foto

Louis Delluc

  • nar. 14.10.1890
    Cadouin, Francie
  • zem. 22.3.1924 (33 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Louis Delluc byl francouzský spisovatel (autor poezie i prózy), avantgardní scénárista a režisér, průkopník hnutí filmových klubů a také kritik a esejista, jehož texty stojí na počátku klasického psaní o filmu a rozpracovávají první filmově teoretické pojmy. Narodil se roku 1890 v Cadouin. V roce 1903 jeho rodina přesídlila do Paříže. Měl studovat na slavné École normale supérieure, ale od tohoto záměru upustil a raději se naplno věnoval žurnalistice a organizaci kulturního života.

Nejprve psal divadelní kritiky pro časopis Comédia Illustré. V roce 1917 převzal vedení periodika Le Film. O tři roky později začal vydávat týdeník Journal du ciné-club (později Ciné-club), který propagoval především kvalitní nekomerční tvorbu. Sice vycházel jen do února 1921, ale již o tři měsíce později Delluc založil časopis Cinéa a právě ten bývá spojován se zrodem odborného filmového tisku.

K Dellucovým nejvýznamnějším pracím patří např. stať o filmových divácích La Foule (poprvé vyšla v Paris-Midi 24.8.1918), esej o specifičnosti filmového umění Photogénie (1920) nebo studie o Chaplinovi s názvem Charlot (1921). Film na rozdíl od některých svých současníků nechápal jako syntézu ostatních druhů umění, ale jako jedinečné médium umožňující vidět běžné věci nově. Jeho estetická hodnota je dána spíše schopností kamery objevovat než tvůrčí invencí filmaře. K elitnímu přístupu některých tvůrců, kritiků a jistých vrstev diváků se Delluc staví s ironickým nadhledem a spíš si všímá průměrného publika a jeho spontánních projevů. Film považuje za demokratické umění.

V roce 1919 se jako scénárista podílel na filmu LA FÊTE ESPAGNOLE režisérky Germaine Dulac. Brzy nato si také poprvé vyzkoušel filmovou režii, když natočil LE SILENCE (1920). Pak následovaly jeho další filmy jako FIÈVRE (1921) nebo LA FEMME DE NULLE PART (1922). V roce 1923 vydal své scénáře knižně. Ve většině filmů hrála jeho manželka Eve Francis.

Ve věku 33 let zemřel na tuberkulózu. Přestože mu bylo dopřáno pracovat v oblasti kinematografie tak krátce, jeho jméno se do ní zapsalo velmi výrazně. Od roku 1937 je francouzským filmům udělována výroční cena nazvaná na jeho počest Prix Louis Delluc. Gilles Delluc je autorem biografie svého strýce s názvem Louis Delluc, l'éveilleur du cinéma français.

Alena "Ony" Šlingerová

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace