foto

David O'Reilly

  • nar. 21.6.1985 (34 let)
    Kilkenny, Irsko

Biografie

David O'Reilly je filmový režisér a výtvarník žijící v Berlíně. Je známý tvorbou animovaných filmů, kde na estetice nezáleží. Když mu bylo 15 let, studio Cartoon Saloon (stálo u vzniku filmu THE SECRET OF KELLS, který byl nominován na Oscara) zřídilo pobočku v jeho rodném městě Kilkenny v Irsku a malý David je po tři roky navštěvoval, přestože nikdy nepovažoval animaci za možnost obživy. Byl opojen nadšením profesionálů a začal zde dělat pomocné práce (včetně některých opravdu trapných elektronických přáníček, jak vzpomíná).

V jeho 19 letech se přestěhoval do Londýna, kde si ho najal kolektiv umělců Shynola a mezitím také pracoval jako asistent Marca Crasta ve studiu AKA: "Dosáhl jsem rychle vrcholu, ale nikdy bych neudělal krátký film, který by byl osobní." Takže v tichosti začal experimentovat. Vytvořil pro kapelu U2 hudební videoklip "I'll Go Crazy if I Don't Go Crazy Tonight" a pro zábavu si ve volném čase tvořil filmy RGB XYZ a PLEASE SAY SOMETHING, který vyhrál Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festival v Berlíně.

David O'Reilly často využívá anonymitu na internetu a založil si i alternativní identity: "Když všem řeknu, že jsem osmdesátiletý stařec, pracující v Rusku, lidé budou mít úplně jíné vnímání." Toho využil a na YouTube 13. března 2008 se pod uživatelským jménem RANDYPETERS1, vydával za devítiletého chlapce z Chicaga. Nahrál první díl seriálu OCTOCAT o kočce s červenou hlavou a osmi dlouhými nohami, která hledá své rodiče. Videa byla animována v programu MS Paint a byla doprovázena hlasitým, dětským vypravěčem. 7. září byl vypuštěn na internet závěrečný díl, ale představoval zvrat. Závěrečných 20 sekund filmu se z útržkové animace přeplo do složité 3D animace s orchestrálním soundtrackem a celý příběh Octocat byl odhalen jako práce Davida O'Reillyho.

Jeho zatím poslední film THE EXTERNAL WORLD měl premiéru na 67 ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Vyhrál cenu EFA a Grand Prix na Mezinárodním fetivalu animace v Ottawě.

Honza "Kryšpín" Marcinek

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2014 The Horse Raised by Spheres

TV seriály

2013 Čas na dobrodružství (TV seriál)
A Glitch Is a Glitch (S05E15)

Kameramanská filmografie

Producentská filmografie

TV seriály

2013 Čas na dobrodružství (TV seriál)
A Glitch Is a Glitch (S05E15)

Scénografická filmografie

TV seriály

2013 Čas na dobrodružství (TV seriál)
A Glitch Is a Glitch (S05E15)