Reklama

Reklama

Denise Péronne

Denise Péronne

nar. 22.09.1920
Porrentruy, Švýcarsko

zem. 01.09.1978 (57 let)
Porrentruy, Švýcarsko

Biografie

Herečka Denise Péronne pocházela ze Švýcarska, významnou stopu ale zanechala ve francouzské kinematografii, i když hrála jen zřídka a vedlejší role. Narodila se v malém městečku Porrentruy , jejím otcem byl Albert Péronne (1891-1982), který se věnoval vědě a své zkušenosti z chemie uplatnil jako fotograf. Denise Péronne byla výhradně filmovou herečkou, zviditelnila ji především spolupráce s J. P. Mockym.

Před kamerou se objevila poprvé v menší roli zákaznice v kadeřnictví ve filmu ČERVENCOVÁ SCHŮZKA (Rendez-vous de juillet, 1949), poté ji dvakrát ke spolupráci přizval René Clement, vedlejší roli sousedky Jeanne Gouard hrála v mezinárodně úspěšném filmu ZAKÁZANÉ HRY (Jeux interdits, 1952), jako pradlena se pak objevila v Clémentově přepisu Zolova románu GERVAISE (1956). Točila i s dalšími slavnými režiséry jako byli André Cayatte (VŠICHNI JSME VRAHOVÉ – Nous sommes tous des assassins, 1952) nebo Jacques Tati (MŮJ STRÝČEK – Mon oncle, 1958).

Již byla zmíněna spolupráce s režisérem Jean-Pierrem Mockym, pod jehož vedením natočila Denise Péronne čtyři filmy. Poprvé byla vdovou po generálním řediteli ve filmu SNOBOVÉ (Snobs!, 1962), poté jsme ji mohli vidět jako zástupkyni starosty v komedii PŘÁTELÉ KOPRETINY (Les compagnons de la marguerite, 1967), později ošetřovatelkou ve filmu HŘEBEC (L’étalon, 1970). Menší role v té době hrála také v kriminálkách různých režisérů (Claude Chabrol). Znovu jsme ji mohli vidět také po boku Louise de Funèse v komedii DOBRODRUŽSTVÍ RABÍNA JÁKOBA (Les aventures de Rabbi Jácob, 1973), kde se jako manželka generála (Jacques François) objevila v závěru na neuskutečněné svatbě.

Naposledy stála před kamerou v rámci filmu JDI ZA MÁMOU, TÁTA PRACUJE (Va voir maman, papa travaille, 1978), tehdy ale již žila spíše v soukromí v rodném Švýcarsku. Tady také zemřela 1. září 1978 ve věku nedožitých 58 let.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama