Útěk ze Sibiře (2010)

Jednoduchý a jasný námet, ktorý bez potreby scenáristických zvratov, či dynamických akčných scén premenil Peter Weir v úžasné dychberúce divadlo. Príbehy jednotlivých postáv sú dramatické avšak podávané bez zbytočného sentimentu, ich putovanie neuveriteľne náročné, no i tak zobrazené autenticky, kritika vtedajšieho režimu zrejmá, ale nie nasilu prehnaná. K tomu treba prirátať nádherné prírodné scenérie zo všetkých krajín, v ktorých sa príbeh odohráva. Nemám čo vytknúť. 5*

Americký zločin (2007)

Režisérsky a herecky nezvládnutá téma. Najmä postava Gertrudy nie je uveriteľná ani za mak, čo spôsobuje nielen zlý scenár, ale aj zlý výber herečky (Catherine Keener).

TRON: Legacy 3D (2010)

Nádherné vizuálne spracovanie, dychberúce efekty, super kostými a veľa dynamickej akcie - perfektný základ pre dobré sci-fi. K tomu pripočítajme atmosferickú hudbu, ktorá celý efekt znásobuje. Z technickej stránky ako takej je TRON majstrovské dielo. ALE ! Spracovanie bohužiaľ nestačí na to, aby bol konečný výsledok tiež dobrý. TRON-ovi podkopáva nohy veľmi hlúpy a nelogický scenár. A keď hovorím scenár, nemyslím iba jednotlivé dialógy medzi hlavnými hrdinami, ale základnú dejovú kostru ktorá je jednoducho od začiatku zlá. Scenáristu by mali za takýto epický FAIL vyraziť. Naštastie však ide o sci-fi, pri ktorom jednoducho dej nemusíte vnímať a necháte sa unášať akčnými scénami až do konca.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Jednoznačne najslabší diel novej trilógie. Epizódu II zráža dole najmä dej, ktorý nemá žiadny výrazný zvrat a jeho úlohou je len príprava "piesočku" pre grandiózne finále. Hlavný záporák Dooku nemá charizmu a pôsobí len ako nutný doplnok v podobe rytierskeho súboja. Nevadí, pozerá sa to príjemne a to je hlavné.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Grandiózne, epické, veľkolepé a dôstojné zakončenie kultovej ságy. George Lucas vytvoril masterpiece, na ktorý sme všetci čakali. Snáď stačí povedať: "nalepšie Star Wars" !

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Hoci iné ako sa predpokladalo, stále vynikajúce. Ako malý som priam neskutočne žral každú jednu minútu a po viac ako desiatich rokoch sa na tom skoro nič nezmenilo. Qui-Gon Jinn, klzáky, gungani... proste nádhera.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Čo je moc, to je moc. Pre tento typ filmov nemám pochopenie. Ak je toto štýl, ktorý preferuje dnešná mládež, tak sa naozaj začínam cítiť starý :) Fakt dúfam že sa to nikdy nedostane na oči žiadnemu epileptikovi, lebo pokémoni sú proti tejto blikajúcej hyper-diskotéke ako dedinská zábava bez elektriky. P.S.: samotný scenár je tiež pekne nudný.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Jednoznačne najdospelejší Potter, ktorý sa zo všetkých filmových spracovaní najviac pribížil svojej predlohe. Tvorcovia umelým rozdelením poslednej knihy získali omnoho viac času a prvý krát má filmový Harry Potter konzistentný a logický dej. FIlm je serióznejší a oveľa temnejší ako všetky predchádzajúce pokusy - konečne tvorcovia pochopili, že HP nemá v neskorších častiach už nič spoločné s rozprávkou. Aj tak sa tu však našlo zopár totálne debilných úprav originálu (nacistické uniformy na ministerstre a pod.), ktoré podkopávajú celkový dobrý dojem. U mňa zatiaľ 7/10... uvidíme ako dopadne finále.

Alenka v říši divů (2010)

Velké sklamanie. Burtonovský štýl nikde, bez humoru, nuda... toto nezachráni ani Johhny Depp s gigantickými očami. Slabé 3*

Počátek (2010)

Inception je... iný. Iný film ako som od tohto režisérskeho maestra očakával. Čakal som temný komorný dej podávaný komplikovanými časovými posunmi (akými je Nolan známy). Znamená to však, že v tomto prípade ide o sklamanie, či dokonca zlý film ? Práve naopak: Nolan dokazuje, že je jedným z najlepších režisérov (a scenáristov) súčasnej kinematografie a že vlastne vôbec nezáleží aký žáner, či námet dostane do rúk. Výsledok je vždy geniálne dielo hodné uznania. V tomto prípade vytvoril čistokrvné sci-fi (aj keď sa v ňom nepreháňajú roboti ani mimozemšťania), ktoré nie je a ani nechce byť vážnym psychologickým thrillerom (čo však neznamená, že postavy sú povrchné či jednoduché), tak ako tiež nemá za úlohu popliesť divákov prekombinovaným scenárom (aj keď úplne na zlatom podnose nám to tradične servírované byť nemôže :). Inception diváka strhne svojou úžasnou atmosférou a poskytne mu jedinečný zážitok prameniaci z originálneho a do detailov vypilovaného scenára, perfektného technického spracovania a v neposlednom rade výborných hereckých výkonov (Leo je fakt dobrý). Celé to podtrhuje hudba Hansa Zimmera, ktorá by si sama o sebe zaslúžila 5 hviezd. Tomuto sa hovorí režisérske umenie. P.S.: Konečná scéna je úžasná čerešnička na torte P.S.2: Som strašne rád, že Nolanova tvorba je aj komerčne úspešná a on nie je odkázaný svoj talent ukazovať len v nízkorozpočtových nezávislákoch, ale naopak veľké produkčné spoločnosti sa oňho trhajú a on si môže aj vo veľkých projektoch diktovať podmienky (čím zaručuje kvalitný výsledok)