foto

René-Louis Lafforgue

  • nar. 13.3.1928
    San Sebastian, País Vasco, Španělsko
  • zem. 3.6.1967 (39 let)
    Albi, Francie

Biografie

René-Louis Lafforgue byl zpěvákem, skladatelem, hercem, proslul také jako bohém, bouřlivák a anarchista. Měl španělský původ a narodil se v San Sebastian, jeho rodiče se zapojili do španělské občanské války a později emigrovali do Francie. René-Louis původně vystřídal několik zaměstnání, až koncem čtyřicátých let 20. století se začal prosazovat jako herec a písničkář. V různých pařížských divadlech hrál například v Shakespearových hrách Něco za něco nebo Kupec benátský, větší uspokojení mu ale přinášelo účinkování v kabaretech.

Před kamerou se objevil poprvé v menší roli malíře ve filmu POD PAŘÍŽSKÝM NEBEM (Sous le ciel de Paris, 1951), v nevelké úloze krejčího jej pak diváci mohli vidět ve známějším filmu DOBRÝ DEN, ÚSMĚVE (Bonjour, sourire, 1956). Tehdy byl již i populárním zpěvákem a jeho vlastní písně začaly vycházet na gramofonových deskách. Hitových rozměrů dosáhla například píseň Julie la rousse (1956), jejíž název se pak objevil i ve stejnojmenném filmu RUSOVLASÁ JULIE (Julie la rousse, 1959), kde Lafforgue také hrál. Později dostal další příležitosti ve filmu i televizi, k filmu MILENCI Z TEURELU (Les amants de Teruel, 1962) vytvořil ústřední dvojici se slavnou tanečnicí Ludmilou Tchérinou, kromě toho se na snímku podílel jako spoluautor scénáře. Středně velkou postavu řezníka poté hrál v černé komedii VELKÝ STRACH (La grande frousse, 1964) s Bourvilem v hlavní roli.

Kromě zpívání, filmu a divadla začal Lafforgue často hrát také v televizi, před kamerou stál naposledy v rámci seriálu L'ÉVENTAIL DE SÉVILLE (1968). René-Louis Lafforgue zahynul při autonehodě v Albi v jižní Francii 3. června 1967. Bylo mu 39 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1961 La grande farandole (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky