foto

Yu Li

  • nar. 2.12.1973 (45 let)
    Province Šan-tung, Čína

Biografie

Yu Li se narodila v provincii Šan-tung, nacházející se na severovýchodě nejlidnatější země světa, Číny. Televiznímu průmyslu navykla již v rané době, během níž se na televizních obrazovkách objevovala coby uvaděčka pořadů a televizních inscenací. Po dokončení univerzitního studia se zaměřila na tvůrčí činnost mnoha televizních pořadů a dokumentaristických snímků, vznikajících pod záštitou čínské státní televizní stanice China Central Television (CCTV).

Hned svým prvním režijním snímkem upoutala pozornost filmových kritiků a komerčních médií, neboť zde otevřeně projevovala sklony k lesbickému vztahu dvojice filmových partnerů. Snímek Fish And Elephant byl do své dob prvním čínským snímkem s touto citlivou tématikou. Díky kontroverznímu obsahu byl snímek po určitých obtížích promítán veskrze zahraničnímu publiku. Čínskému publiku byl snímek promítán jen po dobu limitovanou a to ještě se specifickými úpravami, které odmítaly kontroverzní styk dvojice stejného pohlaví. V následném snímku Dam Street (2005) si dokázala prosadit svou a vytvořila naturalisticky citlivý snímek, za nějž získala prestižní ocenění mezinárodního filmového festivalu Deauville Asian Film Festival, Golden Lotus. V roce 2007 se jí povedlo vytvořit citlivý snímek Lost In Beijing, který, nejenom, že se do této doby stal jejím nejvýdělečnějším snímkem, stal se také jejím primárním rozpoznávacím znakem, v němž režisérka kombinuje svůj jedinečný cit pro naturalismus v kombinaci se současnou čínskou sociální problematikou, markantně rozdělující chudé od bohatých. Díky tomu se snímku dostalo částečného omezení komerčního promítání čínskému publiku, a dokonce i v zámoří, kde jej měli diváci možnost shlédnout jen po velmi krátkou dobu.

Překrásným dramatickým snímkem z roku 2010, Buddha Mountain, si režisérka zajistila první příčku mezi nejlepšími promítanými snímky 23. ročníku japonského mezinárodního filmového festivalu, Tokyo International Film Festival 2010. Ve snímku Double Xposure (2012) se jeho autorka opětovně přiklání k proklamované kontroverzi sociálně-intimního vztahu dvojice lidí, kterou ztvárňuje opětovně dosazená čínská herečka Fan Bingbing (Crossed Lines (2007), Shinjuku Incident (2009)), s níž Yu Li do této doby již několikrát spolupracovala. Za dobu svého promítání se snímku dostalo diváckého ohlasu a díky rapidní návštěvnosti přesáhl částku takřka 100 mil. čínských jüanů. Díky tomu se Yu Li stala 52. čínskou filmovou tvůrkyní, které se této částky, v rámci jediného promítaného snímku, podařilo v době komerčního promítání dosáhnout.

Ian "Conspi" Maitner

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2015 Ever Since We Love
2012 Double Xposure - scénář, původní scénář
2011 Buddha Mountain
2007 Ztraceni v Pekingu
2005 Dam Street

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky