foto

Marion Davies

  • nar. 3.1.1897
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 22.9.1961 (64 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodila se jako Marion Cecilia Douras v newyorském Brooklynu. Byla nejmladší z pěti dětí – měla tři starší sestry Rose, Reine a Ethel a bratra Charlese, který utonul, když mu bylo 15 let.. Její otec Bernard byl newyoyrským právníkem a soudcem. Sestry si později změnily příjmení na Davies, protože usoudily, že v New Yorku plném imigrantů bude lepší mít britsky znějící příjmení. Marion byla vzdělávána v klášteře. V roce 1916 začala Marion působit jako jedna ze Ziegfeldových děvčat v Ziegfeld Follies a v témže roce se také poprvé objevila v televizi, a to v pořadu o módě.

Její první filmová role přišla o rok později a to ve snímku RUNAWAY, ROMANY. Scénář k němu si napsala Marion sama a režíroval ho její švagr, prominentní broadwayský producent George W. Lederer. Podařilo se jí upoutat pozornost a v následujícím roce se objevila už ve třech filmech. Ztvárňovala nepříliš vážné komediální role a brzy se stala velmi obsazovanou herečkou. Od roku 1918 se během následujících 10 let objevila ve třicítce filmů, průměrně tedy ve třech filmech za rok. Zahrála si mimo jiné například s Charlie Chaplinem v jeho komedii POUTNÍK z roku 1923, o dv aroky později ji mohli divíci vidět v hostorickém romantickém dramatu BEN HUR.

V průběhu 20. let byla její filmová kariéra bohužel zastíněna jejím vztahem s ženatým tiskovým magnátem Williamem Randolphem Hearstem. Hearst poté vytvořil studio Cosmopolitan Pictures, které produkovalo filmy, ve kterých Marion hrála. Měl to být krok, který by posunul její kariéru kupředu, ale ve svých pamětech, které Marion publikovala pod názvem The times we had Marion uvádí, že tyto snahy měly na její kariéru spíše negativní dopad. Hearst rád vídal Marion v drahých kostýmních filmech, ale Marion se přesto stále objevovala i v komediích jako TILLIE THE TOILER, THE PATSY nebo SLEČNA PEGGY V POKUŠENÍ (1928).

S příchodem zvukového filmu Marion znervózněla, neboť se jí nikdy nepodařilo zcela překonat koktavost, která jí trápila od dětství. Přechod ke zvukovému filmu ale nakonec zvládla úspěšně a v průběhu 30. let se objevila v několika komediích a muzikálech jako například MARIANNE, NOT SO DUMB, POLLY OF THE CIRCUS, GOING HOLLYWOOD. Její milenec Hearst se Marion snažil protlačit do vážných dramatických rolí namísto rolí komediálních, které byly její doménou. Pokoušel se například přesvědčit Irvinga Thalberga, aby Marion obsadil do hlavní role snímku MARIE ANTOINETTA, Irving ale nakonec dal tuto roli své ženě Normě Shearer. Když poté Norma Shearer získala i další hlavní ženskou roli, o kterou se ucházela i Marion, přestal Hearst novinářsky podporovat Thalberga a MGM a přesunul svou podporu ke společnosti Warner Brothers. Zde Marion ve 30. letech natočila ještě několik filmů jako PAGE MISS GLORY, CAIN AND MABEL a také svůj poslední film EVER SINCE EVE z roku 1937.

Poté Marion odešla do hereckého důchodu a několik desítek let žila s Hearstem. Nikdy se však nevzali, neboť Hearstova manželka se odmítala dát rozvést. Ačkoli byl Hearst ženatý, byl vůči Marion extrémně žárlivý a majetnický. Hearst zemřel v srpnu roku 1951 a pouhých 10 týdnů po jeho smrti se Marion provdala v Las Vegas za Horace Browna. Nebylo to šťastné manželství, Horace svoji manželku podporoval v pití. Marion podala dvakrát žádost o rozvod, ale nikdy ho nedotáhla do konce. Ke konci svého života se Marion intenzivně věnovala charitě a založila nadaci na podporu boje proti dětským nemocem. Během 50. let jí lékaři diagnostikovali rakovinu čelisti, kvůli které se Marion podrobila operaci, která se zdála být úspěšná. Přesto Marion nakonec v roce 1961 na rakovinu zemřela.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Filmy

2013 Short and Spicy Skits from the Other Side of Hollywood: The Home Movies of William Randolph Hearst - a.z.
1983 Zelig - a.z.
1937 Ever Since Eve
1936 Cain and Mabel
Hearts Divided
1935 Page Miss Glory
Pirate Party on Catalina Isle
1934 Operator 13
1933 Going Hollywood
Peg o' My Heart
1932 Blondie of the Follies
Polly of the Circus
1931 Five and Ten
It's a Wise Child
The Bachelor Father
The Christmas Party
1930 Not So Dumb
The Florodora Girl
1929 Hollywood Revue
Marianne
Marianne
1928 Cardboard Lover, The
Five O'Clock Girl, The
Slečna Peggy v pokušení
The Patsy
1927 Fair Co-Ed, The
Quality Street
The Red Mill
Tillie the Toiler
1926 Beverly of Graustark
1925 Ben Hur
Lights of Old Broadway
Zander the Great
1924 Janice Meredith
Yolanda
1923 Adam and Eva
Little Old New York
Poutník
1922 Beauty's Worth
The Bride's Play
The Young Diana
When Knighthood Was in Flower
1921 Buried Treasure
Enchantment
1920 April Folly
The Restless Sex
1919 Dark Star, The
Getting Mary Married
The Belle of New York
The Cinema Murder
1918 Cecilia of the Pink Roses
The Burden of Proof
1917 Runaway, Romany

Dokumentární

2015 Leslie Howard: The Man Who Gave a Damn - a.z.
2004 Checking Out: Grand Hotel - a.z.
1964 The Big Parade of Comedy - a.z.
1963 Hollywood Without Make-Up - a.z.
Hollywood: The Great Stars (TV film) - a.z.
1961 Hollywood: The Golden Years (TV film) - a.z.
1937 Screen Snapshots Series 17, No. 1 - a.z.
1936 Screen Snapshots Series 16, No. 3
1935 A Dream Comes True
1930 Screen Snapshots Series 9, No. 23
1926 Screen Snapshots, Series 6, No. 14
1923 Screen Snapshots, Series 3, No. 21
1922 A Trip to Paramountown
1921 Screen Snapshots, Series 1, No. 23
Screen Snapshots, Series 2, No. 9-F
1920 Screen Snapshots, Series 1, No. 15

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1917 Runaway, Romany

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace