foto

Roman Mecnarowski

  • nar. 24.5.1930 (88 let)
    Ostrava, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herec Roman Mecnarowski má sice polský původ, ale narodil se v Ostravě a kromě prvopočátečních hereckých studií strávil celý profesní život na Moravě. Po maturitě začal studovat herectví na Státní vysoké škole herecké (PSWA) v polské Lodži (1950-1952), odkud po dvou letech přešel na brněnskou JAMU, kde absolvoval v roce 1954. Od té doby jej pojilo společné angažmá s manželkou Vlastou, rozenou Bednářovou. Prvních pět let strávili spolu v zájezdovém Vesnickém divadle (1954-1959), v letech 1959-1966 pak působili ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Tady Mecnarowski zastával v letech 1961-1963 i post šéfa činohry a začal se věnovat také divadelní režii. Následujících pět let se Mecnarowski přiblížil svému rodišti a v letech 1966-1971 hrál ve Slezském divadle v Opavě.

Nejplodnější léta svého hereckého života strávil Roman Mecnarowski v Divadle pracujících v Gottwaldově (dnešní Městské divadlo Zlín), kam nastoupil jako vyzrálý herec v roce 1971 a působil zde až do počátku devadesátých let, kdy odešel do penze. Brzy se zařadil k předním oporám zdejšího divadla a na jevišti ztvárnil desítky stěžejních postav klasického i moderního repertoáru (za všechny připomeňme Krále Leara). Kromě toho se nadále příležitostně věnoval i divadelní režii a uplatnil se také jako překladatel divadelních her z polštiny. Jako divadelní režisér spolupracoval také s poloprofesionálními soubory i mimo Zlín a ještě donedávna realizoval některá představení v různých kulturních institucích ve Zlíně, tedy nejen v Městském divadle.

Do gottwaldovského, potažmo zlínského angažmá Romana Mecnarowského spadají také jeho první kontakty s filmovou kamerou. V nevelké roli ředitele polského uhelného dolu se objevil v komedii PARTA HIC (1976), která se částečně točila v Ostravě. Jeho další práce pro film byla vázána na realizace gottwaldovského filmového studia (CHLAPI PŘECE NEPLÁČOU, 1979; DĚTI ZÍTŘKŮ, 1980), případně točil na Slovensku (KARLINE MANŽELSTVÁ, 1980; SÚDIM ŤA LÁSKOU, 1982), kde na rozdíl od českých filmů byl pověřen většími úlohami. Mihnul se v porevolučním titulu KRÁL KOLONÁD (1990), výraznější příležitost dostal s postavou vikáře v oceněném filmu ZAPOMENUTÉ SVĚTLO (1996).

Roman Mecnarowski je ženatý s herečkou Vlastou Mecnarowskou, rozenou Bednářovou (*1930), oba dodnes žijí ve Zlíně.

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace