foto

Alexandre Arcady

  • nar. 17.3.1947 (71 let)
    Alžír, Alžírsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Arcady, vlastním jménem Arcady Brachlianoff, pocházel z bývalé francouzské kolonie Alžírsko, od mládí žil ve Francii, koncem 60. let se začal prosazovat jako příležitostný herec a následně přijal umělecké jméno Alexandre Arcady. Jeho režijním debutem byla hořká komedie k tématu alžírského přistěhovalectví do Francie v 60. letech LE COUP DE SIROCCO (1979); Arcady byl k tomuto filmu také autorem scénáře, film však neměl valný ohlas. Také další Arcadyho filmy se obracely k alžírské tématice, například LE GRAND CARNAVAL (1983) v hlavní roli s Philippem Noiretem těžil z tématu americké okupace Alžíru za druhé světové války.

Až se čtvrtým filmem se dostavil výjimečný úspěch založený na více faktorech – šlo o komedii s mezinárodně srozumitelným tématem, scénáristická spolupráce uznávaného Francise Vebera a participace hvězdy první velikosti (Jean-Paul Belmondo) zajistily filmu BEZVA FINTA (Hold-Up, 1985) ohlas i v zahraničí. Úspěšný byl i další film POSLEDNÍ LÉTO V TANGERU (Dernier été à Tanger, 1986), i když se toto kriminální drama odehrávalo opět v Alžírsku. Také nadále točil Arcady kriminální dramata, vesměs s účastí slavných herců (například Sophie Marceau), další větší úspěch zaznamenal dojemný příběh ŘEKNI MI SVÉ ANO (Dis moi oui, 1995). Zajímavý byl také film K (K, 1997), který se retrospektivně vracel do druhé světové války a hromadnému vyvražďování Židů. Zatím posledním Arcadyho filmem je TU PEUX GARDER UN SECRET? (2008).

Manželkou Alexandra Arcadyho je filmová kritička Marie-Jo Jouan; jejich syn Alexandre Jouan Arcady (*1978) začínal jako dětský herec v otcových filmech, nyní je režisérem a producentem.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1972 Tehdy nám bylo dvacet

TV seriály

2012 Signé Mireille Dumas (TV seriál)
1969 Cravache d'or, La (TV seriál)
Les cent livres des hommes (TV seriál)

Dokumentární

2005 L'hebdo cinéma (TV seriál)

TV pořady

2015 Au fil de la nuit (TV pořad)
2011 Zemmour & Naulleau (TV pořad)
2008 Au Field de la nuit (TV pořad)
Ma plus belle émotion de tournage (TV pořad)
2005 Mon plus grand moment de cinéma (TV pořad)
2000 L'invité (TV pořad)
1998 Tout le monde en parle (TV pořad)
Vivement dimanche prochain (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace