foto

James Toney

  • nar. 24.8.1968 (51 let)
    Grand Rapids, Michigan, USA

Biografie

Narodil se 24. srpna roku 1968 ve městě Grand Rapids v americkém Michiganu, jako James Nathanial Toney. Je známý jako úspěšný boxer v těžké váze a současně i jako MMA bojovník. Jako boxerský amatér za sebou měl 33 zápasů, z toho 31 vyhraných a dva prohrané. V roce 1988 odstartoval svou profi kariéru zápasem proti Stephenu Lee, zápas se konal v Mount Clemens, v Michiganu. Toney tento zápas vyhrál technickým KO ve druhém kole. V březnu 1989 byl zabit v Detroitu Toneyho manažer Johnny Smith, toho zastoupil Jackie Kallen, se kterým v roce 1990 vyhrál Toney titul mistra ve střední váze, když dokázal v Auburn Hills porazit Philipa Morefielda v prvním kole.

Svůj titul dokázal udržet i v zápase proti obávanému Michaelu Nunnovi, se kterým se střetl 10. května 1991 v Iowě a porazil ho technickým KO v jedenáctém kole. Svůj mistrovský pás musel James obhajovat ještě několikrát, například proti Reggie Johnsonovi v Las Vegas, kterého porazil na body ve dvanáctém kole, či proti Miku McCallumovi v Atlantic City, kde zápas skončil remízou.

V únoru roku 1993 se Toney rozhodl vyzvat Irana Brakleyho na zápas o titul v superstřední váze. Jejich zápas se konal 13. února v Las Vegas. Toney dokázal svého soupeře naprosto psychicky rozložit a v devátém kole vyhrál technickým KO a získal tak titul. Avšak i tento titul si musel střežit, to ale dokázal, když porazil jak Tonyho Thorntona v Oklahomě, tak Tima Littlese v LA.

18. listopadu roku 1994 se ale utkal se známým Royem Jonesem Jr. v Las Vegas o titul mistra v superstřední váze. Navzdory tomu, že Jones v této váhové kategorii začínal udělal ze zápasu svou vlastní šou a Toneyho porazil na body. V únoru 1995 následoval zápas proti Montellu Griffinovi též v Las Vegas a to o titul ve středně těžké váze. Tento zápas Toney opět prohrál na body.

V dubnu 1995 se ale utkal s Anthony Hembrickem a titul mistra ve střednětěžké váze organizace USBA vyhrál, když Hembricka porazil technickým KO v pátém kole. Ještě ten samý rok následoval zápas s Freddie Delgadem v New Orleans, kde Toney Delgada porazil stejným způsobem jako Hembricka a vyhrál tak titul organizace WBU. Oba tyto pásy si Toney dokázal uhájit do prosince roku 1996, kdy se opět setkal s Griffinem, který ho porazil na body v Renu, v Nevadě a Toney tak ztratil titul středně těžké váhy organizace WBU.

V květnu 1997 se Toney střetl s Drakem Thadzim o titul ve středn ětěžké váze organizace IBO, tento zápas ale nedokázal vyhrát a Thadzi ho porazil na body ve dvanáctém kole. Poté Toney postoupil do těžké váhy, důležitý zápas ho čekal 23. září 2004 v Kalifornii. Zde se utkal s Rydellem Bookerem o titul mistra v těžké váze organizací WBC a IBA. Tituly si Toney vybojoval na body.

V dubnu 2005 se v New Yorku utkal se známým Johnem Ruizem, tento zápas sice vyhrál na body, ale při protidopingových testech po zápase mu byl nalezen v krvi stereoid Stanozolol, takže výhra nebyla uznána.

Po výhře nad Dominickem Guinnem v Renu a remíze s Hasimem Rahmanem v New Jersey se utkal se Samuelem Peterem v Los Angeles o titul těžké váhy organizace IBA. Tento zápas Toney ale prohrál na body. Následovala odveta na Floridě, zde Toney opět prohrál na body. V květnu 2007 se v Kalifornii utkal s Danny Batchelderem, zápas sice vyhrál, ale měl opět pozitivní test na stereoidy, byla mu udělena pokuta 2500 dolarů a zákaz na jeden rok boxování od kalifornské atletické komise.

V lednu 2010 byl Toney spatřen na zápase UFC jak hovoří s prezidentem organizace Dana Whitem. O dva měsíce později White prohlásil, že Toney uzavřel s UFC smlouvu. Jeho první MMA zápas se konal 28. srpna a to proti šampiónovi Randy Couture. Tento zápas vyhrál Couture s přehledem.

Snad nejznámější filmovou rolí Jamese Toneyho byla postava Joe Fraziera ve filmu ALI, kde si zahrál vedle Willa Smithe.

Dawid199

Herecká filmografie

Filmy

2001 Ali
1993 Srdce a duše

Dokumentární

2007 Jocking Around

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky