foto

Arťom Michalkov

  • nar. 8.12.1975 (44 let)
    Moskva, Rusko, Sovětský svaz

Biografie

Mladší ze dvou synů Nikity Michalkova, prostřední z jeho tří dětí z druhého manželství, Arťom Nikitovič Michalkov, se narodil 8. prosince 1975 v Moskvě. Je jednou z mnoha ratolestí rozvětveného stromu v Rusku i u nás dobře známé umělecké rodiny. Kromě slavného otce se může pochlubit i stejně slavným strýčkem, Andrejem Michalkovem-Končalovským, sestrami herečkami, z nichž u nás je známější mladší Naděžda a dědečkem Sergejem Michalkovem, který je kromě mnoha jiného autorem textu sovětské i současné ruské hymny. Jeho babička Natalja Končalovská byla básnířkou, překladatelkou a autorkou knih pro děti. Jediným členem rodiny, který není aktivní v žádné oblasti umění, je tak jeho matka, Taťjana Michalkova (roz. Solovjova), která je činná v oblasti charity.

V letech 1992-93 studoval na americké koleji v Itálii. V roce 1993 zahájíl studium na VGIK, kde studoval ve třídě Marlena Chucijeva (JE MI DVACET LET, ČERVENCOVÝ DÉŠŤ, JARO V ZAREČNÉ ULICI).

Při natáčení filmu LAZEBNÍK SIBIŘSKÝ (1998) dělal svému otci asistenta režie a zároveň ve filmu ztvárnil roli Buturlina. Toto nebyla jeho první filmová role, dřív než otec mu příležitost, byť jen v epizodní dětské roli, dal strýček Andrej, když ho v roce 1979 obsadil do svého filmu SIBERIÁDA.

Arťomovo štěstí se nevyčerpalo narozením do slavné a úspěšné rodiny. Provází ho i v jeho pracovních nabídkách. V roce 2003 hrál v seriálu UČASTOK, kde se objevil po boku Sergeje Bezrukova, Vladislava Galkina či Marie Porošiny. Hrál rovněž ve filmu 9. ROTA, v němž se kromě něj objevila řada vycházejících i stávajících hvězd ruského filmového nebe (Fjodor Bondarčuk, který film i režíroval, Artur Smoljaninov, Alexej Kravčenko a debutující Konstantin Krjukov).

Devátá rota nebyl jediný válečný film, v němž hrál. V roce 2010 se objevil v pokračování slavného filmu svého otce, UNAVENI SLUNCEM: ODPOR. Kromě svého kolegy z 9. roty, Artura Smoljaninova, se v tomto filmu před kamerou setkal i se svou mladší sestrou Naďou. Se svou starší sestrou Annou se před kamerou setkal hned následujícího roku ve filmu PIRAMMMIDA.

Arťomovi nestačí být jenom asistentem režie či hercem, sám se několikrát postavil i za kameru. Poprvé ještě během studia, když společně s kolegou Iljou Chrižanovským režíroval film OSTANOVKA (1999). Tento film získal řadu ocenění; cenu poroty za hraný film v sekci debutujících studentských filmů „sv. Anna 99" (Moskva), na Mezinárodním filmovém festivalu v Saint-Pierre-des-Corps a diplom poroty na Mezinárodním filmovém festivalu Molodosť 99 v Kyjevě. Timto jedním úspěchem Arťom s režií neskončil. Společně s dalšími se podílel na režii filmu MOSKVA, JA LJUBLJU TĚBJA! S režií dalšího filmu již nečekal tak dlouho jako mezi studentským debutem a druhým filmem, v roce 2015 režíroval film STAVKA NA LJUBOV. Film o sázce na lásku řeší dva zdánlivě nesouvisející příběhy ze života dvou přátel, z nichž jeden se chce oženit a druhý zúčastnint finále turnaje v pokru.

Arťom je ženatý, jeho manželkou je novinářka Darja Michalkova; manželům se roku 2002 narodila dcera Natalja.

Eva "Jezinka.Jezinka" Nováková

Herecká filmografie

Filmy

2019 Garděmariny 1787
2012 Duchless. Konec glamura
2011 PiraMMMida
2010 Moskva, ja ljublju těbja!
Unaveni sluncem 2: Odpor
2009 Puť
2006 Žara
2005 9. rota
2004 72 metrů
1998 Dve luny, tri solnca
Lazebník sibiřský
1979 Sibiriáda

TV seriály

2020 Dobrý člověk (TV seriál)
2019 Legenda Ferrari (TV seriál)
2016 Džinn (TV seriál)
2011 Kontrigra (TV seriál)
Zagadka dlja Věry (TV seriál)
2010 V lesach i na gorach (TV seriál)
2003 Učastok (TV seriál)

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1999 Ostanovka

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky