foto

Dario Michaelis

  • nar. 29.5.1927 (92 let)
    Resistencia, Argentina

Biografie

Herec Dario Michaelis pocházel z Argentiny, svou dočasnou filmovou slávu si ale užíval v Itálii v 50. a 60. letech dvacátého století, kde odehrál řadu středně velkých rolí v béčkových žánrech špionážních a historických filmů. Pocházel z Argentiny a narodil se ve městě Resistencia na hranicích se státy Uruguay a Paraguay.

Po druhé světové válce začal u divadla, nedlouho nato se ale stejně jako řada dalších kolegů z Ameriky vydal do Evropy, aby zkusil štěstí u filmu a uchytil se v Itálii. Před kamerou se objevoval od konce čtyřicátých let, hned v jednom z prvních filmů JAK JSEM OBJEVIL AMERIKU (Come scopersi l'America, 1949) hrál snoubence hlavní hrdinky Lisy (Delia Scala). V menší roli strážce se pak mihnul ve slavném filmu QUO VADIS (1951), po dalších zkušenostech v Itálii a díky své atraktivní vizáži přišla jedna nabídka z Německa, více příležitostí dostal i ve Francii, kde hrál například novináře Faucheryho v adaptaci slavného Zolova románu NANA (1955). Osvědčená literární předloha mu pak poskytla další středně velkou roli i v Itálii (ŠÉF ŽELEZÁREN – Il padrone delle ferriere, 1959).

Z další italské produkce připomeňme horor UPÍŘI (I vampiri, 1956), který byl u nás vydán na DVD; tady Dario Michaelis ztvárnil jednu z hlavních postav reportéra Pierra Lantina pátrajícího po příčině záhadných úmrtí mladých dívek. Velké role odehrál také v několika válečných filmech s mezinárodním obsazením (LONDÝN VOLÁ SEVERNÍ PÓL – Londra chiama Polo Nord, 1956), poté v jeho filmografii začaly převažovat tituly béčkové produkce dobrodružných a špionážních filmů.

I když v šedesátých letech hrál již jen podružné role, díky účasti na filmech s hvězdným mezinárodním obsazením se ještě několikrát zviditelnil v celoevropském měřítku (ITALŠTÍ ZBOJNÍCI – I briganti italiani, 1961; TAK SLADKÁ... TAK CHLÍPNÁ – Così dolce... così perversa, 1969; PŘÍPAD MATTEI – Il caso Mattei, 1972). Nakonec Dario Michaelis sdílel osud mnoha herců spojených jen s určitými typy filmů, o něž opadal zájem, takže počátkem sedmdesátých let jeho kariéra prakticky skončila. Naposledy stál před kamerou jako renesanční humanista Carlo Marsuppini v historickém televizním seriálu COSIMO MEDICI (1973), od té doby žije v soukromí.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky