foto

Vilma Bánky

  • nar. 9.1.1898
    Nagydorog, Uhry, Rakousko-Uhersko
  • zem. 18.3.1991 (93 let)
    Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Vilma Bánky se narodila jako Vilma Koncsics v městečku Nagydorog v tehdejším Rakousku – Uhersku (nynější Maďarsko). Když ji na počátku 20. let objevil v Budapešti producent Samuel Goldwyn, neuměla Vilma údajně ani slovo anglicky. Známý producent jí tehdy naučil na všechny otázky reportérů odpovídat: „Lamb chops and pineapple“ (Jehněčí kotlety a ananas). I přes tento handicap se v období let 1921 až 1933 objevila v množství filmů a v Hollywoodu získala přezdívku „The Hungarian Rhapsody“. Ve 20. letech byla Goldwynovou nejvíce vydělávající herečkou – úspěch jí i Goldwynovi přinesly zejména filmy, ve kterých hrala s Richardem Colmanem a Rudolphem Valentinem. Po boku druhého jmenovaného si zahrála například dceru ruského aristokrata v romantické komedii THE EAGLE nebo arabskou tanečnici Yasmin v dobrodružném dramatu ŠEJKŮV SYN. Do tohoto filmu si ji jako svou hereckou partnerku osobně vybral právě Rudolph Valentino. S Ronaldem Colmanem si zase zahrála titulní roli Barbary ve westernu THE WINNING OF BARBARA WORTH z roku 1926 nebo o rok později princeznu Marii v dobrodružné romanci THE NIGHT OF LOVE.

V roce 1929 si poprvé zahrála v mluveném filmu – byla to romantická komedie THIS IS HEAVEN. Právě tento film pro ni znamenal otřesnou zkušenost a éra mluveného filmu přinesla herečce se silným maďarským přízvukem takové problémy, že musela hereckou kariéru opustit. V červnu roku 1927 se stal jejím manželem herec Rod La Rocque. Svatbu jim zaplatil producent Samuel Goldwyn a tato událost byla v Hollywoodu považována za jednu z nejextravagantnějších oslav té doby. Na počátku 30. let s Rodem absolvovala turné po USA a poté s ním odjela do Německa, kde v roce 1933 natočila svůj poslední film – šlo o akční snímek THE REBEL. S manželem žila Vilma spokojeně až do jeho smrti v roce 1969. Vilma byla také nadšenou hráčkou golfu, kterému se věnovala až do 80 let. Zemřela v roce 1991 v kalifornském Los Angeles na zástavu srdce ve věku 93 let.

ČSFD.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace