foto

Norman Mailer

  • nar. 31.1.1923
    Long Branch, New Jersey, USA
  • zem. 10.11.2007 (84 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Opravdu dobrý román nemusí nic říkat. Má schopnost stimulovat mysl a ducha lidí, kteří s ním přijdou do styku."

Americký spisovatel, novinář a scenárista Norman Mailer se narodil 31. ledna 1923 na Long Branch (New Jersey) do židovské rodiny. Vyrůstal s mladší sestrou Barbarou v newyorském Brooklynu, kam se rodina v roce 1927 přestěhovala. Po absolvování místní chlapecké střední školy studoval letecké inženýrství na Harvardu, kde graduoval v roce 1943. Po ukončení studií narukovat do americké armády a v následujících letech se účastnil bojů v Tichomoří. Po ukončení druhé světové války zahájil studium na pařížské Sorboně a v roce 1948 vyšla jeho první kniha, válečný román Nazí a mrtví, kterou vytvořil na základě vlastních zážitků. Román dosáhl milionových nákladů a Mailera zasáhla vlna obrovské popularity.

V roce 1951 vydal další román, Pobřeží barbarů, kde zachycuje atmosféru meccarthyovského období a v roce 1955 román Obora, ale oba romány nezaznamenaly úspěch u kritiky , ani u nakladatelů. Proto se začal angažovat v žurnalistice a v polovině 50. let se stal spoluzakladatelem časopisu The Village Voice. V roce 1959 na sebe upozornil sbírkou esejí Dělám si reklamu, kde se zabývá tématy jako politika, sex, drogy, vlastní tvorba a tvorba ostatních autorů. V průběhu 60. let rozšířil svou tvorbu také na psaní publicistických a esejistických knih, kterých napsal více jak dvacet titulů. K románové tvorbě se vrátil v roce 1965 titulem Americký sen. O dva roky později představil román Co děláme ve Vietnamu. V roce 1968 vyšel titul Armády noci, za kterou Mailer získal Pulitzerovu cenu i Národní knižní cenu. Následují romány Miami a obléhání Chicaga (1969), Oheň na Měsíci (1970), Zajatci sexu (1971), Marilyn (1973) a Katova píseň (1979) za který obdržel druhou Pulitzerovu cenu. V roce 1983 vydal ještě romány Dávné večery a Drsní chlapi netančí. Netradiční pohled na postavu Adolfa Hitlera zpracoval ve svém posledním románu Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak.

Koncem 60. let se zaměřil na další činnost a tou bylo natáčení filmů. V roce 1968 natočil snímek WILD 90 a BEYOND THE LAW a o dva roky později se uvedl snímkem MAIDSTONE. Také se podílel na několika zfilmováních jeho románů a za KATOVU PÍSEŇ, kterou pro televizi natočil v roce Lawrence Schiller byl Mailer nominován na cenu Emmy. Z dalších jeho zfilmovaných románů jsou například NAZÍ A MRTVÍ Raoula Walshe, nebo AMERICKÝ SEN Roberta Gista. Jako herec se mimo jiné představil například ve snímku Miloše Formana RAGTIME, nebo v jedné epizodě seriálu "GILMOROVA DĚVČATA".

Norman Mailer byl nadmíru kontroverzní osobnost. Za svůj bouřlivý život se stačil šestkrát oženit a zplodit osm dětí. Několikrát stanul před soudem kvůli bití manželek, experimentoval se skupinovým sexem a drogami. Několikrát se dostal do konfliktu s policií a novináři. Proslavil se také ostrými výhradami vůči americké moci. Dvakrát neúspěšně kandidoval na starostu New Yorku. Zemřel 10. listopadu 2007 na selhání ledvin v manhattanské nemocnici ve věku 84 let.

Petr "contrastic" Kubíček

Spisovatelská filmografie

Filmy

2000 Time of Her Time - povídka
1987 Drsňáci netančí - kniha
1982 Executioner's Song, The (TV film) - kniha
1958 The Naked and the Dead - kniha

Scenáristická filmografie

Filmy

1987 Drsňáci netančí
1982 Executioner's Song, The (TV film)

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace