foto

Louiguy

  • nar. 3.4.1916
    Barcelona, Cataluña, Španělsko
  • zem. 4.4.1991 (75 let)
    Vence, Francie

Biografie

Jako autor slavné písně La vie en rose se hudební skladatel Louiguy zapsal do světové historie hudby 20. století, kromě toho složil hudbu k bezmála devadesáti filmům. Pocházel z italské rodiny, jeho vlastní jméno bylo Luigi Guglielmi a narodil se v Barceloně. Jeho otec byl kontrabasistou v orchestru slavného italského dirigenta Artura Toscaniniho. V roce 1923 rodina přesídlila do Francie, kde Luigi studoval skladbu na konzervatoři a poté se začal živit jako koncertní pianista. Jako klavírista doprovázel začínající Edith Piaf a začátkem čtyřicátých let pro ni začal skládat písně.

Již zmíněná píseň La vie en rose vznikla v roce 1944, Louiguy o ní však nebyl úplně přesvědčen a požádal Edith Piaf, aby s její interpretací raději počkala. Zpěvačka ji tak poprvé zpívala až v roce 1946 a překvapivě se dostavil obrovský úspěch. Song přinesl Edith Piaf mezinárodní slávu, píseň byla brzy vydána na gramofonových deskách, například v Itálii se dostala na vrchol hitparády, milión singlů se prodalo i ve Spojených státech. La vie en rose dnes patří ke klenotům francouzské hudby 20. století a je stále živá; nejen na dosud vydávaných kompilacích Edith Piaf, ale na repertoáru ji měli či mají zpěváci po celém světě (u nás ji již v roce 1949 zpívala Jiřina Salačová, později například Yvetta Simonová nebo Helena Vondráčková).

Louiguy neskládal jen pro Edith Piaf, jeho písně zpívali i další tehdy populární zpěváci, například André Claveau (z jeho repertoáru pochází další mezinárodně úspěšná píseň Cerisier rose et pommier blanc). Mezitím byl skladatel osloven i filmem a poprvé komponoval filmovou hudbu pro kriminálku SÁM V NOCI (Seul dans la nuit, 1945). Poté spolupracoval s různými režiséry a není nijak překvapivé, že skládal hudby například pro filmy, v nichž hrál hlavní roli zmíněný André Claveau (OSUD SE BAVÍ – Le destin s'amuse, 1946; JEDINÝ DEN S VÁMI – Un jour avec vous, 1952).

I když je Louiguy autorem zhruba 250 písní, na přelomu 40. a 50. let se začal věnovat hlavně komponování filmové hudby. Významnou spolupráci navázal například s režisérem Sachou Guitrym, pro nějž napsal hudbu celkem k šesti filmům (JED – La poison, 1951; ŽIVOT POCTIVÉHO ČLOVĚKA – La vie d'un honnete homme, 1953). Žánrově nebyl Louiguy vyhraněný, psal pro kriminálky i komedie, jeho hudba doprovodila i řadu krátkometrážních snímků. Podílel se také na vzniku hudebního vydavatelství Hortensia, které si vytklo za cíl uvádět na trh filmovou hudbu těsně po premiérách filmů v kinech.

Z řady režisérů, s nimiž Louiguy spolupracoval, vyniká proslulý tvůrce kriminálek a justičních dramat André Cayatte. Jejich prvním společným filmem byla kriminálka ČERNÝ SPIS (Le dossier noir, 1955), následovaly další úspěšné tituly jako OKO ZA OKO (Oeil pour oeil, 1957) nebo DVOJSTRANNÉ ZRCADLO (Le miroir à deux faces, 1958). Ke komponování jej přizvali dále režiséři Pierre Schoendoerffer, Robert Vernay nebo Jean Boyer. V polovině šedesátých let se Louiguy začal stahovat do soukromí, jeho poslední práce pro film je spojena opět s André Cayattem (VERDIKT – Verdict, 1974).

Poslední léta života strávil Louiguy v jižní Francii, zemřel v městečku Vence na Azurovém pobřeží 4. dubna 1991 ve věku 75 let. Zatímco desítky jeho hudebních partitur pro film jsou dnes již zapomenuté, alespoň slavnou La vie en rose si vybudoval nesmrtelný pomník.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1960 U konce s dechem
1951 La poison

Skladatelská filmografie

Filmy

1974 Verdikt
1967 Nuit la plus chaude, La
1966 Enfer sur la plage, L'
La peur et l'amour
1965 Espions à l'affűt
Past na Popelku
1964 Fils de Tarass Boulba, Le
Francoise aneb Život v manželství
Requiem pour un caïd
1963 Jean-Marc aneb Život v manželství
Meč a váhy
Un soir... par hasard
1962 Que personne ne sorte
1961 Peau et les os, La
1960 Le Passage du Rhin
Les tortillards
Monsieur Suzuki
Mourir d'amour
Nymphettes, Les
Septième jour de Saint-Malo, Le
1959 Drôles de phénomènes
Du rififi chez les femmes
Pêcheur d'Islande
Ramuntcho
1958 Amour, autocar et boîtes de nuit
Miroir à deux faces, Le
Suivez-moi jeune homme
1957 Kolo
Oeil pour oeil
Vacances explosives!
1956 Fernand cow-boy
1955 Frou-Frou
Hrdinové jsou unavení
La Madone des sleepings
Le dossier noir
Milord l'Arsouille
Pas de coup dur pour Johnny
Passion de femmes
1954 Par ordre du tsar
Pařížské předměstí
Tournant dangereux, Le
1953 Boum sur Paris
Interdit de séjour
Jeunes mariés
Le Petit Jacques
Ma femme, ma vache et moi
Tourbillon
Tournée des Grands Ducs, La
Vie d'un honnęte homme, La
1952 Je l'ai été trois fois
Les surprises d'une nuit de noces
Plus heureux des hommes, Le
Un jour avec vous
1951 Adhémar ou le jouet de la fatalité
Boniface Somnambule
Coeur-sur-Mer
Dakota 308
Demain nous divorçons
La poison
Table-aux-Crevés, La
Tu m'as sauvé la vie
1950 Atomique Monsieur Placido, L'
Bille de clown
Homme de la Jamaïque, L'
Le Trésor de Cantenac
1949 Bataille du feu, La
Dernière heure, édition spéciale
L´Héroïque Monsieur Boniface
On n'aime qu'une fois
Toâ
Valse brillante
1948 Cité de l'espérance
Et dix de der
Jo-la-Romance
Neuf garçons, un coeur
Souvenirs ne sont pas à vendre, Les
1947 Destin s'amuse, Le
La Vie en rose
Un flic
1946 Ploum ploum tra la la
Rose de la mer, la
Trente et quarante
1945 Sám v noci

TV seriály

1965 Bob Morane (TV seriál)

Host

TV pořady

1954 La joie de vivre (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky