foto

Norman Mailer

  • nar. 31.1.1923
    Long Branch, New Jersey, USA
  • zem. 10.11.2007 (84 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

"Opravdu dobrý román nemusí nic říkat. Má schopnost stimulovat mysl a ducha lidí, kteří s ním přijdou do styku."

Americký spisovatel, novinář a scenárista Norman Mailer se narodil 31. ledna 1923 na Long Branch (New Jersey) do židovské rodiny. Vyrůstal s mladší sestrou Barbarou v newyorském Brooklynu, kam se rodina v roce 1927 přestěhovala. Po absolvování místní chlapecké střední školy studoval letecké inženýrství na Harvardu, kde graduoval v roce 1943. Po ukončení studií narukovat do americké armády a v následujících letech se účastnil bojů v Tichomoří. Po ukončení druhé světové války zahájil studium na pařížské Sorboně a v roce 1948 vyšla jeho první kniha, válečný román Nazí a mrtví, kterou vytvořil na základě vlastních zážitků. Román dosáhl milionových nákladů a Mailera zasáhla vlna obrovské popularity.

V roce 1951 vydal další román, Pobřeží barbarů, kde zachycuje atmosféru meccarthyovského období a v roce 1955 román Obora, ale oba romány nezaznamenaly úspěch u kritiky , ani u nakladatelů. Proto se začal angažovat v žurnalistice a v polovině 50. let se stal spoluzakladatelem časopisu The Village Voice. V roce 1959 na sebe upozornil sbírkou esejí Dělám si reklamu, kde se zabývá tématy jako politika, sex, drogy, vlastní tvorba a tvorba ostatních autorů. V průběhu 60. let rozšířil svou tvorbu také na psaní publicistických a esejistických knih, kterých napsal více jak dvacet titulů. K románové tvorbě se vrátil v roce 1965 titulem Americký sen. O dva roky později představil román Co děláme ve Vietnamu. V roce 1968 vyšel titul Armády noci, za kterou Mailer získal Pulitzerovu cenu i Národní knižní cenu. Následují romány Miami a obléhání Chicaga (1969), Oheň na Měsíci (1970), Zajatci sexu (1971), Marilyn (1973) a Katova píseň (1979) za který obdržel druhou Pulitzerovu cenu. V roce 1983 vydal ještě romány Dávné večery a Drsní chlapi netančí. Netradiční pohled na postavu Adolfa Hitlera zpracoval ve svém posledním románu Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak.

Koncem 60. let se zaměřil na další činnost a tou bylo natáčení filmů. V roce 1968 natočil snímek WILD 90 a BEYOND THE LAW a o dva roky později se uvedl snímkem MAIDSTONE. Také se podílel na několika zfilmováních jeho románů a za KATOVU PÍSEŇ, kterou pro televizi natočil v roce Lawrence Schiller byl Mailer nominován na cenu Emmy. Z dalších jeho zfilmovaných románů jsou například NAZÍ A MRTVÍ Raoula Walshe, nebo AMERICKÝ SEN Roberta Gista. Jako herec se mimo jiné představil například ve snímku Miloše Formana RAGTIME, nebo v jedné epizodě seriálu "GILMOROVA DĚVČATA".

Norman Mailer byl nadmíru kontroverzní osobnost. Za svůj bouřlivý život se stačil šestkrát oženit a zplodit osm dětí. Několikrát stanul před soudem kvůli bití manželek, experimentoval se skupinovým sexem a drogami. Několikrát se dostal do konfliktu s policií a novináři. Proslavil se také ostrými výhradami vůči americké moci. Dvakrát neúspěšně kandidoval na starostu New Yorku. Zemřel 10. listopadu 2007 na selhání ledvin v manhattanské nemocnici ve věku 84 let.

Petr "contrastic" Kubíček

Spisovatelská filmografie

Filmy

2000 Time of Her Time - povídka
1987 Drsňáci netančí - kniha
1982 The Executioner's Song (TV film) - kniha
1958 The Naked and the Dead - kniha

Scenáristická filmografie

Filmy

1987 Drsňáci netančí
1982 The Executioner's Song (TV film)

Režijní filmografie

Host

TV pořady

1999 maybrit illner (TV pořad)
1969 The David Frost Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky