• Thriller

Rozhovory s mým zahradníkem (2007)

Tedy čekala jsem, že to bude koukatelný kýč, ale ne, že to bude tak moc hloupé. Místy mi to připadalo jako parodie sama sebe. Jaké klišé, po seznámení se zemitým prostým (nereálně moc) bývalým spolužákem, začne malíř malovat prosté veci, které jej obklopují, a rázem mu lidi berou z ruky plátna skoro ještě mokrá. Jediná scéna mi nepřišla věrohodná. Ani patetický projev nad rakví, strašně přehnaná scéna s mladým intelektuálem na vernisáži, obraz nože a provázku...A už vůbec nechápu, proč chtěl městský člověk, který žije sám, založit zeleninovou zahradu a z čeho platil ten krásný venkovský dům s tou úžasnou zahradou, když maloval takové matlaniny.

Mistr (2012)

Jsem ráda, že nejsem sama, kdo není z filmu na větvi. Phoenix je ve své postavě opravdu jedinečný. Neměla jsem moc problémů s pochopením postavy Freddieho, zato postava mistra mi dost unikala. Velmi ineteligentní člověk na to, aby kolem sebe splétal síť podivných učení. Vůbec celá myšlenková stavba jeho díla byla nahozena tak slabě, že jsem nedokázala pochopit, proč by se toho měl kdokoli chtít účastnit. Myslela jsem, že trochu nahlédnu do úvah jedince, kterého zamnipulovala sekta, a pochopím, jak k tomu, sakra, mohlo dojít. Nestalo se tak a já zůstávám hloupým samotářem, který ovšem už ví, že jeho přesvědčení, že je svobodný, je mylné.

Svěrací kazajka (2005)

Thriller s cestováním v čase- to sice znělo zajímavě, ale na výsledný dojem filmu člověk do týdne zapomene. Nepochopila jsem, proč psychiatr používal takové brutální metody, jakou je svěrací kazajka v kombinaci s izolací v malém prostor, proč do filmu ještě pletli válku v Perském zálivu a jak to, že se Jack při cestách v čase vždycky ocitl na stejném místě, nicméně jiném nežli to, kde svou pouť začal. A Keira Knightley mne neskutečně iritovala, jako ostatně vždycky a všude.

Luk (2005)

Symbolický snímek, který se pravděpodobností a realitou moc nezabývá. Nadšená jsem nebyla, ale dalo se to vydržet.

Dokonalý smysl (2011)

Katastrofické filmy nejsou mým šálkem čaje, ale tohle byl film dokonalý, překrásný a upřímný. Soderberghovu Nákazu jsem neviděla, takže nemohu srovnat, ale Thrierovu Melancholii ano a nikde bych žádnou podobnost neviděla. Zatímco Melancholie byla zdlouhavý artistický film bez poselství, Perfect sense je spíš poukázáním na důležité věci v životě, aniž by byl moralitou. Konec je úžasný, i když mně otimistický moc nepřipadal. Vlastně na mne film působil dojmem: Nežli svět skončí, zazáří jako diamant. A pro nás, milovníky čtyřnohých savců bonus ve scéně navazování kontaktu králíka s šimpanzem.

Nová země (1972)

Platí totéž co pro Vystěhovalce. Zajímavý "dokument" o těžké době ale nemožně zastaralé vyjadřovací prostředky. Zajímalo mne, jak se lidé absolutně bez ničeho dokáží dopracovat k vlastním hospodářským zvířatům-a to jsem se nedozvěděla. Taky mne zajímalo, zda Carl-Oscar a Kristina neznali antikoncepční metodu přerušovaného styku, nebo zda ji nemohli aplikovat z náboženských důvodů-a to jsem se také nedozvěděla.

Vystěhovalci (1971)

Film bohužel velmi zestárnul a jeho vyjadřovací prostředky dnešního diváka nejen nepřesvedčí, ale spíš i trochu nudí. Nicméně jako dokument o těžkých časech to dobré je.

Tady to musí být (2011)

Mně to tedy připadalo jako pěkná slátanina. Nějdřív divák neví, proč je Cheyenne tak šáhlý, ale po jeho odjezdu do USA na pohřeb otce začne být všechno až příliš hlubokosmyslné a holocaust tomu všemu dodá už jen poslední kapku. Mám tomu snad rozumět tak, že všichni pošahaní rockeři jsou takoví, jací jsou díky svým židovským předkům, který přežili Osvětim? Scéna na konci filmu s bývalým nacistickým zločincem je ale vynikající.

Co kdybychom žili společně? (2011)

Úžasný film o vyrovnávání se se stáří. Je to komedie o smutném období v životě, o tom, že se to bude týkat každého z nás. Film neždímá divákovy city, není sentimentální, ale zůstává vtipný. Podobně jako v Nedotknutelných si člověk musí říct, že stárnutí či boj s paraplegií je mnohem snažší, má li člověk peníze. (Ale tyto filmy jsou mi bližší, nežli filmy zaobírající se lidskou spodinou, která nehce pracovat-tedy typ filmů u českých režisérů v poslední době dost populární.) Pro ty z nás, kteří se bojí Alzheimerovy choroby, je tu dobrá zpráva: nepříjemné věci zapomenete velmi rychle. A samozřejmě jako žena nemohu nekomentovat, že Jane Fondová vypadá naprosto neskutečně úžasně a to nejen na svůj věk.

Chraň i malá zvířátka (1998)

Tři hvězdy spíš kvůli mým oblíbeným hercům, i když postavy jsou tak neživotné a ploché, že i Hurtovi dalo práci ji jakž takž zahrát. Celý příběh mi připadal nelogický a hodně přitažený za vlasy. Daniel Benzali v roli padoucha je ovšem skvostný.