ESPN Films - The Real Rocky (2011) (epizoda)

Z dokumentární série 30 for 30. Tohle je voda na mlýn pro fanoušky právě z čsfd. Propojení sportovního a filmového světa je přece něco tak lákavého. Opravdu Stallone vytvořil svého Italského hřebce na základě skutečné předlohy? Podle jeho výpovědí i rozsudku soudu to tak bylo a není o čem diskutovat, ale toto je dokument z pohledu toho "skutečného" Rockyho. Boxer Chuck Wepner odvypráví sám téměř celý příběh. Bez ohledu na okolnosti za jakých Stallone převzal jeho životní cestu, my, filmoví fanoušci, musíme být vděční za tohoto Davida co vyzval Goliáše (Aliho)... a nechtěně nám dopřál jeden z nejsilnějších filmových příběhů všech dob.   70 %

ESPN Films - Catching Hell (2011) (epizoda)

Jeden z nejsilnějších dokumentů ze série 30 for 30, zachycující moment, jeden jediný moment, který změnil život konkrétnímu fanouškovi. Steve Bartman, fanoušek chicagských Curbs omylem zasáhl do důležitého zápasu v roce 2003 a "paralyzoval" svůj oblíbený baseballový tým. Hlavně média na něj seslala hněv davu, i svalila všechnu vinu... Výborný příběh, který pečlivě analyzuje profík Alex Gibney (zajímavě rámuje sílu okamžiku s příběhem Billa Bucknera). Nejspíše jste vždy přemýšleli jestli se něco podobného někdy stalo, jaké by byly důsledky... může se to stát i vám?   80 %

30 for 30 - Elway to Marino (2013) (epizoda)

V NFL draftu roku 1983 byli do soutěže přibrání dva legendární quaterbaci, né-li úplně nejlepší v historii soutěže. Ale na pozadí tohoto přebírání nováčků, poprvé veřejně přístupného divákům/fanouškům, bylo nadstandardní politikaření. Manažer obou hráčů měl připravený propracovaný plán jak jeho svěřence posunout k vysněným kariérám a v tomto dokumentu se poprvé svěří s dlouhými poznámkami na veřejnosti. Slušný vizuál a rychlé tempo dělá z filmu jasnou volbu pokud slova jako Elway, Marino, draft, NFL, USFL nacházejí místo ve vašem slovníku. Ale vítejte do zatracení pokud víte málo o americkém fotbalu.   75 %

30 for 30 - Survive and Advance (2013) (epizoda)

Pokud nemáte kladný vztah k basketbalu, vyhýbejte se Survive and Advance velkým obloukem, protože jsem nepochytil silný či dramatický příběh na pozadí. Kromě charismatického trenéra s rakovinou...   20 %

30 for 30 - You Don't Know Bo: The Legend of Bo Jackson (2012) (epizoda)

Byl nejsilnějším baseballovým hráčem, nejrychlejším fotbalistou. A to najednou, kdy v klidu stíhal v přestávkách NFL mlátit do balónku v MLB. Byl skutečný supermanem. Seznamte se s Bo Jacksonem. Extra zábavné povídání o sportovci okolo nějž se tvoří legendy jak na běžícím páse. Často úsměvné výpovědi začínající "nikdy v životě jsem neviděl něco podobného..." se neomrzí a Jackson dostává dokumentární verzi Forresta zaslouženě.   75 %

30 for 30 - Ghosts of Ole Miss (2012) (epizoda)

Režírující Fritz Mitchell bere historii svého státu vážně a osobně, zamýšlí se jestli i jeho příbuzní pálili na dvorcích kříže a přispívali k rasové segregaci podobnými bohulibými činnostmi, v 50. letech stále populárními na jihu USA. Ale tak nějak mi skoro unikla spojitost s místním fotbalovým týmem (Ole Miss je přezdívka pro University of Mississippi). Asi jako když začnete hledat rovnítko mezi fotbalovou Spartou a Pražským jarem...   60 %

30 for 30 - Benji (2012) (epizoda)

Zase basketbal, zase středoškolská liga, jedna hvězda s talentem a tragédie, která přesáhla hranice školní instituce. Velmi průměrný, i když svižně natočený, dokument, který zachraňuje překvapivá, unikátní, výpověď v závěru.   60 %

30 for 30 - There's No Place Like Home (2012) (epizoda)

Ok, tohle je trochu jiné, trochu více unikátní podívaná. Basketbal je na rozdíl od jiných sportů celkem ještě mladíkem a existuje dokonce unikátní psaný dokument shrnující pravidla z konce 19. století. A o to tady jde, do aukce v roce 2010 šel tento kousek špinavého papíru, zřejmě nejcenější sportovní artefakt historie a jeden fanoušek kansaské univerzity se rozhodl přinést ho domů kam patří. Příběh ne až tak neuvěřitelný, ale naprosto brilantně citlivě vyprávěný. I když je organizátor tak trochu exhibicionistický Dick ve Spurlockovském stylu, napínavější závěr by si tvůrci ani do scénáře nenapsali (naposledy jsem takto paralyzovaně nedýchal snad u Hitchova Muže, který věděl příliš mnoho). Škoda, že se nepodařilo trochu rozvést konflikt s Duke univerzitou, správný záporák by jistě rozšířil dramatickou filmovou stavbu. Slzopudný závěr je pak už jenom milou satisfakcí.   75 %

30 for 30 - 9.79* (2013) (epizoda)

Atletický příběh o sprinterech 80. let. Hlavním rámcem je finále běhu na 100 m ze soulské olympiády, kde výsledky (medaile i světový rekord) nakonec ovlivnil steroidový skandál - zřejmě největší v olympijské historii. Režisérovi se podařilo urvat všechny účastníky zmiňovaného závodu a tak vidíme vícestranou perspektivu, a navíc i vizuálně je dokument nadstandardní.   70 %

30 for 30 - Broke (2012) (epizoda)

Tento dokument patří asi k těm nejstravitelnějším a nejvíce přístupným v celém bloku. Statistiky jsou neúprosné, více než polovina profesionálních sportovců skončí po své krátké kariéře v dluzích, Broke je seznam na co si dát pozor, protože předražení doktoři, neupřímní příbuzní a dítěchtivé zlatokopky vám budou nabíhat do rajónu po tuctech. Jako evropský divák nemusíte znát žádné ze zmíněných NFL/MLB/NBA hráčů abyste si užili jejich vychloubání a následně i kajícná vyznání ze svých marnotratných hříchů. Kratičká názorná zmíňka o Jágrovi zrovna v těchto souvislostech zrovna nepotěší... Dokument je hodně odlehčený a snadno se na něj kouká (podobně jako třeba Silly Little Game) - přesně to je důkaz proč je 30 for 30 tak silnou sérií.   85 %