• Thriller

Bibliotheque Pascal (2010)

Bizarnost dle mého gusta! Velice zajímavý filmový počin, který ve mně mimojiné evokoval převelikou touhu Pascalovu knihovnu navštívit. Proč takové knihovny nejsou i u nás?

Dnes večer všechno skončí (1955)

Krásně naivní, avšak pevně a bezelstně v lepší zítřky věřící Josef Vinklář je konfrontován s vypočítavostí a prohnaností cynické špionky Evy Kubešové. Můj úžas nad iracionalitou příběhu, v kterém Československo zřejmě představuje strategický modus operandi každého správného špiona, je střídán dětským nadšením ze skutečnosti, že Eva Kubešová má ve své ložnici stejné bakelitové rádio značky Talisman jako já.

Garçon stupide (2004)

Pro mě osobně poměrně nudný a patetický film, z jehož děje jsem v podstatě nic nepochopil. Můj němý úžas na počátku filmu byl vystřídán pocitem rozčarování a nakonec zakončen bolestí hlavy. Zřejmě pokus o filmový impresionismus. Kdybych si tak pamatoval, kdo mi tento film doporučil...

Pěstní právo svobody (1975)

Kdo tehdy nenosil na krku hedvábný ascot, jako by vůbec nežil...Slovy nepopsatelný geniální Fassbinder.

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

"Parapluie de Beethoven, taktovka Hectora Berlioze, baret Richarda Wagnera a Turnedo Rossini". Film, jehož genialitu oceňuji až po letech. Herecký koncert Miloše Kopeckého.

Ken Park (2002)

Velice skličující obraz amerického snu. Film není nejpovedenější, ale je zbaven všudy přítomného amerického pokrytectví, které je v USA hluboce zakořeněno. Proto považuju své hodnocení za adekvátní.

Nadaný žák (1998)

Velice sugestivní film s mrazivou atmosférou o zrůdné touze mít nad někým moc a rozhodovat o jeho osudu. Příběh o nesourodé dvojici, kterou k sobě semklo velice zajímavé a netradiční pouto. Knihu jsem nečetl, nemám srovnání, pročež se mé hodnocení po konfrontaci s knižní předlohou možná upraví, nicméně zatím je to zasloužených 5 hvězd.

Obracečka not (2006)

Na francouzskou tvorbu velice povedený film. Musím říct, že téma rafinované vendety mám velice rád, takže dvě hvězdy zcela zaslouženě. Další je za příjemného Shostakoviche a ta čtvrtá za mé prozření, jakou že to mám výhodu, že si noty obracím sám. Čert ví, jaký kostlivec by vypadl ze skříně...

Tělo bez duše (1996)

Další dokument ( po Not Angels But Angels) o českých prostitutech, který posloužil později pro natočení filmu Mandragora. Opět velice zajímavý a za shlédnutí stojící film. Za zmínku stojí zajímavá výpověď patologa Pavla Rouska, který očividně v první polovině 90.let svůj volný čas zasvětil produkci gay porna podřadné kvality. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo to Mozartovo Requiem. Grodecki jej používá ve všech svých filmech. Na druhou stranu jsem rád, že se oprostil od typického polského nacionalismu a výpovědi jednotlivých aktérů nebyly doprovázeny Chopinem.