se spolu s nimi prostřednictvím obrazu s dračí lodí přemístí na palubu korábu, na kterém princ Kaspian putuje do vzdálených končin hledat ztracené přátele svého otce. Vrací se tedy Ben Barnes, Skandar Keynes a Georgie Henley, k nim se v roli Eustacea připojí Will Poulter, který zazářil v nezávislé komedii Son of Rambow. Premiéra Letopisů Narnie 3 je prozatím stanovena na 7. května 2010, ale snadno může dojít k změně, protože za jednu z příčin neúspěchu dvojky je považován právě nevhodně zvolený letní termín. Nechte léto superhrdinům a dobrodruhům, Vánoce dětským fantasy sluší mnohem lépe. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Čtvrtý Spidey za tři roky 23.6.2008

  Čtvrtý Spidey za tři roky

  Zdá se vám letošní léto překomiksované? Po Iron Manovi teď v zámořských kinech řádí Hulk, batmobil už zahřívá Temný rytíř a své jistě řeknou i Hellboy 2 a Hancock. A tento trend zjevně nepoleví ani v následujících letech. Marvel útočí na všech frontách a třeba v roce 2011 podle všeho uvede celou smečku hrdinů ze své stáje. Producentka Laura Ziskin totiž oznámila, že v květnu 2011 bude mít premiéru Spider-Man 4. Téměř současně pozvedne svůj štít s pruhy a hvězdami i The First Avenger: Captain America a o měsíc později by měli nastoupit bok po boku Iron Man, Hulk, America a Thor v týmovce The Avengers. Scénář k Spider-Manovi 4 píše James Vanderbilt, který má v portfoliu tak výrazně odlišné kousky jako Vítejte v džungli a Zodiac. Režisér a hlavní představitel? Sam Raimi se najednou tváří velmi vstřícně. Doufám, že James napíše scénář, který mě nadchne. A možná se vrátí i Tobey Maguire. Pokud to budu režírovat, říká Raimi, nehodlám přeobsazovat hlavní role. Nesnáším to. Uvidíme, jak se to celé vyvine, s Raimim se totiž počítá i pro restart série o agentu Jacku Ryanovi podle románů Toma Clancyho. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Christian Bale jako „Monsieur Hood“? 22.6.2008

  Christian Bale jako „Monsieur Hood“?

  Možná i se štramáckým zeleným kloboučkem. ;-) O robinhoodovské legendě naopak pod názvem Nottingham jsme už psali několikrát, takže když se tento týden objevila zpráva o obsazení Sienny Miller do role lady Marion, vydrželi jsme to a rozhodli se o tom informovat, až když se vynoří další jména. Především představitel Robina Hooda, který bude v této verzi spíše za padoucha, zatímco Sira Roberta Tornhama, šerifa z Nottinghamu (už dříve obsazený Russell Crowe) netradičně poznáme jako šlechetného, zákon ctícího muže. A zdá se, že je rozhodnuto. Smlouva prozatím nebyla podepsána, ale kostýmní zkoušky se příští týden zúčastní Christian Bale. Říkali jste si u 3:10 Vlak do Yumy, že by bylo zajímavé přehodit role Crowea a Balea? Tak teď se něčeho podobného zřejmě dočkáme. Ke všemu bude jejich soupeření opepřeno o milostný trojúhelník, jehož třetí špičkou bude samozřejmě Marion. Další jména? Vanessa Redgrave, William Hurt a Saoirse Ronan. Film vzniká podle zázračného scénáře Ethana Reiffa a Cyruse Vorise, za který studio Universal vysolilo štědrou sumičku, a který pak ještě dopiloval oscarový Brian Helgeland. Snad není potřeba dodávat, že režíruje Ridley Scott, který právě v Británii dohlíží na stavbu kulis a přípravu kostýmů a rekvizit. Natáčení ohrožuje možná stávka hollywoodských herců, která by mohla vypuknout začátkem srpna, ale doufejme, že se producenti s odbory dohodnou a nedojte k podobné situaci jako s paličatými scénáristy. Tak nebo tak je premiéra Nottinghamu stanovena na 6. listopad 2009. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 43. Letní filmová škola začíná 28. července 18.7.2017

  43. Letní filmová škola začíná 28. července

  Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell a také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman. Jedním z vrcholů letošní „Filmovky" bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovského. Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. Sci-fi filmy v podsekcích kyberpunk a výlety do kosmu mimo jiné nastíní, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích. Heritage film přinese elegantní obrazy britské minulosti a odpoví na otázky, zda lze tyto filmy hodnotit jen na základě estetických kvalit či zda jsou ideologicky zatížené konzervatismem a nevytvářejí falešný obraz britských dějin.

   

  Aktuální problematiku televizní tvorby bude reflektovat sekce Hot TV. Z produkce dominantní kabelové televize HBO bude uvedena například úspěšná komediální minisérie Sedmilhářky. New French Extremity navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Cestu do nejodlehlejších zákoutí divákovy perverznosti nabídnou filmy jako Zvrácený, Kalvárie nebo Mučedníci. Sekce Press Start představí kultovky jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy a pokusí se odpovědět na otázky související s průnikem videoher a filmu. Úplně nová sekce Letní festivalové echo vznikla ve spolupráci s Be2Can Distribution. Diváci LFŠ budou mít jedinečnou možnost vidět top festivalové filmy z Benátek, Berlinale a Cannes, včetně snímků oceněných Zlatým lvem (Ta, která odešla) a Zlatým medvědem (O těle a duši).

   

  Tým AČFK na letošní Filmovce představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož cílem je zapojit diváky do procesu výběru filmu do české kinodistribuce. Během roku byly předvybrány tři výrazné tituly, které si bezesporu zaslouží uvedení v českých kinech. Do distribuce se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Ani letos nebude v programu Letní filmové školy chybět výběr těch nejlepších filmových novinek ze zemí visegrádského regionu. Kromě čerstvého nositele Křišťálového glóbu z Karlových Varů, filmu Václava Kadrnky Křižáček, exkluzivní předpremiéry Po strništi bos a nejnovějšího filmu Wojciecha Smarzowského Volyň se můžete těšit i na slovenskou novinku Čára Petera Bebjaka, která si z Varů odvezla Cenu za režii, na kontroverzní dokument Víta Klusáka Svět podle Daliborka, či bohužel poslední dílo Andrzeje Wajdy Mžitky. Kompletní filmový i doprovodný program naleznete na www.lfs.cz.

 • Obrázek k novince Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor 14.7.2017

  Hans Zimmer: ČSFD Award + rozhovor

  Při příležitosti pražského koncertu a s blížící se premiérou nolanovky Dunkerk jsme pro vás přichystali rozhovor s králem instrumentální filmové hudby, Hansem Zimmerem (rozhovor zde). Soundtrackový mág si již na svém turné, nyní pokračující v USA, s sebou také nosí v kufru ČSFD Award pro "Nejoblíbenějšího filmového skladatele všech dob". Ten obdržel od zakladatele ČSFD.cz Martina Pomothyho na konci rozhovoru.

  Pomothy komentuje: "Zimmer změnil způsob komponování filmové hudby i jejího vnímaní mainstreamovým publikem. ČSFD Award bychom mu mohli udělit za různé přínosy. V žebříčku nejoblíbenějších skladatelů ČSFD.cz ale vede s takovým náskokem, že post Nejoblíbenějšího filmového skladatele je nejvýstižnější a na několik desítek let neotřesitelný. Dělat s ním rozhovor a udělit mu za české a slovenské fanoušky naši cenu byla na poli filmové hudby nejvyšší dosažitelná meta."

 • Obrázek k novince Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST 13.7.2017

  Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 13. do 19. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2017 za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci.

   

  Budou se promítat festivalové hity: skvostná italská tragikomedie o partnerských vztazích Naprostí cizinci, drama o jednom z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století Egon Schiele, vítěz loňského Cannes - drama Já, Daniel Blake v režii britského legendárního tvůrce Kena Loache. Z letošní oscarové nabídky uvádíme muzikál La La Land, dále drama s excelujícím oscarovým Casey Affleckem Místo u moře či brilantní thriller ze současného Teheránu Klient oceněný Oscarem pro Nejlepší zahraniční film. Diváci se dále můžou těšit na díla uznávaných tvůrců, např.: tragikomedii amerického kultovního tvůrce Jima Jarmusche Paterson či vizuálně vytříbený milostný příběh od uznávaného balkánského režiséra Emira Kusturici Na mléčné dráze. Na přehlídce nechybí ani animovaná sekce, např. rodinná animovaná komedie Mimi šéf či hraná adaptace animované klasiky Kráska a zvíře.

   

  Z českých filmů jsou zastoupeny tyto tituly: favorit letošních Českých lvů životopisné drama Masaryk, tragikomedie Bohdana Slámy o mezilidských vztazích Bába z ledu, první díl z trilogie Zahradnictví melodrama Jana Hřebejka Rodinný přítel či rodinná letní komedie Špunti na vodě. Na programu jsou rovněž dokumenty: snímek o legendárním písničkáři Vladimíru Mišíkovi Nechte zpívat Mišíka v režii Jitky Němcové či časosběrný snímek Strnadovi mapující pětatřicet let jednoho manželství z pera dámy českého dokumentu Heleny Třeštíkové. Více informací na www.bestfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 52. MFF Karlovy Vary 8.7.2017

  52. MFF Karlovy Vary

  52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce akreditovaných účastníků. Během festivalu proběhlo 505 projekcí a bylo prodáno 140 067 vstupenek.

   

  I letos zavítala na festival spousta známých jmen. Americký skladatel filmové hudby James Newton Howard na festivalu při zahajovacím ceremoniálu osobně obdržel křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na slavnostní zahájení přijel také držitel Oscara a Zlatého glóbu za hlavní roli ve filmu Místo u moře, americký herec Casey Affleck. Ten během slavnostního zahájení obdržel Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Stejnou cenu si převzala také americká herečka Uma Thurman. Ovšem festivaloví hosté nebyli jen ze Spojených států amerických. Na festivalu bylo možné spatřit například známého francouzského herce Lamberta Wilsona. Festival navštívil také režisér z Velké Británie Ken Loach, který je držitelem mnoha cen nejen z různých festivalů v průběhu mnoha dekád. Mimo jiné je držitelem i Křišťálového globu z Karlových Varů za film Kes ze 17. ročníku v roce 1970. Spolu s ním přijel i jeho dlouhodobý scénárista Paul Laverty. A společně si převzali křišťálové globy za mimořádný přínos světové kinematografii. Z Itálie přijela Jasmine Trinca, aby uvedla snímek Fortunata, který ji vynesl cenu pro nejlepší herečku na letošním festivale v Cannes v sekci Un Certain Regard. V pátek 7.7. se konala debata s Jeremym Rennerem a tím výčet osobností zdaleka nekončí. Jak vidno festival v Karlových Varech má ve světě ohlas a hvězdné osobnosti filmového průmyslu jej každoročně hojně navštěvují.

   

  Udílení hlavních ocenění 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech proběhlo 8.7. 2017 po devatenácté hodině. Křišťálovým glóbem za vítězství na karlovarském festivalu se po patnácti letech může pochlubit český film. Stal se jím Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Cena za režii byla udělena slovenskému režisérovi Peteru Bebjakovi za film Čiara. Zvláštní cenu poroty získal film Muškarci ne plaču. Nejlepším hercem se stal Alexandr Jacenko za svou roli ve filmu Arytmie. Nejlepší herečky byly oceněny dvě a to Jowita Budnik Miodlinkowska a Eliane Umuhire za své vystoupení ve filmu Ptaki śpiewają w Kigali. Cenu prezidenta MFF KV si na závěrečném ceremoniálu převzal režisér Václav Vorlíček. Celkový přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince ČSFD pokryje Twitterem dění na MFF Karlovy Vary 29.6.2017

  ČSFD pokryje Twitterem dění na MFF Karlovy Vary

  O Twitter účet Vodafonu @VodafoneVary, který každý rok pokrývá dění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, se letos postará ČSFD.cz, konkrétně její zakladatel Martin Pomothy. Doporučení zajímavých filmů, varování před těmi nezajímavými a reportážní „bleskovky" z dění v ulicích, na tiskových konferencích tak budete mít z první ruky nejpovolanějšího filmového a večírkového festivalového dobrodruha ;-)

  Kromě této novinky si opět užijete ovoce, vzešlé z již 11-leté spolupráce Vodafonu s festivalem. Občerstvení, zábavu, hry, neodmyslitelné červené klobouky a bezplatnou 4G LTE Wi-Fi síť vám přinese oblíbena Vodafone pláž, otevřená každý den po dobu festival od 10 – 21 hodin. Centrem pláže bude Vodafone maják, kde operátor nabídne návštěvníkům k vyzkoušení a zapůjčení telefony a tablety s LTE, nebo si budete moct vyzkoušet virtuální realitu na vlastní kůži. Na pláži si taky budete moct natočit video a vyhrát prodloužený víkend v Karlových Varech. Pro zařazení do soutěže stačí video umístit na Instagram pod hashtagem #jsemhvezda. Každý den vyhraje jeden příspěvek. V chill out zóně Café del Vodafone, která pod živými palmami nabídne až 70 lehátek, si budete moct pochutnat nejen na zmrzlině Angelato.

  A v neposlední řade si budete moci vyzkoušet dopravu prostřednictvím červených Velotrixů, které vás odvezou na Vodafone pláž. Po ruce můžete mít také oficiální aplikaci Vodafone KVIFF Guide 2017. Ta vám nabídne program filmů, přehled doprovodných akcí i mapu prostoru. Oficiální aplikace KVIFF pro Android i iOS je ke stažení na www.vodafone.cz/vary. Vstupenky na filmové projekce si můžete rezervovat skrze aplikaci.

 • Obrázek k novince Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého 6.6.2017

  Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého

  11. ročník Ceny Pavla Kouteckého představí výběr těch nejzajímavějších českých a zahraničních dokumentárních filmů. K vidění budou v industriálním prostředí bývalé Továrny v pražských Holešovicích - od úterý 6. června do soboty 10. června. Akce letos prošla podstatnými změnami a nově se ponese ve festivalovém duchu. Hravý vizuální koncept vytvořil grafik Bohdan Heblík. Na plakátech tak dominuje typografie "lehce zahnaná do kouta". A právě kouty Pavla Kouteckého budou i ústředním motivem scénografie interiéru Továrny.

   

  Tento rok porota Ceny Pavla Kouteckého nominovala celkem čtyři české celovečerní dokumentární filmy. Tragikomedie FC Roma režisérů Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara je věnována romskému fotbalovému týmu, který si téměř nekopl do míče, ale málem vyhrál ligu. 5 October režiséra Martina Kollára představí příběh muže, který se kvůli nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydal se na útěk před závažným rozhodnutím. O vztazích a tvůrčí erekci, která ne vždy končí happyendem, vypráví snímek H*ART ON Andrey Culkové. Jde o slovní hříčku: spojení hard on - erekce, heart - srdce a art - umění. Do zbraně Barbory Chalupové pak nabízí dokumentární dobrodružství plné zbraní a zbrojení, v němž se protagonistky vydávají do temných zákoutí fyzické i elektronické reality.


  V kategorii krátkometrážních dokumentů jsou nominovány tři snímky. Jeden den spalovače mrtvol ve strašnickém krematoriu představí snímek Backstage režisérů Martina Macha a Dominika Truhláře. Dokument Kittchen - až budu proměněný Tomáše Šťastného se snaží odhalit, kde končí skutečný člověk Jakub König a začíná hudebník Kittchen. Režisérka Květa Přibylová s filmem Stopy, střepy, kořeny natočila dokumentární báseň o prorůstání minulého a přítomného.

   

  Prostor holešovické Továrny ožije na jeden týden nabitým celodenním programem. Jeho dopolední část bude každý den věnována studentům a filmové výchově, navečer se promítne jeden z nominovaných českých filmů, pozdě večer výběr ze světových dokumentrárních festivalů jako například Sundance. "Od letoška jsme se rozhodli výrazně proměnit koncept Ceny PK. Dlouhodobě jsme pociťovali, že v Praze chybí dokumentární událost, kde by diváci měli možnost na jednom místě, během několika dnů, vidět reprezentativní výběr toho nejzajímavějšího z české a světové dokumentární tvorby uplynulého roku," říká Pavla Janoušková Kubečková, která nově, vedle Jarmily Polákové, vede organizační tým. Více informací na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert 28.5.2017

  Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert

  Na čtyři Oscary nominovaný skladatel filmové hudby Danny Elfman obdržel z rukou Martina Pomothyho ČSFD Award za „Unikátního výstředního skladatele soundtracků". K předání ocenění a rozhovoru se skladatelem došlo v jeho nahrávacím studiu v losangeleském Hollywoodu. „Elfman je výjimečný umělec, jeho individualita z něj doslova sálá. Zážitkem byla už atmosféra jeho studia, ve kterém nechybí stovky bizarních rekvizit nebo obrovský stylový plakát Hitchcocka," okomentoval setkání s Elfmanem zakladatel ČSFD.cz Martin Pomothy.

  Danny Elfman zahájí letošní přehlídku klasické, filmové a jazzové hudby Prague Proms. Ve středu 21. června ve Smetanově síni Obecního domu s Českým národním symfonickým orchestrem zahraje nejen své soundtrackové hitovky, ale také ve světové premiéře Koncert pro housle a orchestr. „Danny Elfman zkomponoval koncert pro virtuosku Sandy Cameron, která se pražskému publiku představila už fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona," vysvětlil ředitel festivalu, trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl.

  Exkluzivní ČSFD rozhovor s Dannym Elfmanem o jeho tvorbě, Praze a minulém i nadcházejícím koncertu v rámci Prague Proms, včetně momentu předání ČSFD Awardu, můžete zhlédnout v profilu skladatele.

  Filmová hudba letošní Prague Proms bude uzavřena koncertem „Nejen Hollywoodská noc". ČNSO pod vedením dirigenta Carla Davise zahraje slavné skladby z hollywoodských, ale i legendárních evropských filmů. Vstupenky jsou v prodeji online na webu www.pragueproms.cz.

 • Obrázek k novince 70. ročník MFF Cannes 28.5.2017

  70. ročník MFF Cannes

  Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia Cardinale, která se vyjádřila, že je poctěna i pyšná na to, že se stala v podstatě vlajkou letošního jubilejního sedmdesátého festivalu. Úvodní i závěrečná ceremonie festivalu se konala za účasti patronky tohoto ročníku a to herečky Monicy Bellucci. Pocty bylo dopřáno i režiséru Arnaudu Desplechinovi, protože jeho letošní snímek Les fantômes d'Ismaël byl otevíracím filmem festivalu. Zvláštní cenou k 70. ročníku byla odměněna Nicole Kidman.

   

  Hlavní porota byla letos velmi hvězdná. Předsedou byl režisér Pedro Almodovar a v porotě měl osm členů a co jméno to pojem filmového světa: Maren Ade, Jessica Chastain, Fan Bingbing, Agnes Jaoui, Chan-wok Park, Will Smith, Paolo Sorrentino a Gabriel Yared. Letos vznikla kontroverze díky Netflixu, ktery měl v soutěži tři filmy a dal jasně najevo, že nehodlá ani jeden z nich pustit na plátna kin, což vyvolalo spoustu reakcí a i samotný předseda poroty Pedro Almodovar tím byl rozhořčen a prohlásil, že si nedovede představit, že by v případě vítězství Zlaté palmy nebyl film následně promítán na velkém plátně. V soutěžní sekci Un Certain Regard byla letos předsedkyní poroty herečka Uma Thurman. Ta měla k sobě čtyři členy poroty a jedním z nich byl i umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karel Och.

   

  V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu soutěžilo 19 filmů. Zlatá palma letos putuje do Švédska za film The Square režiséra Ruben Östlunda. Velkou cenu a cenu mezinárodní kritiky FIPRESCI získalo francouzské drama 120 battements par minute. Nejlepší režisérkou se stala Sofia Coppola za svůj film The Beguiled. Nejlepším hercem byl zvolen Joaquin Phoenix za svou roli ve filmu You Were Never Really Here. Film navíc získal i cenu za nejlepší scénář. Nejlepší herečkou se stala Diane Kruger za své vystoupení ve filmu Aus dem Nichts, který půjde i do české kinodistribuce a přineseme vám k němu exkluzivní ČSFD rozhovor.

   

  V sekci Un Certain Regard letos opět soutěžilo 18 filmů a letos byl v soutěži se slovensko-maďarsko-českou stoupou snímek OUT, který si ale žádnou cenu nevysloužil. Vítězným filmem se stalo íránské drama Lerd. Cena poroty putuje do Mexika za film Las hijas de Abril. Cenou pro nejlepší herečku byla oceněna Jasmine Trinca, za své vystoupení ve filmu Fortunata. Cenu za nejlepší režii obdržel Taylor Sheridan za film Wind River. Mezinárodní kritika ocenila ze sekce Un Certain Regard film Tesnota. Další podrobnosti o vítězích a nominovaných naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Prahu zaplaví zombíci z Fear the Walking Dead 27.5.2017

  Prahu zaplaví zombíci z Fear the Walking Dead

  Léto se blíží a spolu s ním i zombie apokalypsa, která se tentokrát nevyhne ani pražské náplavce. Pokud se chcete zchladit a pocítit mrazivé z mrtvých vstání na vlastní kůži, vyrazte v podvečer 31. května od 18:00 na loď (A)void Floating Gallery. Právě zde se totiž koná velká zombie party oslavující celosvětovou premiéru třetí sezony seriálu Fear the Walking Dead. Ten startuje na televizní stanici AMC v pondělí 5. května ve 3:00 v původním znění a od 22:00 s českým dabingem.


  Návštěvníkům zombie apokalypsy na náplavce ztuhne krev v žilách v průběhu večera hned několikrát, např. při pohledu na dechberoucí vystoupení kaskadérů, kteří se rozhodně nebudou bát o svůj (ani váš) život. O hudební prožitek se postará populární vokální skupina Acapella Megafon. Čtyři zpěváci z Brna zazpívají popové nebo rockové ve vokálních úpravách, při jejichž poslechu živí tančí a zesnulí vstávají z mrtvých.

   

  Každý příchozí si během večera musí svůj život těžce vybojovat a vymanit se ze spárů zombíků, kteří podobně jako v seriálu lační po vašem čerstvém mase a mají neskonalou chuť šířit svůj zombie vir dál mezi nenakažené. Ale nebojte se, zombíka odeženete dobrou náladou, a tak si svůj drahocenný život před nebezpečnou infekcí uchráníte. Nebo ho můžete oklamat svou vizáží. Znetvořit se do skutečné podoby zombie ze seriálu Fear the Walking Dead můžete v připraveném zombie stánku, kde se vás ujme profesionální maskérka. Na místě bude připravený i fotokoutek, kde mohou všichni zombíci zvěčnit svůj mrtvolný look. Neváhejte proto a dorazte, vstup je zdarma. Více informací o akci nalezneš na Facebookové události Zombie apokalypsa na náplavce.


  Konec světa, který odstartovala zombie apokalypsa, smazal hranice a hrdinové seriálu Fear the Walking Dead musí v průběhu nadcházející třetí sezony znovu obnovit nejen společnost ale především vztahy v rámci rozpadlých rodin. Během druhé sezony nalezla původně výchovná poradkyně Madison (Kim Dickens) svého milovaného Travise (Cliff Curtis). Naopak Alicia (Alycia Debnam-Carey) se vzpamatovává z vraždy Andrese. Její bratr Nick (Frank Dillane), nacházející se pouhých pár mil od své rodiny, byl společně s Lucianou (Danay Garcia) přepaden americkými vojáky a oba jen o vlásek unikli smrti. Strand (Colman Domingo) a Ofélie (Mercedes Mason) se snaží vzchopit, a zatímco prvně jmenovaný se soustředí na využití nové světové měny, Ofélie testuje svou vůli přežít v zajetí.

 • Obrázek k novince Léto v Uherském Hradišti opět ožije filmem! 22.5.2017

  Léto v Uherském Hradišti opět ožije filmem!

  Letní filmová škola se pomalu, ale jistě blíží. Proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti, od 28. července do 6. srpna 2017, a vy už teď můžete využít bonusů a slev za včasnou akreditaci do konce června. Pro prvních 250 akreditovaných jsou navíc přichystána DVD s filmem Nick Cave: 20 000 dnů na Zemi. Novinkou je libovolná délka akreditace a také balíčky vstupenek pro mlsouny, kteří by z Filmovky rádi vyzobli jen pár laskomin. Jak je na LFŠ dobrým zvykem, její hlavní programový blok, Fokus, se zaměřuje na národní kinematografii vybraného státu. V rámci 43. ročníku si dramaturgický tým připravil pro filmové nadšence i laiky skutečnou lahůdku – švédskou kinematografii. Po Zlín Film Festivalu tak bude Uherské Hradiště už druhým městem v kraji zasvěceným této severské kultuře.

   

  A na co konkrétně se z bohaté švédské filmové pokladnice můžete těšit? Na němý film s oblíbenou živou hudbou, žánrový suterén švédské kinematografie, fenomén severské krimi, koncepci tamního sociálního státu „folkhemmet" i švédskou současnost v kontextu imigrační krize. V dané souvislosti na LFŠ zavítá řada zajímavých hostů: potvrzený je v tuto chvíli třeba filmový režisér, producent, animátor a novinář Tarik Saleh, který si letos ze Sundance odvezl Velkou cenu poroty. Blok Inventura se zaměří na žánr sci-fi, konkrétně na kyberpunk a výlety do kosmu, AČFK uvádí představí novinky v distribuci hlavního pořadatele Filmovky a divácky atraktivní budou jistě i Podoby(zny) českého hororu promítané v letním kině ve Smetanových sadech.

   

  Dárkem pro všechny návštěvníky LFŠ i místní obyvatele budou koncerty, které Filmovku orámují a které se odehrají v centru města na Masarykově náměstí. Co takhle zahájit LFŠ s Vojtěchem Dykem a B-Side Bandem a zakončit s Tata Bojs?Jestli se nemůžete dočkat, stavte se 25. května v holešovickém VNITROBLOCKu na akci LFŠ WARM-UP, kde bude představen program i nový vizuál a kde ke švédskému němému Čarodějnictví v průběhu věků zahraje kapela Tomáš Palucha. Celý program bude postupně zveřejňován na www.lfs.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace