foto

Pjeer van Eck

Biografie

Hudební skladatel, textař, zpěvák, herec, scénárista, kameraman, režisér, kytarista a cyklista.

Na konci osmdesátých let je Pjeer van Eck svými dánskými rodiči poslán na převýchovu do tehdejšího socialistického Československa. Aby v právě probíhající normalizaci příliš nevyčníval, je nucen přijmout české jméno Petr Vaněk. V té době vznikají ve spolupráci s Františkem Kortánem první filmové pokusy „Podsvětí New Yorku“ a brutální drama Jeaspeare Schade von Westrum.

Dlouhá léta též tráví po sklepích s rockovými kapelami, zejména v Kyjích se skupinou Žito. Těsně před revolucí vzniká jazz-rocková formace Villa, která časem dosáhne jakéhosi lokálního úspěchu. V roce 92 též chvíli působí ve skupině Žentour, odkud bohužel brzy odchází. (Opět mu praskla při koncertu struna.)

Po té se snaží prosadit, jako cyklista – závodník. Avšak výsledky jsou dost mizerné a očekávaný sponzor se nehlásí. (Jednou z příčin neúspěchu je zřejmě přetrvávající láska k tabákovým výrobkům.) V roce 1997 spoluzakládá XXL blues band, z něhož se časem v rámci úsporných finančních opatření vyvine XXL acoustic groove, hrající dodnes.

V roce 2002 se Petr Vaněk rozhodne, že opět přijme své původní dánské přízvisko. U této příležitosti vzniká první světová MP3 opera Baltazooro (www.xxlmusic.cz), která vychází v příloze Softwarových novin v 50-ti tisícovém nákladu. (Mezi zajímavosti tohoto opusu jistě patří fakt, že mistr nahrál i nazpíval všechny party sám.)

V roce 2004 je rozhodnuto, že na podporu posledního alba kapely bude natočen film, nikoliv klip. Vzniká Sedlák ve městě. Od tohoto roku také následuje další řada snímků, které obdrží nespočet cen a uznání. Nakonec za film o nepoučitelných kuřácích No smoking obdrží Pjeer van Eck (společně s Petrem Krávou Ledvinou) na festivalu v Karlových Varech i kameru. Ovšem pod jednou podmínkou. Musí dál točit své šílené filmy.

Od té doby se Pjeerova kamera nezastavuje a její objektiv stále nepřetržitě bloudí a sleduje, Děti, dospělé, dědky i babičky...

Zdroj: Blues film

Herecká filmografie

Filmy

2015 Nenasytná Tiffany
2012 ZMRD (studentský film)
2008 Společné výlety do okolí (amatérský film)
2006 Mikulášská (amatérský film)
2005 Inge a Jorgen (amatérský film)
Vytrženo z kontextu (amatérský film)
2004 Člověk nebo prase? (amatérský film)

TV seriály

2018 Štafl (TV seriál)
Značka (E06)
2015 Pizza Boy (TV seriál)
Test věrnosti (E09)

Režijní filmografie

Filmy

2013 Michal (amatérský film)
Nebezpečný zájezd (amatérský film)
2009 Babička aneb Jak to bylo doopravdy
2007 FAFU (amatérský film)
2006 Úskalí mobility
2005 Inge a Jorgen (amatérský film)
Slepá kolej (amatérský film)
2004 Sedlák ve městě (amatérský film)
1980 Jeaspeare Schade von Westrum (amatérský film)
1978 Podsvětí Holešovic (amatérský film)

Dokumentární

2007 Ouvalskej bigbít

Scenáristická filmografie

Filmy

2009 Babička aneb Jak to bylo doopravdy
2005 Inge a Jorgen (amatérský film)

Dokumentární

2007 Ouvalskej bigbít

Skladatelská filmografie

TV seriály

2018 Štafl (TV seriál)
Pěkně postaru (E09)
Noční jízda (E08)
Petiční stánek (E07)
další epizody (9)

Kameramanská filmografie

Dokumentární

2012 Rok bez Magora
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace