foto

Pia Velsi

  • nar. 31.3.1924 (96 let)
    L'Aquila, Itálie

Biografie

Italská herečka Pia Velsi se narodila, pod jménem Elpidia Sorbo, dne 31. března 1924. Jejím rodištěm je L'Aquila ve střední Itálii. Svou uměleckou kariéru začínala jako zpěvačka, ve čtyřicátých letech minulého století, v Neapoli. Po přestěhování se do Říma, debutovala jako herečka v Teatro Ambra Jovinelli. Poté dostala nabídku nahradil Rosalii Maggio (1921-1995) v Teatro Petruzzelli Bari, v show kde tančila a hrála. Tuto roli lze považovat za velký start její herecké kariéry. Ve čtyřicátých letech začínala Pia také se zpíváním a v tomto období nahrávala své skladby pod jménem Nuovo Fiore u italské nahrávací společnosti Phonotype. Od poloviny sedmdesátých letech minulého století se věnovala neapolskému melodramatu v herecké společnosti Mario e Sal Da Vinci a rovněž tak byla k vidění v mnoha hudebních komediích.

Filmovou premiéru si Pia Velsi odbyla roku 1958 v dramatu NELLA CITTÁ L´INFERNO v roli jeptišky po boku Anny Magnani. Ve skutečnosti však svůj debut měla již o pět let dříve, a to při natáčení filmu CAROSELLO NAPOLETANO (1954). Jednalo se ale o tak malou roli, že jí téměř nikde není připisována. Známnější jsou asi její role ve filmech LA POLIZIOTTA (1974), ROSINI, ROSINI (1991) a zejména role jeptišky Cecilie v erotickém nunsploitationu SUOR EMANUELLE (1977) a role babičky v Monicelliho komedii o smutných Vánocích PARENTI SERPENTI (1991). Roku 1995 hrála také v komedii s Villaggiem, Abatantuonem, Messerim a Ingrassiou ČÍŠNÍCI (CAMERIERI).

V televizní tvorbě si zahrála například v seriálu DON MATTEO. Z posledního období lze jmenovat vedlejší role v televizní komedii IL SIGNORE DELLA TRUFFA (2010), babičku hrála ve filmu MOZZARELLA STORIES (2011) a naposledy se zatím objevila v televizním seriálu TUTTI PAZZI PER AMORE (2008-2012).

Role jeptišky jako by jí byla souzena a tak hrála také mnoho let drsnou jeptišku v sérii reklam na minerální vodu Uliveto e Rocchetta. Na filmovém plátně se jako jeptiška kromě již výše zmiňovaných filmů SUOR EMANUELLE (1977) a NELLA CITTÁ L´INFERNO (1958), objevila také ve filmech LA PATATA BOLLENTE (1980) a CATERINA E LE SUE FIGLIE 3. Bez ohledu na režiséra, dostávala Pia mimo jeptišek role obyčejných žen z ulice, neapolitánek (vyrůstala v Neapoli a proto ovládá přízvuk výborně), žen v domácnosti, matek, tet, babiček a pokojských.

31. března 2015 se Pia objevila v pořadu LA VITA IN DIRETTA, během kterého byla zdůrazněna její situace nejistoty a života na hranici chudoby. Dnes žije sama, zapomenutá, ve špatném zdravotním stavu a dokonce jí hrozí i vystěhování z bytu. Po odvysílání se rozeběhly společenské akce a sbírky na její podporu.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky