Reklama

Reklama

Radúz Činčera

Radúz Činčera

nar. 17.06.1923
Brno, Československo

zem. 28.01.1999 (75 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Zajímavosti (6)

Kinoautomat: Člověk a jeho dům (1967)

  • Vo chvíli, keď si Kinoautomat vzal na paškál kritik Rudého práva Jan Kliment, ktorý vôbec nepochopil humorný základ filmu a skritizoval ho za to, že aj keď je divákovi daná možnosť voľby, vždy je rozhodnuté zaňho. Taká myšlienka príliš pripomínala chovanie komunistického aparátu, ktorý navyše nemal príliš v láske osobnosti stojace za projektom. Propagácia filmu bola vtedy znížená na minimum, premietania sa postupne skracovali a na nátlak komunistov sa v roku 1972 musel Radúz Činčera so svojím dielom rozlúčiť. (Raccoon.city)

Kinoautomat: Člověk a jeho dům (1967)

  • Pojem duševné vlastníctvo pre komunistickú garnitúru nič neznamenal a film si prostredníctvom Československého státního filmu privlastnila. O zakúpenie práv sa bili Paramount Pictures či Universal Pictures a z Radúza Činčeru by sa v normálnej krajine stal milionár, avšak komunisti rozhodli inak. Kinoautomat nepredali veľkým firmám, ale akejsi neveľmi významnej zahraničnej produkcii, ktorej štát dlhoval peniaze. A to značne pod cenu a s vidinou toho, že je tým celý projekt zatratený. (Raccoon.city)

Boris Masník

  • Na své začátky na poli trikařiny už coby zasloužilý mistr vzpomínal: "Pořád jsem se potácel mezi technikou a kumštem, takže viděno dnešníma očima, jinde jsem skončit nemohl. Na jednu stranu mě bavila letadýlka a modelařina obecně, na druhou stranu mě zajímala fotografie a kreslení. Navíc si uvědomte, v jaké jsem vyrůstal rodině: otec léta šéfoval našemu animovanému filmu a byl viceprezidentem ASIFY, takže jsem jako malý kluk osobně potkal Normana McLarena a spoustu dalších skvělých osobností, matka byla kresličkou v animovaném filmu, jeden strejda významný animátor u Břetislava Pojara, druhý strejda kameraman u kresleného filmu... nebylo úniku. Přesto ta cesta nebyla přímočará, po absolvování animovaného filmu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové mi sice Miloš Jágr, tehdejší vedoucí katedry, volal s tím, že na Barrandově zemřel Vladimír Dvořák, který tam léta dělal trikového výtvarníka, a jestli by mě taková práce nezajímala, že bych se na ni hodil. Nakonec jsem se ale na Barrandov dostal jinak. Radúz Činčera točil experimentální animovaný film s ekologickým námětem Milost o tom, jak živé květiny bojují se smetištěm. Hlavní animátor musel z filmu kvůli rodinným problémům odstoupit, takže mi zavolala produkční, jestli jsem prý na škole někdy animoval předměty. Váhavě jsem odpověděl, že ano, ačkoliv jsem nikdy nic takového nedělal, v domnění, že je to stejně nabídka na dlouhé lokty, jenže ona mi řekla: "Tak fajn, ráno máte u domu taxíka, uděláte zkušební záběr." Tak mě dovezli na Barrandov a já vůbec poprvé vešel do profiatelieru - obrovské smetiště, velikánské loutky... Udělal jsem zkušební záběr, vyvolali ho a druhý den mi zavolali, že mě berou. Byla to příšerná a zároveň nádherná práce. Celý den jsem animoval na silonu pikslu na svahu, silon se mi odpoledne přetrhl, piksla všechno zničila a já druhý den ráno mohl začínat znova. Výsledek se nicméně docela povedla a kameraman Jirka Rumler, který tehdy trikům na Barrandově víceméně šéfoval, mě začal přemlouvat, abych u nich zůstal. Ale já dlouho odolával, měl jsem představu vlastní autorské činnosti. Utáhli mě až na to, když mi řekli, že sem tam udělám nějaký projekt, ale jinak budu mít spoustu času na vlastní práci. Tak jsem to podepsal a stalo se přesně to, co si myslíte: od té doby jsem neudělal vlastního vůbec nic!" (NIRO)

Režisér

Herec

Dokumentární
2018

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu (TV film) - a.z.

1993

GEN - Galerie elity národa (seriál)

Scenárista

Host

Reklama

Reklama