foto

Maria Grazia Buccella

  • nar. 15.8.1940 (80 let)
    Milán, Itálie

Biografie

Jednou z mnoha italských umělkyň, jejichž dráhu odstartovala účast v soutěži krásy, je italská herečka a zpěvačka Maria Grazia Buccella. Narodila se v Miláně a již jako dítě se objevila v několika francouzských filmech natáčených v Itálii. Po úspěchu v soutěži Miss Itálie byla v roce 1959 i finalistkou na Miss Universe. Kromě následující kariéry fotomodelky se začala uplatňovat i před kamerou a od počátku šedesátých let hrála v několika filmech ročně, kromě Itálie točila často i ve Francii.

Po boku velkých hvězd se objevila v několika komediích úspěšných režisérů jako byl Vittorio de Sica (BOOM – Il boom, 1963) nebo Dino Risi (GAUČ – Il gaucho, 1965), s Jeanem Maraisem hrála ve francouzsko-italském filmu GENTLEMAN Z COCODY (Le gentleman de Cocody, 1964), nevyhnula se ani nutné účasti v dobově populárním žánru sandálu a meče (PÁD ŘÍMA – Il crollo di Roma, 1962), později to byly i mezinárodně obsazené špionážní filmy (THE DIRTY GAME, 1965; DVĚ LETENKY DO MEXIKA – Deux billets pour México, 1967). Byla jednou z uchazeček o roli Dominique v bondovce THUNDERBALL (1965), tu ale nakonec dostala bývalá francouzská Miss Claudine Auger. Maria Grazia Buccella se ale vzápětí zviditelnila účastí v historické parodii BRANCALEONOVA ARMÁDA (L′armata Brancaleone, 1965) nebo ve slavné de Sicově komedii HON NA LIŠKU (Caccia alla volpe, 1966).

Koncem šedesátých let se Maria Grazia Buccella pokusila prorazit i jako zpěvačka, nahrála několik gramofonových desek, v tomto ohledu však její tvorba nepřesahovala dobový průměr. Několik větších hereckých příležitostí jí ve svých lechtivých komediích poskytl Pasquale Festa Campanile (NEVĚRA PO ITALSKU – Adulterio all′italiana, 1966; KAM JDEŠ ÚPLNĚ NAHÁ? – Dove vai tutta nuda?, 1969). Uznání v oboru filmového herectví dosáhla až ve spolupráci s režisérem Lucianem Salce, jejich první společný film VZAL JSEM SI TĚ Z LEGRACE (Ti ho sposato per allegria, 1968) jí vynesl Stříbrnou stuhu za výkon ve vedlejší roli od Italského syndikátu filmových novinářů. Jejím sólovým vystoupením pak byla role venkovské dívky, která se stane populární zpěvačkou v komedii UŽ DOST OBDIVOVÁNÍ (Basta guardarla, 1970), opět v režii Luciana Salce.

Po boku Terence Hilla se objevila ve španělsko-italském westernu MSTITEL TRINITY (La collera del vento, 1970), v sedmdesátých letech ale její popularita začala uvadat, hrála ještě v několika průměrných filmech i televizních seriálech. Stále se sice objevovala na předních stránkách časopisů, v televizi vystupovala jako zpěvačka, doba slávy šedesátých let ale byla tatam. Až po dlouhé přestávce ji pak znovu diváci mohli vidět ve filmu HOTEL OTELLO (2000).

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky