foto

Tony Halme

  • nar. 6.1.1963
    Helsinki, Finsko
  • zem. 8.1.2010 (47 let)
    Helsinky, Finsko

Biografie

Finský politik, sportovec, wrestler, herec a zpěvák Tony Christian Halme byl poslancem finského parlamentu a zastupoval stranu Pravých Finů jako nezávislý politik.

Tony prožil dětství v Helsinkách,kde trénoval atletiku, házenou, fotbal a lední hokej. Během dospívání začal se silovým tréninkem a vzpíráním. Díky častým a dobře zdokumentovaným barovým rvačkám a boxerským úspěchům se ho brzy trenérsky ujal wrestler Verne Gagne. Od roku 1990 působil v japonské wrestlerské organizaci, kde získal zkušenosti i úspěch, aby od roku 1994 zápasil pod slavnou WWF pod ringovým jménem Ludvig Borga.

Ve WWF se blýskl zápasy se slavnými wrestlery jako Lex Luger, Razor Ramon, Bam Bam Bigelow, Undertaker, Yokozuna, nebo Shawn Michaels. Během jednoho zápasu si však zlomil kotník, což ho nakonec přinutilo odejít do soutěže CWA, kde působil následující dva roky, kde si udržel titul šampióna v těžké váze déle než rok. Roku 1997 zkusil štěstí v UFC, ovšem bez znatelného úspěchu. Souboj, který prohrál s Randy Couturem, trval 56 sekund.

Během své parlamentní kariéry se okázale blýskl, když finskou prezidentku Tarju Halonenovou označil za lesbičku. Následoval obrovský rozruch, protože finská média považovala prohlášení za osobní útok na Halonenovou. Halme se v té době oženil a náhle rozvedl se svou ženou Katjou Talusovou, jelikož měl na lýtku nacistické tetování Schutzstaffel. V roce 2003 vystřelila v Halmeově bytě zbraň. Nikdo se nezranil, ale zbraň byla bez licence. Halme měl v krvi nález.. I když pár dní předtím měl boxerský zápas a užíval léky proti bolesti na předpis, jeho krev navíc obsahovala amfetaminy a v bytě se našly nelegální steroidy. Halme dostal čtyřměsíční podmínku a pokutu, ale nadále sloužil jako poslanec za stranu Pravých Finů. V roce 2006 byl odsouzen za řízení pod vlivem.

Roku 2006 byl nedobrovólně odvlečen do psychiatrické léčebny, kvůli deliriu způsobeném nadměrným užíváním alkoholu. Diagnostikovali mu cirhózu a akutní pankreatitidu. Po několikaměsíční nemocenské odešel na konci volebního období do invalidního důchodu. 8. ledna 2010, dva dny po jeho 47. narozeninách, se zastřelil nelicencovanou zbraní. Jeho tělo bylo nalezeno o dva dny později. Halme napsal několik knih a zahrál si i vedlejší role v několika známých filmech.

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Filmy

2003 Kohtalon kirja (studentský film)
2001 Ponterosa
1998 Ať to stojí co to stojí
1996 Američtí tygři
1995 Smrtonosná past 3
Zhong Guo long
Úder pěstí
1994 Americký kickboxer: Zápas smrti
1991 Master Demon, The

TV seriály

1995 My Secret Summer (TV seriál)

Dokumentární

2010 Afro-Suomen historia (TV seriál) - a.z.
2001 Ankara unelma

Host

TV pořady

2012 WWE Saturday Morning Slam (TV pořad)
2010 Lamastalgia (TV pořad)
2005 Pressiklubi (TV pořad)
2004 Ruben & Joonas (TV pořad)
Suoraa huutoa! (TV pořad)
TWU (TV pořad)
2003 Harakanpesä (TV pořad)
Persona non grata (TV pořad)
Vaarallinen risteys (TV pořad)
2002 Hyppönen Enbuske Experience (TV pořad)
Yokotai (TV pořad)
2001 Randström & Co (TV pořad)
1999 Joonas Hytönen show (TV pořad)
1998 Uutisvuoto (TV pořad)
1993 Gladiaattorit (TV pořad)
1984 WWF Superstars of Wrestling (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky