foto

Fred Williams

  • nar. 9.2.1938 (82 let)
    Mnichov, Německá říše

Biografie

Německý herec Fred Williams točil v Itálii, Francii i Německu, v šedesátých letech 20. století se stal dobře známou tváří v celé Evropě, jeho kariéra se ale již v následující dekádě dostala do útlumu. Narodil se v Mnichově a jeho vlastní jméno zní Friedrich Wilhelm Löcherer. V Mnichově vystudoval univerzitu a dosáhl titulu inženýra, poté odjel do Itálie, kde původně pracoval jako zahraniční korespondent. Krátce nato tady začal studovat herectví a počátkem šedesátých let se začal prosazovat před kamerou v Itálii. V mezinárodním měřítku se jako herec později prosadil i díky schopnosti plynně se domluvit čtyřmi jazyky.

Italská kinematografie si v té době libovala v anglických pseudonymech, proto se zrodilo umělecké jméno Fred Williams. Poprvé stál před kamerou v dobrodružném filmu ŽELEZNÝ KAPITÁN (Il capitano di ferro, 1962), historický kostým na sebe oblékl i v adaptaci literární předlohy BENÁTSKÝ PEKAŘ (Il fornaretto di Venezia, 1964). Ke spolupráci jej začali zvát i nejvýznamnější režiséři, a i když ne vždy Williams hrál velké role, v jeho filmografii se dobře vyjímají například snímky Federica Felliniho (GIULIETTA A DUCHOVÉ – Giulietta degli spiriti, 1965) nebo Luchina Viscontiho (HVĚZDY VELKÉHO VOZU – Vaghe stelle dell’Orsa, 1966).

Se svou sportovní postavou a pohlednou tváří se Fred Williams stal předmětem zájmu i mezinárodních produkcí a u nás jsme jej mohli vidět například jako knížete Rákocziho ve filmu ANGELIKA A KRÁL (Angélique et le roi, 1966). K natáčení byl přizván i do rodného Německa a rolí Gernota přispěl do výpravného a komerčně velmi úspěšného projektu NIBELUNGOVÉ (Die Nibelungen, Teil 1: Siegfried, 1966; Die Nibelungen, Teil 2: Kriemhilds Rache, 1967). Z jeho další práce v Itálii připomeňme komedii ZÁKUSKY, PANE (Le dolci signore, 1968), v níž vytvořil dvojici s bývalou francouzskou Miss Claudine Auger. Znovu jej oslovil také tvůrce Angeliky, Bernard Borderie (CATHERINE – Catherine, il suffit d’un aimer, 1969). Značnou popularitu získal v Německu díky titulní roli v dobrodružném historickém seriálu RINALDO RINALDINI (1969).

Koncem šedesátých let si Freda Williamse oblíbil španělský mistr hororu Jesús Franco, který jej obsadil do velkých rolí ve více než deseti filmech (HRABĚ DRAKULA – Nachts, wenn Dracula erwacht, 1970). V některých Francových kriminálkách kombinovaných s hororovým žánrem dostal Fred Williams i hlavní role vyšetřujících policistů (DER TODESRACHER VON SOHO, 1972; LA VENGANZA DEL DOCTOR MABUSE, 1972). Spolupráce s Jesúsem Francem převažovala ve Williamsově filmografii po celá sedmdesátá léta, s jinými režiséry točil již jen výjimečně, připomeňme ale jeho menší výstup v Attenboroughově válečném filmu PŘÍLIŠ VZDÁLENÝ MOST (A Bridge Too Far, 1977), později si na něj ještě jednou vzpomněl i Federico Fellini (… A LOĎ PLUJE – E la nave va, 1983).

Mezitím Fred Williams příležitostně účinkoval také v německé televizi, zhruba od poloviny osmdesátých let se ale před kamerou nevyskytuje. Vrátil se do Mnichova a pod rodným jménem se začal věnovat podnikání, postupem času vybudoval síť obchodů s dětským oblečením. V současnosti žije Fred Williams v soukromí v malém městečku Seeshaupt na břehu Starnberského jezera nedaleko od Mnichova. Fotografovat se dnes již odmítá a i žádostem o rozhovor se spíše vyhýbá.

Pavel "argenson" Vlach