foto

Marek Duranský

  • nar. 1992
    Bratislava, Československo

Biografie

Marek Duranský je slovenský cestovatel, dobrodruh, fotograf a nadaný písničkář. Má vystudovaný bakalářský titul z informatiky. Ale jak sám tvrdí, tak kancelářská práce ho nebavila, tak u svého oboru nezůstal a živil se třeba i v hotelu, kde lidem parkoval auto.

Jelikož není sedavý typ, na svoji první cestu se vydal už roku 2014 ve 22 letech, kdy se sám stopem vydal na cestu přes Evropu, která byla dlouhá přibližně  5 700 km a trvající 62 dní. Na útraty během cesty měl pouze 62 euro a cestou si vydělával jako pouliční hudebník zpěvem a hraním na kytaru. U této cesty pořizoval pouze krátká videa na jeho YouTubový kanál „Marek Duranský“ a hlavně deník, ze kterého by chtěl v budoucnu vydat knihu.

Na obrazovkách se poprvé objevuje v roce 2016, kdy se vydává na cestu jako druhý fotograf během expedice v seriálu Trabantem z Austrálie do Asie a ve filmě Trabantem do posledního dechu, kdy v polovině expedice přes Tichomoří nahrazuje člena posádky a výpravu organizovanou Danem Přibáněm dokončuje. Protože tým Dana Přibáně skvěle doplnil, objevuje se na obrazovkách v roce 2019 i v druhé výpravě Žlutého cirkusu, a to v Trabantem z Indie až domů Trabantem tam a zase zpátky, kdy ve výpravě opět působí jako fotograf a se svou kytarou jako písničkář. V obou dvou expedicí je člen a jeden z řidičů polského Fiata 126 Malucha.

Roku 2019 se objevuje i mimo český Žlutý cirkus, a to ve filmu Marka Slobodníka Afrikou na pionýru, kde mění automobil za motocykl Jawa Pionýr a z Banskej Bystrice přejíždí celou Afrikou, a to až na samotný cíp Afriky – Střelkový Mys. Expedice jela na motorkách průměrnou rychlostí 31 km/h a trvala 5 měsíců, během kterých se Marek Duranský nakazil malárií. Nakonec ale expedici ve zdraví a s úspěchem všichni zvládli. V roce 2020 dále vydává na svém kanálu na YouTube miniseriál Cesta za Slobodou s M&M - Po stopách Radka vo Vietname, kdy dokumentuje jak on, Marek Slobodník a parta známých navštíví notoricky známého člena skoro ze všech expedicí Žlutého cirkusu Radoslaw Jona a jejich dvoutýdenní cestu na motorkách po Vietnamu.

montongery

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2017 Trochu inak s Adelou (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky