foto

Yeh Fang

Biografie

Čínský herec, režisér, kaskadér, akční choreograf, spisovatel, scenárista, producent a produkční manažér Yeh Fang, známý také jako Fong Yau, se narodil v Číně roku 1939. Svou první roli ztvárnil v komerčně úspěšném Return of the One-Armed Swordsman (1969) s Wangem Yu. Cheh Chang, který Yeh Fanga přivedl k Shaw Brothers, ho zde obsadil do role černého šermíře. Následovala hlavní role v The Bloody Fists (1972) s Kuan Tai Chenem a v Ninja Terminator (1972), kde zdatně sekunduje Wai Man Chanovi. Přichází další velké role v Tough Guy (1972) s Likem Cheungem, nebo role thaiboxera Chalabaha, kterou utkvěl v The Bloody Fight (1972).

Jackie Chanovi asistoval Yeh Fang u akční choreografie ve vyhledávaném kung fu snímku Freedom Strikes a Blow (1973) s Bolo Yeungem a Wai Man Chanem, zde ztvárnil skvěle úlohu gangsterského bosse. V témže roce získává hlavní roli v raritce The Black Belt (1973) s Likem Cheungem, dále v Tiger (1973) a Black Guide (1973) obojí s Bolo Yeungem, ale taky v kriminálce Killer in the Dark (1973), kde ztvárnil seriového vraha žen. Akční choreografii s Bolo Yeungem dirigoval v The Greatest Thai Boxing (1974), kde má i hlavní roli. Často natáčel s Wai Man Chanem, Likem Cheungem, Bolo Yeungem a Brucem Leungem, tzn., že subžánr bruceploitation, mu nebyl cizí a do konce 70.let v něm často pobýval. Mezitím koordinoval akční choreografii Meg Lamové v The Gambler (1977) a menší úspěch zaznamenal s Ten Magnificent Killers (1979), kde hrál hlavní roli se svými přáteli Bolo Yeungem, Likem Cheungem a Kuan Saiem. Sai Kuanovi svěřil i akční režii, jinak si Yeh Fang snímek sám napsal, režíroval i produkoval.

V 80.letech točí již méně, ale stále ve větších rolích, například v krimitriádě The Club (1981) s Wai Man Chanem, v kultovním snímku Legend of a Fighter (1982) má cameo Sanaky seniora, menší roli má v komerčně úspěšném dramatu Hong Kong, Hong Kong (1983) a zahrál si i v rovněž úspěšných hororech Brutal Sorcery (1983) a Curse (1985). Hrál v komerčně velmi úspěšných akčních limonádách Flaming Brothers (1987), nebo v City on Fire (1987).

V 90.letech se začal znovu věnovat produkci, scénářům a režii svých filmů, ovšem v drsném ratingu III., přesto získával milionové tržby. Jako herce jste Yeh Fanga během 90.let mohli vidět ještě v megaúspěšné peckovačce Gangland Odyssey (1990) s Andy Lauem a Wai Man Chanem, nebo v Godfather's Daughter Mafia Blues (1991) s Fungem Hak On, nepočítáme-li jeho vlastní erotické dramata. Jako herec Yeh Fang ztvárnil jen 50 rolí, ale většina z nich je pamětihodná.

Grand "Epistemolog" Master

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky