foto

Alexander Mackendrick

  • nar. 8.9.1912
    Boston, Massachusetts, USA
  • zem. 22.12.1993 (81 let)
    Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americký rodák ze skotskými předky, ve Skotsku také strávil mládí. Vystudoval Glasgovskou školu umění. Pracovat začal jako grafik na animovaných reklamních filmech. V polovině čtyřicátých let začal natáčet krátké dokumentární filmy podle vlastních scénářů. Roku 1948 byl natočeno podle jeho scénáře historické drama SARABAND FOR DEAD LOVERS. Film byl nominován na Oskara a potvrdil Mackendrickovy kvality scénáristy.

O rok později překvapil v roli režiséra. Vybral si scénář Comptona Mackenziho a natočil v anglické produkci komedii MOŘE WHISKY! Ve filmu se kromě angličtiny hovoří i tehdejší skotskou gaelštinou. Roku 1955 natočil PĚT LUPIČŮ A STARÁ DÁMA. Kameramanem filmu byl Otto Heller. (ANTON ŠPELEC OSTROSTŘELEC, NEZLOBTE DĚDEČKA, HEJ-RUP, BÍLÁ NEMOC či DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ) Následovalo pozvání (pro Mackendricka návrat, měl americký pas, ale budil údiv jasnou ostrovní angličtinou) do Států a roku 1957 první hollywoodský film SLADKÁ VŮNĚ ÚSPĚCHU s Burtem Lancasterem a Tony Curtisem.

Ve Státech šel sice platově nahoru, ale byl svázán pokyny produkce a jeho filmy sázely na komerci. Nebyl již nikdy tak úspěšný, jako ve svém britském období. Kromě filmování zastával akademický post v Kalifornském institutu umění. (California Institute of the Arts, zkráceně CalArts) Posledním filmem jeho kariéry byl NEDĚLEJTE ZMATEK, kde roli Malibu hrála později brutálně zavražděná Sharon Tate. Alexander Mackendrick natočil devět filmů. Roku 1952 obdržel na filmovém festivalu v Benátkách Zvláštní cenu za film MANDY.

skipi

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

1997 A Personal History of British Cinema by Stephen Frears (TV film)
1968 Tuesday's Documentary (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace