foto

Cliff Burton

  • nar. 10.2.1962
    Castro Valley, California, USA
  • zem. 27.9.1986 (24 let)
    Dörarp, Kronobergs län, Švédsko

Biografie

"Nevyčerpá tě, když jdeš příliš rychle, ale to že jdeš příliš pomalu a začínáš se nudit."

Clifford Lee Burton se narodil 10. Února 1962 v Castro Valley, státě Kalifornia v USA. Byl synem dvou hippies ze San Francisca - Jan a Raye Burtnových což na něj mělo velký vliv. Od 6 let hrál na klavír, v 16 letech přešel na baskytaru. Poslouchal všechny styly hudby, ale nejraději měl klasiku, jazz a blues. Proslavil se v kapele Metallica, jako jeden z nejvýznamějších thrashmetalových baskytaristů své doby.

V roce 1982 si tehdy ještě neznámí James Hetfield a Lars Ulrich povšimli Cliffova talentu, když ještě hrál s kapelou Trauma a přestěhovali se za ním do San Francisca, což se později ukázalo jako nejlepší krok v začátcích této kapely. Za své působení v kapele stihl Cliff nahrát pouze tři alba (Kill’Em All, Ride The Lighting a nejvýznamnější Master of Puppets). Především díky kombinování stylů jazzu a blues Cliff výrazně ovlivnil tvorbu Metallicy a proto je také někdy považován za duši "staré" Metallicy.

Cliff zemřel 27. Září 1986 při autobusové nehodě ve Švédsku. Na cestě ze Stockholmu do Kodaně dostal autobus Metallicy smyk a převrátil se, Lars a Cliff vyletěli ven oknem, avšak na Cliffa se náhle celý autobus převrátil a okamžitě jej usmrtil, bylo mu 24 let… Pohřeb se konal 7. Října a zazněla na něm i instrumentální skladba Orion (z alba Master of Puppets), kterou Cliff svojí hrou a svým talentem dovedl k dokonalosti. Později ještě vydala Metallica DVD Cliff ’Em All a složila jednu píseň z posledních rozpracovaných riffů Cliffa jako poctu kamarádovi, velikánovi, duši kapely.

Lukáš "CliffLee" Holý

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky