Reklama

Reklama

Elvira Popesco

Elvira Popesco

nar. 10.05.1894
Bukurešť, Rumunsko

zem. 11.12.1993 (99 let)
Paříž, Île de France, Francie

Biografie

Import rumunských umělců různých profesí do francouzské meziválečné kinematografie byl poměrně početný, v oboru herectví dosáhla hvězdné slávy Elvira Popesco, která byla ve třicátých letech vytíženou protagonistkou hlavních rolí, později se ale věnovala hlavně divadlu. Narodila se v Bukurešti a vyrůstala v inspirativním prostředí po dlouhé době samostatného Rumunska, které se zhlíželo především ve Francii. Elvira Popesco vystudovala herectví na umělecké škole Arta dramatica a již v roce 1910 se stala členkou bukurešťského Národního divadla, kde se záhy prosadila titulní rolí v Shakespearově dramatu Romeo a Julie.

První položkou ve filmografii Elviry Popesco je film NEZÁVISLOST RUMUNSKA (Independenta Romaniei, 1912), patriotismem prodchnutý válečný snímek vzniklý v počátcích rumunské národní kinematografie. Tady hráli převážně herci z rumunského Národního divadla, v menší roli se tu mihla i Elvira Popesco; film je dnes v mnoha ohledech úsměvný, ale ve své době byl komerčně velmi úspěšný, provází jej navíc pověst nejdelšího celovečerního titulu před vznikem INTOLERANCE a dodnes bývá uváděn na filmových festivalech. Mezitím pokračovala Elvira v práci pro divadlo a již v roce 1919 byla ředitelkou bukurešťského divadla Excelsior.

Krátce po příchodu do rumunského Národního divadla se Elvira Popescu poprvé provdala a jejím manželem se v roce 1910 stal významný divadelní herec Aurel Athanasescu (1890-1965). Narodila se jim dcera Tatiana, ale manželství dlouho nevydrželo a po několika letech se rozvedli. Druhým manželem Elviry Popesco byl politik Ion Manolescu-Strunga (1889-1951), pozdější rumunský ministr zemědělství. Ani tento manželský svazek ale neměl dlouhého trvání a ve dvacátých letech Elvira Popesco přijala nabídku od francouzského dramatika Louise Verneuila (1893-1952) a odešla do Paříže.

V polovině dvacátých let se Elvira Popesco stala hvězdou pařížského divadelního dění a ve Verneuilových hrách hrála hlavní role. Do francouzské kinematografie pronikla s adaptací Dumasovy hry CIZINKA (L′étrangère, 1931), vzápětí hrála hlavní roli ve filmovém zpracování Verneuilovy hry SESTŘENICE Z VARŠAVY (Ma cousine de Varsovie, 1932). Louis Verneuil byl v té době nejen jejím patronem a uměleckým šéfem, ale i partnerem v soukromí. Jejich další spolupráce vyústila v melodramatickém příběhu DORA NELSON (1935). Tady Elvira Popesco hrála úspěšnou herečku a podobnou roli ztvárnila i v komedii KRÁL (Le roi, 1936), která byla uvedena i v československých kinech.

Během druhé poloviny třicátých let se Elvira Popesco zařadila mezi přední hvězdy francouzského filmu, nehrála sice v žádných skutečně hodnotných filmech, ale diváci ji mohli vidět výhradně v hlavních rolích komerčně zaměřených soudobých dramat, komedií i historických titulů. Několikrát stála před kamerou s oblíbeným představitelem stárnoucích elegánů Julesem Berrym (KLUB ARISTOKRATŮ – Le club des aristocrates, 1937) i s populárním komikem Fernandelem (CESTA DO JINÉHO SVĚTA - L′héritier des Mondésir, 1939), třikrát byl jejím filmovým partnerem dnes již zapomenutý Henri Garat (PANÍ SOUDCOVÁ – La présidente, 1938).

Na přelomu 30. a 40. letech byla Elvira Popesco vytíženou filmovou herečkou, po natočení filmu BLÁZEN Z LÁSKY (Fou d′amour, 1943) – opět s Henri Garatem – se ale více začala soustředit na divadlo, které zůstávalo její doménou. V letech 1956-1965 byla ředitelkou divadla Théâtre de Paris, kde také režírovala a samozřejmě i hrála. Svou uměleckou dráhu nakonec završila jako ředitelka divadla Théâtre Marigny (1965-1978) a ještě ve dvaaosmdesáti letech slavila na jevišti úspěch s Roussinovou hrou La Mamma.

Po delší přestávce se připomněla i filmovým divákům, ve vedlejší roli se objevila v thrilleru V PLNÉM SLUNCI (Plein soleil, 1960), v historickém velkofilmu NAPOLEON (Austerlitz, 1960) hrála císařovu matku Letizii Bonaparte. Po smrti Louise Verneuila se také znovu provdala a jejím třetím manželem se stal hrabě Maximilien Sébastien Foy (1900-1967). V roce 1987 obdržela prestižní Molièrovu cenu za celoživotní přínos divadlu, o dva roky později pak byla dekorována nejvyšším francouzským státním vyznamenáním, řádem Čestné legie (1989).

Elvira Popesco zemřela v Paříži 11. prosince 1993 ve věku 99 let.

Pavel "argenson" Vlach

Reklama

Reklama