foto

Christian Duvaleix

  • nar. 13.3.1923
    Tunis, Tunisko
  • zem. 28.7.1979 (56 let)
    Garches, Francie

Biografie

Francouzský herec Christian Duvaleix hrál ve více než třiceti filmech, se svou rozesmátou tváří byl angažován především do komediálních rolí a proslavila jej mimo jiné spolupráce s režisérem Robertem Dhérym. Narodil se v Tunisku, které tehdy ještě spadalo do francouzské koloniální říše, a k divadelnímu jevišti neměl daleko, protože jeho otcem byl herec Albert Duvaleix (1893-1962). Díky otci se od dětství pohyboval v uměleckých kruzích a před kamerou se poprvé objevil jako student v úspěšné Decoinově romantické komedii PRVNÍ DOSTAVENÍČKO (Premier rendez-vous, 1941), krátce nato poprvé hrál i v divadle (Sylvie a fantom, Théâtre de l’Atelier, 1942).

Ve filmových titulcích byl poprvé uveden u komedie SLEČNA BEATRICE (Mademoiselle Béatrice, 1943), poté odehrál několik dalších vedlejších rolí ve filmech různých žánrů. Ke zviditelnění mu pomohla spolupráce s již zmíněným Robertem Dhérym, v jehož filmu POTŘEŠTĚNEC (Branquignol, 1949) dostal velkou příležitost, mimo jiné se tu setkal i se svým otcem Albertem. Ještě více jej pak proslavila postava hudebního skladatele Paula Chardona v hudební komedii POJEDEME DO PAŘÍŽE (Nous irons à Paris, 1950), která byla s více než šesti milióny diváků v kinech v daném roce nejúspěšnějším francouzským filmem.

Kromě dalších vedlejších rolí ve filmu i divadle obohatil svůj umělecký profil jako spoluautor scénáře k úspěšné veselohře ŽÁDNÁ DOVOLENÁ PRO PANA STAROSTU (Pas de vacances pour monsieur le maire, 1951), menší herecké příležitosti dostal i mimo Francii, úředníka Pellegrina hrál například v italském filmu CESTA KE ŠTĚSTÍ (Saluti e baci, 1953), z početnější spolupráce s britskými filmaři připomeňme adaptaci slavné románové předlohy TŘI MUŽI VE ČLUNU (Three Men in a Boat, 1956). U nás jsme jej mohli vidět také ve francouzském dobrodružném filmu DEJ SI POZOR, LA TOURE! (La Tour, prends garde!, 1957).

Jednu z hlavních rolí hrál v Mockyho filmu DVOJICE (Un couple, 1960), mezitím se před kamerou sešel s Louisem de Funèsem v roli novináře ve filmu JAKO CHLUP V POLÉVCE (Comme un cheveu sur la soupe, 1956). S Funèsem a již zmíněným Robertem Dhérym pak natočil film VÝHODNÁ KOUPĚ (La belle américaine, 1961), kde se objevil jako farář. V šedesátých letech jako režisér natočil několik krátkých filmů, jako herec však své aktivity výrazně omezil. V mezinárodně obsazeném dramatu PROMISE AT DAWN (1970) hrál ředitele hotelu, poté ještě znovu točil s J. P. Mockym nebo R. Dhérym, ovšem již jen v méně známých filmech. S Dhérym ovšem znovu spolupracoval v divadle a v polovině sedmdesátých let účinkoval v několika úspěšných inscenacích jeho starších her. Duvaleixovu filmografii uzavíra postava ševce Fricka v adaptaci Offenbachovy operety PAŘÍŽSKÝ ŽIVOT (La vie parisienne, 1977).

Christian Duvaleix zemřel na rakovinu 28. července 1979 ve věku 56 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky