Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Dobrodružný

Recenze (1 555)

plakát

My Favorite Blonde (1942)

Humor Boba Hopea je vždy tak na hrane medzi perfektnou srandou a trápnosťou. Tu prevážilo to prvé, vďaka čomu som sa veľa krát s chuťou zasmial a tak mi až tak nevadilo, že dej je až príliš jednoduchý, takmer až žiadny. 70%

Rock Island Trail (1950)

Od westernu s pre mňa neznámymi hercami som veľa nečakal, ale nakoniec bol celkom fajn. Slušný scenár aj dialógy, aj natočené to je pekne. Chýbajú nejakí lepší a charizmatickejší herci, hlavne v mužských úlohách. Ženské ujdú, aj keď tá indiánska princezná moc ako Indiánka nevyzerá, ale to v tých časoch máloktorý herec, ktorý hral indiánsku postavu.

Rendezvous (1935)

Ako komédia s Powellom to funguje tradične výborne, hlavne keď sa Rosalind dosť podobá na Myrnu, to ich podpichovanie a všetko je super, ale tá kombinácia so špiónskym thrillerom sa nepodarila. Neviete, kedy to brať ako komédiu a kedy ako vážny film. Tá špionážna bunka bola dosť naivná a lúštenie kódov moc jednoduché.

plakát

The Frightened City (1961)

Gangsterský film na taký decentnejší anglický spôsob. Občas sa niečo porozbíja, ale inak sú títo gangstri celkom gentlemani, hlavne v porovnaní italoameričanmi v iných gangsterkách, kde sa gangy medzi sebou vraždia hlava nehlava. Zase tu nejde o také veľké prachy, vyberá sa po dvackách a päťdesiatkach, takže to sú takí treťotriedni kriminálnici. Aj tu sa síce jedna vraždička udeje, ale veľmi nezaujme prevedením. Pokiaľ ide o hercov, Sean tu strháva na seba oveľa viac pozornosti ako hlavná hviezda Herbert Lom, ktorý už má na konte aj vydarenejších záporákov. V konečnom výsledku dosť priemerná krimi s minimom zaujímavých a napínavých pasáží.

plakát

Denver a Rio Grande (1952)

Veľmi slabučký zástupca žánru. Naivné to je už od úvodnej bitky s následným zabitím a pokračuje to hlúpučkou sekretárkou, veľmi zlými prestrelkami až po konečný výbuch. OBrien vyzerá ako taký truľo s tým klobúkom nakrivo, Hayden síce vyzerá ako pravý zálesák, ale to jeho naťahovanie s D a RG za veľa nestojí. A korunu tomu dáva Zasu Pitts v postave akože pre odľahčenie s tým svojim nápadníkom, túto líniu by som úplne vystrihol. Nie som milovník vláčikov, takže ma tu nezaujalo absolútne nič. Podpriemer.

Colorado Territory (1949)

Zatiaľ asi najlepší western s McCreom, čo som videl. Už úvod a útek z väzenia naznačí, že by to mohlo byť zaujímavé. Vo westernoch bývajú tri druhy útekov z väzenia - odpálenie steny dynamitom, vytrhnutie mreží konským záprahom alebo klasický prepad stráží, tento bol originálny. Potom tu síce máme klasickú schému zlodeja, ktorý sa chce napraviť, hneď ako spraví poslednú lúpež, tiež klasickú zradu medzi kumpánmi, no zaujme postava Julie Ann, ktorá sa od začiatku javí ako milá dievčina, s ktorou hlavný hrdina skončí, no vykľuje sa z nej mrcha bažiaca po peniazoch a vďaka tomuto zvratu dávam 70%.

Mozambique (1964)

Slabučké B-čko s biednym scenárom a mizernými hercami. Väčšinu filmu sa nič nedeje okrem laškovania ústredného nie príliš sympatického hrdinu so sympatickou blondínou. Máme tu jeden únos, jedno vyslobodenie a jednu vraždičku, čo dokopy nezaberie ani 10 minút, zvyšok nuda. Keby to aspoň malo nejaké vtipné momenty, tých sa dočkáme len pri bitkách, keď môžeme vidieť jasnú 10-20 cm medzeru medzi päsťou (kolenom) a protivníkom, pričom ten hrozne zakričí a odletí dva metre. :-) Jediné pozitívum je scéna s Viktóriinmi vodopádmi v závere.

Young Bess (1953)

Keď zomrel kráľ Henrich VIII, mala Alžbeta 13 rokov a keď prišiel o život jej milovaný Tom Seymour, mala 15. Z tohto pohľadu je ten ich vzťah dosť pikantný a zamrzí, že vo filme sledujeme podstatne staršiu Jean Simmons (v čase natáčania 23), ktorá tu rozhodne na 13 nevyzerá. Ale asi by to v tej dobe bol dosť škandálny film, keby tu hrala nejaká 15-ročná dievčina, takto to vyzeralo normálne a málokto vedel, koľko vlastne vtedy Alžbeta mala rokov. Odhliadnuc od tohto lapsusu, filmu inak niet čo vytknúť. Štandardná historická produkcia s kvalitnými hereckými výkonmi.

Border River (1954)

Nie, westerny s McCreom nemajú ten správny říz, aký by dobré westerny mali mať. Sú nudné a McCrea je ako hlavný hrdina nezaujímavý.

Cattle Drive (1951)

Veľmi jednoduchý mravoučný príbeh o jednom premazanom faganovi, ktorý sa za týždeň v divočine pri kovbojoch zmení na skromného, odvážneho chlapca, pre ktorého je priateľstvo viac ako peniaze. U McCreau už tieto westerny, kde sa okrem rozprávania nič nedeje, začínajú byť zvykom. Dúfam, že má na konte aj zaujímavejšie kúsky.