foto

Karel Vlček

  • nar. 18.8.1926
    Kladno, Československo
  • zem. 6.5.1978 (51 let)
    Praha, Československo

Biografie

Karel Vlček se narodil 18. srpna 1926 v Kladně. Bez většího profesionálního hereckého školení po roce 1948 začal svoji divadelní dráhu. Nejdříve prošel do roku 1962 krátká angažmá v oblastních divadlech, např. Most (Městské divadlo), Mladá Boleslav (Městské divadlo), Nový Jičín (Beskydské divadlo), Liberec (Divadlo F. X. Šaldy) a Plzeň (Divadlo J. K. Tyla). A nakonec přešel do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého v Praze (1962 – 1978), kde setrval až do své předčasné smrti. Herec Karel Vlček byl hercem převážně středních charakterních úkolů, často komediálního zaměření. Svou podsaditou postavou a hlavně bodrým projevem představoval vykutálené muže, různé podvodníčky či zlodějíčky („Komedie o hvězdě“, „S láskou nejsou žádné žerty“ či „Dva na koni, jeden na oslu“).

Do českého filmu stihl přispět pouze šesti středními epizodkami a rolemi a až v pozdějším věku. Poprvé ho vyzval ke spolupráci režisér Oldřich Daněk, když v jeho historickém dramatu KRÁLOVSKÝ OMYL (1968) s Miroslavem Macháčkem, Luďkem Munzarem, Martinem Růžkem a Janou Hlaváčovou přetvořil postavu Tlusťocha. O dva roky později si vyzkoušel part faráře v Kachyňově dětském snímku podle známé knihy Allana Marshalla UŽ ZASE SKÁČU PŘES KALUŽE (1970) v hlavních rolích s Vladimírem Dlouhým, Zdenou Hadrbolcovou, Karlem Hlušičkou, Vladimírem Šmeralem, Darjou Hajskou, Josefem Karlíkem, Bořivojem Navrátilem, Jaroslavem Satoranským, Zdeňkem Kryzánkem a Oldřichem Musilem.

Na úplném začátku normalizace se opět pod režijním vedením Karla Kachyni objevil na stříbrném plátně jako pořadatel v jeho trezorovém psychologickém dramatu UCHO (1970). U tohoto snímku se mohla slavnostní premiéra uskutečnit až dvacet let po skončení realizace a dvanáct let po smrti Karla Vlčka. Až o tři roky později dostal další roli, tentokrát ve filmu zcela opačného vyznění. Režisér Otakar Vávra zhodnotil v historické „rekonstrukci“ tragických mnichovských událostí z roku 1938 DNY ZRADY (1973) jeho nápadnou podobnost s agrárním politikem, poslancem a pozdějším československým ministerským předsedou Rudolfem Beranem. Vlček musel tuto postavu přetvořit podle diktátu komunistických činitelů.

Za další tři roky se stal domácím manželů Vondrákových (titulní Josef Šebek a Milena Steinmasslová) ve snímku Jiřího Svobody DŮM NA POŘÍČÍ (1976), inspirovaném skutečnou pražskou tragédií z 9. října 1928. A o rok později mu připadl úplně poslední filmový úkol v životě – epizodka vesničana ve válečné tragikomedii PROČ NEVĚŘIT NA ZÁZRAKY (1977) Antonína Máši, která existuje ve dvou verzích (ta delší obsahuje i tragický závěr). Film ze zlínské výrobny Filmového studia Gottwaldov byl nasazen do československých kin necelý měsíc před úmrtím Karla Vlčka. Obě tato filmová díla jsou dnes již dlouho polozapomenutá (i díky částečnému politickému ovlivnění).

V československo – sovětské koprodukci Oldřicha Lipského CIRKUS V CIRKUSE / SOLO DLJA SLONA S ORKESTROM (1975) namluvil sovětského herce Jurije Volynceva (jako inspicient Alexandr Borisovič). Ojedinělé příležitosti získal i v Československé televizi (inscenace LIDÉ NA KŘIŽOVATCE, OTEVŘENÝ KRUH, VRTKAVÝ KRÁL, DOPIS PSANÝ ŠPANĚLSKY apod. a nebo záznamy divadelních představení S LÁSKOU NEJSOU ŽÁDNÉ ŽERTY i DVA NA KONI, JEDEN NA OSLU). Vlček svůj charakteristický chraplavý hlas využil pro rozhlas a gramofonové desky („Komedie o hvězdě“, „Pirát Li a smolař Emil“, „O Budulínkovi Mandelince“, „Tři mušketýři“, „Dívky tepané ze stříbra“ aj.).

Vytížený byl v dabingu (MARIE, KRÁLOVNA SKOTSKA, NEJVĚTŠÍ PŘÍPAD KOMISAŘE MAIGRETA, NEVDĚK SVĚTEM VLÁDNE, MILIONOVÁ BANKOVKA, RANDALL A HOPKIRK, VELKÁ ILUZE, KIT A SPOL., NEZKROTNÁ ANGELIKA, RICHARD III., TULÁK ARCHIMEDES, VINNETOU II., JAK UKRÁST VENUŠI, LEOPARDÍ ŽENA, POKREVNÍ BRATŘI, SYNOVÉ VELKÉ MEDVĚDICE, FANFÁN TULIPÁN, BOSÉ NOHY V PARKU, SMRT V ČERVENÉM JAGUÁRU, POKLAD AZTÉKŮ, VĚZNICE PARMSKÁ, BUĎ ZDRÁV, UMĚLČE, SLUNCE ROŠŤÁKŮ, ČETNÍK SE ŽENÍ a další). Karel Vlček zemřel 6. května 1978 v Praze ve věku nedožitých pouhých padesáti dvou let. Odešel, aniž by mohl přirozeně dokončit svůj umělecký vývoj.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1980 Předjaří (TV film)
1977 Proč nevěřit na zázraky
1976 Dům Na poříčí
1975 Cirkus v cirkuse
1974 Králův kalich (TV film)
Vrtkavý král (TV film)
1973 Dny zrady I.
Dny zrady II.
Otevřený kruh (TV film)
1972 Jak to bylo v Únoru? (TV film)
1971 Madame Sans-Géne (TV film)
1970 Ucho
Už zase skáču přes kaluže
1968 Královský omyl
Pařížský kat (TV film)
1967 Větrný robot (TV film)
1966 Dvě z Říma (TV film)
1965 Oliver Twist (TV film)
1962 Slitování, Světlano! (TV film)

TV seriály

1975 Matka (TV seriál)
Plody poznání (E02)
1970 Lidé na křižovatce (TV seriál)

Divadelní záznam

1977 Dva na koni, jeden na oslu (divadelní záznam)
1969 S láskou nejsou žádné žerty (divadelní záznam)

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky