Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince S kolty na upíry 18.12.2008

  S kolty na upíry

  Tento týden jsme psali výhradně o komiksových adaptacích. Dnes tady pro změnu máme... ehm, komiksovou adaptaci. Korejskou „mangu“ Priest (u nás vyšla jako „Kazatel“ – pozor, nezaměňujte s Preacherem, kterého by měl režírovat Sam Mendes) chystá už několik let studio Screen Gems. Původně ji měl produkovat Sam Raimi, režírovat Andrew Douglas a s hlavní rolí byl spojován nejdřív Chow Yun-Fat, pak Gerard Butler. Kdo si nakonec zahraje kněze, který v dobách Divokého západu odloží Bibli a chopí se koltů, aby vysvobodil z pařátů krvelačných upírů svou neteř, prozatím nevíme. Režie se ale ujme Scott Charles Stewart, který pro Screen Gems právě dotočil výtečně obsazený apokalyptický thriller Legion a předtím pracoval v oddělení vizuálních efektů pro filmy jako Piráti z Karibiku či Iron Man. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Bouchačky a fialové tepláky 17.12.2008

  Bouchačky a fialové tepláky

  V roce 1996 natočil „australský dobrodruh“ Simon Wincer adaptaci stařičké komiksové série Fantom. Laciné béčko povýšil na snesitelnou zábavu hlavně scénář Jeffreyho Boama (Poslední křížová výprava), který z něj udělal dobrodružství ve stylu Indyho Jonese, akorát místo Forda v klobouku se džunglí proháněl, poklady hledal a mladičkou Catherine Zeta-Jones ochraňoval Billy Zane v srandovním přiléhavém trikotu. Australané (konkrétně producent Bruce Sherlock a scénárista Tim Boyle) chtějí fialového mstitele vrátit mezi živé. Stěží jde očekávat konkurenci pro komiksové bouchače od Marvelu či DC Comics, ale tvůrci to očividně myslí vážně – film by měl mít rozpočet slušných 90 milionů dolarů. Samozřejmě nepůjde o pokračování zmíněného 12 let starého filmu, ale o restart s novým představitelem a hlavně realističtějším vyzněním (počítejte s novým kostýmem, který zdaleka nebude tak gay). Producenti už prý rokují s áčkovými režiséry a herci z Austrálie a USA. Natáčení The Phantom: Legacy by mělo odstartovat nejpozději v létě u protinožců. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Mrchožrout ze záhrobí je zpátky 16.12.2008

  Mrchožrout ze záhrobí je zpátky

  A přináší do světa živých filmových tvůrců Stephena Norringtona, jehož kariéra po nepovedené Lize výjimečných chcípla v škarpě u cesty. A přitom po prvním Bladeovi byl považován za talent s velkou budoucností. Reparát bude dělat z látky, která jeho upírobijecký masakr stylově hodně ovlivnila. Norrington totiž natočí pro Relativity Media a producenta Eda Pressmana remake kultovní Proyasovy Vrány z roku 1994. Nebo lépe řečeno – novou adaptaci slavného komiksu Jamese O´Barra. Zapomeňte na gotické vizuální orgie. Norrington tvrdí, že jeho verze bude realistická, natočená téměř dokumentárním stylem. Uvidíme, kdo se odváží vzít roli rockera Erica Dravena, vracejícího se ze záhrobí pomstít sebe i svou snoubenku. Původnímu představiteli Brandonovi Leemu se totiž „blackmetalový zombie“ stal osudným. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Rock hubí fašisty 15.12.2008

  Rock hubí fašisty

  Nejdřív RocknRolla, teď Sgt. Rock. Guy Ritchie se očividně snaží zdůraznit, že pop (ztělesněný jeho nekorunovanou královnou) už je pro něj opravdu minulostí ;-). Samozřejmě s muzikou tohle nemá nic společného. Seržant Frank Rock je nelítostný likvidátor nácků z komiksové série vydavatelství DC Comics. Práva na filmovou adaptaci vlastní Joel Silver, který chtěl rozjet produkci už loni, ale pak se Tarantino konečně rozkýval se svými Inglourious Basterds. A Silver nechtěl jít do přímé konfrontace s podobně laděnou válečnou drsňárnou. Teď už se mu ale zdá, že čas dozrál. Stručně a jasně – jakmile Guy Ritchie dotočí Sherlocka Holmese (náročné natáčení plné úrazů naznačuje, že tentokrát se nám detektiv opravdu představí v ryze akční poloze), pustí se v Silverově produkci do Sgt. Rocka. Prý už i ví, komu nabídne hlavní roli, ale zatím nechce prozradit jméno. Nebude to však nikdo z jeho předchozích filmů. Jistý si je pouze umístěním děje do období 2. světové války, ačkoli Silver uvažoval i o posunu do současnosti. Historická poznámka: na přelomu 80. a 90. let chtěli Sgt. Rocka zfilmovat s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Dokonce už i existoval scénář napsaný Johnem Miliusem, který udělal ze seržanta polovičního Němce (čímž se měl vysvětlit jak Arnoldův silný přízvuk, tak i jeho schopnost snadno se infiltrovat mezi nácky). (Cervenak)
 • Obrázek k novince Na Elm Street opět straší 14.12.2008

  Na Elm Street opět straší

  Co se hodí k neděli víc, než příběh o vrahovi malých dětí, ze kterého rodiče obětí udělali středně propečený biftek a on se pak vrátil, aby přeživší potomky vtahoval do říše snů a tam je porcoval na kousíčky? O tom, že „továrna na předělávky“ Platinum Dunes plánuje vrátit na plátna kin Freddyho Krugera, šly fámy už dřív. Ale až údajně nadšené reakce vedení Warner Bros. na testovací projekci Pátku třináctého (studio bude film distribuovat a opatřilo mu brilantní nový trailer, nepřehlédněte jej) daly nové Noční můře z Elm Street zelenou. A rudou. A klobouk. A rukavice s ostrými noži. Producenti z Platinum Dunes Brad Fuller a Andrew Form oficiálně oznámili, že natáčení začne na jaře na předměstí Chicaga. Režisér ani hlavní představitel zatím nejsou známi. Hlavní představitel? Takže Robert Englund se nevrátí do role Freddyho? Novináře se Fullera a Forma ptali na to samé. Odpověď byla mlhavá. „Hledáme někoho nového, ale kdyby vzal roli Englund, byli bychom rádi.“ To zní skoro jako: „Chceme někoho jiného, ale nechceme takhle brzy naštvat fanoušky.“ (Cervenak)
 • Obrázek k novince Oscary bez vtipů, zato s drápy? 13.12.2008

  Oscary bez vtipů, zato s drápy?

  Prosvištělo to včerejším internetem jako kulka hlavou. Nejdřív The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (tedy organizace stojící za udělováním Oscarů) oznámila, že příští odevzdávání Cen Akademie se dočká dramatických změn. Především zmizí nejrůznější vtipné průpovídky (oblíbené téma Bush je minulostí a z demokrata černé pleti si Hollywood utahovat nebude ;-)). Celý večer se bude nést v podstatně „důstojnějším“ duchu. S tím souvisí i volba moderátora, kterým tentokrát nebude žádný komik ani „metač hlášek“. Samozřejmě vypuklo veliké pátrání po konkrétním jménu a vzápětí vyplavaly na hladinu dvě slova: Hugh. Jackman. Názor na jeho schopnost moderátorsky utáhnout nejsledovanější show v historii televizního a filmového byznysu necháme na vás. Neodpustíme si však spekulaci o tom, že studio Fox chce tímto krokem odčinit odfláknutou propagaci Austrálie a udělat z X-Men Origins: Wolverine hit o rozměrech Temného rytíře. Akademie to sice nazývá „přiblížením show mladému publiku“, ale my víme svoje. A když už jsme u těch cen, Toma Cruise mimořádně potěšila nominace na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší vedlejší role v komedii/muzikálu (samozřejmě za hollywoodského hlavouna Lese Grossmana z Tropické bouře). Teď tvrdí, že jakmile si s Benem Stillerem najdou kousek volného času, postavu fakujícího tlusťocha vrátí do hry. Nečekejte však celovečerní film, spíš krátkometrážní videa na internetu. Inu, Tom pro nakopnutí své skomírající kariéry udělá cokoliv. K nominacím na Glóby pasují slova Jima „Masky“ Carreyho: „Sorry, Heathe, ale dokud je tady Tom, budeš letos jenom druhej.“ ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince Jihoamerická revoluce podle Stonea 12.12.2008

  Jihoamerická revoluce podle Stonea

  Oliver Stone si pořád hraje na „svědomí Ameriky“, ale návštěvnost a kritiky jeho posledního opusu z Bílého domu W. naznačují, že tohle jeho vyhrožování levicovým prstem zajímá čím dál míň diváků. Uvidíme, s jakým ohlasem se setká jeho následující film. Bude jím totiž další dokument o muži, který je některými oslavován, jinými (zejména Bushovou administrativou, která Stoneovi ještě pořád leží v žaludku) zatracován a nazýván diktátorem. Po Castrovi, se kterým se Stone plácal po ramenech v Comandante, si posvítí na venezuelského „potírače kapitalistů“ Huga Chaveze. Materiál pro zatím nepojmenovaný film sbírá Stone už téměř deset měsíců, přesněji od doby, kdy Chavez přispěl k rozbití kolumbijské militantní organizace FARC a vysvobození mnoha rukojmí. Při té příležitosti Stone vycestoval do Jižní Ameriky a osobně se s prezidentem setkal. Dokument však nebude o zmínění záchranné akci, spíš se, podle slov režiséra, pokusí ukázat i jiný pohled na Chavezovu politiku, než jakou prezentují kritici z okolí dosluhujícího amerického prezidenta. Nevadí, když budeme mít toho levičáctví dost, vždycky můžeme zajít na The Expendables, v nichž Sly, Dolph, Jet a Jason jednomu jihoamerickému „revolucionáři“ tvrdě dupnou na krk. ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince Brad Pitt na cestě do Akatoru 11.12.2008

  Brad Pitt na cestě do Akatoru

  Chvíli to vypadalo, že projekt Lost City of Z, který pro studio Paramount Pictures chystá produkční společnost Brada Pitta Plan B (a ve kterém si Brad zřejmě i zahraje hlavní roli), upadl v zapomnění. Teď ale adaptace románu Davida Granna dostala režiséra, což v podstatě znamená, že film dostal zelenou. Vyvoleným je James Gray, který nás naposledy potěšil příjemnou oldschoolovou kriminálkou Noc patří nám. Kdyby Lost City of Z nebylo od začátku důrazně „non-fiction“ projektem, museli bychom si myslet, že jde o předčasný remake Indiany Jonese a království křišťálové lebky. Jenomže tenhle příběh se opravdu odehrál – v roce 1925 se britský důstojník, špión, cestovatel a archeolog Percy Fawcett (role pro Pitta) vydal i se svým synem na výpravu do amazonských pralesů. Vedla ho víra, že tam nalezne tajemné ztracené město, ve kterém do dnešních dnů žijí potomci vyspělé starověké civilizace (uprchlíci z Atlantidy nebo tak něco ;-)). A co vlastně Fawcett nalezl? To se už asi nikdo nikdy nedozví. Z džungle už se totiž žádný z členů výpravy nikdy nevrátil. Spekuluje se o smrtelné nemoci, o zabití domorodci, u nichž se po letech našli Fawcettovy osobní věci, ale existují i šílené teorie o tom, že Brit při nehodě ztratil paměť a pak dlouhá léta žil mezi Indiány, kde založil sektu uctívající jeho mrtvého syna či dokonce se stal náčelníkem kanibalů. Uvidíme, jaké vysvětlení nám nabídne film... A když už jsme u těch režisérů, pořádné zemětřesení zažilo chystané pokračování Stmívání. Catherine Hardwicke ještě minulý týden v rozhovorech nadšeně líčila své plány pro New Moon. Pak najednou dostala od Summit Entertainment kopačky. Šéf produkce Summitu Eric Feig okamžitě přihrál režii dvojky a možná i trojky Chrisu Weitzovi (Zlatý kompas). Zatím to nebylo oficiálně potvrzeno, ale Weitz a Feig jsou prý dlouholetí kámoši a jdou klepy, že Hardwickeová dostala padáka právě proto, aby úspěšně rozjetou sérii mohl převzít bossův parťák z hollywoodských večírků. A to jste si mysleli, že to takhle chodí jen u vás ve firmě, co? ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince Samuraj Keanu 10.12.2008

  Samuraj Keanu

  Marketingová kampaň k remaku scifárny Den, kdy se zastavila Země stojí především na konceptu „zdůrazněme divákům, že hlavní roli hraje kdysi tak hvězdný a milovaný Keanu Reeves. Na internetu to funguje tak, že se herec spojí s nějakým chystaným projektem (často i s takovým, o kterém on sám v živote neslyšel). Bombastické výkřiky ve stylu „Keanu Reeves si zahraje šéfkuchaře v novém filmu Davida Finchera! či „Keanu Reeves si možná znovu zahraje Jacka Travena v Nebezpečné rychlosti 3!!!“ se nenápadně spojí s konstatováním „a nezapomeňte, že momentálně je Keanu Reeves k vidění ve filmu Den, kdy se zastavila Země!“. Máme tu další zprávu, která patří do této kategorie. Keanu byl údajně obsazen do epického historického filmu studia Universal Pictures 47 Ronin. Chris Morgan (Wanted, Rychlí a zběsilí) už píše scénář inspirovaný skutečnou událostí, která se udála v Japonsku na počátku 18. století. Pokud jste viděli Frankenheimerova Ronina, určitě si vzpomenete na to, jak je De Nirovi vyprávěn příběh o skupině samurajů, jejichž pán byl intrikami dohnán k spáchání seppuky. Bojovníci bez pána se stali potulnými roniny a víc jak rok pečlivě plánovali pomstu. Do bitvy s mnohanásobnou přesilou šli i přesto (nebo právě proto), že za zabití nepřátelského šlechtice byla i jim od začátku souzena sebevražda. Slavné japonské legendy oslavující oddanost, válečné schopnosti a kodex bušidó, se tedy ujme Hollywood a do hlavní role obsadí herce, který jako Japonec zrovna nevypadá. Navíc studio tvrdí, že kromě nekompromisně krvavých bitevních scén máme počítat i s fantasy prvky. Natáčení by mělo začít už příští rok, hned jak Universal sežene nějakého schopného režiséra. A nezapomeňte, potencionální hlavní představitel je momentálně k vidění v Dni, kdy se zastavila Země. ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince Ripleyová bez vetřelce? 9.12.2008

  Ripleyová bez vetřelce?

  O tom, že možná vznikne Vetřelec 5 a bude jej opět režírovat jeho „táta“ Ridley Scott, se už toho napsalo a namluvilo dost. Každý, kdo má kousek soudnosti, moc dobře ví, že zprávy tohoto druhu jsou většinou jen drby a internetové fámy. Zdá se ale, že tentokrát onen příslovečný větřík, díky kterému se zachvěl Ripleyové vlásek, opravdu vál. Sigourney Weaver totiž v rozhovoru pro MTV potvrdila, že se opravdu setkala se Scottem a že spolu mluvili o dalším Vetřelci. Přesněji řečeno, rozebírali spíš další osudy Ellen Ripleyové. Shodli se totiž v tom, že samotné monstrum už bylo dočista zkompromitováno (zejména digitálními technologiemi a dvěma díly blábolu Vetřelec vs. Predátor) a nemá smysl jej opět křísit. Mnohem zajímavější by prý bylo přivést zpátky pouze Ripleyovou a vrhnout ji doprostřed nějakého kvalitního sci-fi příběhu. Samozřejmě se pohybujeme v naprosto kalných vodách tužeb, představ a přání, ale studio 20th Century Fox je momentálně v docela slušné krizi (dokonce v tak velké, že jeho šéfové vymýšlejí pitomosti typu remaku Honby za diamantem!!!) a série Vetřelec vs. Predátor byla po otřesné dvojce definitivně zrušena, takže by se takového nápadu mohl někdo chytit. Kromě toho, Scott chce sci-fi za každou cenu a u této by měl alespoň jistotu, že si najde svoje publikum. Mimochodem, Sigourney se vyjádřila i k chystanému Ghostbusters 3 a ani návrat k této sérii by jí prý vůbec nevadil. Vlastně už jen čeká, kdy ji zavolá Bill Murray. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Začíná festival EIGASAI 22.2.2018

  Začíná festival EIGASAI

  Ve čtvrtek 22. února začíná v pražském kině Lucerna 11. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2018. V letošním roce uplyne 20 let od chvíle, kdy se do filmového nebe odebral Akira Kurosawa (1910-1998), a právě pocta tomuto režisérovi je jedním z pilířů festivalové dramaturgie. Bergman, Fellini, Polanski, Tarkovskij - ti všichni Kurosawu obdivovali, Spielberg, Lucas, Coppola, stejně jako Takeshi Kitano nebo Hayao Miyazaki - ti všichni jej považovali za svého učitele. Kurosawův snímek Rashōmon je dodnes považován za jeden z největších klenotů a zároveň základních stavebních kamenů světové kinematografie.

   

  Letošní Eigasai se z třicítky Kurosawových filmů snažil vybrat ty, které v jeho životě a tvorbě sehrály zcela zásadní roli: kromě zmiňovaného Rašómonu (Rashōmon, 1950), kterým Kurosawa a japonský film vůbec prorazili do světa, je to zejména temné Nebe a Peklo (Tengoku to Jigoku, 1963), vrchol Kurosawovy tvorby v prostředí japonské Nové vlny, nebo psychedelicky pestrobarevný Dodeskaden (1970), film, který je výmluvným obrazem Kurosawovy duše a jeho touhy po absolutní tvůrčí svobodě. Slavné snímky doplní málo známá brilantní divadelní dvouaktovka Muži, kteří šlapou tygrovi na ocas (Tora no o wo fumu otokotachi, 1945/52), která vznikala za pohnutých okolností v posledních dnech prohrané války a na své uvedení musela čekat až do samého konce americké okupace.

   

  Letošní festival ale není jen Kurosawa. Ze současných komedií, které Kurosawovu tvorbu doplňují, publikum nepochybně zaujme satirická sci-fi Sídliště (Danchi, režie Junji Sakamoto, 2016). Sakamoto býval po boku Takeshiho Kitana tradičně označován za jednu z nejvýraznějších tváří mimostudiové tvorby posledních desetiletí a jeho díla mají na festivalu Eigasai své  pevné místo. V zahraničí je vysoce ceněný též Nobuhiro Yamashita, jehož tvorbu na letošním festivalu zastupuje snímek Misono Universe (2015) s rockerem Subaru Shibutani v roli zpěváka, postiženého ztrátou paměti. Do třetice určitě stojí za to zmínit komediální thriller Klíč (Kagi dorobó no mesoddo, režie Kenji Uchida, 2012), jehož zápletka se točí kolem záměny identit neúspěšného herce a nájemného vraha. Nedílnou součástí festivalu je vždy doprovodný program. V rámci něj se můžeme těšit na pražskou premiéru nové hry Prodavač řas v podání brněnského Divadla kjógenu, dílnu hry na bubny taiko i na tradiční celodenní rodinné dílny v Mramorovém sále Lucerny. Detailní program festivalu je k dispozici na www.eigasai.cz.

 • Obrázek k novince Playstation Noc Reklamožroutů 17.2.2018

  Playstation Noc Reklamožroutů

  Nejzábavnější světová reklamní show PLAYSTATION NOC REKLAMOŽROUTŮ proběhne v pražském kině Lucerna v pátek 2. března 2018 od 19.00 hodin. Následovat ji bude ve čtvrtek 8. března 2018 show v brněnském klubu Fléda. Vstupenky na obě akce jsou k dispozici v předprodejích Ticketpro, Ticketportal, SMS ticket či Goout. Téměř 300 spotů z 50 zemí světa v bloku trvajícím přes 5 hodin. Také letos Reklamožrouti letos servírují reklamy chytré i hloupé, inteligentní a nudné, exotické nebo lokální. Diváci si tak mohou vychutnat přehlídku toho nejlepšího, co svět reklamy za poslední léta vytvořil.

   

  "Dramaturgové přehlídky si dávají záležet na tom, aby se do výběru dostaly zábavné kousky i vážnější snímky. Zajímavé jsou také rozdíly mezi velkorozpočtovými reklamami a videi, u kterých dokázali tvůrci vytěžit hodně efektu z malého rozpočtu,” vysvětluje pořadatel David Horáček. Letošní PlayStation Noc Reklamožroutů ukazuje, jak do propagace přirozeně vstupují i prvky typické pro každou kulturu určité země. Nejlepším příkladem je třeba pákistánská reklama na čaj, která je natočena v bollywoodské stylu. Značka Nokia vtipně využívá aktuální trend selfie fotografií, Mercedez Benz zase natočil sexy reklamu o vztahu aut. Pětihodinové pásmo reklam bude rozděleno do 4 bloků. V přestávkách diváky čeká atraktivní doprovodný program. Kromě soutěží bude diváky bavit DJ, hrací konzole PlayStation, prezentace virtuální reality a nového herního formátu PlayLink, fotobudka Fotonaut, dámy se mohou nechat nalíčit luxusní dekorativní kosmetikou.

   

  NOC REKLAMOŽROUTŮ je unikátní přehlídka nejlepších reklam z celého světa. Mimo festivalu v Cannes jde o největší událost ve světě reklamy, která se koná už přes 30 let a v současnosti je k vidění ve více než 40 zemích světa. Poprvé se uskutečnila v roce 1981, pořadatelem byl Jean-Marie Boursicot a ihned slavila úspěch. Každý rok tato show probíhá ve více než 150 městech celého světa, a jednou z jejích tradičních zastávek jsou také Praha a Brno. Kromě nepřeberného množství reklam přináší show i zajímavé svědectví o naší době. Poselství je natolik jasné a srozumitelné, že překonává jazykové a kulturní rozdíly. Více informací na www.reklamozrouti.cz.

 • Obrázek k novince SIGNAL promění už tento víkend Rudolfinum 14.2.2018

  SIGNAL promění už tento víkend Rudolfinum

  Od pátku 16. do neděle 18. 2. se bude Dvořákova síň Rudolfina proměňovat pod taktovkou jedenácti vizuálních umělců z celého světa. Úchvatné spojení světelného umění s živou hudbou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu nabídne divákům projekt SIM/NEBULA, za kterým stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL. Vstupenky na unikátní zážitek je možné zakoupit již nyní v síti Ticketstream nebo na www.signalvrudolfinu.cz.

  Výjimečný audiovizuální projekt SIM/NEBULA přináší do Prahy spojení současného světelného a digitálního umění s nesmrtelnými skladbami hudebních klasiků. Jedenáct světových vizuálních umělců pomocí videomappingu promění interiér Dvořákovy síně Rudolfina a vtáhne diváky do fantaskního světa, který dokáže vytvořit jen světlo spolu s moderními technologiemi. Hudební složku unikátního audiovizuálního zážitku obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který pod vedením dirigenta Jana Kučery zahraje skladby velikánů klasické hudby: zazní Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany, 2. věta symfonie Z Nového světa Largo a předehra Karneval z pera Antonína Dvořáka a 2. věta symfonie Patetická Petra Iljiče Čajkovského.

  Za projektem SIM/NEBULA stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL, kteří k jeho realizaci sezvali vizuální umělce z celého světa. Výtvarného konceptu i uměleckého vedení projektu se ujal Amar Mulabegovič ze studia The Macula. Mezi jedenáctkou tvůrců se objevili například Can Buyukberber a Jan Šíma, které návštěvníci SIGNAL festivalu, stejně jako Mulabegoviče, znají jako autory některých festivalových instalací. Výrazným jménem je i světově oceňované studio NOHlab, které za svoji práci sbírá významné mezinárodní ceny a mezi jeho klienty patří například skupina Pink Floyd nebo značka Chanel.


  Více informací naleznete na: www.signalvrudolfinu.cz.

 • Obrázek k novince Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově 12.2.2018

  Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

  Únorové a březnové pondělky budou v kině Dlabačov ve znamení filmů od finského režiséra, jednoho z nejvýznamnějších evropských filmových tvůrců Akiho Kaurismäkiho. Těšit se můžete na jeho režijní debut Zločin a trest, natočený podle jeho scénáře jako adaptace stejnojmenného Dostojevského románu. Dalšími snímky budou legendární Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Muž bez minulosti, díky kterému se dostal do podvědomí veřejnosti a další filmy z jeho rozsáhlého díla. Přehlídka Kaurismäkiho filmů obsadí pondělky v břevnovském kině Dlabačov a v programu bude od 12. února do 19. března.

   

  Filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) je spolu se svým bratrem Mikou nejznámějším finským filmovým režisérem. Do roku 1983 se podílel na scénářích svého staršího bratra Mika. „Po svém prvním samostatném filmu Zločin a trest začal Aki Kaurismäki točit pravidelně autorské snímky plné osobitého humoru a poetiky. Ve svých snímcích vytváří vlastní obraz Finska, takzvanou Akilandii, kde se periferie stává centrem,“ vysvětluje Kristina Charvátová z kina Dlabačov výběr filmů tohoto finského autora pro únorovou a březnovou přehlídku. Jeho film Muž bez minulosti, který v loňském roce uvedl Filmový festival v Karlových Varech, získal prestižní ocenění Grand Prix v Cannes. Z loňského Berlinale si odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii za svou novinku Druhá strana naděje.

   

  Kino Dlabačov uvede v rámci přehlídky tyto snímky Akiho Kaurismäkiho: Zločin a trest, Stíny v ráji, Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Smlouva s vrahem, Děvče ze sirkárny, Bohémský život, Juha, Muž bez minulosti, Světla v soumraku, Druhá strana naděje, Le Havre. Více informací naleznete na  www.dlabacov.cz nebo na facebooku kina Dlabačov. Vstupenky za 80 Kč si je možné už v tuto chvíli zakoupit v pokladně kina nebo na www.dlabacov.cz.

 • Obrázek k novince 5. ročník festivalu Future Gate 7.2.2018

  5. ročník festivalu Future Gate

  Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se zajímavými hosty. Letošním tématem jsou ženy ve sci-fi. To pomalu ale jistě přestává být doménou mužů. O své místo se již dávno hlásí hrdinky jako je Ellen Ripley, Sarah Connor nebo princezna Leia. Ty nepotřebují ochranu silných mužů. Dokáží se dobře postarat jak samy o sebe, tak o celou galaxii. Ženy se stále více prosazují i ve světě vědy. Letošním ročníkem chceme vzdát hold jak fiktivním, tak skutečným ženám vědy a fantastiky. Mezi filmové novinky letošního ročníku patří film Jak balit holky na mejdanech podle povídky Neila Gaimana, kterého dobře známe díky comicsu Sandman nebo knihy a seriálu Američtí bohové. Druhou novinkou bude ruský hrdinský epos podle skutečné události - opravě orbitální stanice Saljut-7, která nezadržitelně padá do atmosféry. Poslední novinkou je polský film o cestování časem Muž s magickou krabičkou, který nás zavede jak do Varšavy roku 2030, tak do stalinistických 50. let. 

   

  Klasiky jsme letos vybírali opravdu pečlivě. Terminátor 2 jistě není třeba představovat. Ve snímku po boku kulturistky a prepperky s Kasandřiným syndromem Sarah Connor stane v roli klaďase T-800 - padouch z prvního dílu. Společně budou chránit drzého puberťáka, který má jednou zachránit svět před nadvládou robotů. Pátý element v hlavních rolích s Brucem Willisem a Miliou Jovovich také není třeba představovat. V zuřivě barevném světě plném bizarnosti srší akcí a humorem nejen hrdina, ale i hrdinka s oranžovým přelivem a izolepou místo oblečení. Další dvě klasiky jsou o něco staršího data výroby, ale prošlé tedy rozhodně nejsou. V klasice s velkým K - Vynález zkázy - se můžete pokochat oldschoolovými triky z doby, kdy počítače uměly maximálně vytopit velkou místnost. Přijďte se podívat na to, jak v roce 1958 Karel Zeman přivedl k životu ty nejdivočejší vize Julese Verna jen s pomocí loutek, střihu a perspektivních triků. Poslední legendou je polská komedie Sexmise, ve které se dva vědci po nezdařeném experimentu s cestováním časem ocitnou v totalitní společnosti budoucnosti, ve které neexistují muži. Není to ale taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát.

   

  V sekci dokumentů uvedeme dva snímky. Jednak to budou Brouci, film o tom, proč je do budoucna dobrý nápad zařadit do jídelníčku členovce, a Amatéři ve vesmíru - film o nadšencích, kteří se rozhodli postavit na koleni raketu, která doletí na oběžnou dráhu. Jako každý rok vás čekají také krátké sci-fi filmy iShorts. Milovníky Stephena Kinga jistě zaujme první česká adaptace jeho povídky - film Jsem brána. Ti z vás, kdo mají rádi humor, pak jistě potěší maraton satirického sci-fi seriálu České televize Kosmo. Teď už potřebujete jen stroj času nebo klonování, abyste vše stihli! Více na www.futuregate.cz

 • Obrázek k novince Česká radost v českých kinech online 4.2.2018

  Česká radost v českých kinech online

  Výběr Česká radost v českých kinech uvádí osm filmů ze soutěžních sekcí 21. MFDF Ji.hlava online na portálu DAFilms.cz. V kinech tyto snímky během listopadu a prosince zhlédlo téměř 1000 diváků na 32 projekcích po celé republice. Nejvíce táhne brněnský snímek Všechno bude fajn a dokumentární portrét komunistického státníka Milouše Jakeše Milda. Osm filmů ze soutěžních sekcí 21. Ji.hlavy pokračuje v kinech, v kulturních centrech po celé republice i online. „Chtěli jsme, aby byl výběr tematicky i formálně co nejrozmanitější. Aby oslovil co nejširší publikum. Diváci se mohou těšit třeba na filmy z pomezí dokumentu a hraného filmu, nebo na formálně výjimečné práce,“ dodává vedoucí projektu Tereza Swadoschová.

   

  V turné po regionech i online tak pokračuje snímkem Umírání pro začátečníky režisérského tandemu Bára Kopecká a Marek Bouda, kteří se zamýšlí nad tématem lidské konečnosti. V krasojízdě pokračuje i film Skokan Petra Václava. Do takřka pohádkového příběhu o romském recidivistovi, který se vypraví hledat štěstí na filmový festival v Cannes, obsadil režisér skutečného trestance Julia Oračka. Milovníci filmu si mohou i nadále užít filmový portrét někdejšího prvního tajemníka komunistické partaje Milouše Jakeše Milda režiséra Pavla Křemena, autentický obrázek Brna režiséra Robina Kvapila, Všechno bude fajn. Krom celovečerních filmů uvádí cyklus i krátké filmy. K vidění je vietnamský snímek Bo Hai Dužana Duonga, záznam posledního sfárání do dolu Paskov ve snímku Poslední šichta Tomáše Hisema režiséra Jindřicha Andrše nebo animovaný příběh o vietnamském dětství v Česku Malá. Celý výběr je k vidění v online dokumentárním kině DAFilms.cz.

 • Obrázek k novince Legendární kino Aero slaví dvacet let 31.1.2018

  Legendární kino Aero slaví dvacet let

  Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého diváka, cestovatelskou přednášku Diáky s Tomášem Šebkem z organizace Lékaři bez hranic, projekci pro sousedy, Aero naslepo, den s tím nejlepším z Aeroškoly a narozeninový večírek. Aero je jedno z posledních jednosálových pražských kin. Sídlí ve funkcionalistické budově, která je situována ve dvorním traktu obytného domu na ulici Biskupcova na pražském Žižkově. Otevření kina proběhlo 10. listopadu v roce 1933. Jeho „nová historie“ se však začala psát 6. února 1998. Občanské sdružení Pro-Aero, Společnost pro obnovu a rozvoj kina Aero zde po částečné rekonstrukci prostor odehrálo první film, kterým byl iránský snímek Chuť třešní. Měsíčně v něm proběhne minimálně 60 filmových projekcí.

   

  Během oslav chceme ukázat to nejlepší, tedy to co dělá Aero Aerem. Na oslavy dvaceti let plánujeme sousedskou projekci a projekci pro seniory zdarma, na kterou zveme lidi z přilehlého okolí, cyklokoncert skupiny Tata Bojs, na kterém budou diváci svým šlapáním na kolech vyrábět elektrickou energii, otrlou neděli s Festivalem otrlého diváka s dvěma divácky nejlépe přijatými filmy za celou dobu konání festivalu a malou ochutnávku toho, co chystáme na naše letošní filmové přehlídky. A to v podobě Mafiánů Martina Scorseseho a francouzského filmu U konce s dechemJean-Paul Belmondem. Kromě toho chystáme přehlídku nejlepších filmů z naší Aeroškoly, kterou za deset let prošly stovky studentů nebo cestovatelskou přednášku Diáky s Tomášem Šebkem, účastníkem misí Lékařů bez hranic. Chybět nebude ani velký narozeninový večírek spojený s projekcí legendárního italského filmu Bio Ráj. Po hlavní části oslav proběhne 20. února také PechaKucha Night Prague zaměřená tentokrát na rok 1998, tedy na první rok naší obnovené existence, na dobu kdy jsme si ještě dávali turka nebo rozpustnou a otevírali zlatou olympijskou bránu.“ Kompletní program najdete zde.

   

 • Obrázek k novince Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi 28.1.2018

  Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

  Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Scandi zahájí autorův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek Persona. Pestrá severská nadílka čeká na pražské diváky v kinech Světozor, Atlas a Evald od 1. do 4. února. Ve stejný termín proběhne přehlídka i v dalších 18 městech ČR.

   

  Den před oficiálním startem proběhne warm-up Scandi v kině Atlas, který uvede perverzní a vyšinutou tragikomedií Tak pravil Bůh. Nejnovější snímek Henrika Rubena Genze (Ukrutně šťastni) zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha bizarních zálib. Film o pokřivené lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu. V čistokrevném revenge thrilleru Darkland se úspěšný kardiochirurg Zaid vydává na cestu pomsty organizovanému zločinu, který stojí za smrtí jeho bratra. Film natočil Fenar Ahmad, dánský režisér iráckého původu narozený v Brně. Třetí dánskou novinkou je komorní drama Potvora, ve kterém režisér Christian Tafdrup zachycuje nerovný vztah nejistého a nezralého Rasmuse a suverénní Marie. Film nabízí civilně natočený portrét dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého. 

   

  Elitní dánští režiséři Michael Noer a Tobias Lindholm sdílí zálibu v realistickém zobrazování naléhavých společenských témat. Ačkoliv debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R, vydali se posléze jinými směry. Zaujetí “novým designem reality” je přesto spojuje. Na festivalu Scandi bude vůbec poprvé možné vidět všechny jejich filmy pohromadě. Projekt Bergman 100 vzniká jako spolupráce několika různých institucí, které spojuje zájem o dílo a odkaz jednoho z nejvýznamnějších filmařů všech dob - švédského režiséra Ingmara Bergmana. Cílem projektu je najít společné zastřešení pro odlišně pojaté akce, které se rozhodly uctít významné výročí. Vedle divadelních inscenací, přednášek a výstav to budou i filmové projekce. Výběr pěti snímků švédského mistra ozdobí letošní Scandi. Na diváky čekají filmy Persona, Fanny a Alexandr, Mlčení, Podzimní sonáta a Scény z manželského života

 • Obrázek k novince Nominace na Oscary 23.1.2018

  Nominace na Oscary

  Letošní 90. ročník Oscarů bude velký duelem Tváře vody se Třemi billboardy kousek za Ebbingem. Nová fantasy Guillerma del Tora se teď ale proměnila v jasného favorita, jelikož uzmula třináct oscarových nominací, zatímco jich černá komedie Martina McDonagha sesbírala jen sedm (a není mezi nimi ta za režii!). Mezi tohle duo se vměstnal Nolanův Dunkerk, který má osm nominací, a těsně za ním číhají Nejtemnější hodina a Nit z přízraků se šesti nominacemi. Filmové kritiky pak určitě potěšilo pět nominací pro Blade Runnera 2049 a obdivovanou dramedii Lady Bird, jež následují čtyři oscarové šance pro Call Me By Your Name, Uteč, Mudbound a Star Wars: Poslední z Jediů. Výsledky letošních Oscarů se dozvíme už v neděli 4. března. A přestože se loňské vyhlášení moc nepovedlo (ano, mluvím o finální záměně obálek), i letos se o moderování postará „hříšník“ Jimmy Kimmel. Kompletní přehled nominací naleznete v sekci Ocenění.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 13. Festival krátkých filmů Praha 10.1.2018

  13. Festival krátkých filmů Praha

  Virtuální realita, výlet do světa mužů, fantazie o budoucnosti, příběhy v nichž hrají sociální sítě roli větší než malou, nekompromisní set půlnočáků se Simonou Babčákovou a pocta jedné z nejoceňovanějších světových produkcí – Stink Films, pro niž pracuje třeba i Ivan Zachariáš, spoluautor znělek Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. A chybět samozřejmě nebude pestrá mezinárodní soutěž ani program pro děti. Naopak úplně poprvé se bude soutěžit i o nejlepší český krátký hraný film uplynulého roku. 13. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný společností Film Servis Festival Karlovy Vary a.s., jež stojí i za MFF Karlovy Vary,  se představí v  kině Světozor a Pilotů od 17. do 21. ledna 2018. Festival podpořila Nadace ČEZ.

   

  Již po třinácté máte možnost užít si ty nejlepší a nejzajímavější krátké filmy z celého světa. Vedle dvacítky filmů vybraných pro Mezinárodní soutěž, a pětice, tvořící náš short list letos poprvé vyhlášené soutěže o nejlepší český krátký film, se můžete těšit na tradiční programy i jedinečné tematické bloky. V sekci Labo si můžete dopřát filmy, jež chtějí být víc zážitkem než vyprávěním, v Brutal Relax Show na vás čeká nemilosrdný půlnoční set, kterým vás opět provede Simona Babčáková. Těm z vás, kdo by se rádi alespoň trochu vyznali v srdcích a mysli mužů, lze doporučit blok Muž – návod k použití, Světy zítřka jsme pak přichystali pro fanoušky sci-fi. Life on Mars je tu pro ty, kteří chtějí poznat nejoceňovanější naštvané filmy současnosti. Program #followme je určený prioritně uživatelům sociálních sítí a konzumentům digitálních forem odreagování. Program Stink Films je poctou jedné z nejkreativnějších a nejoceňovanějších produkčních společností současnosti, jež z reklam dokázala udělat originální krátké filmy a pro niž pracuje třeba i Ivan Zachariáš. Pro děti od 5 do 9 let jsme i letos nachystali program animovaných filmů Pragueshorts dětem. A úplně samostatnou část festivalu tvoří premiérově připravená VR zóna, kde si můžete nasadit helmy a seznámit se s tím, jak nově také může vypadat audiovizuální zážitek. Více na www.pragueshorts.com

<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace