Reklama

Reklama

Eduard Ingriš

Eduard Ingriš

nar. 11.02.1905
Zlonice u Slaného, Rakousko-Uhersko

zem. 12.01.1991 (85 let)
Reno, Nevada, USA

Zajímavosti (12)

  • Ako dirigent divadelného orchestra debutoval vo veku 23 rokov na scéne smíchovskej Arény - najväčšieho a najznámejšieho podniku tohto typu - v populárnej operete Rudolfa Frimla "Katinka", ktorú vtedy režíroval Karel Hašler. V hlavnej úlohe vystúpila obľúbená subreta Nina Ninon. V priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov Ingriš dirigoval prakticky vo všetkých operetných divadlách Prahy a ako hosť aj v iných mestách, vrátane Národného divadla v Brne. (Šuplík)
  • Prvú operetu zložil už vo veku pätnásť rokov. Hrala sa na doskách ochotníckeho divadla. (Šuplík)
  • 22. května 1946, v té době už zdatný kameraman, natáčel popravu nacistického protektora Hermanna Franka. (sator)
  • Jeho tchán byl ruský emigrant, a protože věděl, že od ruských vojáků může čekat jen to nejhorší, okamžitě, jak skončila válka, uprchl z Československa. Ruské jednotky KGB totiž pátrali na „osvobozených“ území po sovětských občanech a unášeli je zpět do Ruska a ti velmi často končili ve vězení gulagu. (sator)
  • Dvakrát byl prohlášen za mrtvého, jednou po zlém napadení divokou pumou, kdy upadl do agonie a zpráva byla dokonce ohlášena v rádiu Svobodná Evropa. A jednou při plavbě na voru, když jej část posádky zradila, odplula jim a novinářům oznámili, že je mrtvý. (sator)
  • Jeho archiv z celoživotní filmové a hudební práce včetně písemností byl dopraven na náklady nadšenců z Ameriky do Zlína, kde je v depozitáři v muzeu. Bohužel tato renesanční bytost nemá knižní biografii. (sator)
  • V roce 1955 se český průzkumník a dobrodruh pokusil znovu vytvořit expedici Kon-Tiki na balzovém voru zvaném Kantuta. Jeho první expedice Kantuta I se uskutečnila v letech 1955–1956 a vedla k neúspěchu. V roce 1959  postavil nový balzový člun Kantuta II a pokusil se zopakovat předchozí výpravu. Druhá expedice byla úspěšná, dokázala překonat Tichý oceán na balzovém voru z Peru do Polynésie. (sator)
  • Cestovatel, dobrodruh, tramp, spisovatel, fotograf, filmař, hudebník, dirigent a autor nesmrtelné trampské písničky „Teskně hučí Niagara“. Když byl v roce 1948 na dovolené v Jižní Americe, tak se po násilném převratu v Československu rozhodl do vlasti již nevrátit. (sator)

Stařec a moře (1958)

  • Ako poradca pri natáčaní bol angažovaný český hudobný skladateľ, fotograf, moreplavec a dobrodruh Eduard Ingriš, ktorý z Česko-Slovenska odišiel roku 1947. Najprv žil v Peru, neskôr v Spojených štátoch amerických. (Šuplík)

Ostrovy milionů ptáků (1952)

  • Exkluzivita dokumentu spočívá v tom, že obsahuje záběry obou cestovatelů pohromadě, do té doby vždy jeden filmoval druhého. Mohlo to být jen proto, že chvílemi stál za kamerou český rodák a peruánský občan Eduard Ingriš, se kterým se tvůrci v Peru seznámili. (sator)

Zita Kabátová

  • Český skladateľ Eduard Ingriš, ktorý – ako sama spomína vo svojej autobiografii – sa jej svojho času dvoril, o nej zložil pieseň "Paní má s šedýma očima". (Šuplík)

Herec

Filmy
1934

Život vojenský - život veselý

Dokumentární
2006

Ingriš! Eduard Ingriš (TV film) - a.z.

Skladatel

Filmy
1964

The Gallant One

Dokumentární
1943

Brušný týfus

Krátkometrážní
1939

Práce je jako písnička

Reklama

Reklama