Reklama

Reklama

Oscar Marion

Oscar Marion

nar. 02.04.1896
Brno, Morava, Rakousko-Uhersko

zem. 01.03.1986 (89 let)
Mnichov, München (Stadt), Bayern, Západní Německo

Biografie

Oskar Marion (a někdy též uváděn pod jménem Oscar Marion) se narodil 2. dubna 1894 v Králově Poli u Brna jako Oskar Lepka do rodiny lékaře. Po vzoru otce odešel, vybaven češtinou i němčinou, do Vídně studovat lékařství. Po prvním semestru začala první světová válka, do níž byl Oskar Marion odvelen jako sanitář.

Po skončení války se už na medicínu nevrátil a rozhodl se pro herecké povolání. Jako herec začínal ve vídeňském Kommerspielen (Komorní divadlo). Později se nakrátko navrátil do Čech, aby hrál v brněnském Národním divadle a na pražské scéně, zřejmě v Novém německém divadle. A přes tyto scény se dostal až do Berlína, kde působil na několika jevištích.

Zanedlouho mohl svojí statnou postavu, zvláštně řezaný obličej a výraz využít i v německém filmu, kde byl docela často obsazován ve 20. a 30. letech do milovnických rolí, postav mužů z velkého a nízkého světa, gentlemanů, podvodníků, bohémů i hrubiánů, často v melodramatech a v romantických snímcích. Jeho filmografie postupně narostla až na více jak sto rozličných titulů.

Oskar Marion debutoval už v roce 1919 v různorodých německých filmech. Ve filmech z jeho počátků není často zaznamenáno ani jméno jeho role. Roku 1919 se objevil například ve snímcích GEBANNT UND ERLÖST, DAS GEHEIMNIS DES SCHAFOTTS, DIE EIDECHSE, DIE LIEBSCHAFTEN DER KAETHE KELLER a LOLA MONTEZ 2.

Z desítek titulů německé provenience si uveďme FRAUENLIEBE (Apache), FORTUNATO (podvodník Fortunato), DIE RÄTSELHAFTE ZWÖLF (Bob Hill), DAS HANDICAP DER LIEBE (Rodger Cleveland), DIE ROTE NACHT (Fred Harding), DIE MÄNNER DER FRAU CLARISSA (Dr. Steeven), ALEXANDRA (Raoul), JUDTH (Delcourt), QUARANTÄNE (Burns), TARAS BULBA (Andry), FRAUEN, DIE DEN WEG VERLOREN (Erich Lürs), KAMPF UM DIE SCHOLLE (Franz), DIE CZARDASFÜRSTIN (princ Edwin von Weylersheim), VALENCIA (Hans Joachim Nissen), DIE VON DER SCHOLLE SIND (Tony), DER FREMDENLEGIONÄR (Karl Ritter), WATERLOO (poručík Reutlingen), GIGOLO (Valberg), HUNDERT TAGE (Schaumburg), TRUST DER DIEBE (Charlie), FRIDERICUS (náčelník), EIN ROBINSON (kapitán) aj.

Oskar Marion hrál i v dalších zemích (např. Finsko). Na rozhraní 20. a 30. let se mu také jako českému rodákovi podařilo proniknout i do české němé a zvukové kinematografie (jeho příjezdy do Prahy byly často komentovány filmovými časopisy). U nás debutoval na samém konci němého období jako malíř Ivan v dramatu Martina Friče VARHANÍK U SV. VÍTA (1929) se Suzanne Marwille, Karlem Hašlerem a L. H. Strunou a jako Oskar v koprodukčním snímku HŘÍŠNÁ KREV / AUFRUHR DES BLUTES (1929) režiséra Victora Trivase.

Za dva roky už se objevil jako nadporučík Karel Lukáš v prvním zvukovém filmovém zpracování románu Jaroslava Haška DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK (1931) za režie Martina Friče. Další rok vytvořil Oskar Marion kreaci účetního Rudolfa Junka, který se vydává za majitele panství v další Fričově komedii KANTOR IDEÁL (1932) s Karlem Lamačem a Anny Ondrákovou v hlavních rolích.

Dále se každý rok aspoň jednou objevoval jako snoubenec komtesy Miry (Jarmila Vacková) hrabě Harry ve snímku Karla Hašlera SRDCE ZA PÍSNIČKU (1933), lesní adjunkt Ing. Karel Černý V CIZÍM REVÍRU (1934) Vladimíra Majera a naposledy jako Ing. Burn v dramatu Václava Wassermana TRHANI (1936) podle stejnojmenné novely Jana Nerudy. Ač jeho význam nejvíce tkví v herecké a v produkční činnosti německé kinematografie, výrazně se zapsal svými sedmi rolemi taktéž v českém filmu.

Ale od poloviny 30. let začala jeho sláva upadat, herecká filmografie skončila, ale u filmu zůstal. Nejprve v letech 1936 – 1938 pracoval jako asistent režie (SCHABERNACK či DIE VERSCHWUNDENE FRAU), dále byl mj. šéfem vývozu filmů na jihoamerický kontinent (1938 – 1940), vedoucím produkce (od roku 1941) pro Bavariafilm (tř. DER HOCHTOURIST, EIN HERZ SCHLÄGT FÜR DICH apod.).

A po skončení války byl v rámci Západního Německa až do roku 1959 šéfem výrobních skupin u různých mnichovských filmových společností (DIE GESCHIEDENE FRAU, ROSEN – RESLI, SOLANGE DU LEBST nebo EIN SOMMER, DEN MAN NIE VERGIßT), kde setrval až do svého odchodu na odpočinek. Oskar Marion zemřel v březnu 1986 (přesný den neznáme) v bavorském Mnichově, krátce před vysokými dvaadevadesátými narozeninami.

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
1940

Ein Robinson

1937

Fridericus

1936

Trhani

1935

Der Gefangene des Königs

 

Henker, Frauen und Soldaten

 

Hundert Tage

 

Petersburger Nächte

1934

V cizím revíru

 

V cizím revíru (rakouská verze)

Reklama

Reklama

1933

Der Choral von Leuthen

 

Der Judas von Tirol

 

Drei Kaiserjäger

 

Srdce za písničku

1932

Drei von der Kavallerie

 

Kantor Ideál

 

Marschall Vorwärts

1931

Cesta utrpení do Ria

 

Dobrý voják Švejk

 

Nie wieder Liebe!

 

Schatten der Manege

 

Wenn die Soldaten...

1930

Die Tat des Andreas Harmer

 

Man schenkt sich Rosen, wenn man verliebt ist

 

Milý gigolo

 

Namensheirat

 

Ratten der Grosstadt

 

Sturm auf drei Herzen

 

Západní fronta v plamenech

1929

Andreas Hofer

 

Hříšná krev

 

Madame im Strandbad

 

Trust der Diebe

 

Varhaník u sv. Víta

 

Waterloo

1928

Andere Frauen

 

Die von der Scholle sind

 

Du sollst der Kaiser meiner Seele sein

 

Fremdenlegionär

 

Zwei rote Rosen

1927

Csárdáskirálynő

 

Der fesche Erzherzog

 

Die Czardasfürstin

 

Die Lindenwirtin am Rhein

 

Hast Du geliebt am schönen Rhein?

 

Sturmflut

 

Valencia

1926

Die kleine Inge und ihre drei Väter

 

Mein Freund der Chauffeur

 

The Love Song

1925

Kampf um die Scholle

 

Wetterleuchten

1924

Taras Bulba

1923

Die Sonne von St. Moritz

 

Frauenmoral

 

Judith

 

Quarantäne

1922

Der Favorit der Königin

 

Die Männer der Frau Clarissa

 

Lady Violette

 

Monna Vanna

 

Strandgut der Leidenschaft

1921

Das Handicap der Liebe

 

Die rote Nacht

 

Fortunato, 3. Teil - Der letzte Atemzug

 

Fortunato. 1. Der tanzende Dämon

 

Fortunato. 2. Die Todesfahrt in den Lüften

 

Im Kampf um Diamantenfelder

 

Schuld oder Schein

1920

Das große Geheimnis

 

Die Glücksfalle

 

Johann Baptiste Lingg

1919

Die Liebschaften der Kaethe Keller

 

Gebannt und erlöst

 

Lola Montez 2

Krátkometrážní
1934

Die Reise ins Glück

1933

Ženit se a nezoufat

Reklama

Reklama