foto

Mira Nair

  • nar. 15.10.1957 (61 let)
    Bhubanešvár, Indie

Biografie

Mira Nair je původem indická filmová režisérka a producentka, v současnosti žije a pracuje v USA. Narodila se roku 1957 v Indii jako nejmladší ze tří dětí hinduistické rodiny. Během studií sociologie na univerzitě v Dilí získala stipendium na Harvard, kam v 19 letech odcestovala. Na Harvardu se Mira Nair seznámila se svým prvním manželem fotografem Mitchem Epsteinem a také se Sooni Taraperovalovou – budoucí scénáristkou filmů SALLAM BOMBAY! nebo MISSISSIPPI MASALA.

Svou uměleckou kariéru zahájila Mira jako herečka, v zápětí ale přešla na opačnou stranu kamery. Jejím prvním snímkem se stal dokument INDIA CABARET. Hned její první hraný film (který vznikl v roce 1988) sklidil velký úspěch kritiky. SALLAM BOMBAY! získal ocenění na festivalu v Cannes a byl nominován na Zlatý glóbus, cenu BAFTA i Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. I příští snímky Miry Nair měly úspěch a také si do nich režisérka mohla dovolit obsadit herecké osobnosti první třídy: v MISSISSIPPI MASALA si zahrál Denzel Washington, do filmu PEREZOVI o kubánské rodině v Miami obsadila režisérka Anjelicu Huston nebo Alfreda Molinu. KÁMASÚTRA se pak stala návratem k indickým kořenům. A ne posledním. V létě 2000 Mira Nair natočila za 30 dní film o jedné (ne)obyčejné pandžábské svatbě – film BOUŘLIVÁ SVATBA s kompletně indickým obsazením získal vynikající kritický i komerčním úspěch. Na festivalu v Benátkách za něj získala Mira Nair Zlatého lva, nominace na Zlatý glóbus a cenu BAFTA se pak staly téměř samozřejmostí.

Pro HBO vznikl v následujícím roce film DUŠEVNÍ SLEPOTA, který vynesl Umě Thurman Zlatý glóbus pro herečku v hlavní roli. V tomtéž roce se Mira Nair zapojila do projektu, který vznikl jako reakce na události 11. září 2001 – natočila segment snímku 11´09´´01, v němž měl každý režisér přesně 11 minut, 9 sekund a 1 záběr na ztvárnění vlastního příběhu.

JARMARK MARNOSTI s Reese Witherspoon v hlavní roli přinesl klasickou kostýmní adaptaci slavného literárního díla Williama Thackeraye, dalším „indickým“ snímkem ve filmografii Miry Nair se stal JMENOVEC (2005) příběh indického chlapce, jehož rodiče přesídlili z Kalkaty do Ameriky. Filmem MIGRATION (jeden ze čtveřice krátkých snímků indických režisérů) se pak snažila zvýšit povědomí o šířící se epidemii AIDS v Indii.

V roce 2009 se Mira Nair opět zapojila do kolektivního snímku velmi věhlasných režisérů (mj. Faith Atkin, Brett Rattner, Chan-wook Park) sourozence úspěšného PARIS, JE T ´AIME - tedy NEW YORK, I LOVE YOU. Kapitola, pod níž se Mira Nair režisérsky podepsala se jmenuje Kosher Vegetarian a vystupují v ní Irrfan Kahn a Natalie Portman.

Příštím očekávaným projektem Miry Nair, na než se těší nejeden filmový fanoušek, je AMELIA – biografický snímek o jedné z amerických národních hrdinek, letkyni Amelii Earhart, která se jako první žena odvážila přeletět sama Atlantický oceán. Při svém dalším pokusu o světový rekord - tedy obletu zeměkoule v roce 1937 - však Earhartová beze stopy zmizela nad centrálním Pacifikem. Její fascinující životní příběh je jistě výživnou filmařskou látkou, zvláště když máte v hlavní roli držitelku dvou cen Akademie Hillary Swank.

Režisérka Mira Nair žije v New Yorku, kde spolu se svým druhým manželem vyučují obor film na univerzitě Columbia. Stojí včele vlastní produkční společnosti Mirabai Films. Má jednoho syna a je nadšenou cvičitelkou jógy – při natáčení filmu se její štáb každé ráno na jedné z lekcí schází.

Beagle

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2004 At the Movies (TV pořad)
Koffee with Karan (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace