foto

Mark Osborne

  • nar. 17.9.1970 (49 let)
    Trenton, New Jersey, USA

Biografie

Mark Osborne vděčí za bezmezně nápaditý přístup k filmování svému uměleckému vzdělání. Umění studoval na Pratt Institute v New Yorku a vysokoškolský diplom za animaci získal na Institute of the Arts v Kalifornii.

Filmy začal dělat už na střední škole, ale až na vysoké se začal naplno věnovat animování. Jeho závěrečná vysokoškolská práce, film Greener se promítal na více než 40 filmových festivalech po celém světě.

Pracoval jako asistent na Institute of the Arts a zárověň realizoval vlastní filmové projekty. Patří mezi ně krátký animovaný snímek More, který ač zamýšlen jako malý nezávislý projekt, se stal prvním animovaným filmem promítaným na velkém plátně. Film byl nominovaný na Oscara a promítal se na více než 150 festivalech, kde posbíral mnohá ocenění. Díky tomuto filmu si Marka Osborna všimlo studio DreamWorks a odtud už byl jen kousek k práci na Kung Fu Pandě.

Kromě toho pracoval pro televize TBS, E! Entertainment Television, Cartoon Network a Nickelodeon a režíroval televizní reklamy a hudegní klipy. Jeho režisérským debutem byl nízkorozpočtový, nezávislý film Dropping Out s Osbornovým bratrem Kentem v hlavní roli.

Mezi další režisérské počiny patří například animovaný televizní seriál Spongebob Squarepants. V současné době pracuje na krátkém filmu The Better Half, na který získal grant z prestižní Guggenheimovy nadace.

Zdroj: Bontonfilm

Režijní filmografie

Filmy

2015 Malý princ
2008 Kung Fu Panda
2000 Dropping Out
Short 7: Utopia
1998 More
1994 Alapalooza: The Videos

Hudební videoklipy

1996 'Weird Al' Yankovic: The Videos (hudební videoklip)

Video kompilace

2003 'Weird Al' Yankovic: The Ultimate Video Collection (video kompilace)

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1998 More

Fanoušci tvůrce