Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Krvavý prachy Erica Bany 13.10.2008

  Krvavý prachy Erica Bany

  Oldschoolově zaměřený F. Gary Gray měl už touto dobou pracovat na pokračování Loupeže po italsku pod názvem The Brazilian Job, ale projekt se ne a ne odlepit od země. Místo něj teď Gray chystá pro Millennium Films remake francouzského kriminálního dramatu z roku 2004 Krvavý prachy. Eric Bana si v něm zahraje chlápka, který nastoupí do firmy obstarávající převoz peněz. Kolegové z obrněného vozu k němu postupně získají důvěru a zasvětí jej do svého loupežného plánu. Ericovi však vrtá hlavou něco jiného – práci totiž přijal i z jiných důvodů, než jen poctivě vydělat pár babek. Nová verze ponese název Armored a bude se odehrávat v americkém Michiganu. Hlavními hvězdami jsou tentokrát scenáristé – jsou jimi David Ayer (Training Day) a Andrew Kevin Walker (Sedm). (Cervenak)
 • Obrázek k novince Novinková smršť 12.10.2008

  Novinková smršť

  Dnes to bude pestré. Je tady další Shakespeare podle Julie Taymorové, Forest Whitaker zpívající „What a Wonderful World“ i nový nervák od režiséra Sirotčince.

  Kdo viděl extravagantní drama Titus, ten ví, že Shakespeare v podání Julie Taymorové je naprosto unikátní zážitek. A vědí to i Jeremy Irons, Djimon Hounsou, Alfred Molina, Ben Wishaw či Geoffrey Rush, kteří si zahrají v její verzi Mistrovy poslední hry The Tempest (Bouře). Jde o komediální romanci s pohádkovými motivy, takže tady asi nikdo nenakrmí nic netušící matku koláčky upečenými z krve a rozemletých kostí jejích vlastních synů, ale Julie si samozřejmě nějaké ty „inovace“ neodpustila. Tou nejzásadnější je změna pohlaví ústřední postavy. Prospero, vládnoucí vzdálenému ostrovu, na kterém se protnou osudy všech zúčastněných, se změní v Prosperu – a zahraje si ji Helen Mirren (to kdyby vám hvězdný seznam uvedený výše náhodou nestačil). Natáčení startuje v listopadu na Havaji.

  K řadě filmů mapujících životy hudebních hvězd, které má tak ráda Americká filmová akademie (hlavně na přelomu zimy a jara), přibude What a Wonderful World. A vy už víte, že půjde o ztvárnění osudů legendárního Louise Armstronga – od jeho muzikantských začátků v New Orleansu až po období celosvětové slávy. Forest Whitaker si Amstronga nejen zahraje, ale bude film i sám režírovat. Natáčení je naplánováno na léto 2009.

  Španělský Sirotčinec při „nevyčíslitelně nízkém rozpočtu“ vydělal celosvětově pěkných 76 milionů a zařadil se mezi nejlepší žánrové kusy uplynulých let. Není divu, že jeho režisér Juan Antonio Bayona dostal nabídku od velkého hollywoodského studia a pro Universal natočí apokalyptický thriller Hater. Adaptace románu britského autora Davida Moodyho nás vrhne doprostřed epidemie nenávisti a nevysvětlitelného násilí (ne, nebude se to odehrávat na tribuně fotbalového stadionu ;-)). Produkci starému parťákovi Juanovi opět obstará Guillermo del Toro. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Darabont a další oběť systému 11.10.2008

  Darabont a další oběť systému

  Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law Abiding Citizen zahraje Jamie Foxx, však není žádný Andy Dufresne ani John Coffey. Nespokojí se s geologickým kladívkem ani dobráckým úsměvem a vysáváním rakoviny. Chce pomstu. Proč? Tlupa násilníků zavraždila jeho manželku a dceru, ale díky dohodě o přiznání viny už brzy opět běhají po ulicích. Jamie proto ukuchtí složitý plán, který má „sejmout“ nejen samotné zločince, ale hlavně právníka, zodpovědného za jejich propuštění. Toho si zahraje Gerard Butler, který se podílí i na produkci filmu. Frank Darabont píše scénář ve spolupráci s Kurtem Wimmerem. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Josh Brolin jako nelítostný pistolník 10.10.2008

  Josh Brolin jako nelítostný pistolník

  Adaptace westernového komiksu The Lone Ranger, kterou připravuje Jerry Bruckheimer, zřejmě dostane konkurenci. Jistě, od scenáristů a režisérů Zastav a nepřežiješ! Marka Neveldina a Briana Taylora nelze očekávat vysokorozpočtové pokusy o vzkříšení žánru, ale narozdíl od rodinné taškařice od studia Disney by mohli nabídnout nekompromisní westernovou akci s hromadami olovem prostřílených mrtvol. Jonah Hex by přesně takovou adaptaci potřeboval. Komiksová série o strašlivě zohaveném pistolníkovi a lovci lidí, který se toulá Západem ve své jižanské uniformě a v každém sešitu rozstřílí na maděru houfy padouchů, vychází už od 70. let a prošla zajímavým vývojem (poslední dobou v ní nechybí prvky temné fantasy a Jonah si občas zahostuje v zajímavých sériích, např. v Batmanovi). Před (minimálně) třiceti lety by byl ideálním představitelem Hexe Clint Eastwood (autoři komiksu se netají, že se inspirovali jeho Psancem Josey Walesem), dnes je potřeba poohlédnout se po nějakém jiném drsňákovi. Josh Brolin, který už prý podepsal smlouvu se studiem Warner Bros., vypadá jako ideální volba – v Tahle země není pro starý dokázal, že se někde v pohraniční pustině a že mu to sluší v klobouku i s bouchačkou v ruce. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Přísliby východního násilí 9.10.2008

  Přísliby východního násilí

  Zdá se, že špionážní thriller The Matarese Circle s Denzelem Washingtonem v hlavní roli má konečně režiséra. A je to jedno z těch rozhodnutí, které vás přinutí říct: „Tak tohle jméno bych nečekal... ale rozhodně to chci vidět!“ Schválně, koho byste tipovali? Denzel, předloha „bourneovského“ Roberta Ludluma, americký a ruský agent, kteří po letech tvrdého soupeření musí začít spolupracovat, protože tajemná organizace likviduje špióny na obou stranách... Tony Scott, že? Kdepak. David Cronenberg. S Rusy zkušenosti má, tak směle do toho. Scénář pro studio MGM napsali Michael Brandt a Derek Haas (3:10 Vlak do Yumy), produkuje čím dál dravější štika v hollywoodském rybníku Lorenzo di Bonaventura (Constantine, Transformers, Hvězdný prach), natáčení by mělo odstartovat na jaře. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Nemrtvý, kam se podíváš 8.10.2008

  Nemrtvý, kam se podíváš

  Chodící shnilotiny jsou pořád v kurzu. Máme pro vás tři projekty, které se zombíky jen hemží. Táta Romero chystá další mozkově-střevní hostinu, Woody Harrelson se musí probojovat skrz Zombieland a 28 dnů (a týdnů) poté se zřejmě dočká pokračování. A nakonec dostanete ještě vypečený bonus.

  George Romero dvacet let o zombíka ani nezakopl, dnes o nich chrlí jeden film za druhým. Deník mrtvých sice putoval rovnou na DVD, ale podle mnoha znalců Mistrovy tvorby je ještě lepší než v kinech uvedená Země mrtvých. V těchto dnech už probíhá natáčení dalšího, prozatím bezejmenného zombie fláku, který se odehrává na izolovaném ostrově poblíž amerického pobřeží. Místní obyvatelé zjistí, že mrtvým sousedům se už nechce hnít šest stop pod povrchem a hrabou se z hlíny na světlo. Ostrovní papaláši se teď musí rozhodnout, jestli nemrtvým provětrají hlavy olovem, nebo je nějak izolují pro případ, že by se na jejich „nemoc“ našel lék. Romerova záliba v míchání sociální satiry do brutálního hororu je z toho cítit na hony. Ale proč ne? V hlavních rolích uvidíme různé mladé lidi, kteří hráli v skvostech typu Saw IV či remake Mlhy. Na jménech nezáleží. Stejně budou sežráni. ;-)

  Blíží se také natáčení hororové komedie Zombieland, ve které si Woody Harrelson zahraje vůdce party přeživších lidí ve světě zaplaveném oživlými mrtvolami. Jeho parťákem bude Jesse Eisenberg z Vesnice v roli zakřiknutého strašpytla Flagstaffa, z něhož jeho zbabělost udělala odborníka na přežití jakkoli svízelné situace zahrnující davy hladových zombies. Když se však mladík přidá k Woodyho skupině, bude muset „vylézt z ulity“. Pro studio Columbia Pictures režíruje Ruben Fleischer.

  Po dnech a týdnech následují měsíce. Konkrétně 28 Months Later. Vy už víte, o čem je řeč. Dva krváky Dannyho Boylea (první režíroval, druhý produkoval) se zřejmě dočkají pokračování. V podstatě nejde o zombie filmy, ale o apokalyptické horory o „epidemii vražedné zuřivosti“, ale na tom nesejde, důležité jsou scény jako ta s vrtulníkem. ;-) Závěr dvojky naznačil, že tentokrát bychom se mohli podívat z britských ostrovů do světa. Režírovat by měl Angličan Paul Andrew Williams, který na sebe upozornil komediálním krvákem The Cottage. Jestli to bude (opět) úspěch, počítejte i s 28 Years Later. Opravdu zajímavé to ale začne být až při dekádách, staletích a miléniích.

  No a nakonec slíbený bonus. Pokud nemáte nemrtvých pořád dost, je tady ještě jeden. Ten nejklasičtější. V říjnu 2009 vyjde román Dracula: The Un-Dead, první oficiální pokračování Stokerovy „Bible vampyrismu“. Mistrova prapraneteř Darce Stoker píše knížku ve spolupráci s uznávaným historikem a odborníkem na draculovské téma Ianem Holtem. Samozřejmě už jsou prodaná i filmová práva. Natáčení by mělo odstartovat ještě před publikováním románu, konkrétně v červnu 2009. Produkovat a možná i režírovat bude Jan de Bont. (Cervenak)
 • Obrázek k novince A příští Emmy získávají... 7.10.2008

  A příští Emmy získávají...

  A opět tady máme něco zajímavého z televize. Zajímavé obsazení + zajímavý námět, to se hned pozná snaha uloupit nějakou tu Emmy. Přímočarý tah na branku zvolil Kevin Bacon. Minisérie The Booths se zjevně pokouší zopakovat úspěch historických seriálů (letos na předávání „televizních Oscarů“ nejvíc zaválel hvězdně obsazený John Adams). Kevin ztvární Johna Wilkese Bootha, tedy muže, který zastřelil prezidenta Lincolna. Zajímavé je, že než se stal fanatickým bojovníkem za americký Jih, byl tento syn britského divadelníka také hercem – se svými dvěma bratry nastudoval třeba Shakespearovu hru Julius César. Z herce atentátníkem? To může být zajímavé. Velké ambice má i projekt stanice HBO Temple Grandin, který začne už tento měsíc natáčet režisér Mick Jackson. Claire Danes si zahraje ve skutečném příběhu autistky, která se právě díky schopnostem souvisejících se svým postižením (čísla, pořádek... však to znáte, viděli jste Rain Mana) stala špičkovou vědkyní. V dalších rolích se objeví Julia Ormond, David Strathairn či Catherine O´Hara. Někdy jsou televizní projekty mnohem zajímavější než to, co nám servírují kina, že? (Cervenak)
 • Obrázek k novince Indy popáté a Přepadení 3: Zatmění mozku 6.10.2008

  Indy popáté a Přepadení 3: Zatmění mozku

  Tomu, že George Lucas by chtěl přestárlého archeologa ještě (minimálně) jednou vyslat na honbu za nějakým pokladem, se nelze divit. Tržby Křišťálové lebky se vyšplhaly bezmála k 800 milionům dolarů, a to je suma, která nenechá lhostejným ani někoho, kdo je v takové vatě jako „otec Hvězdných válek“. Navíc Harrison Ford chce pokračování taky. A chce ho (logicky) co nejdřív. „Je to přirozené,“ řekl pro Los Angeles Times. „Filmu se dařilo a byla to pro všechny zúčastněné pozitivní zkušenost, takže není divu, že někteří z nás do toho chtějí jít znovu.“ To slovo „někteří“ ale může být klíčové. Steven Spielberg má totiž velmi hustě popsaný diář a není tajemstvím ani to, že se mu „sci-fi posun“ ve čtvrtém Indym moc nezamlouval a svou účast na případných dalších dílech podmínil návratem k mystickým kořenům série. Tak nebo tak, Lucas je podle Fordových slov „v přemýšlivém rozpoložení“ a snaží se dát dohromady zápletku pro další díl. Chvíli si pohrával i s nápadem kompletně digitálně animovaného filmu, ale Ford je rázně proti. „Nemám nic proti animovaným filmům, ale myslím, že touhle cestou by Indy neměl jít.“ Zkrátka, ať už se Indy vrátí nebo ne, pomýšlení na další díl nikoho nepřekvapí. Něco jiného je nápad na Under Siege 3, který vrtá v tlusté hlavě Stevena Seagala. Ano, lamač loktů by se stejně jako Ford, Willis či Stallone rád vrátil ke své nejúspěšnější sérii. Je ale nějaká naděje, že Přepadení 3 bude kvalitnější film než to, co Seagal točí v posledních letech? Zdá se, že ne. Steven k tomu totiž říká: „Chtěl bych něco modernějšího. Nevadilo by mi, kdyby zápletka obsahovala něco mystického nebo... mimozemského.“ Casey „kurva“ Ryback a invaze z vesmíru? Tak nevím. Seagal letos oslavil sedmapadesáté narozeniny. To se senilita projevuje tak brzy? (Cervenak)
 • Obrázek k novince Comeback sympaťáka Yogiho 5.10.2008

  Comeback sympaťáka Yogiho

  Yogiho má každý rád. Neříkejte, že ne. Pohodový medvěd s kloboučkem a kravatou žije v Jellystonském parku a jeho jedinou starostí je ukrást nějaký ten piknikový košík s jídlem a nenechat se u toho načapat přitroublým správcem parku Smithem. Jeden z nejoblíbenějších (vý)tvorů legendárního studia Hanna-Barbera se zrodil v roku 1958 jako vedlejší postava v The Huckleberry Hound Show, ale už za tři roky si vysloužil vlastní sérii. A žije dodnes – v bezpočtu dokolečka reprízovaných televizních sérií, v komiksech i v několika celovečerních televizních filmech. Už bylo načase, aby se podíval i na plátna kin. Překvapivý úspěch Alvina a Chipmunků inspiroval studio Warner Bros., aby vytáhlo z televizních archivů další slavné „kreslouny“ a vrhlo je na plátna kin. Koncept je stejný – film bude hraný, Yogi a jeho malý parťák Boo Boo vzniknou v počítačích. Dobrou zprávou je, že režie se ujme Ash Brannon, jehož Divoké vlny patří k těm nejpříjemnějším digitálním animákům poslední doby. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Jack Black je nový Bourne 4.10.2008

  Jack Black je nový Bourne

  Popřípadě Samantha Caineová, pokud si vzpomínáte na Harlinův Dlouhý polibek na dobrou noc. Ano, i Jack Black se jednoho rána probudí na pláži (aby to mělo větší říz, je to pláž na pobřeží Kuby) a zjistí, že má dokonalé okno. Neví, jak se tam dostal, netuší, kdo vlastně je. V pátrání mu zřejmě napomůže sledování filmů o tajných agentech, protože si brzy začne myslet, že je určitě superšpión a ztrátu paměti mu způsobil pokus o jeho likvidaci. Samozřejmě, pravda je někde úplně jinde, ale než to hrdina prozatím bezejmenné akční komedie studia Universal Pictures zjistí, bude si hrát na Bournea. Jack Black pro svůj nový film spojil síly se scénáristy Jonathanem Aibelem a Glennem Bergerem, kteří napsali i Kung-fu pandu. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Vychází kniha o životě George Lucase 21.11.2017

  Vychází kniha o životě George Lucase

  Přes veškerou popularitu Star Wars a jejich tvůrce George Lucase dosud neexistovala spolehlivá kniha o režisérově životě a díle. Nyní přichází biografie jak pro skalní fanoušky, tak pro běžné diváky, pro milovníky filmu i popkultury. Přináší spoustu zajímavých informací ze zákulisí značky Star Wars, jejíž osmá epizoda - již bez Lucasova zapojení - vstoupí do českých kin 14. prosince. Knihu George Lucas: Život stvořitele Star Wars v překladu Michala Prokopa a Jana Kalandry vydává Nakladatelství Paseka. 

   
  „Něco málo přes rok před chystaným uvedením do kin byl projekt Star Wars v hrozném stavu a zdálo se, že pokud film vůbec kdy spatří světlo světa, bude příšerný. Tím si byl Lucas jistý,“ píše v úvodu autor Brian Jay Jones. Popisuje, s jakými těžkostmi natáčení začalo: proti režisérovi se spiklo počasí, nefunkční roboti i producenti. Na všechny kolem sebe i na sebe samého kladl Lucas vždy ty nejvyšší nároky. „Jonesova kniha zachycuje Lucase jako výjimečně nadaného tvůrce těch největších popkulturních legend moderní doby, který nechtěl a nechce slevovat ze svých představ,“ říká redaktor knihy Pavel Kořínek. Jones, jinak oceňovaný autor životopisů spisovatele Washingtona Irvinga nebo loutkáře Jima Hensona, odhaluje Lucase zároveň jako milovníka automobilů, který se v mládí málem zabil při autonehodě, jako nefalšovaného vizionáře, panovníka marketingového impéria, průkopníka vizuálních a zvukových efektů i zakladatele společností Pixar a Lucasfilm.
   
  „Zájemci o dějiny filmu pak dostanou příležitost zblízka nahlédnout tvůrčí i osobní přátelství i rivality s jinými velikány oboru: Stevenem Spielbergem či Francisem Fordem Coppolou, ale třeba i Martinem Scorsesem, kterého Lucas dvakrát nemusel, protože měl pocit, že mu pokukuje po manželce,“ dodává Kořínek. Fanoušci Star Wars se na 560 stranách dozvědí i mnoho zajímavého ze zákulisí vzniku celé série, například jak to bylo s ponecháním si práv na merchandising, kolik že „epizod“ bylo původně v plánu, a co Lucase vedlo k tomu opakovanému přepracovávání a předělávání klasické trilogie. „Osobně mi přišlo velice zajímavé, jak se vyvíjely postavy v jednotlivých verzích scénáře od hrubého náčrtu až po finální,” přibližuje překladatel Michal Prokop. „Některé byly původně okrajové a teprve postupně se dostávaly na výsluní, dokonce i klíčový protagonista Darth Vader. Rozebírá se taky, jak vzniklo celé náboženství, respektive filozofie kolem Síly.“
   
  Brian Jay Jones (1967) je rodák z amerického Středozápadu. První zkušenosti získával jako autor projevů amerických senátorů. Napsal již tři biografie věnované ikonám americké populární kultury. Washington Irving (2008), Jim Henson (2013) i George Lucas (2016) jsou oceňované za spolehlivost a poutavý a průzračný styl. Kniha Briana Jaye Jonese George Lucas: Život stvořitele Star Wars obsahuje 560 stran a její cena je 499 korun.

 • Obrázek k novince Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program 16.11.2017

  Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

  Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský konflikt, který především od 60. do 90. let minulého století zasáhl Británii a Irsko. Přehlídka, kterou Městská kina pořádají ve dnech 23. - 26. listopadu, nabídne nejen speciální snímky pro filmové odborníky, ale i filmy, které ocení široká veřejnost. Tradičně nebudou chybět jedinečné projekce atraktivních filmových novinek v podobě těch nejzajímavější britských filmů, které se neobjevily v české distribuci nebo budou mít premiéru až v roce 2018. Bude se jednat o snímky Oasis: Supersonic, Churchill nebo Na konci světa, které jistě zaujmou i nefestivalové diváky. Ti se za pouhých 80 Kč mohou zúčastnit kterékoliv z festivalových projekcí.

   

  Jako hlavní host přehlídky do Uherského Hradiště zamíří Terri Hooley, prominentní figura a punková duše severoirského Belfastu. Terri zažil první vlnu britského punku, založil label a obchod s gramodeskami Good Vibrations a je zodpovědný za kapely The Undertones nebo Protex. Terri na UK/UH uvede „svůj film" Good Vibrations a zároveň autenticky vylíčí dobovou atmosféru i současnou situaci v Severním Irsku. Sám Terri k tomu, jak prožíval severoirský konflikt, uvedl: “Nepoužíval jsem hudbu k boji, spíš jsem ji využíval k tomu, abych propojoval lidi s podobnými názory a poskytl jim hlas proti strachu a náboženské zaslepenosti. Všichni, kdo tu dobu zažili, jsou velice hrdí na svou roli v tzv. punkové válce. V průběhu Nepokojů byla ta hranice jasná, my versus zbytek světa, a to dopomohlo vytvoření skutečně silných pout mezi muzikanty, pout, které nikdy nezmizí." Téměř sedmdesátiletý Terri se představí také jako DJ v klubu Mír!

   

  Jaká by to bylo přehlídka bez zajímavých doprovodných programů! UK/UH letos nabídne koncert skupiny U2 Desire Revival Band a britského písničkáře Jamese Harriese, který se svým novým singlem Light na první příčku hitparády rádia Evropa 2. Chybět nebude ani dvojice tematických výstav v kině Hvězda: David Sládek: 3England - Tři tváře Anglie a Profimedia: Krvavá neděle v Londonderry. Dalšími tipy jsou přednáška o britpopu Ondřeje Čížka, netradiční sobotní zimní kino za Hvězdou nebo nedělní oběd v anglickém stylu spojený s tradičním blešákem. Ten by měl ve speciální edici připomínat Británii a její klasické flea markety či carboot sales. Více informací na ukuh.cz.

 • Obrázek k novince Famufest otevře brány do pekla 13.11.2017

  Famufest otevře brány do pekla

  Film o vyrůstání ve vietnamské komunitě, cesta dvou ukrajinských uprchlíků za svobodou nebo experimentální pohled na socialistickou architekturu, to vše a dalších více než 120 filmů nabídne 34. ročník filmového festivalu Famufest na plátnech kina Světozor. Přehlídka tvorby mladých talentů z pražské Filmové a televizní fakulty si pro tento rok zvolila téma Inferno. To odráží všechny strasti a obavy spojené s procesem tvorby a hlavně s momentem, kdy musí jít autor s kůží na trh, a nechat své dílo napospas divákům. Festival odstartuje v pondělí 13.11. v  kině Lucerna a jako zahajovací snímek bude promítnut snímek Out od György Kristófa. Film sledující osud padesátníka Agona, který opouští domov a jde hledat práci a štěstí do Lotyšska, soutěžil v sekci Un certain regard na festivalu v Cannes. Famufest potrvá až do soboty 18.11.

   

  Mezi jedno z hlavních lákadel patří film Hranice práce od Apoleny Rychlíkové, který získal na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu za nejlepší český dokument. Dokumentaristka v něm sleduje novinářku Sašu Uhlovou. Ta se po dobu jednoho roku nechala zaměstnat v nejhůře placených zaměstnáních. Film upřímně a autenticky reflektuje její zážitky. Snímek Bo Hai Dužana Duonga se věnuje hledání  identity mladých Vietnamců žijících v čechách a vztahu s jejich rodiči. Tereza Nvotová ve svém celovečerním hraném filmu Špína vypráví příběh dívky Leny, která byla ve svých sedmnácti letech znásilněna. Nvotová nejen demytizuje sexuální násilí ale dotýká se i problematiky podmínek psychiatrické péče na Slovensku. Za pozornost určitě stojí i Atlantida, 2003 Michala Blaška, která soutěžila v sekci Cinefondation na festivalu v Cannes. Vypráví příběh dvou ukrajinských uprchlíků, kteří se přes Slovensko snaží dostat do Německa. Co vše jsou pro splnění svého snu ochotni obětovat? Vyhlášení vítězných snímků proběhne v pátek večer 17. 11. ve velkém sále kina Světozor. Všechny filmové bloky jsou otevřeny i pro anglicky mluvící.

   

  Famufest sebou přinese i zajímavé hosty. Jedním z nich je například Barry W. Blaustein scénárista dnes už kultovního snímku Cesta do Ameriky a nebo pořadu Saturday Night Live. Blaustein přednese masterclass na téma Jak přežít Hollywood, kde se s humorem podělí o své vlastní zkušenosti a prozradí jak se stát úspěšným tvůrce. Kromě filmového programu nabídne festival i bohatý doprovodný program v prostorech Hybernské 4. Zde kromě jiného proběhnou dvě panelové diskuze. Na první budou například bývalý šéf evropské divize HBO Ondřej Zach nebo šéfproducent Stream.cz debatovat o tom, jaký prostor skýtají stále rostoucí internetové televize pro mladé tvůrce. Druhý diskuzní panel Počítačové hry - umění nebo byznys? nadnese otázku, zda počítačové hry jsou pouhým zabijákem času, nebo mají své místo na uměleckých vysokých školách, které by se jejich rozvoji měly věnovat.

 • Obrázek k novince Začíná Severský filmový podzim 7.11.2017

  Začíná Severský filmový podzim

  Severský filmový klub již poosmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států. Festival divákům nabídne 24 snímků ze 7 severských zemí. Přehlídka začíná 9. 11. v Praze a pokračuje v městech Brno, Hodonín, Hradec Králové, Jablonné nad Orlicí, Jičín, Jeseník, Kutná Hora, Liberec, Ostrava, Polička, Třebušín, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou a Zlín. Slavnostní zahájení Severského filmového podzimu proběhne ve čtvrtek 9. 11. 2017 v 18 hodin v kině Lucerna a bude spojeno s projekcí dánského dramatu Kráčej se mnou. Film vypráví příběh Thomase, který byl během mise v Afghánistánu těžce zraněn a navzdory ztrátě obou dolních končetin se zoufale touží vrátit zpět do boje. V rehabilitačním centru se setkává se Sofií, baletkou Dánského královského baletu. Léčba podle Thomase nepostupuje dostatečně rychle, přijímá tedy Sofiinu nabídku pomoci s intenzivnějším rehabilitačním plánem. Festival zahájí pan Ole Frijs-Madsen, velvyslanec Dánského království v České Republice.

   

  Mezi novinky z dánské dílny patří válečné drama Ptáci nad průlivem. Snímek pojednává o cestě židovské rodiny, která se roku 1943 pokouší uprchnout z Dánska do Švédska, aby se zachránila před deportací do koncentračního tábora. Celovečerní debut o dvou dívkách z nefunkční rodiny Život pod psa byl na Mezinárodním festivalu v Seattlu nominován na hlavní cenu v kategorii začínajících režisérů. Pozornosti diváků by nemělo uniknout drama Ten den přijde. Příběh z prostředí dětského domova v Gudbjergu je založený na skutečných událostech. Švédsko zastupuje komediální drama Deník darebáka o malém zlodějíčkovi, jehož tajný zápisník s popisem kriminálních aktivit se nešťastnou náhodou dostane do rukou nakladateli. Dostatek severského humoru zajistí komedie Kyselé Vánoce.

   

  Norská komedie Staying Alive byla na Mezinárodním festivalu v Trondheimu nominována na cenu za nejlepší originální scénář. Road movie Než začne padat sníh vypráví o Siyarovi z Kurdistánu, jehož sestra utekla před domluveným sňatkem. Ole Giæver ve filmu Z balkonu řeší existenciální otázky, uvažuje o výchově a zve k nahlédnutí do svého života. Z pobaltské kinematografie vybíráme estonskou retro komedii Hrdinové o útěku tří mladíků ze sovětského Estonska za pohodlnějším životem ve Švédsku. Litevská Výletnice je příběhem desetileté dívky, která unikla z deportačního vlaku a vydává se na 6000 km cestu ze Sibiře zpět domů do rodné Litvy. Více informací na www.sfklub.cz

 • Obrázek k novince ČSFD.cz exkluzivně z Warner Bros. Studios 2.11.2017

  ČSFD.cz exkluzivně z Warner Bros. Studios

  Natáčet kamerami v kalifornských Warner Bros. Studios, včetně lokací na jejich "guided tour", je zakázáno. ČSFD.cz se podařilo nejen získat povolení pro natáčení hned dvěma kamerami, navíc dostala k dispozici nejlepšího z průvodců, který Martina Pomothyho a herečku Terezu Srbovou po studiích provedl. Čtyřdílný seriál Exploring Movie Studios: Warner Bros. Studios bude v průběhu listopadu zveřejněn exkluzivně pouze na ČSFD.cz při příležitosti uvedení Ligy spravedlnosti do českých kin, protože Warner Bros. Studios jsou domovem všech Batmobilů, Batpadu a původních kostýmů herců hrajících postavy DC Comics - od batmanovek a nového Supermana, přes Sebevražedný oddíl až po Wonder Woman.

  Seriál divákům ve třech dílech představí exteriérové lokality, ve kterých se natáčely klasiky s Jamesem Deanem nebo nedávné seriálové hitovky jako Prolhané krásky; dále interiérové exhibice rekvizit a kostýmů z DC Comics a Harryho Pottera / Fantastických zvířat; největší skladiště rekvizit na světě čítající přes půl milionu artefaktů k zapůjčení pro natáčení; nebo novinku Warner Bros. Studios Tour nazvanou "Stage 48: Script to Screen" - interaktivní naučnou výstavu, na konkrétních příkladech vysvětlující jednotlivé etapy filmařského procesu od scenáře a stroryboardů až po výrobu vizuálních efektů v postprodukci.

  "Dokument jsme připravili především pro filmové fanoušky, kteří zatím neměli možnost navštívit Warner Bros. Studios osobně. V oblasti Los Angeles nabízejí podobné prohlídky i další major studia, Warner Bros. si ale v posledních letech po přidání novinek do jejich Tour hodně šplhli," komentuje autor doku-seriálu Martin Pomothy.

  Již nyní můžete na ČSFD.cz shlédnout první díl Any Town Square & Backlot Exteriors, druhý The Archive & Prop House bude mít premiéru ve čtvrtek 9.11., třetí Picture Car Vault v úterý 14.11. a čtvrtý Stage 48: Script to Screen budete moci shlédnout od čtvrtku 23.11. Všechny na hlavní stránce webu nebo v profilech jednotlivých čtyř epizod.

 • Obrázek k novince Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost 1.11.2017

  Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

  Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra, který startuje v Praze už 2. listopadu. To nejlepší z aktuální queer kinematografie festival představí ve čtyřech kinech - tradičně v Lucerně, Světozoru, Kině 35 a nově i v Kině Pilotů ve Vršovicích. Na pražskou část naváže festival od 10. do 18. listopadu projekcemi v Brně (kino Scala a ArtBar Druhý Pád). Následovat budou ozvěny v regionech.

   

  Letošní program představí divákům a divačkám přes 60 filmů. Jeho součástí jsou nejen hrané filmy a dokumenty, ale i krátké snímky, které jsou představeny v sedmi tematicky odlišných blocích. Vstupenky mohou návštěvníci a návštěvnice zakoupit nejen na pokladnách kin, ale i pohodlně online na jejich stránkách i webu Mezipater. Mezi hlavní filmová lákadla patří životopisný film Tom of Finland, kterým festival v obou městech zahajuje. Zkoumá osud queer umělce, který během svého života nemohl svobodně tvořit, i přesto se stal jedním z nejdůležitějších queer autorů minulého století. Dalším očekávaným snímkem je norská Thelma o milostném vzplanutí dvou dívek, které provází nadpřirozené události. Norsko film vyslalo do boje o Oscara pro nejlepší zahraniční film. Britskou odpovědí na Zkrocenou horu je pak intimní drama Na konci světa o lásce anglického farmáře a rumunského imigranta.

   

  V dokumentární sekci se představí Smrt a život Marshy P. Johnson o smrti jedné z nejvýraznějších tváří Stonewallu, která ani 25 let po hrozivé tragédii nebyla vyřešena. Režisér autobiografického dokumentu Táta Abu Arshad Khan pak bude i jedním z hostů festivalu. Těšit se můžete i na Irskou královnu o charismatické drag queen a bojovnici za manželství pro všechny Panti Bliss, který loni na festivalu získal diváckou cenu. Součástí festivalu bude i doprovodný program plný nejen diskuzí na témata, co hýbou queer komunitou, ale i vyhlášených večírků. Největším z nich bude PG-18 ve vršovickém klubu Ankali, kde v rámci čistě ženského line-upu zahraje legenda berlínského queer undergroundu Ena Lind. Kompletní program celého ročníku najdete ZDE.

 • Obrázek k novince Piráti z Karibiku - koncert 28.10.2017

  Piráti z Karibiku - koncert

  Nejslavnější pirátské dobrodružství všech dob v jedinečném spojení filmu, promítaného na gigantické HD plátno, a živé hudby hrané symfonickým orchestrem za doprovodu sborů. Z produkce Disney In Concert přichází projekt, který jako vůbec první položil základy světového fenoménu filmových projekcí s živým orchestrálním doprovodem. Nejslavnější hudební motivy skladatele Klause Badelta a filmovou akademií oceněného Hanse Zimmera ožívaly před zraky nadšených diváků po celém světě ve vyprodaných halách a nyní tento unikátní projekt konečně přijíždí ohromit i české publikum, a to 9. června 2018 do pražské O2 areny a 10. června 2018 do brněnské DRFG Areny.

   

  Třpytivé vody Karibiku jsou pro darebáckého, ale šarmantního kapitána Jacka Sparrowa (Johnny Depp) nevyčerpatelným zdrojem tajemných a vzrušujících dobrodružství. Jeho idylický život se však razantně změní ve chvíli, kdy se lstivý kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) zmocní jeho lodi Černá perla a napadne město Port Royal, odkud unese guvernérovu okouzlující dceru Elizabeth Swannovou (Keira Knightley). Její kamarád z dětství Will Turner (Orlando Bloom) se spolu s Jackem vydává na palubě nejrychlejší lodi britské flotily na odvážnou výpravu za záchranou Elizabeth a ukradené Černé perly. V patách je jim Elizabethin snoubenec, sympatický a ctižádostivý Commodore Norrington (Jack Davenport). Will ale netuší, že je Barbossa i s celou svou pirátskou posádkou pod vlivem prokletí, které jej odsuzuje k věčnému životu ve světě nemrtvých a každou noc jej proměňuje v živého kostlivce. Kletbu může zlomit pouze vrácení ukradené části prokletého pokladu na jeho původní místo.

   

  Film bude doprovázen živou hudbou v podání Filharmonie Hradec Králové, tělesem uznávaným po celé Evropě nejen díky svému dlouholetému působení v nejslavnějších evropských koncertních síních, ale také svým pravidelným účinkováním na významných mezinárodních hudebních festivalech jako jsou Pražské Jaro, operní festival Smetanova Litomyšl či Janáčkovy Hukvaldy. Vše se bude odehrávat pod taktovkou renomovaného dirigenta Helmuta Imiga, který stál u samotného zrodu spojení pirátských dobrodružství Jacka Sparrowa s živým symfonickým orchestrem a od roku 2011 pod jeho rukou ožívá slavná hudba Pirátů z Karibiku v koncertních síních a halách po celém světě. Film Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly obdržel 5 nominací na Oscara (hl. herecký výkon, mix zvuku, makeup, střih zvuku, vizuální efekty) a bude promítán v původním znění s českými titulky. Vstupenky v prodeji od 450,- kč do 1650,- kč v sítích Ticketportal, Ticketart a Ticketpro. Předprodej zahájen 27.10.2017. www.jvagentura.cz

 • Obrázek k novince Festival argentinského filmu v Lucerně 25.10.2017

  Festival argentinského filmu v Lucerně

  Už tradičně na konci října se filmoví diváci dočkají dalších novinek jihoamerické provenience. Od 26. 10 do 30. 10. se v pražském kině Lucerna koná 6. ročník festivalu argentinského filmu CINE ARGENTINO. Letos jej navíc doprovází výstava argentinských filmových plakátů. Přehlídka zahrnuje celkem deset projekcí a bude zahájena komediálním dramatem Vážený občan, které minulý rok obdrželo cenu Goya jako nejlepší španělsky mluvený film roku.

   

  "Tak jako v přechozích letech je na festivalu zastoupena celá škála filmových žánrů, včetně např. klaustrofobického thrilleru Na konci tunelu o počítačovém expertu upoutaném na invalidní vozík," říká iniciátor a dramaturg festivalu Jan Rybář. "Na diváky čeká dále Okouzlující muž, melancholické retro zasazené do 60-tých let nebo citlivá road movie s názvem Jak téměř všechno funguje. Do doby argentinské vojenské diktatury se vrací dramatický snímek Kóblicna nehostinném jihu Argentiny se odehrává rodinné drama Černý sníh. V přehlídce nechybí ale ani komedie či dokumentární film, věnovaný průkopníku argentinského tanga," dodává Rybář. Filmy jsou promítány v originálním znění s českými titulky.


  Doprovodná výstava originálních filmových plakátů mapuje vývoj argentinské kinematografie od 30. let minulého století až po současnost. Realizována je s významnou podporou argentinského Muzea filmu Pabla C. Ducróse Hickena a k vidění bude v prostorách pasáže Lucerna. Při slavnostním zahájení 26.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby, představí se skupina Tierra Colorada ve složení Juan Carlos Vivas (kytara a zpěv), Tereza Koláčková (housle) a Jakub Koláček (Bombo Legüero a bicí). V rámci doprovodného programu festivalu proběhne v galerii Lucerna v neděli 29.10. od 20:00 hod. tradiční argentinská tančírna Milonga. Podrobný program, ceny vstupenek a další informace najdete na stránkách festivalu www.cineargentino.cz.

 • Obrázek k novince DAS FILMFEST nabídne filmové hody 16.10.2017

  DAS FILMFEST nabídne filmové hody

  Bláznivá špiónská komedie, thriller o pomstě a spravedlnosti, ponurá dystopie nabízející neutěšený obraz naší budoucnosti, film o slavném spisovateli Stefanu Zweigovi nebo fascinující příběh dvou bouřlivých mladých mužů, kteří stáli u zrodu socialistického hnutí - DAS FILMFEST nabídne více než tři desítky snímků, které jinak v našich končinách nejsou k vidění, a představí i řadu zajímavých hostů. Ve středu 18. října, rozezní sály pražských kin Lucerna a Atlas němčina. 12. ročník přehlídky aktuální německé, rakouské a švýcarské kinematografie DAS FILMFEST potrvá v Praze až do neděle 22. října. V Brně proběhne v Sále Břetislava Bakaly od 30. října do 2. listopadu.

   

  DAS FILMFEST představí českému publiku řadu cenami ověnčených snímků i filmů trhající rekordy návštěvnosti kin. Mezi nejočekávanější tituly letošního programu patří zahajovací film Mladý Karl Marx nebo nejnovější počin uznávaného režiséra Fatiha Akina Odnikud se skvělou Diane Kruger v hlavní roli. Pozornosti by neměl uniknout ani snímek Peklo – Inferno od oscarového režiséra Stefana Ruzowitzkeho (mj. Ďáblova dílna) v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Tobias Moretti. Dle německé kritiky: „Angažovaný a vzrušující, stejně nervydrásající jako brutální. Absolutně nic pro slabé povahy!". Program uvede i švýcarského oscarového kandidáta Boží pořádek, první hraný film o švýcarském hlasovacím právu pro ženy a jeho opožděném uzákonění v roce 1971.

   

  Diváci se mohou těšit také na jednu výjimečnou událost. DAS FILMFEST nabídne pražským a brněnským filmovým fajnšmekrům jeden z klíčových snímků světové kinematografie, legendární Metropolis Fritze Langa. „Metropolis slaví v letošním roce 90. výročí vzniku a my jsme se tomuto kultovnímu snímku, který je zároveň jedním z vrcholných děl německého expresionismu, rozhodli vzdát hold právě na festivalu DAS FILMFEST. V Praze i Brně uvedeme nově restaurovanou kopii a projekci navíc doprovodí živá hudba v podání uskupení FORMA. Bude to jedinečný zážitek," říká Tomáš Fridrich z Goethe-Institutu. Letošní ročník nabídne diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Vstupenky na festivalové snímky v Praze jsou v prodeji ve festivalových kinech. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků bude opatřena i anglickými titulky. Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz.

 • Obrázek k novince Připomeňte si začátky kultovních postav 13.10.2017

  Připomeňte si začátky kultovních postav

  Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další střípky do své životní mozaiky. King Konga zase parta dobrodruhů kolem Toma Hiddlestona objevila na Ostrově lebek. A právě klasiky, ze kterých tato pokračování vychází, si můžete vychutnat během filmového podzimu na televizní stanici AMC.


  Kdo ví, co se francouzskému režiséru Pierru Coffinovi honilo hlavou, když v roce 2010 připravoval první díl animovaného filmu Já, padouch. Jisté je, že se společně s jeho uveřejněním strhla po celém světě žlutá lavina. Roztomile žvatlající potvůrky si oblíbili všichni, bez ohledu na věk. Valné většině malých protagonistů navíc propůjčil Coffin svůj hlas. Úkol rozmluvit necelou tisícovku jednookých či dvouokých příšerek měl sice na začátku připadnout někomu jinému, když však Coffin namluvil na zkoušku pár vět „mimoňovkým" dialektem, producenti hned věděli, že žádného externího dabéra hledat nemusí. Francouzský režisér tak svým hlasem obdařil okolo 899 žlutých nemotorů a nechal je promluvit směsí francouzštiny, angličtiny, španělštiny, italštiny, do kterých přeložil některé názvy indických pokrmů. Roztomilé mimoní žvatlání ve filmu Já, padouch čeká diváky na stanici AMC již tuto sobotu 14. října ve 20:30.


  Předními vlastnostmi tajných agentů bývají nejčastěji jasná mysl, síla, obratnost a samozřejmě notná dávka šarmu, elegance i ledové rozvahy. Hlavní hrdina a profesionální zabiják Jason Bourne (Matt Damon) všechny zmíněné charakteristiky splňuje, ovšem žádnou svou vlastnost si na začátku tří akčních příběhů nepamatuje. Trpí totiž amnézií, kvůli které zapomene i své jméno. Jak to s ním dopadne? Sledujte na stanici AMC tuto neděli 15. 10. ve 20:30 snímek Agent bez minulosti, pokračování Bournův mýtus přesně za týden 22. 10. opět ve 20:30 a vyvrcholení Bourneovo ultimátum následující neděli 29. 10. taktéž ve 20:30.

   

  Každý už asi někdy slyšel příběh o obrovitém gorilím králi, který unese nebohou krásku a vyšplhá s ní na budovu Empire State Building. Okázalou podívanou se pokusilo ztvárnit hned několik režisérů. Jedním z nich byl i Peter Jackson, známý především díky sérii filmů Pán prstenů a Hobit. V příběhu o králi divočiny Novozélanďana nejvíce ovlivnilo filmové zpracování King Konga z roku 1933. Do třicátých let minulého století situoval i vlastní verzi příběhu, kterou ovšem okořenil notnou dávkou trikových efektů a excelentní výpravou. Zpestřete si sychravý podzimní večer snímkem King Kong oceněným jednou cenou BAFTA a třemi Academy Awards i vy, a nalaďte si v sobotu 28. 10. ve 20:30 stanici AMC.

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace