foto

Mae West

  • nar. 17.8.1893
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 22.11.1980 (87 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Mae West byla herečka, zpěvačka, tanečnice, dramatička, spisovatelka, textařka a sex symbol. Začínala ve vaudevillu v New Yorku a po přesídlení do Hollywoodu se stala nejvýraznějším trnem v oku všech cenzorů. Její filmová kariéra je orámována lety 1932-1978 ve kterých natočila 12 kontroverzních filmů, z nichž se na 10 podílela také jako autorka dialogů, námětu nebo scénáře. V pauze při natáčení po roce 1943 pokračovala na divadle, v Las Vegas, v Anglii, pracovala pro rozhlas, televizi a nahrávala nová alba se svým nezaměnitelným hlasem.

Napsala například divadelní hry Sex (1911) a Diamond Lil (1928), román The Constant Sinner: Babe Gordon (1930) a autobiografii Goodness Had Nothing To Do With It (1959).

West patřila v mnoha ohledech mezi průkopnice, ať už šlo o tanec shimmy na Broadwayi nebo o kontrolu nad vlastní prací ve více odvětvích najednou. Byla také výjimečná mezi nestárnoucími ikonami, hrála i po svých 80. narozeninách. Odkud se v ní vzala taková houževnatost? Její matka pocházela z Německa, byla modelkou a herečkou a její otec byl rodilý drsný newyorčan. Mladá Mae se brzy naučila vládnout svou sexualitou a zapletla se do dvou souběžných manželství s hercem Frankem Wallacem a muzikantem Guidem Deirem. Aby se vyhnula bigamii, při druhém sňatku použila alias Catherine Mae Belle West.

V roce 1926 měla poprvé pletky se zákonem kvůli své kariéře, když byla zatčena za obscénní účinkování ve vlastní hře Sex. Příští rok přišly tytéž problémy s novou hrou Drag o homosexuálním večírku, která se hrála s úspěchem v New Jersey, ale byla zakázána na Broadwayi. Pro Broadway byla akceptovatelnější hra Diamond Lil, která Westové otevřela dveře do Hollywoodu.

Ve filmu debutovala v roce 1932 ve vedlejší roli ve filmu NIGHT AFTER NIGHT. Už tehdy si pro sebe moha přepsat dialogy a vyvážit tak svou šanci na plátně zlatem. Dalším krokem bylo adaptování Diamond Lil pro film SHE DONE HIM WRONG (1933), jehož obrovský úspěch pomohl Paramountu od hrozícího krachu a na hvězdné nebe vedle Mae vystřelil také Cary Granta. V dalším hitu I’M NO ANGEL (1933) už byla Mae natolik v hledáčku veškerého publika, že na sebe dlouho nenechali čekat obránci morálky, kteří začali proti Mae vést kampaň. Ta se během dalších let stupňovala a diváci v kinech si nikdy nemohli být jistí, co je původní záměr a co již hotový kompromis.

Série filmů, která následovaly, byla situovány do nejrůznějších prostředí od divokého západu po potemnělé sály kin a pokaždé vznikaly s obrovským napětím. Přesto dnes patří mezi nejvybroušenější klasické hollywoodské diamanty. Byly to BELLE OF THE NINETIES (1934), GOIN' TO TOWN (1935), KLONDIKE ANNIE (1936), GO WEST YOUNG MAN (1936) a EVERY DAY'S A HOLIDAY (1937).

V letech 1938 a 1939 Mae netočila žádné nové filmy a ve 40. letech realizovala už jen dva, MY LITTLE CHICKADEE (1940) a THE HEAT'S ON (1943).

Roku 1944 kralovala opět na Broadwayi její interpretace hry Catherine Was Great. V 50. letech si oblíbila Las Vegas, negovala nabídku Billy Wildera na Sunset Boulevard a v 60. dokonce spolupracovala s The Beatles. 70. léta jí přinesla comeback na velkém plátně ve filmech MYRA BRECKINRIDGE (1970) a SEXTETTE (1978). Její dlouholetí fandové přijmuli Sextette jako jemnou parodii sebe sama. Za dva roky po té zemřela Mae na mrtvici. Dva dny po ní dostihla leukémie George Rafta, jejího partnera z prvního i posledního filmu.

V roce 1982 byl natočen film o životě Mae West.

Markéta "NinadeL" Nedvědová

Scenáristická filmografie

Filmy

1933 Křivdila mu - divadelní hra

Host

TV pořady

1981 The 53rd Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
1962 Hollywood: The Fabulous Era (TV pořad)
1958 The 30th Annual Academy Awards (TV pořad)