foto

Mira Nair

  • nar. 15.10.1957 (62 let)
    Bhubanešvár, Indie

Biografie

Mira Nair je původem indická filmová režisérka a producentka, v současnosti žije a pracuje v USA. Narodila se roku 1957 v Indii jako nejmladší ze tří dětí hinduistické rodiny. Během studií sociologie na univerzitě v Dilí získala stipendium na Harvard, kam v 19 letech odcestovala. Na Harvardu se Mira Nair seznámila se svým prvním manželem fotografem Mitchem Epsteinem a také se Sooni Taraperovalovou – budoucí scénáristkou filmů SALLAM BOMBAY! nebo MISSISSIPPI MASALA.

Svou uměleckou kariéru zahájila Mira jako herečka, v zápětí ale přešla na opačnou stranu kamery. Jejím prvním snímkem se stal dokument INDIA CABARET. Hned její první hraný film (který vznikl v roce 1988) sklidil velký úspěch kritiky. SALLAM BOMBAY! získal ocenění na festivalu v Cannes a byl nominován na Zlatý glóbus, cenu BAFTA i Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. I příští snímky Miry Nair měly úspěch a také si do nich režisérka mohla dovolit obsadit herecké osobnosti první třídy: v MISSISSIPPI MASALA si zahrál Denzel Washington, do filmu PEREZOVI o kubánské rodině v Miami obsadila režisérka Anjelicu Huston nebo Alfreda Molinu. KÁMASÚTRA se pak stala návratem k indickým kořenům. A ne posledním. V létě 2000 Mira Nair natočila za 30 dní film o jedné (ne)obyčejné pandžábské svatbě – film BOUŘLIVÁ SVATBA s kompletně indickým obsazením získal vynikající kritický i komerčním úspěch. Na festivalu v Benátkách za něj získala Mira Nair Zlatého lva, nominace na Zlatý glóbus a cenu BAFTA se pak staly téměř samozřejmostí.

Pro HBO vznikl v následujícím roce film DUŠEVNÍ SLEPOTA, který vynesl Umě Thurman Zlatý glóbus pro herečku v hlavní roli. V tomtéž roce se Mira Nair zapojila do projektu, který vznikl jako reakce na události 11. září 2001 – natočila segment snímku 11´09´´01, v němž měl každý režisér přesně 11 minut, 9 sekund a 1 záběr na ztvárnění vlastního příběhu.

JARMARK MARNOSTI s Reese Witherspoon v hlavní roli přinesl klasickou kostýmní adaptaci slavného literárního díla Williama Thackeraye, dalším „indickým“ snímkem ve filmografii Miry Nair se stal JMENOVEC (2005) příběh indického chlapce, jehož rodiče přesídlili z Kalkaty do Ameriky. Filmem MIGRATION (jeden ze čtveřice krátkých snímků indických režisérů) se pak snažila zvýšit povědomí o šířící se epidemii AIDS v Indii.

V roce 2009 se Mira Nair opět zapojila do kolektivního snímku velmi věhlasných režisérů (mj. Faith Atkin, Brett Rattner, Chan-wook Park) sourozence úspěšného PARIS, JE T ´AIME - tedy NEW YORK, I LOVE YOU. Kapitola, pod níž se Mira Nair režisérsky podepsala se jmenuje Kosher Vegetarian a vystupují v ní Irrfan Kahn a Natalie Portman.

Příštím očekávaným projektem Miry Nair, na než se těší nejeden filmový fanoušek, je AMELIA – biografický snímek o jedné z amerických národních hrdinek, letkyni Amelii Earhart, která se jako první žena odvážila přeletět sama Atlantický oceán. Při svém dalším pokusu o světový rekord - tedy obletu zeměkoule v roce 1937 - však Earhartová beze stopy zmizela nad centrálním Pacifikem. Její fascinující životní příběh je jistě výživnou filmařskou látkou, zvláště když máte v hlavní roli držitelku dvou cen Akademie Hillary Swank.

Režisérka Mira Nair žije v New Yorku, kde spolu se svým druhým manželem vyučují obor film na univerzitě Columbia. Stojí včele vlastní produkční společnosti Mirabai Films. Má jednoho syna a je nadšenou cvičitelkou jógy – při natáčení filmu se její štáb každé ráno na jedné z lekcí schází.

Beagle

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Dokumentární

2004 Still, The Children Are Here

Host

TV pořady

2004 At the Movies (TV pořad)
Koffee with Karan (TV pořad)

Fanoušci tvůrce