foto

E.L. Doctorow

  • nar. 6.1.1931
    Bronx, New York City, New York, USA
  • zem. 21.7.2015 (84 let)
    New York, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Američan E. L. Doctorow, celým jménem Edgar Lawrence Doctorow, se narodil roku 1931 v New Yorku. Studoval na proslulé baště americké „nové kritiky" – Kenyon College, poté na Kolumbijské univerzitě. Po studiích pracoval jako nakladatel a redaktor. Učil na několika univerzitách, svou profesorskou kariéru zakončil na univerzitě v New Yorku. Poté se věnoval spisovatelské dráze. Od roku 1984 je členem Americké akademie a Národního institutu umění a písemnictví.

Jeho tvorbu charakterizuje boření žánrových a jiných klišé. Kombinuje skutečnost s fikcí, fakta s fantazií a vyslovuje závažné soudy o člověku a jeho době pomocí ironie až grotesky. Doctorowova prvotina, „antiwestern" Vítejte do Těžkých časů (Vítejte do Zlých časů), byla zfilmována s Henry Fondou v hlavní roli. Následovala „antiscience-fiction" Velký jako život a roku 1971 vyšel velmi úspěšný román Kniha Danielova. V roce 1975 se na žebříček bestsellerů vyšvihl román Ragtime. Po newyorské premiéře hry Chvíle pro aperitiv vydal Doctorow román Potápličím jezerem (Jezero potáplic). Následovaly knihy Billy Bathgate, Světová výstava, Vodárna, Boží otec, Pochod k moři, Homer a Langley a Povídky o skvělé zemi.

E. L. Doctorow je jedním z nejvýznamnějších soudobých spisovatelů USA. Za jeho dílo mu byly uděleny téměř všechny důležité ceny. Celkem se může pyšnit jedenácti vyznamenáními.

Pavla "Palvinie" Binarová

Spisovatelská filmografie

Filmy

2016 Wakefield - povídka
2008 Jolene - kniha
1991 Billy Bathgate - kniha
1983 Daniel - kniha
1981 Ragtime - kniha
1967 Vítejte do Zlých časů - kniha

Scenáristická filmografie

Filmy

1983 Daniel

Herecká filmografie

Dokumentární

2013 Salinger
1999 Century: America's Time, The (TV seriál)
1997 Ragtime: The American Premiere (TV film)
1990 Greenwich Village Writers: The Bohemian Legacy
1988 American Experience (TV seriál)

TV pořady

1976 Great Performances: Dance in America (TV pořad)
1971 Great Performances (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace