foto

Alois Peterka

  • nar. 1.1.1897
    Praha, Rakousko-Uhersko
  • zem. neznámo kdy a kde
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herec Alois Peterka se narodil na nový rok 1897 v Praze, jako Alois Bejček. Jeho otec Alois Bejček nar. 1871, byl vyučený zámečník, později obchodní cestující, matka Josefa rozená Šubertová. Alois měl ještě staršího bratra Václava nar. 1893 a sestru Marii nar. 1895, která však záhy po narození zemřela.

O začátcích Aloise Peterky (úředně si nechal změnit jméno), bohužel nic nevíme, setkáváme se s ním až na začátku 30 let. Nejdřív působil jako režisér a nějakou dobu i ředitel divadla Uranie. Pak přešel do divadla Metropol, po roce 1936 v Novém divadle O. Nového. A od roku 1940 byl šéf režisérem v divadle v Unitárii. Po celou dobu své divadelní činnost působil v operetě. 

V roce 1945 byl angažován do jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde setrval až do roku 1950, zde opět režíroval a jen občas vystoupil v nějaké menší roli. Po roce 1950 se s ním však na divadelních prknech již nesetkáme. Bohužel dodnes nevíme, co se s nim po tomto datu stalo.

Jeho filmová kariéra byla velmi zajímavá, poprvé si zahrál v malé epizodce hraběte Revaye ve filmu Jánošík z roku 1935. V roce 1936 natočil již pět filmů, ze kterých stojí za zmínku jeho nechápavý ředitel hotelu ve filmu Uličnice.

Rok 1937 byl jeho nejúspěšnějším, natočil neuvěřitelných 14 filmů, ale vždy se jednalo o pouhé epizodky. O něco větší či zapamatovatelnější byly Karel Hynek Mácha, kde sehrál roli pana Šomka, nervozní vyšetřující soudce ve filmu Advokátka Věra, nebo komisní soudce ve filmu Důvod k rozvodu.

V roce 1938 již natočil jen sedm filmů, z těch významnějších zaslouží vyzdvihnout film Zborov, kde sehrál rakouského vojáka Hořicu. V letech 1939 až 1942  se Alois Peterka odmlčel, aby se do něj vrátil až v letech 1943 - 45, kdy sehrál již jen pět filmů. V roce 1943 dvě epizodky ve filmech Čtrnáctý u stolu a prostopášný host ve filmu Šťastnou cestu, v roce 1944 pak epizodka pokladníka ve filmu Paklíč a epizodka ve filmu U pěti veverek. V roce 1945 mohli návštěvníci kin spatřit Aloise Peterku naposledy na plátně v epizodce úředníka ve filmu Řeka čaruje.

Z jeho soukromí víme jen to, že byl od roku 1930 ženat s o 15 let mladší Jaroslavou Jelínkovou nar. 1912, se kterou měl jedinou dceru Ivanku narozenou ve 30. letech. Bohužel další informace z jeho osobního či profesního života, nejsou zatím známé.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace