Reklama

Reklama

Juraj Višný

Juraj Višný

nar. 07.06.1937 (86 let)
Bratislava, Československo

Biografie

"Možnost hrát ve filmu byla pěknou epizodou v mém životě. Byla to pro mě coby architekta technického oddělení ve Slovenském národním divadle v Bratislavě i zajímavá zkušenost při poznání procesu výroby filmu, práce režiséra, kameramanů a dalších spolupracovníků televize a filmu."

Juraj Višný se narodil roku 1937 v Bratislavě, kde se také o dvacet let později stal průkopníkem československé kulturistiky. Juraj začal trénovat roku 1957 pod vlivem obrázků kulturistické i herecké legendy Steva Reevese a několika amerických kulturistických časopisů. O sedm let později, v roce 1964, vyhrál Juraj Višný vůbec první kulturistickou soutěž konanou na území Československa. Toto vítězství mu nepřineslo jen slávu v kulturistice, ale stalo se pro něj společně s dalšími kulturistickými úspěchy odrazovým můstkem pro jeho krátkou hereckou kariéru. V roce 1968 se poté stal Juraj Višný vůbec prvním mistrem ČSSR v kulturistice, když zvítězil na šamionátu konaném v Bratislavě.

Juraj Višný není znám jen pro své sportovní úspěchy, protože se významně zapsal i do historie československého filmu svou rolí ve filmu KDO CHCE ZABÍT JESSII?. Juraj Višný svou roli dostal na základě svých sportovních úspěchů, když byl tvůrci vybrán z původního počtu dvou set mladých mužů ucházejících se o tuto roli. O vztazích mezi herci při natáčení řekl: "Všichni patřili do elity českého filmu a kromě toho to byli i mimořádně milí a vtipní lidé. Od prvního okamžiku mě mezi sebe přijali a ve všem mě podpořili. Dodnes vzpomínám na všechny ty zajímavé a veselé zážitky a moc pěkné chvíle." Juraj si poté zahrál ještě ve filmu OBJÍŽĎKA Josefa Macha.

V roce 1968 emigroval Juraj Višný do Švýcarska, kde se živí svým původním povoláním - architekturou. Po roce 1968 se měl natáčet i americký remake filmu KDO CHCE ZABÍT JESSII? s původním hereckým obsazením, v důsledku politických událostí roku 1968 byl však projekt zrušen. Juraj Višný se po roce 1968 setkal s celou řadou výrazných filmových osobností, a to nejen se svým vzorem Stevem Reevesem, ale například i s velikánem kulturistiky i světového filmu Arnoldem Schwarzeneggerem.

ČSFD.cz

Herec

Reklama

Reklama