Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 9.12.2008

  Ripleyová bez vetřelce?

  O tom, že možná vznikne Vetřelec 5 a bude jej opět režírovat jeho „táta“ Ridley Scott, se už toho napsalo a namluvilo dost. Každý, kdo má kousek soudnosti, moc dobře ví, že zprávy tohoto druhu jsou většinou jen drby a internetové fámy. Zdá se ale, že tentokrát onen příslovečný větřík, díky kterému se zachvěl Ripleyové vlásek, opravdu vál. Sigourney Weaver totiž v rozhovoru pro MTV potvrdila, že se opravdu setkala se Scottem a že spolu mluvili o dalším Vetřelci. Přesněji řečeno, rozebírali spíš další osudy Ellen Ripleyové. Shodli se totiž v tom, že samotné monstrum už bylo dočista zkompromitováno (zejména digitálními technologiemi a dvěma díly blábolu Vetřelec vs. Predátor) a nemá smysl jej opět křísit. Mnohem zajímavější by prý bylo přivést zpátky pouze Ripleyovou a vrhnout ji doprostřed nějakého kvalitního sci-fi příběhu. Samozřejmě se pohybujeme v naprosto kalných vodách tužeb, představ a přání, ale studio 20th Century Fox je momentálně v docela slušné krizi (dokonce v tak velké, že jeho šéfové vymýšlejí pitomosti typu remaku Honby za diamantem!!!) a série Vetřelec vs. Predátor byla po otřesné dvojce definitivně zrušena, takže by se takového nápadu mohl někdo chytit. Kromě toho, Scott chce sci-fi za každou cenu a u této by měl alespoň jistotu, že si najde svoje publikum. Mimochodem, Sigourney se vyjádřila i k chystanému Ghostbusters 3 a ani návrat k této sérii by jí prý vůbec nevadil. Vlastně už jen čeká, kdy ji zavolá Bill Murray. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.12.2008

  Tarzan parkourista

  Tak, a teď můžu napsat: Já vám to říkal. Když náš web poprvé informoval, že nový film o jódlujícím vládci džungle bude pro studio Warner Bros. režírovat Stephen Sommers, dodal jsem, že je nutné počítat s poklady ukrytými v chrámech ztracených měst a pořádnou porcí nadpřirozena, zřejmě i včetně roztodivných počítačových oblud. Teď už to přiznávají i samotní tvůrci – pro magazín Entertainment Weekly se vyjádřili, že máme očekávat dobrodružství ve stylu Pirátů z Karibiku. Ostatně, scénář píše Stuart Beattie, který se na veleúspěšné trilogii podílel. A choutky Stephena Sommerse už všichni dávno známe. Když řekl, že máme zapomenout na pokusy o věrnou adaptaci letité klasiky E. R. Burroughse, bylo jasné, že tenhle Tarzan se bude snažit oslovit především mladé publikum. Film se sice bude odehrávat ve 30. letech, ale jinak půjde s dobou. Hlavní hrdina bude ucho, možná dokonce ještě teenager, a jeho představitel si bude muset pořídit vynikající kondičku, protože obyčejné poletování na liánách mu určitě stačit nebude. K Tarzanovu pohybu v korunách stromů budou použity třeba i prvky parkouru. A víte co? Ke všemu, co tady bylo uvedeno, dodám už jen jediné: „A proč vlastně ne?“ (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.12.2008

  Starosti se zjizveným pistolníkem

  Adaptace drsného westernového komiksu Jonah Hex, která vzniká u studia Warner Bros., si prošla dlouhou a strastiplnou cestu. A možná ještě není všem změnám konec. Shrňme si to: Prvním kandidátem na roli zohaveného lovce lidí byl Thomas Jane. Jenomže toho vykopli Mark Neveldine a Brian Taylor, kteří měli film režírovat. Důvod? Za každou cenu chtěli do hlavní role získat Joshe Brolina. Ten se vyjádřil, že by do toho šel, ale nesvěří svou slibně se rozjíždějící kariéru do rukou tvůrců Zastav a nepřežiješ! (co se mu nelíbí? ;-)). Vedení Warneru postavilo na jednu misku vah Brolina, na druhou režisérské duo... a Neveldine s Taylorem letěli. Brolin tedy prozatím zůstává. Kdo bude režírovat? Scénář dostala na přečtení Lexi Alexander, jejíž Punisher: War Zone brutalitou rozhodně nešetří. Lexi tvrdí, že se jí scénář líbí mnohem víc, než čekala. Dokonce tak moc, že by opět natočila komiksovou adaptaci, ačkoli si říkala, že jedna taková zkušenost stačila. Teď se čeká, co na to řekne Brolin. Taky se vám zdá, že Lexi Alexander není zase o tolik lepší volba než Taylor a Neveldine? (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.12.2008

  Kladivo, meč nebo gladius?

  Skot Kevin McKidd je momentálně k vidění v seriálu Chirurgové, ale chystá návrat na plátna kin. Rýsuje se mu hned několik možností. Jak už čsfd psala, byla mu nabídnuta hlavní role v remaku Highlandera a producent a scenárista Bruno Heller by rád navázal na dvě sezóny seriálu Řím celovečerním filmem (ten by se měl tentokrát točit kolem zrození jakéhosi Mesiáše v Palestině – už vidím, jak Titus Pullo s chutí zatlouká hřebíky ;-)). Oba projekty však možná „utopí“ kvůli mnohem lukrativnější nabídce. Marvel Studios totiž intenzivně hledají hlavního představitele pro komiksového Thora. Ten by se měl začít natáčet už v první polovině příštího roku (premiéra je naplánovaná na 16. červenec 2010), takže moc času na trénink s kladivem už nezbývá. McKidd potvrdil, že jej Marvel oslovil. Nejdřív sice odmítl, ale když se dozvěděl, že film bude režírovat Kenneth Branagh, změnil postoj a možná do toho nakonec půjde. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.12.2008

  Kristen Stewart jako rockerka

  A ne jen tak lecjaká. Rovnou legendární Joan Jett, frontmanka první (resp. první úspěšné) čistě dívčí hard-rockové kapely ze 70. let. Film The Runaways vzniká s požehnáním samotné Joan, která se dokonce podílí na produkci. Scénář a režii obstará videoklipová tvůrkyně Floria Sigismondi. Prostě babinec ;-). Dozvíme se, jak se skupina ostrých holek dala dohromady, jak během čtyř let společného hraní vystoupala k vrcholům hitparád, i jak se pak rozhádala kvůli penězům a rozpadla. Film by měl být natočen v roku 2009, ale všechno samozřejmě závisí od termínů natáčení dalších dílů Stmívání. Kristen je díky úspěchu upírského slaďáku žádané zboží a v následujících týdnech o ní budeme určitě často slyšet. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.12.2008

  Johnnyho Božská komedie

  Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie. Johnnyho produkční společnost totiž zakoupila práva na román Nicka Toschese In the Hand of Dante. V něm se proplétají dvě časové roviny. Jedna sleduje Alighieriho, jak se v Itálii 14. století snaží napsat své mistrovské dílo, druhá se odehrává v současnosti a jejím hrdinou je samotný Tosches, kterému je svěřen úkol ověřit pravost údajně původního Danteho rukopisu. Depp by si měl zahrát Toschese. Film vznikne pod záštitou studia Warner Bros. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.12.2008

  Shia a miliardová soudní pře

  John Grisham = bestseller. Tečka. Není potřeba se o tom obšírněji rozepisovat. Z knih slavného autora právnických thrillerů se na světě doposud prodalo odhadem asi 235 milionů výtisků, takže na jeho novinku s názvem The Associate, kterou v lednu vydá nakladatelství Random House, čeká armáda věrných čtenářů. A protože se vždy výborně dařilo i filmovým verzím Grishamových románů (jen tak namátkou – Firma, Čas zabíjet, Vyvolávač deště...), dočká se adaptace i The Associate. Studio Paramount Pictures už zakoupilo práva a svěřilo projekt producentovi Lorenzovi di Bonaventurovi. Ten právě na Blízkém Východě dohlíží na natáčení Transformers: Revenge of the Fallen, a tak hbitě nabídl hlavní roli Shiovi LaBeoufovi. A ten bez zaváhání přijal. Takže jej uvidíme v roli studenta práv na Yale, který je tak trochu vmanipulován do situace, kdy musí přijmout nabídku práce v prestižní právnické firmě. Tam je ke svému vlastnímu překvapení okamžitě zasvěcen do firemních tajemství, týkajících se zejména podezřelého soudního sporu. Hraje se o miliardy a hrdina začíná tušit, že tady na něj někdo šije boudu. My však věříme, že se z toho před porotou vymluví. Se Shiovou kulometní kadencí slov s tím nebude mít vůbec žádný problém. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.12.2008

  Pokračování, kam se podíváš – 2. část

  V sequelu včerejší novinky o pokračováních se dočtete o další Planetě opic, další Policejní akademii, dalším Hairsprayi a dalších Aktech X.

  Zpočátku to znělo jako totální kachna – internetem kolovaly zvěsti, že studio 20th Century Fox má scénář k projektu Genesis: Apes, který bude prequelem k Planetě opic. Jeden z šéfů Foxu Tom Rothman ale potvrdil, že nejde o fámu. Film bude v podstatě remakem Dobytí Planety opic, tedy příběhem Césara, první mluvící opice. Děj se bude odehrávat v současnosti a ukáže nám, jak vlastně začalo to, co vyvrcholilo ovládnutím Země primáty.

  Jestli jste si během čtení předchozích řádků v duchu říkali, že tohle už kinematografie vážně nepotřebuje, připravte se na mnohem silnější kafe. Steve Guttenberg nemá co na práci a tak pro bulvární plátek The Sun velkohubě blouznil o vzkříšení svých starých hitů. Vždy prý litoval, že s Policejní akademií skončil už po čtyřce. Uvažuje prý o další části a doufá, že se vrátí i jeho staré kámošky Kim Cattrall a Sharon Stone. Obáváme se, že je jediným člověkem na planetě, který něčemu takovému věří. O něco pravděpodobněji zní sequel k sérii Tři muži a..., který se bude jmenovat Three Men and A Bride. Prý už je hotový scénář a Steve teď ukecává Toma Sellecka a Teda Dansona, aby s ním dohlídli na „malou nevěstu“.

  Muzikálům se letos dařilo. Mamma Mia! i Muzikál ze střední 3 jsou, na rovinu řečeno, „hity jako kráva“. Není divu, že Adam Shankman kuchtí se studiem Warner Bros. Hairspray 2. Premiéra by měla být v červenci 2010 a autor původního muzikálu John Waters už prý přišel s několika nápady na příběh. Především se přeneseme do pozdních 60. let, tedy do zcela jiného hudebního období (nebude chybět beatlemánie). Samozřejmě se vrátí i Zac Efron.

  Producent Frank Spotnitz je sice nešťastný z tržeb Akt X: Chci uvěřit, ale z neúspěchu viní pouze slabou propagaci a zlé načasování (mizerné recenze zjevně přehlédl) a tvrdí, že pokud se filmu bude lépe dařit na DVD, dočkáme se i třetího celovečeráku. Ten by se měl vrátit k „sci-fi mytologii“ seriálu a zabývat se mimozemskou kolonizací Země. Studio 20th Century Fox to prozatím nekomentuje. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.12.2008

  Pokračování, kam se podíváš – 1. část

  Co by to bylo za novinku o pokračováních, kdyby neměla víc dílů? ;-). Dnes je tady Hobit, dvojka Stmívání, možný sequel Wolverina či plány na filmovou Buffy.

  Guillermo del Toro se během chatu s fanoušky Středozemě vyjádřil, že natáčení dvoudílného Hobita začne až v roce 2010 a potrvá zhruba 370 dní. K natáčení by chtěl přizvat své osvědčené spolupracovníky, třeba kameramana Guillerma Navarra či výtvarníka Mikea Mignolu, který by navrhl nějaké ty „potvory“. Už se prý můžeme těšit na Šmaka, pavouky a skřety, kteří vzniknou kombinací těch nejvyspělejších digitálních i animatronických technologií.

  Hlavní představitelka Stmívání Kristen Stewart v rozhlasovém interview řekla, že produkční společnost Summit Entertainment si chce s pokračováním aktuálního megahitu pospíšit a natáčení New Moon by mohlo odstartovat už v březnu. Původně se kvůli rozpočtu nepočítalo s natáčením v Itálii, ale finance teď už nejsou vůbec žádný problém ;-). Samozřejmě, ostatní studia okamžitě začala pátrat po všem, co zavání tématem „teenageři a upíři“. A jelikož se kritici Stmívání často ohánějí tvrzením, že „tohle všechno už bylo v Buffy, akorát mnohem zábavnější“, Hollywood se najednou začal zajímat o údajně existující scénář Josse Whedona, který navazuje na seriál celovečerákem. Dočkáme se další filmové Buffy? A kdo ji bude hrát, když Sarah Michelle Gellar prý už nechce mít s hlavní postavou nic společného?

  Studio 20th Century Fox začíná masivněji propagovat své hlavní želízko v ohni příští letní sezóny. Trailer na X-Men Origins: Wolverine se v amerických kinech objeví 12. prosince spolu s Dnem, kdy se zastavila Země. Na internetu bude údajně uveden až mnohem později (studio se i takhle snaží nahnat lidi na sci-fi s Keanu Reevesem). Hugh Jackman mezitím trousí fámy o možném pokračování. „Raději než být vedlejší postavou v chystané sólovce Deadpoola bych natočil další film s Wolverinem v hlavní roli.“ A má už i představu o zápletce – měli bychom se dočkat Logana v Japonsku. „Představte si Wolverina soupeřícího s yakuzou a samuraji. To by bylo geniální.“ (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.11.2008

  China Miéville na filmových plátnech

  Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho ze svých děl. Ti z vás, kteří považují jeho ságu Bas-lag, odstartovanou bestsellerem Nádraží Perdido, za nezfilmovatelnou záležitost, můžete se zase uklidnit. Studio Paramount na tohle veledílo moderní fantastiky prozatím nesáhne a zůstane u adaptace Miévillovy hororové povídky Details. Jejím hrdinou je chlapec, který je nucen pečovat o záhadnou stařenu a díky ní zjistí, že v trhlinách zdí či prasklinách poškozených věcí sídlí děsivé nadpřirozené mocnosti. Režie by se měl ujmout Francouz Pascal Laugier, který se prosadil brutalitou Martyrs a počítá se s ním i pro remake Hellraisera. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 6.12.2018

  26. Český lev se blíží

  26. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie, proběhne v sobotu 23. března 2019 a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na programu ČT1 od 20.00 hod. Slavnostní ceremoniál bude nově moderovat herec Václav Kopta a kreativní supervizi nad večerem převezme režisér Marek Najbrt. Nominace pro 26. ročník budou zveřejněny 22. ledna 2019 během tiskové konference, na které bude vyhlášen mimo jiné i vítěz Ceny filmových fanoušků, o kterém můžete na ČSFD.cz hlasovat od 17.12.2018.

 • Obrázek k novince 21.11.2018

  Internetová videotéka www.aniont.com v novém

  Aniont je pojem, který známe z fyziky, zájemci a fanoušci animovaného filmu ale vědí, že je také akronymem pro ANImation ONline Theater. Na této internetové videotéce návštěvníci sledují krátké animované filmy a videa zdarma, bez reklam a v kvalitě obrazu, kterou si zaslouží. Kvalitní autorskou animaci zde již 3 roky zpřístupňuje Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm a jeho spřátelené zahraniční festivaly. Zdrojem jsou především snímky z bohatého archivu mezinárodní festivalové soutěže, ale zároveň jsou uváděny i nejnovější tituly. Aniont.com dále nabízí tematická pásma, jako například hodinový program věnovaný současné česko-slovenské loutkové animaci nebo pásmo pro děti.

  Webová stránka přichází v novém designu a je lépe přizpůsobena pro používání na mobilních zařízeních. Velkou proměnou prošlo také vyhledávání, které je přehlednější a rozšířené. Umožňuje návštěvníkovi webu filtrovat výsledky dle celé řady nových kritérií. Kromě obvyklých jako je název, jméno režiséra, země či rok výroby, si nyní můžete vybírat mezi žánry, technikami animace nebo délkou trvání. Kritéria lze navíc kombinovat, takže se dostanete velmi snadno ke specifickému výsledku.

  Největší změnou, která se objevila s novou verzí Aniontu, je prémiová zóna. Aniont se díky tomu stal jedinou českou VOD platformou zaměřenou na animovaný film. Snímek z prémiové zóny je velice čerstvý a běžně k vidění pouze na festivalech. Divák si ho na Aniontu může přehrát buď za jednorázový poplatek, nebo si zřídit předplatné, se kterým má přístup ke všem prémiovým snímkům po libovolně zvolenou dobu. V současnosti, kdy prakticky neexistuje distribuce krátkých filmů, je Aniont nejúčinnější formou, jak snímek k divákům přiblížit a zároveň finančně podpořit tvůrce.

  Videotéku za dobu jejího fungování využilo tisíce fandů animovaného filmu ze všech kontinentů. Sledovat je zde možné bezmála tři stovky filmů, videoklipů a nenarativních/abstraktních videí. Nově se mezi nimi objeví i krátkometrážní tituly oceněné na posledním ročníku festivalu Anifilm a další skvosty současné animace uváděné pouze na specializovaných světových přehlídkách.

 • Obrázek k novince 9.11.2018

  Místo Klidu – Máš ho doma, tak s ním něco udělej.

  HORNBACH propůjčuje hlas místu, o kterém nikdo nemluví. Toaleta je místem klidu. To, co člověk přijal a strávil, tady opět vyloučí. Ve společnosti je to ale stále tabuizované téma. HORNBACH odkrývá tajemství toalet a povyšuje vykonávání potřeby na mnohem více, než je čirá nutnost. Trávení představuje jako kreativní proces a návštěvu toalety jako akt tělesného a duševního zastavení se. Výsledkem je vytvoření zážitkové inscenace toalety, při jejímž použití jsou osloveny všechny lidské smysly. V říjnu 2018, v centru Berlína, se na tuto dokonalou toaletu posadilo 100 pozvaných hostů a prolomili toto tabu. Jejich myšlenky a zážitky byly zvěčněny v krátkém dokumentárním filmu #MístoKlidu, kde HORNBACH dává tomuto Místu Klidu hlas. Ukazuje tak, co je možné dokázat s kreativitou a sortimentem, který nabízí, a inspirovat k tomu, aby i k toaletě lidé přistupovali tvůrčím způsobem. Takového kroku je totiž schopný pouze HORNBACH.

 • Obrázek k novince 30.10.2018

  19. ročník Mezipater se blíží

  19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se přesune do Brna, kde potrvá až do 23. listopadu. Tématem letošního ročníku bude svět Mimo realitu.

  Mezi nejočekávanější hrané snímky patří rakouské coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein; výzývavé drama Zatoulaný o mladém prostitutovi, které mělo premiéru na týdnu kritiky v Cannes nebo třeba Převýchova Cameron Post s herečkou Chloë Grace Moretz v hlavní roli.

  Sekce dokumentárních filmů představí divačkám a divákům působivé intimní příběhy. Mezi takové patří autobiografický dokument Dohoda s vesmírem. Ten ukazuje Jasona a Tracey, kteří kvůli své touze pořídit si miminko svádí boj s limity vlastního těla. Tracey totiž prodělala rakovinu a Jason je trans muž. Přesto se rozhodne dítě odnosit právě on. Jiný boj, tentokrát s policií a bezdomovectvím, pak svádí další pár, tentokrát sympatické dvojice žen Teri a Tiahna ve filmu Život na hraně.

  Součástí festivalu bude i přehlídka krátkometrážních snímků z celého světa, které jsou rozděleny do šesti tematicky odlišných sekcí. Těšit se můžete ale i na retro sekci. Zde se v české premiéře představí kultovní Růžový Narcis, ve kterém nás fantazie mladého prostituta přivádí do sultánova paláce i španělské koridy; nově zrestaurovaný japonský snímek Pohřební průvod růží a švédsko-dánskou romanci Láska je láska.

  I letos jsme pro všechny připravili bohatý doprovodný program plný zajímavých diskuzí s odbornicemi a odborníky na aktuální témata LGBTQ+ komunity. Jeho součástí jsou i oblíbené večírky. Kromě zahajovacího večera v kině Lucerna, na vás čeká v sobotu největší párty Mezipater Fata Morgana. Ta se bude konat ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádného fanouška elektronické hudby. Za DJským pultem vystoupí berlínské duo Acado nebo kosovská DJka ODA.

 • Obrázek k novince 28.10.2018

  Česká akční komedie se rozjíždí!

  Divoké přestřelky, drsné bitky, pyrotechnické orgie, šílené nápady a nekompromisní humor! Režijní duo Luboš Ondráček a Jiří Fabík dokončují pilotní díl originálního seriálu Kaskadéři s.r.o.. Oba režiséři se jím hlásí k dravému a hravému audiovizuálnímu stylu svého oblíbence Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby driver) a už v traileru rozpoutávají ztřeštěné akční inferno.
   

  Na pilotu své síly spojily téměř všechny filmařské štáby z Brna a podílela se na něm více než stovka nadšenců. Hlavního záporáka, pojišťováckého žraloka, který udělal životní chybu, když pojistil tým střelených kaskadérů, si v něm zahrál Zdeněk Junák. Pilot, jehož scénář vyšel z hlav a klávesnic Josefa Blažka a Adely Hrivnákové (Pionýři hororu), bude premiérově odpálen v brněnském kině Scala 2. prosince 2018.
   

  Už produkce pilotu byla pekelně náročná. Když jsme natáčeli scénu, kde kaskadéra Jirku Kosorinského odhodí silná exploze a on letí zavěšený na lanech přes celou místnost, bylo nám horko nejen proto, že přitom celý hořel, ale hlavně protože jsme ho ve vzduchu museli i uhasit. Což není vůbec běžné a nebylo to jednoduché,” usmívá se producent seriálu Michal Sikora
   

  Ještě náročnější ale byla postprodukce. Mazání riggingových lan, přidávání efektů nebo vkládání 3D modelu rakety, to vše zabírá spoustu práce a peněz. Abysme mohli pilot dokončit a zkusit s ním štěstí u televizí, rozhodli jsme se proto požádat o podporu fanoušky na Startovači”.

 • Obrázek k novince 25.10.2018

  Sedmý Festival argentinského filmu v kině Lucerna

  Koncem října se v kině Lucerna bude konat již 7. ročník Festivalu argentinských filmů. Od 25. do 30. října nabídne Lucerna divákům možnost shlédnout osm filmů. „Festival zahájí film režisérky Teresy Costantini To jsem já, Tita z Buenos Aires, který se zaměřuje na tango jako pěvecký žánr. Málokdo ho představuje lépe než Tita Merello a její pohnutý život zaujme zároveň evokací doby, třicátých až padesátých let minulého století, a místa, Buenos Aires. České premiéře filmu bude přítomna paní režisérka Costantini,“ dodává dramaturg festivalu Jan Rybář.

  Projekci filmu doplňuje tematická výstava filmových plakátů s hvězdou zlaté éry argentinské kinematografie, Titou Merello. Výstava je realizovaná s významnou podporou Muzea filmu Pabla Ducróse Hickena, jenž sídlí ve čtvrti La Boca v Buenos Aires. Výstava, jenž bude k vidění v kavárně kina Lucerna, je výběrem plakátů z filmů z let 1933 až 1980.


  Široká škála argentinské filmové tvorby je tento rok zastoupena snímky jako je Naše poslední tango, fascinující životopisný příběh dvou z nejznámějších tanečníků tanga. Film Naše dítě konfrontuje dobře situovanou lékařku z Buenos Aires toužící po adopci dítěte s drsnou a nebezpečnou realitou chudého severu země. Kdo miluje, nenávidí je klasický detektivní příběh ze čtyřicátých let vynikajícím způsobem evokuje atmosféru doby, a to estetikou i psychologií hrdinů příběhu. Nechybí ani komedie, ve filmu Deset dní bez mámy se Vera se rozhodne odjet sama na dovolenou a její manžel, Victor si myslí, že zvládnout domácnost se čtyřmi dětmi pro něj bude hračka. Drama Summit odhaluje pozadí vysoké politiky. Další filmy nás zavedou do drsné Patagonie (Lovecká sezóna), ale třeba i mezi emigranty ve vzdáleném New Yorku (Nikdo se nedívá).

  Při slavnostním zahájení 25.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby umělců Juana Carlose Vivase (kytara a zpěv), Terezy Koláčkové (housle) a Elišky Ochmanové (zpěv). Po koncertu bude v Mramorovém sále pokračovat tradiční argentinská tančírna Milonga.

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

 • Obrázek k novince 5.10.2018

  Bollywood, příběhy inspirované reálnými událostmi

  Festival bollywoodského filmu od 10. do 14. října opět nabídne divákům v pražském kině Světozor výběr jihoasijské kinematografie, která svým rozsahem konkuruje americkému Hollywoodu! Hollywood zná každý, ale Bollywood (a indické filmy obecně) si u nás za 16 let trvání festivalu také našel značnou část fanoušků - a poznávají ho další a další. Tradiční Bollywood dokáže nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Cílem festivalu je však nabídnout vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit také s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to například ženská emancipace, vztahy mezi rodiči a dětmi, či tvrdá cesta za úspěchem. Mezi romantickými pohádkami se objevují také příběhy inspirované reálnými událostmi. Také v letošním roce nás těmito filmy provedou největší hvězdy současnosti.

   

  Hned dvakrát se otázce ženské emancipace věnuje Aamir Khan. Zahajovací snímek festivalu, Secret Superstar, kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence. Také Dangal se dočkal fenomenálního úspěchu i za hranicemi a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. Snímek inspirovaný skutečnými osudy sester přesvědčuje o tom, že i ženy dovedou vynikat v tvrdých sportech. A že se ženy dokáží vyrovnat s různým handicapem, to předvede skvělá Rani Mukerji coby učitelka s Tourettovým syndromem. Komediální drama Hichki je volnou adaptací autobiografické knihy amerického učitele Brada Cohena. Zástupcem akčního thrilleru je bezpochyby Salman Khan, který se v pokračování populární akční komedie vrací jako elitní tajný agent. Velkolepý snímek Tiger Zinda Hai se tentokrát soustředí více na akci než na humor. I v tomto případě se film inspiruje skutečnými reálnými událostmi (zajetí indických sester tzv. Islámským státem v iráckém Tikrítu) a zdůrazňuje také tematizaci sexuálního zneužívání žen ve válečných konfliktech. Půvabná Katrina Kaif svými pohybovými schopnostmi a ochotou sama provádět kaskadérské výkony zde překonává i samotného Salmana Khana. Životopisné drama Sanju zase dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Mladá herecká hvězda Ranbir Kapoor nás provede životem svého hereckého kolegy Sanjaye Dutta, jež je plný problémů, nejen s drogami a s podsvětím, zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů.

   

  Naopak od vážnějších témat všedního života má diváky dostat dobrodružná komedie Jagga Jasoos, kde se podruhé objeví Ranbir Kapoor s Katrinou Kaif. Snímek se inspiruje němými groteskami a také třeba slavnými komiksy o Tintinovi, do značné míry je postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví, ale podobně důležitou roli jako obrazy v něm samozřejmě hraje hudba a zpěv. Zajímavostí je pak Load Wedding, další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu, kterou organizátoři festivalu zařadili do programu. A chybět letos nemůže ani největší bollywoodská hvězda Shah Rukh Khan v kritiky oceňovaném snímku Dear Zindagi, vzdáleně připomínajícím americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích, který se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu…

   

  Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie zařazením dokumentárních filmů a také regionálních filmů – v letošním roce tamilských, a tím by měl dát dostatečně najevo, že Indie nerovná se jen Bollywood. Pro zpestření je připravena soutěž a „mela“ - po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů. A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát opět v La Loca Music bar! Celý program na www.bollywood.cz

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 45 60
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace