Reklama

Reklama

Vivi Gioi

nar. 02.01.1917
Livorno, Itálie

zem. 27.07.1975 (58 let)
Fregene, Itálie

Biografie

Herečka Vivi Gioi patřila k předním hvězdám italského filmu 30. a 40. let, před kamery ji přivedl slavný Vittorio de Sica, který ji objevil jako amatérskou divadelní herečku a angažoval ji pro vedlejší roli ve svém filmu ALE TO NENÍ NIC VÁŽNÉHO (Ma non e una cosa seria, 1937). Z vděčnosti k de Sicovi přijala Vivi umělecký pseudonym vycházející z přesmyčky jeho příjmení a začala vystupovat jako Vivi Diesca.

Teprve počátkem čtyřicátých let se Vivi Gioi stala skutečnou hvězdou a hrála hlavní role v několika filmech ročně, její práce ovšem jen zřídka přesáhla průměr dobové produkce a dnes bývá vnímána jako jedna z osobností žánru tzv. bílých telefonů. I když její poměrně početná filmografie té doby sestává hlavně z nenáročných komedií a romantických sentimentálních příběhů, dostala příležitost i v hodnotnějších titulech dramatického žánru (HARLEM, 1942; BENGHÁZÍ – Bengasi, 1942), dvakrát točila se slavným rakouským režisérem Maxem Neufeldem (STO MILOSTNÝCH DOPISŮ – Cento lettere d′amore, 1940; UKRADENÁ PÍSEŇ – La canzone rubata, 1941).

V roce 1944 založila Vivi Gioi spolu s Vittoriem de Sicou vlastní divadelní společnost, později se spojila s Carlem Ninchim a na různých římských scénách hrála v osvědčených divadelních hrách klasických i moderních (Figarova svatba, Peer Gynt, Tramvaj do stanice Touha). Ve druhé polovině 40. let zároveň dospěla k vrcholům svého filmového herectví a za sociální drama TRAGICKÝ HON (Caccia tragica, 1947) získala Stříbrnou stuhu od Italského syndikátu filmových novinářů.

V následujících letech hrála ve filmu již jen výjimečně, zaujala ale svou kreací německé lékařky v mezinárodně obsazeném dramatu z poválečného sběrného tábora ŽENY BEZE JMÉNA (Donne senza nome, 1950), hlavní roli hrála ve francouzské adaptaci populární literární předlohy NOSIČKA CHLEBA (La portatrice di pane, 1950). Poslední hodnotnou hereckou příležitost jí nabídlo válečné drama PROCES VE VERONĚ (Il processo di Verona, 1963), potom se objevila již jen ve dvou filmech béčkových kvalit.

Vivi Gioi zemřela 27. července 1975 ve věku 58 let.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama