foto

Zdenek Zaoral

  • nar. 17.8.1945
    Praha, Československo
  • zem. 12.11.1996 (51 let)
    Praha, Česko

Biografie

Zdenek Zaoral studoval filmovou a televizní režii na FAMU, studia dokončil v roce 1971. Ještě za studií realizoval několik krátkých filmů, převážně z hudební oblasti, za film SMUTEČNÍ HOLKA (1967) získal druhou cenu na Mezinárodním festivalu úzkého filmu v Salernu. Mezitím v roce 1967 vstoupil do Komunistické strany, již o rok později ale členství ukončil, což mu pak znemožnilo výrazněji se pracovně prosadit. V letech 1970-1979 byl zaměstnancem Filmového studia Barrandov, kde pracoval jako scénárista, asistent režie a pomocný režisér. V 70. letech například napsal scénář k filmu AFÉRY MÉ ŽENY (1972), jako pomocný režisér se podílel na dodnes populární komedii LÉTO S KOVBOJEM (1976).

V roce 1979 rozvázal pracovní poměr s Barrandovem a nadále působil na volné noze, v l. 1979-1982 působil jako externí pedagog na FAMU. V této době se prosadil především jako filmový teoretik a publicista, napsal řadu recenzí pro časopis Film a doba, v němž působila jeho tehdejší manželka. Spolu s manželkou, která byla jako kritička členkou poroty různých filmových festivalů, také cestoval často do zahraničí. Až v polovině 80. let realizoval svůj první celovečerní film, který vzbudil ve své době značnou pozornost. Tehdy nepříliš protežované téma drogové závislosti bylo v československé filmografii něčím zcela novým a provokativním; film PAVUČINA (1986) natočil Zaoral podle vlastního námětu a scénáře, realizace v daných podmínkách byla poměrně náročná, film však získal zasloužený ohlas a také několik ocenění, dnes je ovšem neprávem zapomenut. Stejně tak zapadl i druhý a poslední Zaoralův celovečerní film POUTNÍCI (1988) z divadelnického prostředí.

Po roce 1990 se Zdeněk Zaoral krátce angažoval v politice, byl též členem Filmového a televizního svazu, v 90. letech se také věnoval podnikání. Kromě již uvedených aktivit se Zaoral věnoval také fotografování, měl několik samostatných výstav, svou zálibu v železničním modelářství zúročil v knize Automatizace modelové železnice.

Jeho manželkou byla filmová publicistka a kritička PhDr. Eva Zaoralová, rozená Šebánková (*1932), která dlouhodobě působila v časopise Film a doba, později přednášela filmovou historii na FAMU a od roku 1994 působí ve vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pavel "argenson" Vlach

Scenáristická filmografie

Filmy

1986 Pavučina
1972 Aféry mé ženy

Režijní filmografie

Filmy

1988 Poutníci
1986 Pavučina
1968 Umění milovati De arte amatoria (studentský film)
1967 Smuteční holka (studentský film)

Herecká filmografie

Filmy

1974 Za volantem nepřítel
1969 Kyselinovej sajrajt (studentský film)

Kameramanská filmografie

Filmy

1985 Půlnoční divočák (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace