• Western

Ladies in Retirement (1941)

Dosť jednoduchá dejová linka, ale vďaka skvelej atmosfére anglických bažin a výbornému hereckému obsadeniu určite nenudí. Možno to chcelo pár zvratov a prekvapení, aby som bol maximálne spokojný. A trochu mi vadilo, že Ida Lupino hrá tetu Haywardovi, ktorý je od nej pár rokov starší a jej sestry sú tiež výrazne staršie, asi to chcelo staršiu herečku. 70%

Utajené Kansas City (1952)

Vydarený noir s prepracovaným scenárom a zaujímavými postavami. Má to výbornú atmosféru a ani chvíľu nenudí. Hlavne žiadny sprievodný komentár, haleluja :) John Payne ma celkom prekvapil, ako dobre to zvládol ťahať, chvíľami pripomínal Caryho Granta. A Coleen Gray bola pekná kočka.

Policajt v Beverly Hills: Axel F (2024)

Úplne zbytočné pokračovanie po 30 rokoch, ktoré neprináša absolútne nič nové, čo by malo celú sériu doplniť alebo ukončiť, len sa tu riešia vzťahy medzi otcom a dcérou. Inak taká priemerná krimi komédia, ktorú ale degraduje totálne sračkoidne a dementne natočené finále so slowmotion záberom, z ktorého som skoro hodil šabľu, aké debilné klišé tu vytiahli. Inak, ani som nevedel, že John Ashton ešte žije a zdalo sa mi, že má dokonca viac vlasov ako pred 40 rokmi :-))

A Slight Case of Murder (1938)

Milujem screwballové komédie a táto bola fakt vydarená s úžasným Edwardom G. v úlohe polepšeného gangstera, k tomu kopa čierneho humoru s pár mŕtvolami a gangsterskou bandou. Perfektné dialógy osvedčené divadelným spracovaním, kde jedna hláška strieda druhú, proste screwball. Parádne som sa bavil celý čas. Kiežby bolo viac takýchto klenotov.

South Sea Woman (1953)

Začína to ako súdna dráma, no postupne sa to rozbehne do dobrodružno-romantickej komédie z obdobia WWII. Je samozrejmé, že takmer všetku pozornosť strháva na seba charizmatický Burt a vďaka nemu je to fajn oddychový film. Len som nechápal konanie jeho postavy na začiatku, keď mu pred súdom hrozí trest smrti a on nechce vypovedať ani sa obhajovať, pričom je zjavne nevinný...

Kaskadér (2024)

Oceňujem všetky tie odkazy na iné filmy a hercov, aj akcia bola fajn, žiadny extra digitálny bordel ako je to zvykom posledné roky, no ten príbeh bol fakt chabý, až mizerný. Inak dvojka Gosling-Blunt úžasná, ako nenáročná zábava pre filmového fanúšika fajn podívaná s príjemným soundtrackom.

Podsvětí Šanghaje (1941)

Filmy podľa divadelných hier mám celkom rád, ale toto bola hrozná nuda. Ukecanosť by nevadila, ale ani na chvíľu ma to nechytilo. A tá naivita, keď stačilo navliecť amerického herca do kostýmu a spraviť mu správny účes a zrazu bol z neho Číňan alebo Arab... Ani náznak čínskeho prízvuku, nič a tá Gin Sling to bola čistá katastrofa. Zvyčajne aspoň herci majú priestor sa v takýchto filmoch predviesť, no tu či Huston alebo Mature moc vody nenamútili, Ouspenskaya neviem či vôbec jednu vetu povedala, tak ostala len Gene, na ktorú sa vždy dobre pozerá, nech podá hocijaký výkon. Sklamanie a s noirom to teda moc spoločné nemalo.

Nezlomní (2024)

Pekný pozitívny film, kedy celý čas sympatizujete s psou postavou, no bez jediného prekvapivého momentu. Už krátko po začiatku viete, ako to celé dopadne, čo mi dosť vadilo a tak to mojimi emóciami až tak nepohlo. Ale inak sa mi nechce veriť, že si doráňaný pes len tak pobehuje džungľou pár stoviek kilometrov. Ešte s tímom OK, ale sám? Neviem si predstaviť jeho motiváciu. Mäsové guľky?

Big House, U.S.A. (1955)

Netradičné krimi, vďaka úvodu som čakal, že bude celý film o únose, no prekvapivo už po pol hodine je únosca dolapený a začne väzenský film. Je to dostatočne drsné a zaujímavé, no k dokonalosti tomu dosť chýba. Najväčším prúserom je samozrejme opäť raz všetko vysvetľujúci sprievodný komentár, kto toto presadil do filmov tejto doby, by si zaslúžil guľku do temena, niečo príšerné. Aj scenár má pár logických chybičiek, napr. ako únosca ľahko našiel zatúlaného chlapca, keď ho celý deň nemohlo nájsť množstvo strážcov parku. Aj v závere to má pár nelogickostí, ale dá sa to odpustiť, lebo film má fakt šťavu. Takisto herecké obsadenie je veľmi vydarené, zločinci v podaní Crawforda, Chaneyho, Bronsona a Talmana sú takí uveriteľní, že začnete pochybovať, že sú to herci. Bez toho komentára by to boli jasné 4 hviezdy a bez tých pár chybičiek aj 5.

Man-Eater of Kumaon (1948)

Dĺžka filmu je síce z tých kratších, no aj tak mi pripadal ten film dosť dlhý, 70 minút čakať na tigra, pomedzi to riešiť problémy zamilovaných manželov... dosť som sa nudil. A je tu veľa neduhov filmov tej doby - Indov hrajú Američania so zatmavenými tvárami (až na Sabua), vkuse znie dokonalá angličtina, aj keď sa domorodci rozprávajú medzi sebou, veď načo by tam pchali nejaké indické jazyky? Chýba tomu ale tempo a aj napätia bolo pomenej. A viac by filmu z džungle svedčala farba.