foto

Piero Heliczer

  • nar. 20.6.1937
    Řím, Lázio, Itálie
  • zem. 22.6.1993 (56 let)
    Préaux-du-Perche, Orne, Francie

Biografie

Piero Heliczer, rodným jménem Piero Giorgio Heliczer, se narodil 20. června 1937 v Římě. Pocházel z židovské rodiny a otce mu zavraždili nacisté ve druhé světové válce. On sám se do světa filmu dostal ve svých pěti letech, kdy dostal malou roli chlapce ve filmu Benghází režiséra Augusta Genina.

V roce 1947 jej a jeho mladšího bratra odvezla do Spojených států amerických. Rodina se usadila v New Yorku a Piero po dokončení střední školy odešel na Harvard. Školu nedokončil a v roce 1958 odjel se svým novým kamarádem, hudebníkem a básníkem Angusem MacLisem, do Paříže, kde založil nakladatelství Dead Language Press.

Ani v Paříži příliš dlouho nezůstal a počátkem šedesátých let už pobýval v Anglii, kde také natočil svůj první krátkometrážní snímek. Nazval jej The Autumn Feast (tj. v doslovném překladu Podzimní hody). V roce 1962 byl již zpět v New Yorku a začal zde pracovat s básníkem a experimentálním filmařem Jackem Smithem. Vedle toho, že hrál v jeho legendárním filmu Flaming Creatures (1963) vydal také několik jeho básnických sbírek.

Během šedesátých let natočil několik dalších experimentálních snímků (v některých z nich hráli například John Cale a Lou Reed, hudebníci později uznávaní jako členové vlivné kapely The Velvet Underground). Později žil střídavě v New Yorku a na různých místech západní Evropy. Osmdesátá léta prožil jako bezdomovec a zemřel při dopravní nehodě v roce 1993.

A. "urzug" M.

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Skladatelská filmografie

Filmy

1961 The Autumn Feast

Kameramanská filmografie