Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 9.5.2009

  Dr. Reeves a pan Hyde

  Studio Universal zas a znovu resuscituje hororové klasiky. Tentokrát se oprášení dočká The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde. Je asi úplně zbytečné se tu rozepisovat o ději slavného románu R. L. Stevensona – podstatné je, že v nové adaptaci se příběh přesune do současnosti a do hlavní (dvoj)role se předběžně počítá s Keanu Reevesem. Na scénáři už pracuje Justin Haythe (Nouzový východ), režírovat by měl dánský řezník Nicolas Winding Refn (gangsterská série Pusher či blížící se vikingský krvák Valhalla Rising, k němuž najdete trailer v diskusi k filmu). A když už jsme zmínili Universal a klasická strašidla, poněkud znepokojivé zprávy se šíří o Vlkodlakovi. Několikrát odložený projekt s Beniciem Del Torem v hlavní roli momentálně čelí kletbě zvané „dotáčky“. To nikdy není dobré znamení. Legendární kaskadér a pomocný režisér Vic Armstrong se koncem minulého týdne přeřekl, že byl v britských Pinewood Studios natočit další scény do 85-milionové produkce. Neprozradil sice, jestli byli přítomni i režisér Joe Johnston a hlavní představil, ale šlo prý o akční scénu souboje dvou vlkodlaků, kterou vydatně doplní digitální efekty. Nechci být zlým prorokem, ale zní to, jako by se studio snažilo „zachraňovat“ už loni dotočený film přidáním nějakých nesmyslných trikových mlátiček. Uvidíme na podzim (pokud se datum premiéry opět nezmění). (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.5.2009

  The Rock bude rychlejší

  A dost možná i zběsilejší. Konečně! McG sice dementoval internetové klepy o tom, že si Dwayne Johnson zahraje hlavní roli v jeho 20,000 Leagues Under the Sea: Captain Nemo (top kandidátem na kormidlování Nautilu je pořád Will Smith), ale to nevadí. The Rock se tak nebo tak vrací k akci. Pro CBS Films totiž natočí akční film Faster o chlápkovi, který právě vylezl z kriminálu (10 let za loupež) a touží po jediném – pomstít se těm, co ho za mříže dostali. Shodou okolností to byli ti samí lidé, kteří si ho na loupež i najali. A nejenom že jej podrazili, ale mu navíc i zabili bráchu. Pomsta dozrála a může se servírovat, pěkně chlazená. Režíruje Phil Joanou, se kterým The Rock natočil už Gang v útoku. První klapka padne v srpnu. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.5.2009

  Mutanti všech zemí... rozdělte se!

  A každý hezky vykročí svou vlastní cestou. Ať už považujete Wolverinea za polotovar nebo za důstojné (před)pokračování trilogie X-Men, popularita hlavní postavy zlomila i zákeřnou kletbu uniklého workprintu a film během prvního víkendu nastřádal ze světových kin přes 160 milionů dolarů. Není divu, že jsou studio 20th Century Fox a Jackmanova společnost Seed Productions připraveni natočit dvojku. Jak naznačila kratičká scéna na konci závěrečných titulků, Wolverine tentokrát pravděpodobně vyrazí do Japonska. O souboji adamantiových drápů se samurajskými katanami sní Jackman už nějaký ten pátek – tak teď se mu to možná splní. A možná se dostane i na Deadpoola – ano, to je ten ukecaný šermíř v podání Ryana Reynoldse. Filmem se stěží mihl, ale zanechal docela dobrý dojem – a tak se teď o něm možná dovíme víc. Projekt se předběžně jmenuje prostě Deadpool a studio 20th Century Fox, Marvel Studios a producentka Lauren Shuler Donner se shánějí po schopném scénáristovi. No a pak je tu ještě jedna zprávička z říše „snů, co se nikdy nesplní“. Halle Berry pro britský bulvár prohlásila, že žárlí na Jackmana a že by moc chtěla sólovku X-Men Origins: Storm. Prý je připravena si „meteorologickou mutantku“ opět zahrát – pokud se ještě nacpe do kostýmu. Něco takového by možná bylo reálné, kdyby Halle nechala všem hollywoodským hlavounům udělat lobotomii, aby zapomněli na Zlatými malinami ověnčený propadák Catwoman. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.5.2009

  Sexmise opotřebovaného Stillera

  Vítejte ve světě ovládaném ženami. Studio Fox vykutalo z haldy nezrealizovaných projektů sci-fi komedii Used Guys a hodlá ji oprášit. Před lety měla být prvním společným projektem tenkrát nejúspěšnějších komiků Jima Carreyho a Bena Stillera. Režírovat měl „austinovský“ Jay Roach, který bude novou verzi pouze produkovat – spolu se Stillerem a jeho společností Red Hour Films. Carrey je z kola ven, novým Benovým spoluhráčem bude Reese Witherspoon a zápletka dostane romantičtější nádech. V budoucnosti jsou plnohodnotnými zástupci lidské rasy pouze ženské – chlapi jsou klonováni a jsou předmětem obchodu jako jakési chodící domácí spotřebiče. Tedy... v případě, že domácí spotřebiče používáte pro dosažení tělesné rozkoše. Nová verze příběhu se bude točit kolem vztahu obstarožního „uspokojovače domácího“ Bena a jeho majitelky Reese. Režírovat by měli tvůrci Malé Miss Sunshine Jonathan Dayton a Valerie Feris. Dodejme, že původní projekt byl studiem zastaven pouhý měsíc před začátkem natáčení, protože rozpočet překročil částku 110 milionů dolarů a nepomohlo ani to, že režisér a hlavní představitelé projevili ochotu natočit film za výrazně nižší honoráře. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.5.2009

  Hugh Jackman ve městě duchů

  Produkční společnost Seed Productions, kterou vlastní Hugh Jackman, zřejmě spojí síly se studiem Disney. To právě zakoupilo práva na blížící se komiks Ghostopolis. Hugh bude produkovat filmovou adaptaci a možná si v ní i zahraje hlavní roli. Že je nesmysl lézt do další komiksové role, když je Jackman v diváckých myslích tak pevně svázán s adamantiovými drápy? Tohle ale naštěstí není superhrdinská postava. V příběhu, který na sto honů zavání kombinací Mužů v černém, Krotitelů duchů a Příšerek s. r. o., by Hugh ztvárnil agenta vládní instituce pro... problémy s nelegálními nadpřirozenými imigranty. Zkrátka a dobře, existuje paralelní dimenze zvaná Ghostopolis, z níž občas něco bez povolení prosákne do světa smrtelníků. A úkolem speciálních agentů je tyto zlobivé duchy chytit a poslat zpátky. Jednou ale takhle omylem pošlou mezi přízraky živého chlapce. Agent, který to zapříčinil, pak musí spojit síly s duchem své bývalé přítelkyně a vyrazit na záchrannou výpravu za hranice našeho světa. Z toho kouká tradiční disneyovka plná triků a rodinných hodnot. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.5.2009

  Osamělý pistolník našel režiséra

  Mike Newell si očividně rozuměl s Jerrym Bruckheimerem během natáčení videoherní adaptace Prince of Persia: The Sands of Time. V jeho produkci totiž natočí pro studio Walt Disney Pictures i westernovou fantasy The Lone Ranger. Ta už disponuje Johnnym Deppem, který si však nezahraje ústřední postavu, ale indiánského šamana a bojovníka jménem Tonto. Prozatím se neví, kdo si zahraje Butche Cavendishe, texaského rangera, který je těžce zraněn ve střetu s bandou krutých desperátů. Tonto jej vyléčí, načež si Butch nasadí masku a vyrazí na cestu pomsty. Zní to osudově, ale scénář napsali Ted Elliot a Terry Rossio, takže očekávejte něco odlehčeného ve stylu Pirátů z Karibiku – včetně nadpřirozených prvků, o které v původním rozhlasovém a komiksovém seriálu, z něhož film vychází, nebyla nouze. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.5.2009

  Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

  ...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají – Demeter bylo jméno lodi, na které připlul do Anglie hrabě Dracula. Dost možná nejděsivější kapitola románu je vyprávěná formou kapitánova deníku. Kapitán bude i hlavním hrdinou filmu, který začne v bulharském přístavu Varna a skončí na útesech u Whitby. Mezitím z paluby záhadně zmizí všichni členové posádky a ukáže se, že v rakvích v podpalubí není jen obyčejná transylvánská hlína. Nispel převzal projekt po původně zamýšleném Patricku Tatopoulosovi, který se svým debutových Underworldem: Vzpourou Lycanů moc nepředvedl.

  Co tady máme dál? David Slade zřejmě slyšel nářky žánrových fanoušků, když se rozneslo, že bude režírovat The Twilight Saga: Eclipse. A tak si za svůj následující projekt vybral adaptaci španělského bestselleru Cold Skin. V psychologickém hororu opět vyrazí do končin za polárním kruhem. Hrdinou je mladý muž, který se v rámci vědci sledovaného experimentu rozhodne strávit rok na odlehlém arktickém ostrůvku. Tady ale zjistí, že má podivínského souseda jménem Gruner, který musí po setmění bojovat o přežití s vražednými bytostmi z mořských hlubin. A věřte, že zápletka nabere ještě bizarnější odstíny. Natáčení by mělo začít v březnu 2010, jakmile Slade dotočí zamilované upíry.

  No a nakonec je tu projekt, jehož zápletku jsme naznačili už v titulku. Norský scenárista a režisér Tommy Wirkola, který v krvavé komedii Dead Snow masakroval nacistické zombíky, vyrazil do Hollywoodu a pro Gary Sanchez Productions (za společností stojí třeba Adam McKay a Will Ferrell) natočí hororovou fantasy komedii Hansel and Gretel: Witch Hunters. Jeníček a Mařenka si v ní po událostech v perníkové chaloupce řeknou, že jim vlastně zabíjení čarodějnic jde docela od ruky a mohli by si z toho udělat živobytí. Prý máme očekávat film kombinující brutalitu a srandu ve stylu Soumraku mrtvých. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.5.2009

  Willis chce střílet lidi

  Ve velkém. Ne, neplánuje Smrtonosnou past 5. Ale nějakou tu drsnou akci ano. Pojďme popořadě – na podzim se dočkáme akčního sci-fi thrilleru The Surrogates v režii Jonathana Mostowa (už by to opravdu chtělo trailer). Pak Bruce zřejmě uvidíme v buddy akční komedii A Couple of Dicks, kterou konečně trochu změní žánr Kevin Smith. Kromě toho je Bruce pořád spojován i s filmovou adaptací videoherní střílečky Kane & Lynch. A to zdaleka není všechno. Podle magazínu Hollywood Reporter zvažuje plešatý frajer účast v kriminálce Inventory (detektiv na stopě brutálního vraha), komiksové adaptaci Red (oldschoolový agent CIA v souboji s high-tech zabijákem, který chce oddělat jeho přítelkyni), no a nakonec je tu ještě Antoinem Fuquou režírovaný thriller Scarpa (gangster spolupracující s FBI pronikne do obávané mafiánské rodiny Columbových a pomůže ji rozložit – inspirováno skutečnými událostmi). Ano, vypadá to, jakoby si Bruce během nedávných oslav 54. narozenin řekl, že si naplánuje hereckou kariéru až do sedmdesátky. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.4.2009

  Douglas zpátky na Wall Street

  Najednou to dává docela smysl. Když studio 20th Century Fox před dvěma lety poprvé oznámilo, že uvažuje o pokračování filmu ze světa finančních žraloků, znělo to jako jeden z těch nápadů, na který reagujete slovy: „Cože? Kdo potřebuje takový film?“ Avšak v okamžiku, kdy do návratu Gordona Gekka (role, která Michaelu Douglasovi vynesla Oscara) zakomponujete aktuální ekonomickou krizi, najednou to začíná vypadat zajímavě. To samé si zřejmě pomyslel i Oliver Stone, který měl původně film jen produkovat, ale jak včera informoval magazín Variety, právě podepsal smlouvu i na režii. Gekko (opět Douglas) se po letech vrací z vězení, kam byl soudem odeslán na konci jedničky, a bez zaváhání si to namíří rovnou na burzu. S návratem Buda Foxe (Charlie Sheen) pokračování s pracovním názvem Wall Street 2: Money Never Sleeps nepočítá, ale konfrontace Gekka s mladým dravcem chybět nebude. Studio chce proti veteránovi postavit Shiu LaBeoufa – rokování o jeho obsazení právě probíhá. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.4.2009

  Další naštvaný důchodce

  Střílení do ženských a pouštění elektřiny do hřebíků zabodnutých do nohou se vyplatilo – 96 hodin stálo 30 milionů Euro a celosvětově už vydělalo téměř 220 milionů dolarů. Vznikne dvojka, o tom není pochyb – produkční stáj Luca Bessona seká pokračování i k mnohem vlažněji přijatým filmům (viz třeba série Kurýr, u níž se tržby pohybují „jen“ ve výši dvojnásobku až trojnásobku rozpočtu). Otázkou však zůstává, jestli bude opět režírovat Pierre Morel. Ten pro Bessona právě dotočil akční thriller From Paris with Love s Jonathanem Rhys-Meyersem a Johnem Travoltou v hlavních rolích, ale pak už balí kufry a odjíždí do Hollywoodu. Dalo se ostatně čekat, že po takovém úspěchu přijde nabídka od některého velkého studia. Paramount chce, aby se Morel ujal scénáře Franka Baldwina a natočil prozatím nepojmenovaný špionážní thriller odehrávající se v Tokiu. Tam je postarší agent CIA před odchodem do důchodu pověřen ještě jedním, posledním úkolem. To, co zpočátku vypadá jako každodenní rutina, vede k odhalení mezinárodní konspirace a následně k boji o holý život. Jak jinak, hrdina všem předvede, že vysoký věk neznamená jen problémy s prostatou, ale hlavně bohaté zkušenosti. Třeba se zabíjením lidí. Jsme zvědaví na hlavního představitele. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 16.6.2018

  Retro biják 60. – 90. let

  Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, Vesničko má středisková…to všechno jsou názvy kultovních československých filmů, které si až do října můžete připomenout v Galerii Tančící dům. V polovině května galerie otevřela největší filmovou výstavu od roku 1987. Jak už vypovídá její název, Retro biják 60. – 90. let, je určena především pro milovníky zlaté éry československého filmu. Výstava se věnuje nejznámějším filmům, pohádkám a seriálům natočeným v Československu v období od 60. do 90. let minulého století. Až do října tak bude Tančící dům zaplněn 200 originálními kostýmy, mnoha filmovými rekvizitami a fotografiemi z celkem 70 slavných filmových snímků. Všechny vystavené kostýmy jsou originály zapůjčené z fundů Barrandovských ateliérů a České televize a většina z nich nikdy dříve nebyla ukázána veřejnosti.

   

  A na co přesně se můžou návštěvníci výstavy těšit? Například na ikonický Velorex či pletené kostýmy s bambulemi z oblíbené komedie Vrchní, prchni! nebo ilustrace Adolfa Borna a Káji Saudka k filmům Kdo chce zabít Jessii? a Jak svět přichází o básníky. Kultovní trilogii Slunce, seno… kromě kostýmů oživí také postel babičky Škopkové. Výstava připomene i lechtivou scénu s razítkem z Oscarem oceněného snímku Ostře sledované vlaky nebo film Hoří, má panenko oscarového režiséra Miloše Formana. Zkrátka nepřijdou ani seriáloví nadšenci. Součástí výstavy je i superpočítač CLM, tedy Centrální Mozek Lidstva, a kostýmy z legendárního sci-fi seriálu Návštěvníci nebo seriálu Nemocnice na kraji města. Nezapomnělo se ani na tvorbu pro děti a k vidění budou kostýmy z rodinného seriálu Arabela nebo šaty princezny Bosany a 15metrový frňákovník z oblíbené pohádky Tři veteráni.

   

  Nenechte si ujít jedinečnou příležitost dozvědět se víc o svých oblíbených filmech a oslavit legendy československé kinematografie. Více o výstavě můžete zjistit na Facebooku.

 • Obrázek k novince 14.6.2018

  Známí režiséři točili pro EU

  Ochrana lidských práv? Možnost cestovat po kontinentě a u toho se vzdělávat, užívat si a poznávat jiné kultury i neznámou krajinu? Podpora pro mladé, kteří mohou snadno začít podnikat? Ochrana spotřebitelů? Právě tyto výhody si berou za témata svých krátkých filmů režiséři, již se zapojili do kampaně #EUandME. Ta se zaměřuje na mileniály, kteří tyto výdobytky berou jako samozřejmost.

   

  Dalibor Matanic se ve své tvorbě zabývá otázkami lidskosti. Výjimkou není ani jeho snímek pro kampaň Debut, který si pohrává s tématem ochrany lidských práv. Jeho hrdinou je mladý talentovaný chorvatský fotbalista, jenž si není jist svými city ke spoluhráči z týmu. Zaida Bergrothová se zaměřila na důležitost ochrany evropské přírody. Mladá dívka Oona ze stejnojmenného snímku vyrazila s otcem na chalupu v hlubokých lesích, ovšem takový program se jí pranic nelíbí. Znuděná a trošku nezodpovědná slečna ale brzy pozná, jak je důležité, že jsou v Evropě stále ještě oblasti, kde si divočina žije tak, jak se jí zlíbí. Matthias Hoene upozorňuje mladé, jak snadno se dá díky Evropské unii cestovat po kontinentě a poznávat nové lidi, města, přírodu a kulturu. Když bratr a sestra zjistí, že jejich babička kdysi přišla o svůj sen procestovat Evropu, rozhodnou se vydělat peníze, aby si ho na stará kolena splnila. Vybudují Žijící hostel a čekají na své první návštěvníky. Výsledek je ovšem překvapí…

   

  Yorgos Zois by chtěl ukázat, jak Evropská unie podporuje podnikání mladých lidí a usnadňuje jim pracovní start. Alex působí jako flákač, který by nejraději jen poslouchal hudbu a tancoval. Snímek Na party jako ryba ve vodě ale ukazuje, že není nic lepšího než si vydělávat svým koníčkem. Alex na to přijde v prostředí, kde by to nikdo nečekal. Tomasz Konecki se zaměřil na ochranu práv spotřebitelů. Víte, že můžete zboží nakoupené přes internet bez problému vrátit? Hrdina snímku Samotář to zjistí až ve chvíli, kdy mu sněžnice přinese krásná doručovatelka. Jak ji může vidět znovu? Stačí přece zboží reklamovat. 

 • Obrázek k novince 26.5.2018

  Mánesův most se promění v kulturní scénu

  Celodenní sousedská slavnost Most 20.0 se bude odehrávat v sobotu 2.6. 2018 od 10 do 22 hodin přímo na Mánesově mostě v Praze a na jeho obou koncích. Oslava se koná k 20. výročí Česko-německého fondu budoucnosti. Mánesův most tak bude poprvé ve své historii otevřen kultuře a setkávání! Oslava sousedství mezi Čechy a Němci nabídne pestrý program. Namísto aut a tramvají si na mostě užijete koncerty, divadlo, diskuse, workshopy, ochutnávky a můžete si také zahrát fotbal s výhledem na pražské dominanty! Vystoupí přední české i německé kapely jako KRAFTKLUB (DE) a Mydy Rabycad (CZ), Itchy (DE), Never Sol (CZ), Xavier Darcy (DE), Ondřej Ruml (CZ) a další. Vstupné je zdarma.

   

  Festival je oslavou kulatin Česko-německého fondu budoucnosti, který už 20 let podporuje vzájemné porozumění mezi oběma národy společnými aktivitami v nejrůznějších oblastech, zejména v kultuře, vzdělávání a vědě. „I když se mosty v Praze staly v poslední době spíše jablkem sváru, je jejich smyslem lidi spojovat, a my jsme rádi, že můžeme oslavit naše jubileum na tak symbolickém a krásném místě. Srdečně všechny zveme na oslavu dobrých vztahů Čechů a Němců. Nebude chybět nic z toho, co naše národy spojuje: kultura, historie a kreativita, dobré pivo, jídlo a dokonce ani fotbal nebo sklářská tradice,” zvou ředitelé fondu Tomáš Jelínek a Petra Ernstberger.

   

  Za 20 let od svého založení Česko-německý fond budoucnosti realizoval více než 10 300 projektů, díky nimž se Češi a Němci setkávají, mohou vzájemně poznávat svůj svět, kulturu i dějiny. Fond rozdělil přibližně 57 miliónů eur. Většina prostředků plynula na podporu škol a mládeže, kulturní projekty, partnerství obcí a zájmových sdružení, dialogy a vědecké projekty, obnovu památek, publikační činnost a sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny. Především se fond podílel na odškodnění obětí nacismu. Přijďte se připojit a slavit s dobrými sousedy! Více informací na www.most20.cz a na Facebooku.

   

 • Obrázek k novince 20.5.2018

  71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

  71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu festivalu díky poctě nedávno zesnulému českému režisérskému velikánovi Miloši Formanovi v podobě promítání restaurované verze Hoří, má panenko. Tento film nese výraznou symboliku, měl být promítán v Cannes v roce 1968, ale tehdejší ročník byl kvůli revolučním nepokojům zrušen. Formanův průlomový snímek se ale do francouzské distribuce nakonec dostal díky podpoře francouzských ikon Clauda Berriho a Françoise Truffauta.

  V kontextu celosvětové kampaně #MeToo pravděpodobně nikoho nepřekvapilo, že do čela poroty usedla žena, konkrétně australská herečka Cate Blanchett. Ženy v porotě dominovaly, vedle Blanchett v ní usedly např. americká herečka Kristen Stewart či domácí hvězda Léa Seydoux. Mužské barvy v porotě hájili kupříkladu kanadský režisér Denis Villeneuve nebo francouzský tvůrce sociálních dramat Robert Guédiguian. Porotě v kategorii "Un Certain Regard" předsedal portorický rodák, herec a režisér Benicio Del Toro.

  71. ročník se rovněž nesl ve znamení velkého návratu – v roce 2011 se o největší kontroverzi postaral svými mnohoznačnými výroky o Adolfu Hitlerovi a Židech známý dánský provokatér Lars von Trier, který byl následně označen za nežádoucí osobu. V roce 2018 se von Trier v Cannes připomenul novým počinem The House That Jack Built, jejž představil společně s hlavním představitelem Mattem Dillonem, se kterým udělal Martin Pomothy pro ČSFD.cz exkluzivní rozhovor.

  Zlatou palmu v roce 2018 získal japonský snímek Manbiki kazoku. S Velkou cenou zabodoval americký afroamerický režisér Spike Lee se svým nejnovějším počinem BlacKkKlansman. Po celosvětově úspěšné Idě se po pěti letech vrací na výsluní polský režisér a scénárista Paweł Pawlikowski, jenž si z Cannes odváží cenu za režii za film Studená válka. Příznivce ženských umělkyň potěšila libanonská herečka, režisérka a scénáristka, jež si svým dramatem Cafarnaúm vysloužila Cenu poroty.

  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 71. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  71. Festival de Cannes poster Design: Flore Maquin / Photo: Pierrot le fou © Georges Pierre

  (claudel)
 • Obrázek k novince 12.5.2018

  Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

  Fotbal na islandské sopce, superhrdinové na dvou kontinentech, koňské závody na mongolských pláních, bláznivá cesta malých rockerů, boj proti pradávným obrům, retro dobrodružství malých únosců či cesta odvahy v drsné americké divočině. Tato a další témata budou obsahovat filmy v mezinárodních soutěžích filmů pro děti a mládež 58. Zlín Film Festivalu – Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který proběhne od 25. května do 2. června 2018.

   
  Islandský film režiséra Bragi Þór Hinrikssona Falkoni ve své mezinárodní premiéře zahájí 58. ročník ZFF dne 25. května 2018. Večerní zahájení obstará distribuční premiéra slovensko českého filmu Nina režiséra Juraje Lehotského. Hlavním tématem 58. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí Československa právě československý film, který se divákům představí hned ve 3 tematických sekcích – Filmy mého dětství, Filmová hudba a Ota Hofman 90. Opomenuto nezůstane ani 120. výročí vzniku prvních českých filmů. Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého z konce 19. století pro Zlín Film Festival připravuje Národní filmový archiv. V krásném prostředí místního parku se budou v Biografu za klavírního doprovodu promítat československé němé komedie z prvních desetiletí, jako např. Byl první májNoční děsZlaté srdéčko či Roztržené foto


  Pozornost filmového festivalu se zaměří také na Rakousko, jeho kinematografii a kulturu. V sekci Rakouský výlet bude promítáno 15 rakouských celovečerních filmů pro děti a mládež. Známou rakouskou autorku dětských knih Christine Nöstlinger festival připomene třemi filmy – dětskou dobrodružnou podívanou Tři lupiči, dívčím příběhem o jedné neobvyklé vile Vila Henrieta a životopisným snímkem Daleko od domova, který bude ve Zlíně zastupovat představitelka hlavní role, malé Christine, Zita Gaier. Do Zlína ji doprovodí i její bratr Enzo Gaier, který zavzpomíná na svou roli Miky z filmu Kůň na balkóně německého režiséra Hüseyna Tabaka, letošní člena mezinárodní odborné poroty pro filmy pro děti a mládež. Tuto „filmovou“ rodinu doplní i mladý herec Abdulkadir Tuncer, který v roce 2012 zaujal rolí dvanáctiletého Veysela v Tabakově dramatu Tvoje krása nemá cenu


  Přirozeným protipólem tradiční evropské kinematografii bude uvedení nové sekce věnované americkému nezávislému filmu pro mládež American Teen, která promísí starší snímky, jako jsou Přízračný svět či Napoleon Dynamite s novinkami Saturday Church a And Then I Go. Letošní Young Star bude představitel Rickona Starka z Her o trůny irský sedmnáctiletý Art Parkinson, který přijede do Zlína představit nový rodinný film Zoo. Sekundovat mu bude devatenáctiletý americký herec Josh Wiggins, jehož dobrodružné drama Cesta divočinou (Walking out) bude soutěžit o Zlatý střevíček pro nejlepší film pro mládež. Festival zařadil do programu i jeho nezávislý film Nová šance s J.K.Simmonsem. Kompletní filmový program bude k dispozici od 14. května na www.zlinfest.cz 

 • Obrázek k novince 11.5.2018

  Filmový festival studentských filmů dospívá

  Letos se již po osmnácté otevřou brány Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a Univerzitního kina Scala milovníkům krátkých filmů od studentů a absolventů MU. Příznačně s aktuálním ročníkem, se dne 18. 5. od 19:30 můžete těšit na Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, kde bude k vidění 18 krátkometrážních filmů. Letošní festival se nese v mottu „Vybarvi se“. Pokud nechcete mít jeden z květnových dní zahalený každodenní šedí, ale krásně vybarvený filmovými políčky, přijďte na festival na Fakultu informatiky MU nebo, pokud stihnete rezervaci vstupenek, do Univerzitního kina Scala. Vstup na festival i následnou afterpárty v klubu MorsArt je pro všechny návštěvníky zdarma. Festival probíhá pod záštitou děkana Fakulty informatiky MU prof. RNDr. Jiřího Zlatušky, CSc.

   

  Festivalový program je rozdělen do soutěžní a bonusové sekce. V soutěžní je k vidění 13 filmů, které jsou dílem studentů různých fakult Masarykovy univerzity: hranice domovské fakulty festival už dávno překročil. Jejich autoři si během vytváření vyzkoušeli kompletní tvorbu filmu, od prvotní představy, přes scénář, až po finální produkci a střih. Tyto filmy mohou získat ocenění od odborné poroty nebo i od diváků, díky čemuž se právě i samotní návštěvníci mohou zapojit do festivalového dění. Druhá, bonusová, sekce obsahuje 5 filmů promítaných při zasedání odborné poroty. Po ní jsou vyhlášeny výsledky.

   

  Organizace celého festivalu je zejména v rukou studentů, kteří se pod lehkým mentorováním pedagogů starají o celou festivalovou produkci včetně organizačních detailů, grafické stránky festivalu a tvorbu webu. Samozřejmostí je i komunikace se sponzory a mediálními partnery, propagace na sociálních sítích, předtočení moderátorských vstupů a natočení traileru či festivalové upoutávky. Letošní ročník je mimořádný i v tom, že organizátoři vytvořili 256 jedinečných, ručně vybarvovaných plakátů. Z prostor fakulty informatiky je projekce streamována přes internet včetně živých vstupů a vyhlášení výsledků do Univerzitního kina Scala. Každým rokem se tým organizátorů snaží, aby aktuální ročník předstihl v některém aspektu či inovaci ten minulý a pro návštěvníky byl více atraktivní. Návštěvníci se tak mohou opět těšit na netradiční, až experimentální studentské filmy, originální fotokoutek a spoustu doplňkových aktivit. Celá akce je nabitá studentskými nápady, sálá energií a doprovází ji přátelská atmosféra. Pro více informací o festivalu neváhejte navštívit web festival.fi.muni.cz.  

 • Obrázek k novince 4.5.2018

  Na Letní filmovou školu přijede Mike Leigh

  Festival 44. Letní filmová škola Uherské Hradiště, který letos proběhne v termínu 27. července až 5. srpna 2018, právě spustil akreditace. Jedněmi z hlavních témat filmového programu budou retrospektiva Ingmara Bergmana a muzikálový žánr, na který se zaměří i letošní Projekt 100, jehož 24. ročník právě na Letní filmové škole odstartuje. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české kinematografie bude herečka Iva Janžurová. Oba umělci převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu AČFK.

   

  Reflektovat bude festival nejen stoleté výročí narození Ingmara Bergmana, ale také vzniku Československé republiky. Česká a československá kinematografie tak letos bude jedním z hlavních pilířů programu. Tradičními sekcemi jsou na Filmovce Češi v zahraničí a Němý film s živou hudbou. Letos se v nich zaměříme na tvorbu Jiřího (George) Voskovce a Friedricha Wilhelma Murnaua, který výrazně poznamenal (nejen) německou kinematografii své doby a zásadně přispěl k německému expresionismu (Upír Nosferatu, Faust) i kammerspielu (Poslední štace). Sekci obohatí výstava Murnauových fotografií ve foyer kina Hvězda. Po sekcích věnovaných Berlínské škole, Mumblecore a New French Extremity představí Filmovka další směr současné artové kinematografie – Greek Weird Wave. V dramaturgicky pečlivě připraveném výběru budou moci diváci LFŠ vidět filmy Yorgose Lanthimose (Špičák), Athiny Rachel Tsangariové (Attenberg) či Panose Koutrase (Strella). Půlnoční delikatesy se letos v tématu Stranger Films zaměří na současnou vlnu nostalgie po reliktech 80. a 90. let a přinesou hororové laděné dětské filmy a morbidní teenagerské snímky. Vedle generačních kultů (Dům plný strachu) připomene sekce také jejich ozvuky, variace či upgrady z nového tisíciletí (Vrah zůstal po škole).

   

  innogy letní kino na Masarykově náměstí se letos stane dějištěm koncertů Davida Kollera a Barbory Polákové, které přináší Letní filmová škola díky podpoře hlavního partnera innogy zdarma pro akreditované i veřejnost. V innogy letním kině se odehraje i unikátní projekce němého filmu Karla Degla a Antonína Novotného z roku 1919 Stavitel chrámu, který zpracovává pověst o Petru Parléřovi, staviteli svatovítského chrámu v Praze. Doprovázet film bude čerstvý držitel ceny Anděl Marian Friedl společně s Matějem Drabinou a sopranistkou Barborou Jiráskovou. innogy letní kino bude také již tradičně projekčním místem určeným pro české a slovenské filmové novinky. Letní filmová škola nabízí akreditaci na jakýkoli počet dnů, ceny zůstávají stejné jako loni, do 30. června jsou navíc v nabídce „včasné“ akreditace s výraznou slevou a zajímavými bonusy v podobě hry od společnosti Mindok a elektronického předplatného časopisu Respekt. V prodeji jsou i balíčky po šesti a dvanácti vstupenkách, které mohou zájemci využít na jakoukoli filmovou projekci. Sledujte www.lfs.cz, kde bude festival postupně odtajňovat další filmové sekce, hosty i doprovodný program.

 • Obrázek k novince 24.4.2018

  Němé filmy F. W. Murnaua s živou hudbou

  Filmový režisér Friedrich Wilhelm Murnau byl jedním z nejvýznamnějších tvůrců němé éry a inspirace hledal v okultních vědách a mystických příbězích. Letos uplyne 130 let od jeho narození a jeho dílo připomene přehlídka čtyř snímků, které patří mezi nejzásadnější v dějinách kinematografie a nejsou běžně na filmovém plátně k vidění. Filmy Upír Nosferatu, Fantom, Faust a Poslední štace bude Kino Lucerna promítat od 3. května a živě je doprovodí špičkoví čeští i zahraniční hudebníci. Jejich program najdete na webu festivalu True Music www.truemusic.cz. Friedrich Wilhelm Murnau, vlastním jménem Plumpe, se narodil v roce 1888 v Německu. Už jako student se začal věnovat herectví a divadelní režii. Práce ho fascinovala natolik, že přijal umělecké jméno a rozhodl se stát režisérem. Čím dál víc očarován možnostmi filmu, natáčel po válce Murnau jeden snímek za druhým.

   

  V roce 1922 dal vzniknout filmu Upír Nosferatu (3. 5.), který ho jednou provždy proslavil po celém světě. Obrátil jím zásady tehdejších expresionistických filmařů vzhůru nohama. Natočil Nosferata v exteriérech a dokázal, že přirozené prostředí je mnohdy magičtější a působivější než uměle vytvořené kulisy. Tento pozoruhodný snímek slavil velké úspěchy a dodnes je zdrojem inspirací pro mnohé filmaře. O živý hudební doprovod k filmu se postará hudební skladatelka Eunice Martins, která je rezidentní klavíristkou filmového institutu a kina Arsenal v Berlíně. Ve stejném roce pak Murnau natočil i další expresionistický film Fantom (6. 5.), který byl dlouhou dobu považován za ztracený, avšak po mnoha letech se ho podařilo najít a zrestaurovat. Romantické drama příkladného úředníka a snad i talentovaného básníka Lorenze Luboty, jemuž do mysli vstoupil fantom v podobě krásné dívky z bohaté rodiny, doprovodí zpívající violoncellistky Tara Fuki.

   

  Filmové zpracování staré německé legendy a Goethova klasického literárního díla Faust (20. 5.) je jedním z vrcholných děl německého expresionismu. Díky nové kamerové technice tu Murnau vytvořil přelomové obrazové efekty a snímek vystavěl jako velkolepý střet mezi dobrem a zlem, věčností a pomíjivostí, světlem a tmou. Originální hudební kompozici k filmu společně předvedou výjimečná houslistka Iva Bittová s multikulturním kytaristou Marcem Sinanem. V působivé Poslední štaci (27. 5.) vypráví Murnau tragický příběh stárnoucího hotelového portýra, který jednoho dne není schopen unést kufry a je z vážené pozice sesazen. Životní krize člověka a jeho postupný společenský pád je vyobrazen oslnivým hereckým výkonem i na svou dobu přelomovými kamerovými efekty. Hudbu k filmu namíchá originální klarinetové kvarteto Clarinet Factory. Přehlídku němých filmů F. W. Murnaua s živým hudebním doprovodem finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Vstupenky jsou v prodeji od 210 korun.

 • Obrázek k novince 23.4.2018

  Single Lady 2 na Playtvak.cz

  Fanoušci se dočkali pokračování oblíbené série Single Lady. Videoportál Playtvak.cz slibuje, že druhá řada opět s Janou Plodkovou v hlavní roli bude ještě peprnější. První díl druhé řady seriálu je již nyní k dispozici na Playtvak.cz. Divoká jízda pokračuje! Sabina (Jana Plodková)  začíná po vyhazovu z postu ředitelky TV ÓČKO novou životní etapu jako šéfredaktorka časopisu. Její představa kariéry v luxusním magazínu se rozpadá v momentě, kdy zjišťuje, že místo už  obsadila její bývalá kamarádka a současně největší rivalka Anna (Markéta Stehlíková). Sabina se tak musí smířit s křeslem šéfredaktorky upadajícího časopisu Máma a Mimi. Sabina děti nesnáší a podle toho její šéfování v redakci vypadá. Navíc se tu potkává s hloupoučkou, a navíc těhotnou Gábinkou (Rozálie Havelková), což jí rozhodně nepřidá. Sabina jako mistryně večírků a krátkodobých vztahů to má s muži pořád jako na houpačce. Flirtuje se svým šéfem Adamem (Jiří Vyorálek), užívá si náhodné románky a nevyhne se ani sexu s kolegou Martinem (Michal Kern). Změnu přinese až setkání s právníkem Jirkou (Jaroslav Plesl).

   

  Sledujte seriál online ZDE. Scénář napsala Irena Hejdová, režie se ujala Jitka Rudolfová, stejně jako u první řady Single Lady. Produkci zajistila společnost Lucky Man Films. „Diváci se opět mohou těšit na excelentní Janu Plodkovou v roli Sabiny, jejíž sarkastický smích už se stal legendárním. Zároveň doufám, že si Single Lady 2 dokáže najít i nové fanoušky,“ doplnila Jitka Rudolfová, režisérka obou řad seriálu Single Lady. Premiérový díl seriálu mohou diváci sledovat každou neděli od 18:00 hodin online na videoportálu playtvak.cz.

 • Obrázek k novince 21.4.2018

  Nový festival Serial Killer od 2. do 5. května v Brně!

  „Krev, pot a slzy na plátně a velkou párty s českými i zahraničními celebritami mimo plátno“ – touto neodolatelnou nabídkou oslovuje diváky nový festival Serial Killer. Pilotní ročník na několika místech v centru Brna od 2. do 5. května uvede mezinárodní soutěžní přehlídku, zaměřenou na TV a webové seriály ze střední a východní Evropy, představí aktuální trendy a vrcholy v západoevropské televizní produkci a ve speciální sekci věnované Dánsku dá nahlédnout na některé z milníků tamní seriálové tvorby.

  Serial Killer zahájí exkluzivní premiérová projekce prvních dvou z celkem šesti dílů očekávaného českého seriálu Most, který je zařazen do hlavní festivalové soutěže. Scenárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský, tvůrci Okresního přeboru a Trpaslíka, se tentokrát pustili do satirické zpovědi o svérázném severočeském městě. Unikátní projekce se odehraje 2. května v Univerzitním kině Scala za přítomnosti tvůrců, herců a dalších VIP osobností. Neméně pozoruhodnou premiérou bude desetidílné estonské drama Banka – neobyčejný estonský pohled pod lesk i bídu devadesátých let. Mimořádně intenzivní a ve všech ohledech osobitý zážitek nabídne také Gogol: Začátek – třídílná ruská fantasy/horor série vyprávějící životní příběh titulního ruského klasika tak, jak jej neznáte.
   
  Festival uvede primárně žhavé novinky a tituly premiérované v uplynulém roce, ale vedle toho se chce každoročně zaměřit na jednu zemi a z ní divákům připomenout či představit také starší vrcholy tamní produkce. Pilotní ročník zacílí na Dánsko. Z něj nemůže chybět kultovní klasika – seriál Království Larse von Triera. Vedle bravurního, cenami ověnčeného rodinného dramatu Dědictví v hlavní roli s herečkou Trine Dyrholm, dánská sekce představí také kousavou vztahovou komedii Pospolu v rozvodu, která se letos dočkala amerického remaku. Aktuální dánskou tvorbu reprezentují novinky Cesty Páně, kde tvůrce fenomenálního mezinárodního hitu Vláda Adam Price se stejnou chytlavostí jako dříve politiku zpracoval téma víry a církví, a také výpravný projekt Liberty pojednávající o skandinávské diaspoře v Africe v 80. letech, v hlavních rolích s Connie Nielsen a Sofie Gråbøl.
   
  V další části programu Serial Killer ukáže výrazné seriálové projekty včetně poslední série švédsko-dánského kriminálního hitu Most, belgického surreálního thrilleru Tabula rasa, odehrávajícího se v mysli hlavní hrdinky, či norského vyostřeného sportovního dramatu Domácí hřiště, kde se nová ambiciózní trenérka musí potýkat s mužským světem prvoligového fotbalu. Festival uvede také několik novinek z německé produkce, které ilustrují tamní aktuální boom kvalitní seriálové produkce. Vedle mezinárodní cenou Emmy ověnčeného protirasistického sitcomu Hnědá rodina to bude také coenovsky absurdní satira na maloměstskou korupci Vítejte v Hindafingu či německo-český thriller Zmizení, v němž matka pátrá po ztracené dceři a při tom odkrývá temné stránky šumavského pohraničí. 
   
  Většinu titulů festival představí dvěma epizodami, ale na své si přijdou také vyznavači bingewatchingu. Vedle maratonu Trierova Království je čeká kompletní dánská minisérie Gang z Blekingegade, která formou dynamického akčního thrilleru zpracovává reálný případ série bankovních loupeží a únosů v 80. letech. A také absurdní americký niche hit Soudruh detektiv, který se tváří jako ideologicky nabušená kriminálka vzniklá v komunistickém Rumunsku a do něhož dialogy nadabovali Channing Tatum, Joseph Gordon-Levitt či Chloë Sevigny.
   
  Nezapomenutelnou, bezprostřední atmosféru slibují festivalové afterparty, které se uskuteční od 2. až 5. května v produkci věhlasného brněnského "Baru, který neexistuje" a s jeho cateringem Úplně všude. Hlavní stage bude v unikátních prostorách bývalého sídla České televize Brno. Afterparty zaplní také nádvoří Místodržitelského paláce a kavárny Morgal, ponesou se v elektronickém duchu s DJs z VOSAsound, EAC, Pawlač Zewls a jejich hosty. To vše doprovodí tematický seriálový VJing.

  Výhodné akreditacena celý festival jsou v prodeji na https://bit.ly/2HqzR97. Držitelé akreditací mají, kromě dalších bonusů, vstup na afterparty zdarma. Předprodejna jednotlivé projekce v kině Scala, Divadle Bolka Polívky a v divadle Husa na provázku začne 30. dubna.

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 43 57
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace